Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Kafiæ `Sunce´ : Stare civilizacije
Strana: 1 2
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Stare civilizacije


Eh,ja nesto odlutala,pa mislim o nekim starim civilizacijam,ljudima koji su nadosli,pronasli nesto sto je i sada nama bauk.Kazu da su Maje imale lijek protiv raka,da su prvi izracunali da godina ne traje 365 nego 365,4... dana ,a ima podatak i da su Egipcani otkrili prestupnu godinu ,imali spiskove zvijezda,niko nije otkrio kako je moguce da su napravili piramide,ni sada poslije toliko godina i razvoja arhitekture ne moze se ponoviti isto.
Mumije ,sfinge... sve su to cuda koja nas i sada pored interneta,razvoja tehnoligije,medicine,i svega ostalog muce i na koja odgovora nema a bas me to zanima .
Do cega su dosle Inke ,sta su lijecili Kinezi ,kako to da je krenulo nazadovanje pa opet napredak i gdje smo u svemu tome mi ?

29-07-2004 at 23:14 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Stare civilizacije


Zaboravih napisati ,da stari most u Mostaru i nije bio tako star ,ali novi je sa armaturom ,nisu mogli ponoviti "kameni" projekat.

29-07-2004 at 23:19 | Ukljuèi u odgovor
admin
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 10-09-2000
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1966
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Stare civilizacije

citat:
sunce wrote:

Zaboravih napisati ,da stari most u Mostaru i nije bio tako star ,ali novi je sa armaturom ,nisu mogli ponoviti "kameni" projekat.



A ja imam malo drugaciju informaciju
Od covjeka koji je ucestvovao u pripremi kamenih blokova cuo sam da su se drzali prvobitnog nacina gradnje i da su kamene blokove vezivali saljevanjem olovnih klinova i klanfama ... iako bi se oni medjusobno drzali i zbog oblika, bez ovih dodataka.
I jos mi je rekao da su pokusali da vjestacki "postaraju" kamene blokove da bi most izgledao stariji ali da nisu uspjeli u tome.
29-07-2004 at 23:32 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Re: Stare civilizacije

citat:
admin wrote:
[A ja imam malo drugaciju informaciju
Od covjeka koji je ucestvovao u pripremi kamenih blokova cuo sam da su se drzali prvobitnog nacina gradnje i da su kamene blokove vezivali saljevanjem olovnih klinova i klanfama ... iako bi se oni medjusobno drzali i zbog oblika, bez ovih dodataka.
I jos mi je rekao da su pokusali da vjestacki "postaraju" kamene blokove da bi most izgledao stariji ali da nisu uspjeli u tome.


Ej pitaj ga jos malo o tome,stvarno me zanima ,danas mi jedan poznanik o tome nesto prica i kaze da su ipak morali staviti i armaturu,a znas kako to bude svi sad znaju sve svi vidjeli .
A sto se tice "novog" izgleda ,par kisa i bice k´o star
29-07-2004 at 23:39 | Ukljuèi u odgovor
admin
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 10-09-2000
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1966
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Re: Re: Stare civilizacije

citat:
sunce wrote:
citat:
admin wrote:
[A ja imam malo drugaciju informaciju
Od covjeka koji je ucestvovao u pripremi kamenih blokova cuo sam da su se drzali prvobitnog nacina gradnje i da su kamene blokove vezivali saljevanjem olovnih klinova i klanfama ... iako bi se oni medjusobno drzali i zbog oblika, bez ovih dodataka.
I jos mi je rekao da su pokusali da vjestacki "postaraju" kamene blokove da bi most izgledao stariji ali da nisu uspjeli u tome.


Ej pitaj ga jos malo o tome,stvarno me zanima ,danas mi jedan poznanik o tome nesto prica i kaze da su ipak morali staviti i armaturu,a znas kako to bude svi sad znaju sve svi vidjeli .
A sto se tice "novog" izgleda ,par kisa i bice k´o star


Moguce je da su obojica u pravu. Znam da je jedan od temelja sacuvan a da je drugi obnavljan. Mozda je u taj drugi stavljana armatura.
U samom luku armature u klasicnom obliku nema, to je sigurno ... mada neko i olovne klinove moze smatrati armaturom. Medjutim, olovni klinovi su koristeni i kod originala.
29-07-2004 at 23:52 | Ukljuèi u odgovor
saljefura
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 30-10-2001
Odgovori: 760
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Stare civilizacije

A Olovo je poznato kao jak materijal od kojeg se prave shuttlovi i B52 bombarderi.

30-07-2004 at 00:29 | Ukljuèi u odgovor
KlOn
Nivo: Forumski doajen
Bošnjator i Dr.za Reisofobiju

Registriran(a): 29-04-2003
Lokacija: Candy Shop
Odgovori: 8528
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Stare civilizacije

Sljedeci atomski rat nije prvi nego recimo 3,4 garant,zato raja zivi kako mislis da je najbolje za tebe licno,sve se vrti,

30-07-2004 at 01:00 | Ukljuèi u odgovor
Dalila
Nivo: Forumski doajen
zahebana kad popije!

