TUZLA - TUZLARIJE NET
       
Petak 29.3.2024       
Tuzlarije
Tuzlarije
Tuzlarije
Tuzlarije
    
Tuzlarije
  
Tuzlarije - slike, priče... 
Vijesti 
Tuzlanke i Tuzlaci 
Naše bebe 

Tuzlanski dosje 
Info Servis 
Mapa Tuzle 
Vremenska prognoza 
Kulturologija 
Sportarije 

Bilten rada Općine Tuzla 
Tuzla u slikama 
Baza slika 
Vremeplov 
Stare slike pričaju 
Mali oglasi 
Tuzlanska ikona - Meša 
Znanjem protiv droge 
Kapija (25.05.1995.) 
Srebrenica (1995-2006) 


Top vijesti 
Vijesti iz minute u minutu 
Vijesti domaćih medija 
Foto priče 
Dosjei 
Feljtoni 

Tuzlarije Forum 
Tuzlarije Chat 
Ankete 
Čestitke-želje-pozdravi 

Zanimljivosti 
Showbusiness 
Taze vicevi 
Neobične fotke 
Horoskop 
Web igrice 

Erotske zanimljivosti 
Djevojka dana 
Momak dana 
 

Kursna lista 
Telefonski imenik FBiH 
Zakoni 
TV programi 
 

Vizitke 
Marketing 




Čavrljajte uživo
Users in Chat
TUZLARIJE CHAT



Rezultati

STARE ANKETE

KAPIJA

25-05-1995





SVAŠTARIJE

Rasprava u kojoj sudjeluju milijuni ljudi: Ima li na svijetu više kotača ili vrata?

Ovo je tekst ukrajinske pjesme koja je danima na vrhu kladionica Eurosonga

Putinov dvojnik na mukama: "Bojim se za svoju sigurnost. Što ako me netko napadne?"

VIDEO Rus se lancima zavezao za vrata McDonald´sa i vikao: Zatvaranje je čin nasilja"Zapeo je za oko i Batmanu"

Konstrakti hakirali profile na društvenim mrežama: "Možda je tako i bolje"

Glumačke face se zamjerile gledateljima: "Ovo je orgijanje woke elite"

Ukrajinka i Rus zajedno pobjegli u Mađarsku: "Prohodali smo dva tjedna prije rata"

Samsung Galaxy S22 serija: Saznajte po čemu se ističu ovi pametni telefoni"Vi ste studentica? Sigurno ne ispuštate knjigu iz ruku""Moj prijatelj Krist"

Trebali su doći u Zagreb: Ruski bend objavio antiratnu pjesmu, pjevač im uhićen"Vrijeme leti kad se zabavljaš"

Favoriti su na Eurosongu, no vremena za vježbanje nemaju. Brane svoju zemlju u ratu

Bivši prvak Formule 1 oženio Playboyevu zečicu, pojavile se fotke sa slavlja

Warner Bros. napravio veliku rošadu svojih najvećih hitova

Jeste li skužili detalj u plesu Domenice i Alana koji je nasmijao gledatelje?

Ljubav Igora Mandića i njegove Slavice: "Bio sam podstanar kod njene mame"

Prosidba princa Charlesa nije bila romantična: "Odveo je Dianu u dječju sobu..."

Draško Stanivuković joj nije došao na rođendan pa prešla u stranku Milorada Dodika

Kontakt mail
[email protected]

BEČ OBILJEŽAVA DVADESETOGODIŠNJICU SMRTI KULTNE ROMY SCHNEIDER


ŽENA KOJU SMO SANJALI

Romy Schneider je u novinskim intervjuima uvijek bila skromna, ponekad se sama čudeći svome uspjehu i značaju. Nije bila ni svjesna, gledajući kao djevojčica sablasni svijet koji se pretvorio u znak svastike, da će ona biti jedna od onih koji će tome svijetu vratiti njegovo ljudsko lice

Mile Stojić

U Beču je i danas zovu Sisi, mada joj ime nije bilo Elizabeta. Omiljena i nesretna austrijska kraljica po njoj je dobila suvremeni image. U spomen na dvadesetogodišnicu smrti Romy Schneider dunavska metropola priprema ove godine veliku retrospektivu njezinih filmova, te brojne izložbe i predavanja posvećene njezinu liku i djelu.

Rođena je 1938., u danima kada je Hitler umarširao u Beč. Kao glumačko dijete, Rosemarie Magdalena Albach prve dane djetinjstva provela je kod bake na selu, ni ne sluteći da se oko nje odvijaju dvije strašne drame - drama njene zemlje, koja je prihvatila ideologiju nacizma i postala ruglo među narodima, i drama braka njenih roditelja, koja se završila razvodom u bečkom Landesgerichtu, 1945. godine. Njezini su se roditelji rastavili u trenutku dok su u njenoj zemlji rušene gotičke katedrale razornim eksplozivom bacanim s američkih borbenih zrakoplova. Djevojčica Rosemarie prebačena je tad u internat Goldenstein kod Salzburga, na skrb časnim sestrama. Katoličku klauzuru napušta 1953. i vraća se majci Magdi Schneider, koja se te godine udaje za jednog bogatog kelnškog ugostitelja. Sa svojom majkom nedugo potom glumi u filmu Hansa Deppea "Kad bijeli jorgovan ponovno procvjeta". Imala je tad samo petnaest godina.

Depresivno i odbačeno dijete iz internata započet će od tada svoj novi život pod imenom Romy Schneider. U svom burnom i kratkom životu snimit će gotovo šezdeset filmova, postavši tako ne samo jednom od vamp-žena poslijeratnoga Hollywooda nego i simbolom jedne nove Njemačke, Njemačke koja je poput feniksa nicala iz ruševina i pepela i koja je umjesto nakaznog lica svojih feldmaršala sad nudila svijetu jednu novu boju, jednu novu gamu nježnosti i ljepote. Romy Schneider se, dakako, nije bavila politikom i bila je Austrijanka, ali svijet ju je otpočetka doživljavao kao Njemicu i ona tu rolu nije igrala.

Godine 1955. snima film "Djevojaštvo jedne kraljice", u kojemu glumi omiljenu austrougarsku vladaricu Elisabeth, s kojom ulogom se potvrđuje kao jedna od najomiljenijih glumica u europskim kinima. Taj lik ona će kasnije razviti u filmu Sissi, koji će postati jednim od njezinih glumačkih "zaštitnih znakova". Ona je umjela da stvara karakter, govorio je tad Ernst Marischka, njezin reditelj, radila je to svim svojim bićem.

Ponesena vrtlogom prvih uspjeha, ona napušta glumački studij na bečkom "Max Reinhard seminaru" i sa svojom majkom odlazi u Hollywood, gdje biva dočekana kao zvijezda, sa zamamnim ponudama Disneyevih i MGM studija. Tu se sreće sa mladim francuskim glumcem Alainom Delonom, koji tad izbija na filmske vrhunce svojim glavnim ulogama. Strasne ponude mladoga Francuza Romy ne može odbiti i nedugo potom s njim putuje u Pariz. Iako je ljubav sa Delonom bila turbulentna i nesretna, Pariz će postati glavno životno odredište Romy Schneider. Tu se početkom šezdesetih na jednom snimanju sreće s uglednim talijanskim režiserom Luchinom Viscontijem, koji joj predlaže da igra glavnu ulogu u kazališnom komadu "Šteta što nije kurva" slavnog Johna Forda, koji biva insceniran u kazalištu Theatre de Paris.

Nakon uspjelog kazališnog debija, Visconti joj daje ulogu u filmu "Boccaccio 70". Obje ove uloge publika i kritika dočekuju s jednoglasnim ovacijama. Romy, izmučena Delonovim seksualnim nevjerstvima, jedne ljetne noći kolovoza 1963. pakira kofer i smješta se u jednu parišku mansardu. Te godine igra glavnu žensku ulogu (Leni) u ekranizaciji Kafkina "Procesa", koju je snimio Orson Welles, i za tu ulogu dobija uglednu francusku filmsku nagradu Etoile de Cristal der Academie du Cinema.

Francuski reditelj Henri-Georges Cluzot snima s njom 1964. godine film "Pakao" (L´Enfer). Film nikad nije završen, jer je reditelj tijekom snimanja umro od srčanoga udara. Inserti iz ovoga filma, prikazani na jednoj bečkoj retrospektivnoj izložbi, pokazuju da je Cluzota moralo ubiti srce dok je kroz oko kamere gledao vrtoglavu ljepotu Romynog tijela. Satima je snimao njena usta, njeno čelo uokvireno teškom mahagonijskom kosom, potom je sa malim čeličnim pužem-oprugom šetao preko njenih grudi, trbuha i spola, ostvarujući scene neviđene čednosti i požude istodobno. On je podigao nezavršeni spomenik njenoj kliktavoj ljepoti, njenoj gipkosti i njenom dubokom pogledu zrele žene i vječne djevojčice.

"Ja se iznajmljujem za snove", glasi jedna njena filmska rečenica i Romy Schneider useljava se tih godina u snove planeta, kao jedan od nedostižnih, idealnih arhetipova.

Godine koje slijede bit će ispunjene novim filmovima i uspjesima. Njen lik, talenat i šarm svjetsku slavu donijet će mnogim režiserima i filmovima, a njena intimna drama će se nastavljati. Nakon kraha s Alainom Delonom, ona 1965. godine stupa u brak s njemačkim rediteljem Hanyjem Meyenom, s kojim će ostati zajedno deset godina i dobiti sina Davida Christophera. Uspjesi filmova "Posudi mi svoga muža" Davida Swifta (1964.), "Što ima nova, Pussu?" Clivea Donnera (1964.), "Špijun između dvije fronte" Terencea Younga (1966.), "Bazen" Jacquesa Deraya (1968.), "Incest" Johna Newlada (1969.), "Stvari Života" i "Djevojčica i komesar" Claudea Sateta (1969., 1970.) bit će obilježeni njenim osobnim artističkim trijumfom. Posebno mila postaje režiseru Claudeu Sautetu, s kojim snima zaredom pet filmova.

Svoj prvi neuspjeh doživljava s Viscontijem: skupa s Helmutom Bergerom igra u njegovu filmu "Ludwig II". Romy Schneider je nezadovoljna svojim ponovnim predstavljanjem austrijske kraljice Elisabeth i shvaća da je njen Sisi-image tim filmom prilično poljuljan.

Sjenka nesreće počet će se natkrivati nad njen život u drugoj polovici sedamdesetih. Nakon rastave sa Harryjem Meyenom, ona se udaje za deset godina mlađeg Daniela Biasinija, koji joj je bio poslovnim tajnikom. Nedugo potom umire njen omiljeni prijatelj Visconti, a Harry Meyen izvršava samoubojstvo. Tih godina radi i sa srpskim režiserom Aleksandrom Petrovićem. Za ulogu u filmu "Skupni portret s gospođom", snimljen po romanu Heinricha Boella, dobija nagradu kao najbolja njemačka glumica 1971. Te godine rađa kćerku Magdalenu.

Romy Schneider upada u veliku životnu krizu. Odbija filmske ponude i sve više se povlači u samoću. Početkom osamdesetih razvodi se od Daniela Biasinija, a nedugo potom njen sin David gubi život u jednoj prometnoj nesreći. Romy se ponovno udaje za mnogo mlađega Laurenta Petina i s njim se povlači u jedan mali stan u sedmom pariškom arrondissementu.

U novinskim intervjuima uvijek je bila skromna, ponekad se sama čudeći svome uspjehu i značaju. Nije bila ni svjesna, gledajući kao djevojčica sablasni svijet koji se pretvorio u znak svastike, da će ona biti jedna od onih koji će tome svijetu vratiti njegovo ljudsko lice. Njezina ljepota prekrivat će svu rugobu njezine zemlje, zatrovane virusom nacizma. U jednom od posljednjih intervjua, koji je dala njemačkom magazinu Der Spiegel u veljači 1982., izjavila je: "Kažem: imam pedeset filmova, kao što se kaže imam pedeset godina." Međutim, ona nije doživjela pedesetu. U noći između 28. i 29. svibnja 1982. njeno srce prestalo je kucati.

Imala je svega četrdeset i tri godine i otišla je lijepa, onakva kakvu smo je sanjali.