Info: Svi posjetioci foruma su obavezni da poštuju forumska pravila.


FORUM : Vjeène teme : Tuzla, tonjenje i mi.....
Strana: 1 2 3 4
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
malisa
Nivo: Forumski doajen
maybe not

Registriran(a): 11-04-2002
Lokacija: hotel california
Odgovori: 3106
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Tuzla, tonjenje i mi.....

de da malo pojednostavimo radi boljeg razumjevanja.
dakle, ne smije se dopustiti da se slanica nakuplja jer bi se moglo desiti da "zidovi" koji djele rudnik Tusanj i akumulaciju slanice, popuste pod tezinom slanice. a ako slanica naglo prodre i poplavi okna rudnika Tusanj, ujedno ce i sva zemlja u zoni tonjenja propasti zbog vakuma koji ce nastati naglim oticanjem slanice u okna rudnika tusanj. jeli to to, ili sam nesto propusto? 


sto je danas lijep i suncan dan?
03-09-2003 at 16:49 | Ukljuèi u odgovor
malisa
Nivo: Forumski doajen
maybe not

Registriran(a): 11-04-2002
Lokacija: hotel california
Odgovori: 3106
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Tuzla, tonjenje i mi.....

jedno pitanje, pa ko zna neka mi da odgovor.
da li je ikada itko ulazio u te prostorije sa slanicom. mislim neki profesionalni gnjurac sa iskustvom u istrazivanju podvodnih spilja i tako to. zna li se uopste ista o strukturi unutar podzemnih prostorija preplavljenih vodom. ili mozda samo da pitam zna li netko da li je uopste moguce uci tamo i izvrsiti "izvidjanje" jer jebi ga hiljade i hiljade zivota su u pitanju (imovinu necu da spominjem) i stoga mislim da ako je tako nesto izvodljivo mozda bi trebalo to i poduzeti. 


sto je danas lijep i suncan dan?
04-09-2003 at 09:37 | Ukljuèi u odgovor
Necko
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 05-09-2002
Lokacija: Sarajevo
Odgovori: 1240
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Tuzla, tonjenje i mi.....

citat:
admin wrote:

Tako dodjosmo i do razloga za kontrolisano potapanje rudnika "Tusanj". Onog dana kad rudnicke prostorije budu potopljene nestat ce opasnost od nekontrolisanog prodora slanice iz revira Trnovac-Boric i steci ce se uslovi da soni bunari prestanu crpiti slanicu. Nivo podzemnih voda ce porasti do nekog svog prirodnog nivoa, supljine u danasnjoj zoni tonjenja ce se ispuniti i uspostavit ce se nova ravnoteza. Tek tada ce se moci reci da je tonjenje proslost a do tada ce proci jos puno godina neizvjesnosti.

NAPOMENA: Ja nisam rudarske struke pa me nemojte loviti za eventualne nepreciznosti.


Upravo ovaj prelazni period (od mozda desetak godina) je pun neizvjesnosti, jer niko ne zna kako æe se proces (koji u jednom momentu može èak biti i reverzibilne prirode, tj. može doæi do izdizanja pojedinih dijelova) odvijati. Slatka voda svojim popunjavanjem šupljina definitivno razgraðuje sone stijene sve dok ne postane dovoljno zasiæena solju, ovo je još jedna nova nepoznanca.

Sve u svemu, previše nepoznatih velièina u ovoj našoj jednaèini .
Znam da je postojala inicijativa za nabavkom sonde koja bi ispitala podzemne šupljine, pomoæu ovog ureðaja bilo bi moguæe snimit cjelokupni podzemni reljef, sliène sonde se koriste za ipitivanje šupljina nastale usljed eksploatacije kontrolisanim izluživanjem na Tetimi, ali to je, rekoše, preskupo, pa je oèito dosta jeftinije da sjedimo i èekamo.

Sve u svemu, sad kad je potapanje rudnika, ako Bog da, gotova stvar, ostaje nam da pratimo ovaj prelazni proces uspostavljanja ravnoteže, nadajmo se da æe sve biti u redu.

Takoðe, nisam ekspert, ali samo pretpostavljam da bi nam se, kad sve ovo, ako Bog da, bude gotovo mogla i slatka voda pojaviti na površini, buduæi da je ona lakša od slane koja bi trebalo da ostane u podzemnim šupljinama.

Pozdrav svima.

Veliki pozdrav suncu i adminu
05-09-2003 at 16:17 | Ukljuèi u odgovor
admin
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 10-09-2000
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1966
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzla, tonjenje i mi.....

Zao mi je, sve sam prerovio, nemam skice zone tonjenja. Mislim da bi nam Rafo tu mogao da pomogne.

06-09-2003 at 21:24 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Re: Tuzla, tonjenje i mi.....

citat:
Necko wrote:
Sve u svemu, previše nepoznatih velièina u ovoj našoj jednaèini .



Jest´ tacno ,ma bolje o tome puno ne misliti ,kod malo o tome citam dodje mi kao da sjedim na aktivnom vulkanu ,doduse sada sam se malo pomjerila i odmah mi lakse .

Mene zanima ,te sada ,je li bivse ? jame rudnika soli pod kojim su tacno dijelovima grada bile .



07-09-2003 at 09:20 | Ukljuèi u odgovor
Necko
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 05-09-2002
Lokacija: Sarajevo
Odgovori: 1240
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Re: Re: Zar je sreca tako rijetka

citat:
sunce wrote:
citat:
visental wrote:
citat:
mima wrote:
Sreca je kad nakon dugo tuznih godina sretnes nekog tko ti je blizak, najblizi, pa ga zavolis,DUBOKOI ISKRENO. Sreca je kad ti ne treba mnogo da bi bio sretan i kad prepoznajes srecu pa je ne ispustas iz ruku.



sreca je pronaci Tuzlarije pa otici na forum te procitati sta Mima pise.



Sreca je sretno dijete .
Neki dan sam gledala emisliju o nekoj humanitarnoj misiji njemackih ljekara u Nigeriji .U nekom selu ,djeca usljed ishrane siromasne vitaminima i mineralima dobiju neku bolest usne supoljine.Bakterije razore sluzokoszu i na kraju i obraz i usne ,stravicno izgleda .
Mali bolesnici u losoj bolnici ,svaki u ogomnoj pidzami a na pidjami broj kao kod logorasa .Ulazi prvi mali djecak ,skupili se oko njega strucnjaci ,slikaju ga i po njemu saraju sta ce sjeci a niko ne obraca paznju na suze koje teku niz obraze .To su bile najtuznije ,najvece i najtamnije oci koje sam vidjela .

Poslije mislim ,nema nista bez djecije srece .
Samo neka su djeca dobro .




A danas troše milijarde dolara kako bi našli lijek za sidu. Samo dio tog novca bi sigurno bio dovoljan da se pomogne tim malim ljudima.
Samo pogledajte ko danas raspolaže novcem . Mene takve stvari samo jaèaju u uvjerenju da budem bolji i jaèi musliman jer ti koji mogu pomoæi, a neæe, to sigurno nisu.
11-12-2003 at 11:20 | Ukljuèi u odgovor
klikOzovna
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Re: Re: Re: Re: Zar je sreca tako rijetka

citat:
Necko wrote:
citat:
sunce wrote:
citat:
visental wrote:
citat:
mima wrote:
Sreca je kad nakon dugo tuznih godina sretnes nekog tko ti je blizak, najblizi, pa ga zavolis,DUBOKOI ISKRENO. Sreca je kad ti ne treba mnogo da bi bio sretan i kad prepoznajes srecu pa je ne ispustas iz ruku.



sreca je pronaci Tuzlarije pa otici na forum te procitati sta Mima pise.



Sreca je sretno dijete .
Neki dan sam gledala emisliju o nekoj humanitarnoj misiji njemackih ljekara u Nigeriji .U nekom selu ,djeca usljed ishrane siromasne vitaminima i mineralima dobiju neku bolest usne supoljine.Bakterije razore sluzokoszu i na kraju i obraz i usne ,stravicno izgleda .
Mali bolesnici u losoj bolnici ,svaki u ogomnoj pidzami a na pidjami broj kao kod logorasa .Ulazi prvi mali djecak ,skupili se oko njega strucnjaci ,slikaju ga i po njemu saraju sta ce sjeci a niko ne obraca paznju na suze koje teku niz obraze .To su bile najtuznije ,najvece i najtamnije oci koje sam vidjela .

Poslije mislim ,nema nista bez djecije srece .
Samo neka su djeca dobro .




A danas troše milijarde dolara kako bi našli lijek za sidu. Samo dio tog novca bi sigurno bio dovoljan da se pomogne tim malim ljudima.
Samo pogledajte ko danas raspolaže novcem . Mene takve stvari samo jaèaju u uvjerenju da budem bolji i jaèi musliman jer ti koji mogu pomoæi, a neæe, to sigurno nisu.



8(*_*)8

Necko mozes li mi pojasniti sta si mislio pod ove prve dve recenice?

11-12-2003 at 11:42 | Ukljuèi u odgovor
Necko
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 05-09-2002
Lokacija: Sarajevo
Odgovori: 1240
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Zar je sreca tako rijetka

Mislim da sam bio više nego jasan. Ako nisam mali primjer.

Kažu ljudima da vode uredan sex. život, da ne mijenjaju partnere, da se ne bodu iglama, da se ne pederišu itd. Sve ovo iz prostog razloga jer ove stvari izazivaju neizljeèivu bolest. Bolesnici to neæe i nakon psihièke bolesti dobiju i onu fizièku, neizljeèivu. Lijek postoji, oni neæe da ga koriste, ovdje je prièa o humanizmu šuplja.

Zar se ovakvi ljudi mogu porediti sa onim siromasima koji nemaju novca da se vakcinišu protiv malarije pa dobiju istu ?



[Edited by Necko on 11-12-2003 at 12:08 GMT]

11-12-2003 at 12:02 | Ukljuèi u odgovor
Necko
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 05-09-2002
Lokacija: Sarajevo
Odgovori: 1240
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzla, tonjenje i mi.....

Ništa, samo mali trik da nam se tema ne zagubi

Od tebe se sunce svašta može nauèiti

26-12-2003 at 10:10 | Ukljuèi u odgovor
Necko
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 05-09-2002
Lokacija: Sarajevo
Odgovori: 1240
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzla, tonjenje i mi.....

Rafo ostao si nam dužan skicu tonjenja ako je imaš

26-12-2003 at 10:12 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 23
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: AK-47, Ceznja, Chello, dada, davor m, gardista4795, habul, komentatorka72, mihajlod, preslano, salt city boy
FORUM : Vjeène teme : Tuzla, tonjenje i mi..... New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice