Info: Svi posjetioci foruma su obavezni da poštuju forumska pravila.


FORUM : Vjeène teme : Kapija masakr tuzlanske djece 25.05.1995 godine
Strana: 1 2 3 4
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Kapija masakr tuzlanske djece 25.05.1995 godine

Molba: Kada kopirate tekstove i slike sa ovog topica molimo vas da navedete izvor odakle ste preuzeli informacije (Portal: Tuzlarije.net).


Ili linkom da uputite i druge da procitaju link je http://bhstring.net/tuzlauslikama/tuzlarije/forum/viewtopic.php?TopicID=3140&page=0



Kapija 25.05.1995 godine 20:55h

Zemlja je smrtnim sjemenom posijana, ali smrt nije kraj, jer smrti zapravo i nema, i nema kraja, smræu je samo obasjana staza uspona od gnijezda do zvijezda...







Ovdje na ovoj kapiji grada odmotava se tamna prièa...

Toliko tamna da tamnija ne može biti...

Toliko sramna da sramnija ne može biti...

Toliko tužna da tužnija ne može biti...

Toliko ružna da ružnija ne može biti...

Toliko strahotna da strahotnija ne može biti...

I kravava da krvavija ne može biti... I krvava da krvavija ne može biti..



VELIKI BOŽE UÈINI DA ZASLUŽENA KAZNA STIGNE ONE KOJI SU NAM OVU BOL, NEPREBOLNU NANJELI


Na ovom su mjestu èetnici 25.maja 1995.godine muèki ubili 71 nedužnog graðanina Tuzle uglavnom mladiæa i djevojaka. Tako je u jednom trenutku pokošena mladost ovoga grada. Neka je rahmet, pokoj i šutnja svima. Prouèite fatihu i pomolite se, pamtite i opominjite da nam se Vase Miskina, Markale, Kozara, Foèa, Stupni Dol, Omarska, Srebrenica, Musala, Tuzlanska "Kapija" i sve druge bosanske i sve hercegovaèke kapije nikom i nikada ne ponove...PAMTITE I OPOMINJITE!!!





Te noæi nisu pucali na grad, pucali su nam u Sulejmana odhranila majka, u zlatno sunce selam æeš mi materi, pucali su nam u dušu, u pjesmu, u sjajni mjeseèev srp, pucali su nam u tanku obrvicu djevojaèku, u zjenicu oka su nam pucali, pucali su nam u levhe i mihrabe i ubijali snene i zaljubljenje, ubijali žudnju da se spoje sve obale svijeta...Ugasili su nam vid i svjetlost u bisernim oèima i zamutili najbistrija jezera u našim oèima. Te noæi tuzlanska kapija bila je rodno mjesto tuge nad tugama, pjesme nad pjesmama, kletve nad kletvama...



...PAMTIÆEMO TU MAJSKU NOÆ, PAMTIÆEMO TU MAJSKU NOÆ kao vjeènu tugu i vjeènu opomenu sve dok se raða i umire dan, sve dok ptice pjevaju i cvjetovi mirišu, sve dok nas zelene budu nesanice slutnjama tamnim zaplitale, sve dok su ljudi to što jesu melek i šejtan koji put života vuku na dvije suprotne strane svijeta...

I ovaj grad je našom krvlju zalivan, i ovdje je naš krvavi i ljudski nauk uèen i ovaj grad je pržen, ranjavan, al lomljen i vidan i vavjek nanovo zidan, bio trn u oku, kost u grlu, štitom vjere, štitom ljubavi, štitom nade. Štitili ga, saèuvali ga šehidi i šehitluci, borci, znani i neznani ginjenici, junaci i gazije da bi bio i ostao to što jeste grad, stamen i kamen kojemu vatra, olovo, plamen nemogavše ništa i tako sve do danas, kroz dugo vrijeme je bolovo i odbolovo svako olovo.


DOŠAO SI OVDJE GDJE JE NAJNEZAHVALNIJE BILO DOÆI, OVDJE GDJE JE NAJLUÐE BILO STIÆI, OVDJE GDJE JE IPAK NAJJUNAÈKIJE BILO NAIÆI, JER OVDJE SE NE ŽIVI SAMO DA BI SE ŽIVJELO, OVDJE SE NE ŽIVI SAMO DA BI SE UMRLO, OVDJE SE I UMIRE DA BI SE ŽIVJELO


Pisano je, ostalo, zapamæeno je, kroz vijekove, kroz stoljetlja u srca, u kami duboko urezano je, pisano krvlju, pisano sabljom i topuzom pisano, pisano po kamenu, po zemlji, po suncu, po nebu, po mjeseèini pisano, sedam, sedamdeset, sedamdeset i sedam puta pisano po nebu zvjezdanom, vremenom pisano, pisano po èestitosti i sve ostalo kao sveti zavjet, kao zakletva i ko kletva ostalo, ostalo kao jedini zvjezdani put u nigdini koji nas vodi ka suncu i slobodi, toplini života i dobroti bivanja i snivanja.

I da nam se nikada više ovo zlo ne ponovi, i da nas više nikada dušmani ne zateknu uljuljkane u bešici zaborava...

Èekali smo dugo...Vrijeme je da shvatimo kako smo dugo èekali, sada smo prvi put zastali znajuæi da je vrijeme da vremenu pogledamo u oèi, vrijeme je da priznamo kako smo sastanak rijeèi i djela uzalud èekali....

Vrijeme je da se i jauk okameni...



Kapija


Bili su mladi
bili su još bez grijeha

prije poèetka stigli do kraja
25, tuzlanskog maja

Kapija plaèe, èaršija PAMTI
Èaršija plaèe, Kapija PAMTI

Tišinom jeèi èaršija stara
nebo se na nas obara
25. tuzlanskog maja

Kapija plaèe, èaršija PAMTI
èaršija plaèe, Kapija PAMTI







[Edited by cupo on 16-09-2009 at 03:21 GMT]

[Edited by cupo on 23-05-2011 at 01:31 GMT]

26-01-2005 at 23:15 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kapija 25.05.1995 godine

Agencija REUTERS nacinila je snimak neposredno nakon zlocina na Kapiji



Jos jedan snimak sa detaljima iz 1995.g








[Edited by cupo on 06-05-2009 at 23:42 GMT]

26-01-2005 at 23:15 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kapija 25.05.1995 godine

Kapija nakon masakra 1995.godine


















[Edited by cupo on 04-08-2005 at 23:31 GMT]

26-01-2005 at 23:15 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kapija 25.05.1995 godine

Imena i slike poginulih ,spisak ranjenih na Kapiji 25.05.1995


25. maja 1995. godine su poginuli:

1. Suzan Abulismail, 15 godina
2. Edina Ahmetaševiæ, 20 godina
3. Elvis Alagiæ Enko, 17 godina
4. Admir Alispahiæ, 24 godine
5. Lejla Atikoviæ, 14 godina
6. Asmir Bakaloviæ, 19 godina
7. Adnan Beganoviæ, 16 godina
8. Damir Bojkiæ, 27 godina
9. Indira Boriæ, 36 godina
10. Ilvana Bošnjakoviæ, 17 godina
11. Elma Brguljak, 20 godina
12. Lejla Buèuk, 16 godina
13. Sanja Èajiæ, 17 godina
14. Selma Èauševiæ, 17 godina
15. Amir Èekiæ, 21 godina
16. Samir Èirak, 18 godina
17. Almasa Æerimoviæ, 19 godina
18. Zada Dediæ, 20 godina
19. Razija Djedoviæ, 19 godina
20. Amir Djapo, 20 godina
21. Suzana Djušiæ, 14 godina
22. Amir Djuzel, 26 godina
23. Muris Fatušiæ, 15 godina
24. Ago Hadziæ, 20 godina
25. Hamdija Hakiæ, 48 godina
26. Senad Hasanoviæ, 26 godina
27. Šemsa Hasièiæ, 20 godina
28. Alem Hidanoviæ, 19 godina
29. Nedim Hodziæ, 30 godina
30. Hasan Hrustanoviæ, 25 godina
31. Adnan Hujduroviæ Kindze, 18 godina
32. Elvira Huriæ, 16 godina
33. Almir Jahiæ Bato, 18 godina
34. Azur Jogunèiæ, 24 godine
35. Sandro Kalesiæ, 2 godine
36. Franc Kantor, 24 godine
37. Damir Kurbašiæ, 20 godina
38. Vanja Kurbegoviæ, 17 godina
39. Vesna Kurtaliæ Veca, 15 godina
40. Sulejman Mehanoviæ, 28 godina
41. Pera Marinoviæ, 37 godina
42. Nenad Markoviæ Nešo, 19 godina
43. Amira Mehinoviæ, 21 godina
44. Edin Mehmedoviæ, 19 godina
45. Edisa Memiæ, 19 godina
46. Adrijana Miliæ, 17 godina
47. Nešet Mujanoviæ, 20 godina
48. Edin Mujabašiæ Mony, 21 godina
49. Samir Mujiæ, 28 godina
50. Elvir Murseloviæ, 23 godine
51. Šaban Mustaèeviæ, 29 godina
52. Dijana Niniæ, 20 godina
53. Selma Nuhanoviæ, 17 godina
54. Indira Okanoviæ, 16 godina
55. Rusmir Ponjaviæ, 20 godina
56. Raif Rahmani, 22 godine
57. Fahrudin Ramiæ, 34 godine
58. Nedim Rekiæ, 27 godina
59. Jasminko Rosiæ, 32 godine
60. Nihad Šišiæ, 19 godina
61. Armin Šišiæ, 19 godina
62. Senahid Salamoviæ, 25 godina
63. Edhem Sarajliæ, 20 godina
64. Jasminka Sarajliæ, 23 godine
65. Asim Slijepèeviæ Asko, 20 godina
66. Savo Stjepanoviæ, 25 godina
67. Jelena Jezidziæ Stojièiæ, 44 godine
68. Ilinka Tadiæ, 53 godine
69. Azur Vantiæ, 19 godina
70. Mustafa Vukoviæ, 23 godine
71. Adnan Zaimoviæ Garo, 27 godina











Spisak povrijeðenih na Kapiji

1. Jasminka Ibrakoviæ
2. Damir Tucakoviæ
3. Esad Salkiæ
4. Amir Ramiæ
5. Idriz Tepariæ
6. Damir Mujkanoviæ
7. Edin Mujabašiæ
8. Omer Mediæ
9. Nedim Malohodziæ
10. Edin Buzaljko
11. Ljubiša Glogovac
12. Hajrija Nurkiæ
13. Adnan Mujaèiæ
14. Zlatan Mujèinoviæ
15. Muhamed Barakoviæ
16. Damir Osmanoviæ
17. Tihomir Stojanoviæ
18. Mirko Miškoviæ
19. Nevres Jašareviæ
20. Zijad Radanèiæ
21. Zijad Aljukiæ
22. Osman Ramadanoviæ
23. Šejla Ljaljiæ
24. Azra Kapetanoviæ
25. Damir Behluloviæ
26. Senada Mujkiæ
27. Samir Djapo
28. Mirza Musiæ
29. Damir Huseinoviæ
30. Dino Kalesiæ
31. Irena Kalesiæ
32. Zijada Husinoviæ
33. Irmela Junuzoviæ
34. Nermina Islamoviæ
35. Majda Hamziæ
36. Miralema Imamoviæ
37. Edin Sakiæ
38. Merima Aliæ
39. Ademir Halilèeviæ
40. Samir Mehmedoviæ
41. Senad Mulajusufoviæ
42. Meliha Taliæ
43. Mirza Æilimkoviæ
44. Mirsad Hajdareviæ
45. Zlatan Suljetoviæ
46. Edin Hodziæ
47. Selma Piriæ
48. Safeta Hasanoviæ
49. Jasminka Zaimoviæ
50. Adisa Opresiæ
51. Jasmina Sahitoviæ
52. Almir Jahijagiæ
53. Davor Neèemer
54. Sead Cipurkoviæ
55. Elza Huriæ
56. Ivica Tadiæ
57. Alis Mahmutoviæ
58. Nihad Babajiæ
59. Alma Avdiæ
60. Adnan Zoletiæ
61. Asim Hadziselimoviæ
62. Jasmin Hadzimehmedoviæ
63. Damir Piriæ
64. Anel Mehmedoviæ
65. Nedzad Aljiæ
66. Edin Gulamoviæ
67. Muhamed Isiæ
68. Alen Ljaljiæ
69. Nihad Aliæ
70. Jasmin Hajdareviæ
71. Nedzad Mešiæ
72. Almir Borogovac
73. Almir Jalijagiæ
74. Admir Ikiniæ
75. Selma Mustajbašiæ
76. Samir Huseinefendiæ
77. Jasmin Raziæ
78. Šimo Marijanoviæ
79. Samir Èorsuljiæ
80. Almir Deliæ
81. Nenad Radojèiæ
82. Mehmed Husarkiæ
83. Edin Nukiæ
84. Osman Ibrišimoviæ
85. Ajla Hadzimehmedoviæ
86. Entaz Suljetoviæ
87. Nafija Barakoviæ
88. Mirsad Imamoviæ
89. Ivo Petroviæ
90. Krunoslav Tokiæ
91. Edin Huriæ
92. Fahrudin Rahmanoviæ
93. Mensur Hasanoviæ
94. Melida Mehinagiæ
95. Almir Nakiæ
96. Suada Èaèkoviæ
97. Goran Djulabiæ
98. Amra Ponjaviæ
99. Mirza Djuliæ
100. Zoran Jakobec
101. Adnan Rajdarhodziæ
102. Sanja Šeèiæ
103. Jasenko Imširoviæ
104. Davor Marièek
105. Jasmina Zahiroviæ
106. Mensur Hadziæ
107. Almir Brkiæ
108. Semil Kusturica
109. Ahmed Isiæ
110. Sanela Ahmetoviæ
111. Fikret Memiæ
112. Alma Muratoviæ
113. Zoran Divjak
114. Sadik Salkiæ
115. Nedim Omeroviæ
116. Jasmin Dajanoviæ
117. Fahreta Zuliæ
118. Denis Altumbabiæ
119. Azra Dajanoviæ
120. Bahrudin Hadziefendiæ
121. Nadir Kulenoviæ
122. Enes Dediæ
123. Fahrudin Zuniæ
124. Fedja Èustendil


Preko 200 mladica i djevojaka je ranjeno na Kapiji ali nazalost do danas nisu prikupljena sva imena.

[Edited by cupo on 28-05-2008 at 18:50 GMT]

26-01-2005 at 23:15 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kapija 25.05.1995 godine

Oproštaj od tuzlanske omladine na Slanoj banji


Sahrana ubijene omladine obavljena je ranom zorom u 4 sata ujutro, jer i nakon 25.maja Tuzla je bila intenzivno granatirana. Prenosimo govore s posljednjeg ispraæaja..





Dragi roditelji, braæo, sestre, bližnji i prijatelji tuzlanske mladosti stradale u najveæoj ratnoj tragediji koja je zadesila naš grad i našu domovinu, u zloèinu kojeg je nad našom buduænošæu, uveèe 25.maja poèinio èetnièki fašistièki agresor.

Danas kada se posljednji put opraštamo od zloèinom ubijene mladosti Tuzle, od naših mladih graðana èiji je put trebao znaèiti buduænost ove zemlje - teško je kazati rijeè utjehe i sabura.

Kako nazvati bol, tegobu, gorèinu i tugu koju osjeæaju svi ljudi potošeni zloèinaèkim ubistvom naše djece. Kako nazvati suzu i grcaj - majke, oca, sestre, brata, djeda, nene, familije i prijatelja, ovu suzu u oku Tuzle i Bosne i Hercegovine.





Danas u Tuzli i suza postaje rijeè, jer jedino se njome moze iskazati bol za mladim nasilno oduzetim životima naših bližnjih, sinova i kæeri, braæe i sestara. Jedino ta iskrena suza danas može govoriti o smrti u našim srcima, o teškoj spoznaji da æemo sutrašnji, prekosutrašnji i svaki drugi dan buditi se i biti-usamljeni za komad duše, dio srca, za jednu mladost i ljepše sutra. Djeci podarimo život, sate, dane, mjesece i godine roditeljske pažnje i ljubavi.Bdijemo nad njima, èuvamo ih kao zjenicu oka, kao svjetlost bez koje život nema smisla..Zar uopšte moze da se pojavi neko i da uz dupuštenje tzv. Èovjeèanstva uništi tu svjetlost jednog mladog života.? Zar je ikome dopušteno, zar iko smije i može da uzima pravo na život?

Može, i to je ono što ovaj narod nikada nece zaboraviti i oprostiti. A ova bol ce stiæi svakog ko to pred Bogom zaslužuje!





Tuzlanska zloèinom ubijena mladosti, draga djeco,

Vaši roditelji, sestre i braæa, bližnji i prijatelji, Vaš grad i Vaša domovina danas se u neizmjernom bolu posljednji put opraštaju od Vas.

Zajedno ste rasli, snivali iste snove, radovali se životu.





Uz poštivanje iskrene želje Vaših roditelja, uz vjerovanje da bi to bila i Vaša želja: zajedno æete poèivati u miru. Na brdu sa kojeg se pruža pogled na Vaš grad, na Slanoj banji, gdje ste mnogi u šetnji sa roditeljima pravili svoje prve korake u životu - biæe Vaše vjeèno poèivalište.

Za mladost Tuzle i Bosne i Hercegovine, za mladost miroljubivog svijeta, Vaš vjeèni mir æe biti vjeèna opomena i svjedoèanstvo, nama koji ostajemo - zavjet i zakletva - da zlo mora biti unišzeno

zamjenik naèelnika Opštine Tuzla dr.Sead Avdiæ.





Oproštaj od Jasminke Sarajliæ i Edina Mujabašiæa


U ovu zoru, kada nad Tuzlom sviæe novi dan, kao cvat mladosti i buðenje proljeæa, mi se u teškom bolu moramo oprostiti sa svim Jasminkinim i Edinovim nedoèekanim danima, mjesecima i godinama, sa svim njihovim nedosanjanim snovima, sa mladošæu koja je jedino htjela da živi, i ništa više.

U svitanje novog dana, èije jutro je moralo pripadati našoj Jasminki i našem Edinu, mi se na mjestu gdje poèiva 48 mladih Tuzlaka moramo oprostiti od njih. U saburu i dostojanstvu, ali sa saznanjem da nikada neæemo oprostiti i zaboraviti.





Ako ima Boga i pravde, onda æe ove suze i bol vaših bližnjih, vaše Tuzle, stiæi sve one koji uèiniše zlo. U ovo tužno tuzlansko jutro, umjesto u životu i sreæu, mi vas ispraæamo u vjeèni mir. Vaše preseljenje na Ahiret nije putanja koju vam je darovao život. Ono nije po zakonima prirode i ljudskosti. I zbog toga æe svaka ova suza prolivena za vama imati težinu kazne za one koji nam vas oduzeše...

Neka vam je rahmet duši...

dr.Refik Ahmedinoviæ pomoænik naèelnika Opštine Tuzla


Oproštaj od Dijane Niniæ


Ova èudnovata tišina u zoru 7.juna svjedok nam je da æe proljetni dan nad Tuzlom osvanuti bez još jednog Sunca koje je trebalo èistinom svjetlosti da obasja sve svoje i naše buduæe dane. U ovom danu Tuzla se oprašta sa još jednim svojim svjetionikom buduænosti, sa Dijanom Niniæ èija mladost nije uspjela izdržati teške neprebolive posljedice èetnièkog zloèina, uèinjenog nad tuzlanskom omladinom 25.maja 1995.godine.

Dijanin, zloèinom prekinuti životni put ostaje kao neodvršena i nenapisana knjiga kao tek zapoèeta prièa o svim njenim neostavrenim snovima, o svemu što je željela i htjela u životu. Korice te knjige su sklopljene zloèinom i zbog toga æe sve ono što nije ispisano, a naša je Dijana po svim božijim i ljudskim zakonima imala neotuðivo pravo - ostati da boli i opominje.

Tomo Vidoviæ, sekretar Sekretarijata za društvene djelatnosti Opštine Tuzla


26-01-2005 at 23:15 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kapija 25.05.1995 godine

Pogledajte kako je plato Kapije izgledao nakon masakra. Danima su èlanovi porodica, prijatelji, mnogobrojni Tuzlaci obilazili mjesto masakra i odavali poèast žrtvama.




Nakon masakra gradjani Tuzle su na Kapiji palili svijeæe, ostavljali cvijece, mnogobrojne stihove posvecene mladosti Tuzle





Protest na Praskom trgu 8.juna 1995 godine





[Edited by cupo on 07-05-2009 at 00:46 GMT]

14-02-2005 at 18:37 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kapija 25.05.1995 godine

Na mezarju/groblju na Slanoj banji pokopano je 58 djece, dok je ostalih 13 sahranjeno na drugim grobljima.





Cvjetovi naši nerascvali

Veèeras æemo za njih voljeti prijatelju moj, veèeras stisnimo ruke pogledajmo u nebo vinimo se zajedno do zvijezda, osjetimo dodir neba, dodir stvarnosti jer tako malo treba, prijatelju moj, tako malo da izbrišemo trag prošlosti, veèeras volimo za one, koji više voljeti neæe, osjetimo za njih miris proljeæa koje se budi, dodirnimo sunce i oblak kraj njega pruži mi ruku jer tako malo treba...

Probudimo noæas usnule duše neka sve granice pred njima se ruše, neka osjete strast života i radost koja iz oka sja...

Veèeras ih povedimo u kolo sreæe i zaigrajmo zajedno, jer veèeras æemo prijatelju moj, veèeras æemo za njih voljeti prijatelju moj..


Posjetitelji Tuzlarija o 25.maju

½Nekada sam voljela maj. Mjesec ruza i mladog lisca, asocira na matursko vece, diplomski ispit, Dan Mladosti...A sta vrijedi maj kad u njemu procvatose krvavi makovi crveni? ´92., ´95. Nikada vise. Hoce li biti da ne bude nikada vise? Tog maja ´95. jedan je djevojcurak dobio novu kosulju i pobjegao neni, da na Korzu pokaze drugaricama cvjetove na bijelini kosulje djevojacke. I ostadose cvjetovi, krvavi makovi da zauvijek, zauvijek cvatu na vezenom rukavu jedne kosulje. I nece za tu mladost biti setnji i igranki, ni zaljubljenih suza, ni bjezanja sa casova, ni maturske vecere, ni svadbe nece biti, ni djetinjeg placa i starenja uz voljeno bice. Sve sto je moglo biti - stalo je. Sve sto jeste - neka ipak i uzinat svima BUDE, NEKA se nastavi - za i u ime mladosti ´95. i slobode ´92. Da se NIKAKO I NIKADA NE ZABORAVI! Historija i sudbina, ruku pod ruku sa necim cemu imena ne znam opet su posramili ljudski rod.½


½Sta moze da vrati ocu i materi dijete, krv i meso njihovo? Sta moze da im vrati zivot? Kolika tuga, preduboka i prestrasna, ogromna tuga! I kolika bi kazna morala biti zlocincima i da ih sve redom pohvataju i kazne? Bi li smrt krvnika bila dovoljna? Nista nece vratiti godine i zaustaviti sate da bi stalo vrijeme. A hoce li neljudi koji su zlocin uradili, i njihova djeca, hoce li nauciti iz ovog krvavog maja lekciju? Bojim se da oni sto su losi djaci I NE ZELE I NECE!½



½Na vitrini u stanu gledam okacene jedne male kopacke....Sandro Kalesic u njima nikada ne odigra niti jednu utakmicu....u sumici kraj mezaristana na slanoj banji uvijek se cuju ptice...jedno dijete u smrt je otislo siroko otvorenih ociju½



½Poznavala sam Vesnu....Rodila se na isti dan kao i moj brat i to je bio jedan od razloga sto sam je smatrala znacajnom osobom u mom zivotu...Uvijek vedra, nasmijana, slatkorjeciva, puna nade i snova, i zelje za zivotom.... Posjetila sam njenu majku samo dva puta od kad Vesne nema.... (Isprva sam mislila da to nije lijepo s moje strane, ali sam onda shvatila da mozda i cinim ispravno...)...Oba puta smo neprestano plakale....Ona je pocinjala cim me ugleda, jer kako kaze, podsjetim je na njenu Vecu, a ja cim bi mi rekla: »Moje Vece vise nema da te doceka na vratima....»....Divim se toj zeni, koja nalazi razlog i smisao zivota, pazljivo cuvajuci albume sa Vesninim slikama i dnevnik u kojem je na prvoj stranici ispisana pjesma: Vjencanja nece biti...½



½Svaki put kad odem na Slanu Banju, nekakva je zlokobna tišina u èitavom kompleksu. Dopire do uha smijeh djece koja se igraju, ali je i on tih, izoblièen i strašan. Èini mi se da i on zna dokle treba da se èuje...
Èak i moja petogodišnja kæerka ušuti, pusti glavu i mirno hoda...Jednom me je upitala ½imaju li oni svoju djecu?½, nisam znala šta da joj odgovorim. Pomislila sam da djeca znaju bolje objasniti i reæi ono što mi mislimo...jednostavno, s malo rijeèi objasniti trenutak...½



½25.maj je dan kada bi i tuzlansko kamenje plakalo da moze .
Ne postoje rijeci koje mogu opisati tugu Tuzlaka ni rijeci koje mogu utjesiti one koji su izgubili bliske osobe .
Ne treba ni govoriti ½neka se ne zaboravi ½ sve i da se hoce masakr koji se 25.maja 1995. desio na Kapiji u Tuzli se ne moze zaboraviti .
Nadam se da postoji raj /dzenet i da su neduzne zrtve nasle svoj mir a bar malo mira naci cemo i mi svi kada se pocionici ovog zlodjela izvedu pred lice pravde.½



½Nekad smo mislili, mislili i znali, da smo najjaci, jer smo mladi!
Nekad smo pjevali i slavili mladost
i opet mislili mladi smo i hrabri!
Danas mislim mladi smo, hrabri smo,
najjaci smo, jer smo mladi...a njih vise
nema, zato jer ½zlo½ nije htjelo vidjet mladost, ½zlo½ je ubilo mladost,
½zlo½ nas je natjeralo da NE ZABORAVIMO!!!!

Tuzla nece zaboraviti!!

Vjecno pocivali u miru ½



½Neka im je vjecna slava
i pokoj dusama njihovim neduznim.Amin.
Moja najveca ljubav je otisla toga dana zauvijek. S.M. nikada te necu zaboraviti½



½Moj narod je umro, a ja, još uvijek živeæi, oplakujem ga u samoæi i povuèenosti.
Umrli su moji dragi, pa mi je život poslije njih postao samo stradanje.
Moj narod je umro, suze i krv potopiše visoravni u mojoj zemlji, a ja ovdje živim ...........
Moj narod je umro na raspeæu.
Umro je ruku ispruženih i istoku i zapadu, a pogleda uprtih u crnu prazninu.
Umro je æutke i èovjeèanstvo nije èulo njegove vapaje.
Umro je jer nisu bili nasilnici.
Umro je jer prema ugnjetaèima nisu bili okrutni.
Umro je zato što su bili mirni.
Umro je u zemlji u kojoj je teklo med i mlijeko.
Umro je i moj i vaš narod...½ Pokoj dušama vašim, cvjetovi naši nerascvali

[Edited by cupo on 06-05-2009 at 23:58 GMT]

03-08-2005 at 02:00 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kapija 25.05.1995 godine

Na mjestu pada granate uklesan je grb grada Tuzle

07-08-2005 at 00:45 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kapija 25.05.1995 godine

25.05.2005.godine navršilo se deset godina od masakra na Kapiji. Za taj neoprostivi zlocin nad djecom Tuzle jos niko nije odgovarao.

25.maj u Tuzli nije zvanicno proglasen danom zalosti, ali na taj dan sve je u znaku 25.maja nekada Dana mladosti a sada dana vjecne zalosti Tuzle i Tuzlaka.

Na svim radio stanicama u gradu pusta se ozbiljna muzika, muzika u svim kaficima na taj dan utihne, o raspolozenju i emocijama gradjana Tuzle da ne govorimo.

Ove godine na desetogodisnjicu masakra televizija Tuzla emitovala je cjelodnevni program uzivo sa Slane banje. Gosti su bili roditelji ubijene djece, predstavnici vlasti, prezivjeli sa Kapije i mnogi drugi.

I na ostalim medijima u Tuzli pricalo se o 25.maju





07-08-2005 at 14:04 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kapija 25.05.1995 godine

Iznad Lederove fontane glumci za glumacke akademije iz Tuzle citali su pricu o svakoj zrtvi masakra iz knjige "Ubistvo svitanja".








[Edited by cupo on 07-08-2005 at 14:24 GMT]

07-08-2005 at 14:22 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 25
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: aronofsky, auspuh, B.S, marina95, medeni, Memo, Probisvjet, pupa, realnosttuzle, sdds, smiljana, tweety
FORUM : Vjeène teme : Kapija masakr tuzlanske djece 25.05.1995 godine New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice