TUZLA - TUZLARIJE NET
       
Subota 20.4.2024       
Tuzlarije
Tuzlarije
Tuzlarije
Tuzlarije
    
Tuzlarije
  
   
  TZ VIJESTI - VIJESTI IZ MINUTE U MINUTU - TOP VIJESTI 24 SATA - TUZLARIJE - BILTEN GRADA - BILTEN KANTONA - OBRAZOVANJE - FORUM
 








20.04.2024 - 12h
INDEKS KVALITETA ZRAKA
55
UMJERENO ZAGADJEN
Upozorenje: Neke zagađujuće materije mogu uzrokovati zdravstvene probleme osobama koje su veoma osjetljive na zagađenje zraka. Takve osobe trebaju izbjegavati boravak vani i smanjiti naprezanje tokom boravka vani.

ŽIV LUK SAR ZEN TUZ
zrak.ekoakcija.org






ON LINE KORISNICI - 119

Users in Chat
TUZLARIJE CHAT

Tuzlarije



TZ VIJESTI - BH VIJESTI - BH TEME - IZ MINUTE U MINUTU


ARHIVA

08.10.2016.

Guccifer 2.0 tvrdi da je hakirao Zakladu Clinton, činjenice govore suprotno

Guccifer 2.0 tvrdi da je hakirao Zakladu Clinton, činjenice govore suprotno


Guccifer 2.0 tvrdi da je hakirao Zakladu Clinton, činjenice govore suprotno

Foto: 123rf

HAKER poznat po pseudonimu Guccifer 2.0 objavio je u utorak dokumente za koje tvrdi da ih je pribavio hakiranjem servera Zaklade Clinton, humanitarne organizacije Billa i Hillary Clinton.

Guccifer je svoj posljednji pothvat obznanio u postu na svom blogu: "Mnogi od vas su čekali ovo, neki su me i pitali da to napravim. Dakle, trenutak je došao. Hakirao sam server Zaklade Clinton i skinuo stotine hiljada dokumenata i baza podataka s popisom donatora."

Izgleda da se radi o potpunoj fabrikaciji

Guccifer je tako na neki način nadmašio Juliana Assangea, koji je istog dana trebao objaviti dokumente koji su također vezani uz predsjedničku kandidatkinju Hillary Clinton. Assange je razočarao fanove, no kako stvari stoje s Gucciferovim hakiranim dokumentima?

 Ne najbolje. Naime kako piše Vice, izgleda da se radi o potpunoj fabrikaciji. Za početak, donatori na objavljenom popisu uopće ne odgovaraju javno dostupnim podacima Zaklade Clinton. Ustvari se radi o donatorima Odboru za kampanje Demokratske stranke.

Guccifer je inače postao poznat preuzimanjem odgovornosti za hakiranje ovog demokratskog odbora prije nekoliko mjeseci. Po svemu sudeći, ovaj put je samo još jednom iskoristio već objavljene dokumente i zapakirao ih kao novo otkriće.

Clinton kritizirana zbog donacija njenoj zakladi

Zatim, iz same zaklade opovrgnuli su da su hakirana: "Nemamo dokaza da je sustav Zaklade Clinton napadnut, niti nas je policija obavijestila o ičemu sličnom. Nijedan objavljen dokument nije iz Zaklade Clinton."

Naposljetku, čak je i desničarska stranica Daily Caller, koja teško da je sklona Clinton, komentirala kako "novi dokumenti ne otkrivaju nikakve informacije o zakladi Clinton".

Guccifer, međutim, tvrdi da je ovo samo "mali dio fajlova koje je izvukao iz njihovog servera."

Hillary Clinton je već duže vrijeme podvrgnuta kritikama da njena zaklada funkcionira kao poligon za lobiranje, odnosno da su donatori imali olakšan pristup njenom uredu dok je bila državna tajnica.

Je li Guccifer podvala ruskih tajnih službi?

Guccifer je, inače, zanimljiva ličnost iz više razloga. Prvi je činjenica da je dokumente demokratskog odbora poslao upravo Assangeu, odnosno Wikileaksu da ih objavi. Drugi razlog je prilično pouzdana procjena američkih obavještajnih službi i cyber-security tvrtki da iza hakiranja stoje ruske obavještajne službe, a da je Guccifer 2.0. lažni identitet koji su Rusi konstruirali da bi prikrili svoju odgovornost. Naime, Guccifer tvrdi da je Rumunj koji djeluje sam i ima za cilj razotkriti "iluminate". Ali u intervjuu za Vice, ispostavilo se da uopće ne priča rumunjski.

Ako Guccifer nije stvaran i ako iza svega zaista stoje ruski špijuni, radi se  dosad najalarmantnijem ruskom pokušaju intervencije u demokratske procese drugih država.

 


Broj mrtvih zbog uragana Matthew popeo se na 843

Broj mrtvih zbog uragana Matthew popeo se na 843


Broj mrtvih zbog uragana Matthew popeo se na 843

Foto: FAH

URAGAN Matthew, s vjetrovima jačine 195 kilometara na sat pogodio je u petak središnju Floridu gdje je uzeo jedan život u svome kretanju prema sjeveru i prijeti novim razaranjima nakon što je na Haitiju usmrtio 842 osobe, prema novim podacima.

Oko 600.000 kućanstava na Floridi ostalo je bez struje, rekao je guverner Rich Scott na konferenciji za novinare dok se oluja približava toj saveznoj državi Sjedinjenih Država nakon smrtonosnog pohoda po Haitiju.

Scott je rekao da zemlji prijete poplave u području Jacksonvillea i upozorio je sugrađane: "Najgori dio tek dolazi".

Agencija AFP prenosi da je žena stara pedesetak godina dobila srčani udar no zbog nevremena nije mogla biti prevezena do bolnice te je umrla.

Matthew je prvi veliki uragan koji u više od deset godina izravno prijeti Sjedinjenim Državama i zbog njega su provedene masovne evakuacije stanovništva s obale Floride preko država Georgije i Južne te Sjeverne  Karoline.

Broj mrtvih na Haitiju - 842

Na Haitiju je ovaj tjedan Matthew poharao ruralna naselja te je broj mrtvih, prema zadnjim podacima lokalnih dužnosnika, narastao na 842, prenosi Daily Mail. Upravo ta najsiromašnija država najteže je pogođena od svih karipskih država kojima je Matthew prošao. Četiri žrtve prijavljene su u Dominikanskoj Republici, dok je na Kubi i Bahamima, zasad prijavljena samo materijalna šteta.

U 14 sati po srednjoeuropskom vremenu centar uragana bio je 55 kilometara od Cape Canaverala na Floridi, mjestu odakle se lansiraju svemirske rakete i prema dojavama  uništio je krov postrojenja lansirnog centra NASA-e (Američke svemirske agencije). 

Apokaliptične scene opisao je Jeff Pitrowski iz Tulse u Oklahomi koji je bio blizu Cape Canaverala rano u petak.

"Vjetrovi su upravo sada podivljali" i oluja ruši dalekovodne stupove i drveće te uništava jumbo-plakate, rekao je.

Američka nacionalna meteorološka služba procijenila je da bi oluja mogla biti najsnažnija koja je pogodila Floridu u zadnjih 118 godina. Upozorenje na uragan prošireno je od južne Floride prema saveznim državama Georgiji i Južnoj Karolini. 
 


Ruska Duma ratificirala sporazum o prisustvu ruskih zrakoplova u Siriji

Ruska Duma ratificirala sporazum o prisustvu ruskih zrakoplova u Siriji


Ruska Duma ratificirala sporazum o prisustvu ruskih zrakoplova u Siriji

Foto: 123rf

DUMA, donji dom ruskog parlamenta, ratificirala je u petak sporazum s Damaskom o raspoređivanje "na neodređeno vrijeme" ruskih zrakoplovnih snaga na vojnom aerodromu Hmeimi, na zapadu Sirije.

Sporazum potpisan 26. augusta 2015., ratificiran je s 446 glasova od 450 zastupnika Dume.

Taj sporazum, valjan za na neodređeno vrijeme, omogućuje stalno raspoređivanje ruskih zrakoplovnih snaga na aerodromu Hmeimim.

Rusija ima već pomorsku bazu u Tartousu, na sjeverozapadu Sirije. Njezino zrakoplovstvo od 30. rujna 2015. na sirijskom teritoriju izvodi napade na terorističke mete, kako bi podržala svog saveznika, predsjednika Bashara al-Assada.

U Siriji oko 4300 ruskih vojnika

Sporazum, koji treba ratificirati Vijeće federacije, određuje da su ruske zrakoplovne snage raspoređene u Hmeimu pošteđene poreza i carinskih kontrola. Ruski vojnici i njihove obitelji uživaju diplomatski imunitet, precizirao je on. Više od godinu dana nakon početka vojne intervencije, Rusija i dalje pojačava svoju vojnu prisustvo i arsenal u Siriji i vode zračne napade u Alepu, unatoč kritika Zapada koji ju optužuje da sudjeluje u ratnim zločinima.

Oko 4300 ruskih vojnika raspoređeno je u Siriji i stacionirani su u većini u zračnoj bazi Hmeimim.

Baza Hmeimim je primila u 12 mjeseci bombardere i borbene zrakoplove na tlu. Ruska vojska također ima više desetaka borbenih helikoptera. U Hmeimimu su u studenom raspoređeni sustavi protuzračne obrane S-400.
 


Izaslanik UN-a nudi borcima al-Nusre da ih osobno isprati iz Alepa kako bi spasio grad

Izaslanik UN-a nudi borcima al-Nusre da ih osobno isprati iz Alepa kako bi spasio grad


Izaslanik UN-a nudi borcima al-Nusre da ih osobno isprati iz Alepa kako bi spasio grad

Foto: Hina

POSEBNI izaslanik Ujedinjenih naroda Staffan de Mistura odlučio se na očajnički pokušaj da spasi Alep od uništenja: ponudio je militantima al-Nusre, koja je povezana s al-Kaidom, da ih osobno isprati iz opkoljenog istočnog dijela grada.

Njegov poziv dolazi kao reakcija na bjesomučno bombardiranje istočnog Alepa od strane Rusije i sirijskog režima. Prema procjenama, 275 hiljada ljudi, uključujući 100 hiljada djece, opkoljeno je već mjesecima u dijelu grada pod kontrolom pobunjenika.

Asad ponudio garanciju sigurnosti svim pobunjenicima koji su spremni napustiti grad

Sirijski predsjednik Bašar Asad i njegovi ruski saveznici opravdavaju zračne udare tvrdnjom da ciljaju "teroriste" al-Nusre. Asad je čak ponudio garanciju sigurnosti svim pobunjenicima koji su spremni položiti oružje i napustiti grad.

 Stoga ga je de Mistura upravo izazvao da stane iza svojih riječi: "Htio bih zamoliti rusku i sirijsku vladu: molim vas, pogledajte me u oči i u oči svijeta. Jeste li zaista spremni nastaviti ovaj način borbe, koristeći ovakvu vrstu oružja, i de facto uništiti cijeli istočni Alep, drevni grad Alep, s njegovih 275 hiljada ljudi, da bi eliminirali hiljadu - hiljadu - boraca al-Nusre? Ili ste spremni najaviti neodložni i potpuni prekid bombardiranja ako al-Nusra ode?"

Borcima al-Nusre poručio je sljedeće: "Mi ne komuniciramo međusobno. Vi to znate, mi to znamo. Ali možete li molim vas pogledati me u oči i u oči stanovnika Alepa, 275 hiljada ljudi koji se nalaze tu gdje se vi nalazite, i samopouzdano im reći da odbijate napustiti grad? Jer vas hiljadu odlučuje o sudbini 275 hiljada civila...A ako odlučite otići, dostojanstveno i zadržavajući svoje oružje, u Idlib ili gdje god želite, ja osobno sam spreman fizički vas otpratiti."

Svatko tko se protivi Asadovoj vlasti je meta

Kako piše Vox, nije za očekivati da će Asad zaista dopustiti al-Nusri da ode, budući da onda ne bi imao opravdanje da nastavi s bombardiranjem grada. Ovdje se, unatoč Asadovoj retorici, ne radi zaista o plemenitoj borbi protiv terorizma. Režim želi uništiti sve pobunjenike, bez obzira jesu li povezani s al-Kaidom, ISIS-om ili nekom sličnom terorističkom organizacijom.

Svatko tko se protivi Asadovoj vlasti je meta. Isto se odnosi i na humanitarne radnike, liječnike i ostale koji pružaju medicinsku skrb pobunjenicima, čak i ako su neutralni.

Ali, u tome i jest poanta de Misturine ponude. On zna da Asad blefira, kao što to znaju i Rusi. Na ovaj način, de Mistura javno razotkriva laž iza ofenzive na Alep. Kritičari često predbacuju UN-u da ne čini ništa konkretno da zaustavi ratove, da samo šalje impotentne izjave. Ipak, ponekad i same izjave mogu biti moćne.


SAD traži da se Rusiju i Siriju istraži zbog ratnih zločina u Alepu

SAD traži da se Rusiju i Siriju istraži zbog ratnih zločina u Alepu


SAD traži da se Rusiju i Siriju istraži zbog ratnih zločina u Alepu

Foto: FAH

AMERIČKI državni tajnik John Kerry zatražio je u petak istragu za ratne zločine u Siriji koje su, kako navodi Kerry, počinili sirijski režim i Rusija u novom napadu na bolnicu u gradu Alepu.

"Prošlu noć režim je ponovno napao bolnicu i ubijeno je 20 osoba, a 100 ranjeno. Rusija i režim duguju svijetu više od objašnjenja o razlozima stalnih napada na bolnice, medicinsku infrastrukturu, napada na djecu i žene", rekao je Kerry.

Pred novinarima je zatražio da nadležna tijela provedu "primjerenu istragu ratnih zločina".

"Oni koji počine takve (zločine) moraju za to odgovarati. To nije samo nesreća. To je ciljana strategija teroriziranja civila i svih onih koji se nađu na putu ostvarenja njihovih vojnih ciljeva", rekao je američki šef diplomacije.

Time je Kerry zaoštrio ton nakon što je Washington nedavno službeno prekinuo dijalog s Moskvom o uspostavi primirja u Siriji.

Ayrault: Glasanje će biti trenutak istine

Kerry je konferenciju za novinare održao s francuskim kolegom Jean-Marcom Ayraultom koji je doputovao u Washington nakon posjeta Moskvi, a obim je prijestolnicama predstavio nacrt rezolucije o Siriji namijenjen Vijeće sigurnosti UN-a.

Taj tekst, o kojemu bi zemlje članice Vijeća sigurnosti UN-a mogle glasati već u subotu, predviđa prekid vatre u Alepu kako bi se omogućio dostup humanitarne pomoći opkoljenom stanovništvu.

Ayrault je rekao da je glasovanje VS-a "trenutak istine". "Sutra će biti trenutak istine za sve članice Vijeća sigurnosti", rekao je. "Pitanje će biti samo želite li primirje u Alepu ili ne. A pitanje će prije svih biti upućeno našem ruskom partneru", rekao je Ayrault.

Kako se čini, Rusiji je francuski prijedlog o primirju u Alepu neprihvatljiv jer sadrži brojne neprihvatljive točke i politizira pitanje humanitarne pomoći, javile su ruske agencije.
 


Identificiran treći komad malezijskog aviona MH370

Identificiran treći komad malezijskog aviona MH370


Identificiran treći komad malezijskog aviona MH370

 Foto: Hina

FRAGMENT krila koji je u svibnju otkriven na Mauricijusu dio je srušenog aviona Malaysia Airlines MH370, potvrdio je Australski zavod za sigurnost u transportu (ATSB) danas.

 To je već treća krhotina za koju je definitivno utvrđeno da pripada MH370, javlja CNN. Međutim, kako napominje australski ministar prometa Darren Chester, "Krhotine ne pružaju informaciju koja bi se mogla iskoristiti kako bi točno locirali avion."

Malaysia Airlines MH370 nestao je 8. ožujka 2014. na letu iz Kuala Lumpura prema Pekingu s 239 ljudi. Istraga o njegovom nestanku još uvijek traje.

 Još dva komada aviona pronađena su u različitim državama: prvi na francuskom otoku Reunion u srpnju 2015. i drugi u Tanzaniji u lipnju ove godine.

Još nekoliko komada se smatra da su "gotovo sigurno" s MH370: dva nađena na obali Mozambika te jedan na Madagaskaru.


Opasno je dati pravo glasa običnom čovjeku

Opasno je dati pravo glasa običnom čovjeku


Opasno je dati pravo glasa običnom čovjeku

Ilustracija: Vedran Tolić/Index

"NAROD kreće. Moram ga slijediti, jer sam njegov vođa", navodno je rekao francuski političar Alexandre-Auguste Ledru-Rollin. Čak i ukoliko citat nije njegov, postoji razlog zašto toliko ljudi vjeruje u suprotno. On predstavlja stil vlasti koji je bio u modi tokom njegova razdoblja.

Ledru-Rollin postao je poznat tokom revolucija 1848. godine. Europa je bila zahvaćena nemirima: u zemljama diljem kontinenta je dolazilo do pobuna protiv monarhija koje su u nekim slučajevima bile na vlasti stoljećima, od Sicilije do Mađarske. Došlo je do eksplozije narodnog sudjelovanja u politici te su političari poput Ledru-Rollina stekli moć u trenutku kad stara pravila vladanja nisu više vrijedila. Umjesto da preuzmu vlast i počnu donositi odluke, okrenuli su se plebiscitima. Tijekom zbunjujućih desetljeća nakon 1848. godine, posvuda su se održavali referendumi - u Francuskoj da Napoleonov nećak postane car, u Italiji da se zemlja ujedini. Došlo je do zatišja prije Prvog svjetskog rata, ali u godinama nakon rata opet je došlo do vala referenduma, osobito na spornim granicama između Njemačke i njenih susjeda, Danske i Poljske.

Korištenje referenduma je općenito karakteristično za vremena velikih promjena, za razdoblja u kojima su elite nesigurne u potporu stanovništva. Referendumi su održani nakon Francuske revolucije, Ruske revolucije, Drugog svjetskog rata te pada komunizma. Održavani su i nakon ponovne uspostave demokracija u Grčkoj 1974. i Španjolskoj 1976. godine.

Referendumi koji se obijaju o glavu

Problem je taj što, u vremenima kada nastupa promjena, takvi plebisciti imaju jednaku šansu podbaciti, kao i osigurati potporu političarima. To se pokazalo istinitim za Napoleona I., Charlesa de Gaullea, Davida Camerona - i sad se obistinilo za referendume predsjednika Juana Manuela Santosa iz Kolumbije i Viktora Orbana iz Mađarske. U kolumbijskom referendumu od glasača je zatraženo da podrže mirovni sporazum između kolumbijskih revolucionarnih snaga (FARC-a) i vlade, što su glasači odbili. U mađarskom slučaju, vlada je zatražila od glasača da odbiju plan EU-a da se izbjeglice rasporede diljem EU. Glasači su to i odbili, ali se nisu odazvali na referendum u dostatnom broju da bi on bio valjan.

U stabilnim vremenima politički vođe poznaju svoju publiku i svoje sljedbenike. Između 1970-ih i 1990-ih političke su se elite općenito osjećale ugodno na vlasti. Podržavale su ih relativno ujedinjene stranke. Svijet je bio uredno podijeljen na lijevo i desno. Njima se - opet, općenito govoreći - vjerovalo pri donošenju odluka.

I oni su donosili odluke, uključujući odluke veoma slične onima koju je Santos povjerio glasačima prošli mjesec. Nije bilo referenduma o mirovnom sporazumu iz Esquipulasa, kojim su 1987. godine okončane dugogodišnje borbe u Nikaragvi. Nije bilo referenduma o ni o Anglo-irskom sporazumu iz 1986. godine, bitnom koraku u sjevernoirskom mirovnom procesu (iako će se 12 godina kasnije održati plebisciti kako bi se odobrio Sporazum na Veliki petak). Općenito, čini se vjerojatno da je kolumbijska vlada mogla okončati svoj pedesetogodišnji sukob s FARC-om da se za to odlučila prije nekoliko desetljeća. Tada im za to ne bi trebalo odobrenje glasača.

Preplašeni političari

U ovom trenutku, svijet i politika se mijenjaju. Ne, to ne znači da opet prolazimo kroz vrijeme istovjetno onom nakon revolucija 1848. godine, ali dugotrajne podjele lijevo-desno koje su desetljećima uzimane zdravo za gotovo, više ne vrijede. Samo uzmite u obzir nedavnu studiju koju je proveo švedski akademik Sören Holmberg, a koja je pokazala da se glasači slažu samo s otprilike 70 posto programa “njihove” stranke. Kao rezultat toga, nesigurni se političari okreću referendumima. Čak i Škotska narodna stranka (SNP), okupljena oko škotske neovisnosti, održala je referendum 2014. godine usprkos tome što je tri godine ranije osvojila većinu (i zaista, kad ih se pitalo, većina je Škota glasovala protiv neovisnosti). Ako SNP više ne gleda na svoju većinu kao na mandat da traži neovisnost, možda ne bismo trebali biti iznenađeni da je Santos smatrao da nije politički održivo sklopiti mir s FARC-om bez prethodnog odobrenja glasača.

Iz perspektive političara koji ih organiziraju, postoji problem s referendumima. Političari nemaju kontrolu nad ishodom referenduma. Ponekad stranka na vlasti može neočekivano izgubiti, što se i dogodilo u Kolumbiji, gdje je većina očekivala da će mirovni sporazum glatko proći. U slučaju Orbana, koji je održao referendum koji nije privukao dovoljan broj ljudi na birališta, vladajući mogu pobijediti na referendumu, ali ne na način na koji to vlada želi.

Činjenica da ishod referenduma nije predodređen ne znači da referendumi nisu predvidljivi. Iako politika nije egzaktna znanost, uzorci koji se ponavljaju su poučni. Glavni je faktor taj da su referendumi često glasanja o povjerenju ili nepovjerenju vladi. O referendumima znamo to da ih češće gube vlade koje su dugo na vlasti - prosjeku svaka vlada gubi 1,5 potpore potpore na referendumu za svaku godinu koju je provela na vlasti. Drugim riječima, građani gube vjeru u političare koji nisu “friško” izabrani na vlast. Santos - predsjednik kojemu je ovo drugi mandat - je možda bio na vlasti predugo da bi se nadao sigurnoj pobjedi.

Recept za izgubiti na referendumu

Drugi stalni faktor je taj da se referendumi gube ako je političar od povjerenja na strani koja se protivi vladi. 2015. godine u Francuskoj, tokom referenduma o europskom Ustavu, bivši premijer Laurent Fabius je izjavio da će glasovati protiv te je time onemogućio da predsjednik Jacques Chirac i strana koja je bila za referendum sve protivnike Ustava proglasi ekstremistima. Isto možda vrijedi i za Kolumbiju - teško je prikazati protivnike mirovnog sporazuma kao ekstremiste nakon što je bivši, ali još uvijek poštovani, predsjednik Álvaro Uribe sebe svrstao među protivnike. U stvari, dok su anketari očekivali pobjedu opcije mira u Kolumbiji, politička je znanost zapravo ukazivala na to da referendum vjerojatno neće uspjeti.

Rezultate kolumbijskog referenduma anketari vjerojatno nisu mogli predvidjeti. Iz perspektive političkih znanosti, rezultat u Kolumbiji i nije bio iznenađenje. Uz Santosovo vrijeme provedeno na vlasti i Uribeovu potporu, bila je to skoro pa gotova stvar.

Sada je jasno, političke elite moraju nešto promijeniti - osim ako ne odluče održati još jedan referendum s istim pitanjem. Povijesno gledano, imale bi razloga za optimizam. Postoji tendencija da ponovljeni referendumi često uspiju. To je, na primjer, lekcija Danske, Kenije i Irske, zemljama u kojima su glasači prvo stavili veto na prijedloge, pa ih zatim podržali nakon što su iz njih izbačeni kontroverzni elementi.

Naravno, postoji još jedna mogućnost. Možda bi političari u Kolumbiji i Mađarskoj trebali biti hrabriji. Možda bi trebali predstaviti hrabrije politike tokom budućih izbornih kampanja i prihvatiti odluke glasača o tim programima kao mandat da provedu te ambiciozne politike. A možda bi - samo možda - trebali dvaput razmisliti prije nego opet odluče održati referendum.

Matt Qvortrup,Foreign Policy/S engleskog prevodi agencija TLP
 


Preuzeto sa portala INDEX.HR

20.04.2024
  • Čovjek se zapalio pred sudnicom u New Yorku gdje traje suđenje Trumpu
  • Izrael: U Pojas Gaze je došlo 276 kamiona s pomoći
  • Scholz: Rat u Ukrajini mogao bi potrajati još nekoliko godina
  • Azerbajdžan i Armenija dogovorili povratak sela. "Ovo je prekretnica"
  • "I Izrael i Iran pokušavaju spasiti obraz." Iranci na ulici viču: "Smrt cionistima"
  • Šef NATO-a: Nitko nema koristi od rata na Bliskom istoku
  • Iranski ministar: Izraelski dronovi nisu prouzročili štetu ili žrtve u Isfahanu
    19.04.2024
  • Trump: Opstanak Ukrajine je važan za SAD
  • New York Times: Stranka krajnje desnice bi mogla odlučiti hrvatske izbore
  • Scholz traži od saveznika u NATO-u da Kijevu isporuče šest sustava Patriot
  • EU misli da Kina isporučuje Rusiji komponente za izradu oružja
  • SAD: Blokirat ćemo puno članstvo Palestine u UN-u, trebaju pregovarati s Izraelom
  • Zapovjednik kenijske vojske poginuo u padu vojnog helikoptera
  • Argentina traži partnerski status u NATO-u
    18.04.2024
  • Netanyahu britanskom šefu diplomacije: Sami ćemo odlučiti kako ćemo odgovoriti Iranu
  • Njemački i britanski šefovi diplomacije pozvali Izrael na suzdržanost od eskalacije
  • U izraelskim napadima uništeno više od 4000 embrija u Gazi
  • Rusi nadograđuju svoje tenkove-kornjače. Sad imaju radijske ometače
  • U BiH pronađena djevojčica iz Njemačke, žrtva trgovine ljudima
  • Rusi raketirali Černihiv, poginulo najmanje 13 ljudi
  • Birači izvan Hrvatske: Putovala sam dva sata, ali htjela sam glasati, volim Hrvatsku
    17.04.2024
  • Kanađanin se obogatio prevarivši više od milijun Amerikanaca
  • Ukrajinski gradonačelnik otišao u rat pa ubijen tijekom misije
  • Godina kada je cijela Europa gorjela
  • SAD britanskom sudu dao jamstva potrebna za izručenje Juliana Assangea
  • Koliko je jaka iranska vojska?
  • SAD: Ovo su informacije koje imamo o osveti Izraela. Neke mogućnosti su zastrašujuće
  • Katastrofalne poplave u Dubaiju. U jednom danu palo kiše koliko inače u godinu dana
    16.04.2024
  • Ovaj čovjek ispraznio je gradove, uveo potpuno ludilo i pobio milijune
  • Deseci porotnika odbili biti na suđenju Trumpu. Jedan rekao: Jednostavno nisam mogao
  • Izraelski doseljenici ubili 2 Palestinca na Zapadnoj obali, naoružani upali u selo
  • Izraelski vojnici ušli u Libanon pa upali u Hezbollahovu zamku i stradali
  • Čeka se odgovor Izraela. Ako uzvrati istom mjerom, Iran neće imati šanse
  • Rusi brutalno raketiraju milijunski grad. To je najava kopnene ofenzive?
    15.04.2024
  • Zelenski: Izraelu su pomogli saveznici, a mi mjesecima čekamo pomoć
  • Palestinci oduševljeni zbog napada na Izrael. "Klali su nas više od šest mjeseci"
  • Izrael: Oborili smo neprijateljski dron lansiran iz Jemena
  • Izraelska vojska: Odobreni su operativni planovi i za ofenzivu i za defenzivu
  • Iran: Mogli bismo gađati Amerikance ako budu branili Izraelce
  • Policajka ubila napadača iz Sydneyja. Njegovi roditelji: Samo je radila svoj posao
  • Izrael: Curica koja je ozlijeđena u iranskom napadu je kritično
    14.04.2024
  • Širi se lažna slika eksplozije u Teheranu
  • Iran: Lansirali smo i projektile i dronove na Izrael
  • Izrael: Spremni smo za mogući iranski napad
  • Žena u SAD-u ubila dečka i svoju bebu. Upozoravala na apokalipsu zbog pomrčine
  • Iran zaprijetio Izraelu. Biden se ranije vraća u Washington
  • Scholz otputovao u Kinu. Nalazi se sa Xijem
  • Banda iz Bugarske u Britaniji ukrala 54 milijuna funti pomoći. Ovo je njihova taktika
    13.04.2024
  • Biden očekuje iranski napad na Izrael, poručio im: Nemojte
  • UN: Potonuo brod s migrantima kod talijanske obale, nestalo 45 migranata
  • Iran i Izrael desetljećima su neprijatelji. Prijeti li zaista eskalacija sukoba?
  • SAD: Iranski napad na Izrael je stvarna prijetnja, branit ćemo ga
  • Cijene nafte blizu 92 dolara zbog straha od eskalacije na Bliskom istoku
  • Skočio s kruzera u more prije tjedan dana. Otac: Dobar je ronilac, vjerujem da je živ
  • Agencija: Švedska neće ispuniti klimatske ciljeve bez promjena politike
    12.04.2024
  • Macron: Moramo se trajno pripremiti za geopolitičku i geostratešku promjenu
  • Iran: Naš odgovor Izraelu bit će kontroliran i neće izazvati eskalaciju
  • Turska priprema novi mirovni plan za Ukrajinu
  • Američki general: Rusi su nadoknadili gubitke puno brže od očekivanog
  • Nizozemska daje još 400 milijuna eura Ukrajini
  • Japanski premijer: Ukrajina riskira kolaps bez američke podrške
  • Navalni je prije smrti uspio dovršiti autobiografiju, objavit će se
    11.04.2024
  • Pucnjava u Americi ispred džamije. Ozlijeđeno više osoba
  • Jedna osoba ubijena u napadu nožem u Francuskoj. Napadača ubila policija
  • Britanija najavila redovite vojne vježbe s Amerikom i Japanom
  • Velike mjere sigurnosti na utakmicama u Madridu i Parizu zbog ISIL-ovih prijetnji
  • Britanski TV doktor pacijentici radio botoks u zamjenu za seks
  • Sastali se Biden i japanski premijer, najavili "nikad viđenu" obrambenu suradnju
    10.04.2024
  • Američka savezna država zabranila gotovo sve pobačaje
  • 15-godišnjak izveo pokolj u školi u SAD-u. Zbog toga u zatvor idu i njegovi roditelji
  • UN: U Ukrajini je naglo porastao broj poginulih i ozlijeđenih civila
  • Ukrajinska obrana je pred kolapsom. Ovo su najgori scenariji za kraj rata
  • Trump i britanski ministar razgovarali o izdvajanju članica NATO-a na obranu
  • Umro je Peter Higgs
  • Izrael nabavlja 40.000 šatora za evakuaciju ljudi iz Rafaha
    09.04.2024
  • Vatikan tvrdi da je protiv zakona koji kriminaliziraju istospolne radnje
  • Razbijena mreža krivotvoritelja novca u Napulju. Novčanice zvali Maradona i Pele
  • Zašto Rusija tako manijakalno želi okriviti Ukrajinu za masakr u Moskvi?
  • SAD: Vršimo pritisak na Izrael da dopusti više kamiona s pomoći u Gazi
  • Izraelski oporbeni čelnik: Dogovor o oslobađanju talaca je težak, ali izvediv
  • SAD: Nismo obaviješteni o datumu izraelske invazije na Rafah
    08.04.2024
  • Ukrajina dronovima napala nuklearku Zaporižja. Dron ubio dijete u Belgorodu
  • Savjetnik iranskog vrhovnog vođe: Nijedno izraelsko veleposlanstvo nije sigurno
  • Šef ukrajinskih obavještajaca: Rusija krajem proljeća kreće u novu veliku ofenzivu
  • Od par sela do najmoćnije sile svijeta. Ovako je nastao, rastao i propao Rim
  • Ruanda obilježava 30. godišnjicu genocida nad Tutsijima
  • Cameron: Britanska podrška Izraelu nije bezuvjetna
    07.04.2024
  • Zelenski: Ukrajina bi uskoro mogla ostati bez projektila protuzračne obrane
  • Scholz: EU treba ulagati više u zajedničku sigurnost da nas se nitko ne usudi napasti
  • Uhićena Greta Thunberg
  • Milanović: Odlazak u Čepin otkazao sam zbog reputacijskog rizika
  • Musk: Tesla će 8. kolovoza predstaviti robotaksi
  • Ruska kapsula Sojuz vratila tri člana posade ISS-a na Zemlju
  • Broj mrtvih u tajvanskom potresu popeo se na 13. Stotine još zatočene
    06.04.2024
  • Kuba pokušava smanjiti napetost nakon prosvjeda, građanima zajamčeni obroci
  • Potres od 4.8 kod New Yorka. Problemi u zračnom i željezničkom prometu
  • Europol: Europskoj uniji prijeti više od 800 kriminalnih mreža
  • EK: Očekujemo od Izraela da brzo omogući veći pristup humanitarne pomoći Gazi
  • Rusija: Glavno potencijalno područje za dijalog sa SAD-om je naoružanje u svemiru
  • Izrael smijenio dva časnika smrti sedam humanitaraca u Gazi
    05.04.2024
  • World Central Kitchen i španjolski humanitarci obustavljaju pomoć Gazi morem
  • Huti: Ubijeno 37 ljudi u američkim i britanskim napadima na Jemen
  • Kineskinja ukrala 5.8 milijardi eura, htjela doći u Hrvatsku i vladati Liberlandom
  • Veliki Bidenov zaokret, SAD poslao najžešće upozorenje Izraelu dosad
  • Vođa Hamasa: U prijedlogu Egipta o prekidu vatre ništa novo. Neprihvatljiv je
  • Održao govor na kiši, razbolio se i umro. Predsjednik SAD-a bio je mjesec dana
  • Za vikend izvedena jedna od najvećih pljački u povijesti Los Angelesa
    04.04.2024
  • Zelenski: Rusi pripremaju mobilizaciju 300.000 ljudi do lipnja. Peskov: Nije istina
  • Ukrajinska fronta je pred urušavanjem. Časnici: Skoro ništa nam više ne može pomoći
  • UN obustavlja noćno dopremanje pomoći u Gazu nakon smrti humanitaraca
  • Milanović: Danas je bilo nevjerojatno slušati što Plenković govori
  • Na Tajvanu traje velika potraga. Urušen otok, nagnute zgrade, nastale goleme rupe
  • Nakon prosvjeda u Turskoj priznata pobjeda kurdskog gradonačelnika
  • Plenković: Putin je najveći poticatelj proširenja EU
    03.04.2024
  • Bijela kuća: SAD nije umiješan u napad na iransko veleposlanstvo u Damasku
  • Tisuće Izraelaca i dalje prosvjeduju protiv vlade, došli s bakljama pred parlament
  • Predsjednik Izraela ispričao se nakon smrti sedam hu
  •  
    OSTALE VIJESTI
    Rusija će otvoriti centar za proizvodnju dronova
    Bivša manekenka pokušala izliječiti rak sokovima. Umalo je umrla
    Šire se snimke: "Ukrajinci sinoć napali Rusiju s 50 dronova"
    Amerika blizu povijesne odluke o Ukrajini. Ovo bi moglo promijeniti tijek rata
    Ukrajinci dronom napali Ruse, ubijen ruski ratni reporter
    Sjeverna Koreja testirala "superveliku" bojevu glavu krstareće rakete
    Njemački ratni brod štitio trgovačke brodove od napada Huta u Crvenom moru
    Otkrivena golema crna rupa u našoj galaksiji, neočekivano je blizu Zemlje
    Ovo je čovjek koji se zapalio pred sudnicom gdje traje suđenje Trumpu. Umro je
    Eksplozija u bazi proiranske milicije u Iraku, spominje se zračni napad. Jedan mrtav
    SAD povlači vojsku iz Nigera
    SAD uveo sankcije suradniku izraelskog ministra
    Sjeverna Koreja testirala bojeve glave krstarećeg projektila
    Ruski projektil uništio skladište žitarica u regiji Odese u Ukrajini
    Čovjek se zapalio pred sudnicom u New Yorku gdje traje suđenje Trumpu
    Izrael: U Pojas Gaze je došlo 276 kamiona s pomoći
    Scholz: Rat u Ukrajini mogao bi potrajati još nekoliko godina
    Azerbajdžan i Armenija dogovorili povratak sela. "Ovo je prekretnica"
    "I Izrael i Iran pokušavaju spasiti obraz." Iranci na ulici viču: "Smrt cionistima"
    Šef NATO-a: Nitko nema koristi od rata na Bliskom istoku






    Google






    Rezultati

    STARE ANKETE

    KAPIJA

    25-05-1995



    OSTALE VIJESTI
    Rusija će otvoriti centar za proizvodnju dronova
    Bivša manekenka pokušala izliječiti rak sokovima. Umalo je umrla
    Šire se snimke: "Ukrajinci sinoć napali Rusiju s 50 dronova"
    Amerika blizu povijesne odluke o Ukrajini. Ovo bi moglo promijeniti tijek rata
    Ukrajinci dronom napali Ruse, ubijen ruski ratni reporter
    Sjeverna Koreja testirala "superveliku" bojevu glavu krstareće rakete
    Njemački ratni brod štitio trgovačke brodove od napada Huta u Crvenom moru
    Otkrivena golema crna rupa u našoj galaksiji, neočekivano je blizu Zemlje
    Ovo je čovjek koji se zapalio pred sudnicom gdje traje suđenje Trumpu. Umro je
    Eksplozija u bazi proiranske milicije u Iraku, spominje se zračni napad. Jedan mrtav
    SAD povlači vojsku iz Nigera
    SAD uveo sankcije suradniku izraelskog ministra
    Sjeverna Koreja testirala bojeve glave krstarećeg projektila
    Ruski projektil uništio skladište žitarica u regiji Odese u Ukrajini
    Čovjek se zapalio pred sudnicom u New Yorku gdje traje suđenje Trumpu
    Izrael: U Pojas Gaze je došlo 276 kamiona s pomoći
    Scholz: Rat u Ukrajini mogao bi potrajati još nekoliko godina
    Azerbajdžan i Armenija dogovorili povratak sela. "Ovo je prekretnica"
    "I Izrael i Iran pokušavaju spasiti obraz." Iranci na ulici viču: "Smrt cionistima"
    Šef NATO-a: Nitko nema koristi od rata na Bliskom istoku


    SVASTARIJE


    Osmrtnicama ba

    Ovo je čovjek koji se zapalio pred sudnicom gdje traje suđenje Trumpu. Umro je

    Srpski medij: Brat osumnjičenog za ubojstvo Danke nije umro prirodnom smrću

    Francuska naredila trgovcima označavanje proizvoda kojima su smanjili pakiranje

    Iranski mediji umanjuju značenje izraelskog napada. ˝Eksplozije su bile kao petarde˝

    Netanyahu njemačkoj ministrici pokazao fotografije punih tržnica u Gazi, naljutila se

    Tri Rusa padobranima skočila iz stratosfere na Sjeverni pol, pogledajte snimku

    Što se stvarno događa u sukobu Izraela i Irana? Predstava kojom se skriva ono važno

    Počeli izbori u Indiji. Trajat će više od mjesec dana

    Izrael napao Iran. Sastaju se čelnici G7, stižu reakcije Irana

    Putnik (33) preminuo na letu Ryanaira iznad Italije, s njim bila i trudna supruga





    prodaja stanova pik smrtovnice/a> blumen horoskop kalkulator online knjige pdf cvijece vicevi