Registriran(a): 11-06-2003
Odgovori: 3926
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Stare civilizacije

Po meni, matematicki nije moguce da smo mi jedina civilizacija u kosmosu! Nema niti jedne sanse. Druga stvar, kompletna evolucija nije nikad dokazana ( nedostje jedna karika)... misilim da su civilizacije s drugih planeta dolazile ranije, mozda su bili u istom sosu kao mi sada s ozonom, unistavanjem prirode koje su uslovile vremenske nepogode, atomski rat... i mozda su se neki doselili ovdje... Inace kako drugacije objasniti i kalendarsko poznavanje, i Majanske piramide u sred dzungle bez kamenoloma na vidiku, i crteze podmornica u unutrasnjosti egipatskih piramida i uskrsnje ostrvo.....itd...

30-07-2004 at 04:12 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Re: Stare civilizacije

citat:
besmir wrote:
Pa jestel vi citali onu knjigu od Erika von Daninkena, kako li se zove covjek. Uglavnom, on tvrdi da su posjetioci iz svemira naucili ljude o tim nekim stvarima. Ne ulazim u to da li su ili nisu, jer mi se cini da bi bilo puno vise pisanih podataka o njihovim posjetama i instrukcijama, ali me zaista zanima zasto su otisli nazad odakle god su dosli? Ja se naravno uopste ne razumijem u tehniku bilo koje vrste, ali mi je cudno da je prije 4,000 godina postojalo znanje kako da se grade piramide, a da to znanje nije evoluiralo. Ako pogledamo slikarstvo, vidjecemo kako se crte naslikanog lica mjenjaju da bi postale ono sto su danas, skoro kao "pravi," zasto se isto nije dogodilo sa, eto, arhitekturom ili tehnikom ili slicno? Mislim da smo mi plaho omanuli...


i ja sam tako nesto cula,kao dolazili su iz svemira i pokazivali sta znaju .
Dalila ,ima u tom tvom logike ali opet ko zna.Civilizacije su se velike razvijale a zbog nemogucnosti medjusobne komunikacije u nekim dijelovima svijeta su postizali puno a neki su bilo na primitivnom nivou.Maje i Egipcani su mozda dosli na iste stvari a da nisu imali dodirnih tacaka .Moderan covjek zahvaljujcu savremenim metodama otkriva sta su to sve znali a opet ne moze otkriti sve.Da nije otkrivena Amerika ,ne bi se ni znalo za Maje a sada niko ne zna kako su nestali,nema tragova ubijanja ,rata ,samo su nestali ,gdje ,kako ?
Besmire,ti spomenu slikarstvo ,zar nije zanimljivo da su prije 600 godina imali gotovo postojanije boje nego sada .
Covjek je moc ,genije ,a nekada pravi kreten koji tako puno unisti ratom.Da nije ratova ko zna koji bi nivo sada dostigli.

30-07-2004 at 23:07 | Ukljuèi u odgovor
Dalila
Nivo: Forumski doajen
zahebana kad popije!

Registriran(a): 11-06-2003
Odgovori: 3926
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Re: Re: Stare civilizacije

citat:
sunce wrote:



i ja sam tako nesto cula,kao dolazili su iz svemira i pokazivali sta znaju .
Dalila ,ima u tom tvom logike ali opet ko zna.Civilizacije su se velike razvijale a zbog nemogucnosti medjusobne komunikacije u nekim dijelovima svijeta su postizali puno a neki su bilo na primitivnom nivou.Maje i Egipcani su mozda dosli na iste stvari a da nisu imali dodirnih tacaka .Moderan covjek zahvaljujcu savremenim metodama otkriva sta su to sve znali a opet ne moze otkriti sve.Da nije otkrivena Amerika ,ne bi se ni znalo za Maje a sada niko ne zna kako su nestali,nema tragova ubijanja ,rata ,samo su nestali ,gdje ,kako ?
Besmire,ti spomenu slikarstvo ,zar nije zanimljivo da su prije 600 godina imali gotovo postojanije boje nego sada .
Covjek je moc ,genije ,a nekada pravi kreten koji tako puno unisti ratom.Da nije ratova ko zna koji bi nivo sada dostigli.




Meni jos uvijek nije jasno kako ljudima jos nije jasno da nema pobjednika u ratovima i da svim nahebu i nazaduju... meni evo cisto ko suza pred ocima.... ma znam znam individualni politicari i biz magnati se bogate na racun ratova i boli ih briga za sve ostale ukljucujuci svoje valstite zemlje i sunarodnike... Citav svijet vrti saka bogatih.....


02-08-2004 at 11:00 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 48
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: *touch*, Aci, andjapuppy, bosanka_no1, clippoutline, iskreni tuzlak, Oblakovich, sabko, ziga_zage
FORUM : Kafiæ `Sunce´ : Stare civilizacije New Topic Post Reply

Strana: 1 2


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice