TUZLA - TUZLARIJE NET
       
Petak 19.4.2024       
Tuzlarije
Tuzlarije
Tuzlarije
Tuzlarije
    
Tuzlarije
  
   
  TZ VIJESTI - VIJESTI IZ MINUTE U MINUTU - TOP VIJESTI 24 SATA - TUZLARIJE - BILTEN GRADA - BILTEN KANTONA - OBRAZOVANJE - FORUM
 









TZNEWS


ŽIV LUK SAR ZEN TUZ
zrak.ekoakcija.org






ON LINE KORISNICI - 144

Users in Chat
TUZLARIJE CHAT

Tuzlarije



TZ VIJESTI - BH VIJESTI - BH TEME - IZ MINUTE U MINUTU


ARHIVA

13.04.2018.

*
New York Times: Rusija na Balkanu testira novi hladni rat

New York Times: Rusija na Balkanu testira novi hladni rat


Foto/Screenshot: Hina/EPA/New York Times

U VELIKOJ i za nas prilično zabrinjavajućoj analizi, New York Times piše da Balkan, ''kolijevka Prvog svjetskog rata'', postaje ''bojište u onome što se čini kao novi hladni rat''.
 
Rusija, upozoravaju analitičari, širi svoj utjecaj i uvećava međuetničke tenzije u zemljama koje se nadaju ući u Europsku uniju, poput Bosne i Hercegovine, Srbije i drugih. Miješanje Rusije već je potaklo Bruxelles da oživi svoje planove za proširenje, koje je praktički stavila na mirovanje. Usto, i Washington ponovno usmjerava pažnju na rizik za svoje NATO članice na području Balkana, među kojima je i Hrvatska.
 
''Balkan je postao još važniji'' nakon zajedničkog odgovora Zapada Rusiji zbog trovanja dvostrukog ruskog špijuna Sergeja Skripala, u sklopu kojeg je izbačeno više od 150 ruskih diplomata i obavještajaca iz dvadesetak zemalja, smatra Mark Galeotti, viši istraživač na Institutu za međunarodne odnose u Pragu: ''Rusija traži odgovore koji su asimetrični i Moskvi pružaju različite prilike.''
 
''Rusija gleda na Balkan kao bojno polje u svom političkom ratu''
 
U novom istraživačkom radu za Europsko vijeće o vanjskim odnosima, Galeotti piše kako ''Rusija gleda na Balkan kao bojno polje u svom političkom ratu'', pokušavajući ''odvratiti pažnju i stvoriti određeni materijal za cjenkanje s Europskom unijom''. 
 
Charles Kupchan, bivši direktor odjela za Europu Vijeća za nacionalnu sigurnost pod predsjednikom Barackom Obamom, kaže da ''Rusi iskorištavaju posljednji dio zapadne Europe koji je i dalje politički disfunkcionalan''.
 
Balkanska situacija ima određene sličnosti s Ukrajinom, gdje je Rusija prvo pristala da se Kijev pridruži Europskoj uniji - ali ne i NATO-u - a zatim se predomislila, što je dovelo do revolucije koja je potakla Moskvu da pripoji Krim i izazove separatističku pobunu u istočnoj Ukrajini. Na Balkanu pak nadmetanje s Rusijom može izazvati novu nestabilnost u regiji koja i dalje osjeća posljedice bjesomučnog rata devedesetih.
 
Republika Srpska kao glavna žarišna točka 
 
Bosna i Hercegovina, zemlja koja je rastrgana i onda opet sastavljena nakon rata, i dalje je krhki konstrukt, opterećen korupcijom, slabim vodstvom i etničkim, odnosno nacionalističkim tenzijama među zajednicama, te je u biti metafora cijelog Balkana, piše NY Times.
 
TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA
Jedna od glavnih žarišnih točaka koje Rusija pokušava iskoristiti, primjećuje Kupchan, inicijativa je predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika za raspisivanjem referenduma o neovisnosti tog poluautonomnog entiteta BiH. Druge žarišne točke su Makedonija sa svojim tenzijama među većinskim Makedoncima i manjinskim Albancima te razmirice između Srbije i Kosova, čiju neovisnost Beograd i dalje ne priznaje. 
 
Zbog svega toga EU sada nudi ponovnu šansu priključenju za Bosnu i za drugih pet balkanskih država - Srbiju, Crnu Goru, Makedoniju, Albaniju i Kosovo - ali zauzvrat traži fundamentalne strukturne reforme. Ipak, mnogi su skeptični je li EU, čije se pojedine članice sve više okreću populizmu, iskrena kad kaže da želi primiti nove članice. Jedno je sigurno - nitko ne vjeruje da su ove zemlje već spremne za ulazak. Makedonski ministar vanjskih poslova Nikola Dimitrov opisao je ovaj proces ''kao da smo zaključani u čekaonici bez izlaza''.
 
EU konačno iznio detaljan plan za Balkan
 
Ipak, EU je konačno iznio detaljan plan za Balkan, prema kojem bi se Srbija i Crna Gora, jedine dvije zemlje uključene u pristupni proces, trebale pridružiti EU-u do 2025. Strategija Bruxellesa za zapadni Balkan, objavljena u februaru, sastoji se od šest segmenata: vladavina prava, sigurnost i migracije, socioekonomski razvoj, prijevoz i energetska povezanost, digitalna agenda te pomirenje i dobrosusjedski odnosi. Bugarska, koja predsjeda Unijom, održat će poseban summit o Balkanu u svibnju.
 
Ipak, izvještaj iz Bruxellesa čini ovaj plan upitnim, budući da se u njemu navode ozbiljni interni problemi poput povezanosti države s organiziranim kriminalom i korupcije na svim nivoima vlasti, odnosno snažnog ispreplitanja javnog i privatnog interesa te političkog uplitanja u medije i nedostatka neovisnosti pravosuđa. 
 
Carl Bildt: Da se Jugoslavija nije raspala, već bi bila u EU-u
 
S druge strane, Rusija je jasno dala do znanja da joj je daljnje širenje NATO-a na zapadnom Balkanu neprihvatljivo, a s tim se povezuje i navodni pokušaj puča u Crnoj Gori 2016., prije nego što se ta zemlja pridružila NATO-u. Rusija se pokušava nametnuti u regiji, kako prema vlastima tako i u biznisu, tako da kad ove zemlje uđu u EU, ''unesu ruski utjecaj sa sobom'', kaže Galeotti. Taj je proces sličan onome u Grčkoj i na Cipru, koji se smatraju mjestima na kojima se ruski novac s lakoćom pere i konvertira u eure.
 
Rusija isto tako ima znatnu medijsku prisutnost, kako preko lokalnih podružnica svojih medija poput Sputnjika, tako i preko svojih botova koji su aktivni na društvenim mrežama, piše NY Times. Carl Bildt, bivši premijer Švedske i poseban izaslanik EU-a za Balkan, upozorava i na ruske investicije u srpsku infrastrukturu, posebno energetsku. Iako EU ulaže daleko više u Srbiju, Srbija je posebno naklonjena svojoj "pravoslavnoj braći". 
 
Ironija je, kaže Bildt, da bi u slučaju da se nije raspala, Jugoslavija već bila u EU-u. ''Balkan je uvijek najbolje živio kad je bio integriran u širi okvir, što je danas jednako važno kao i u prošlosti, a onaj koji je danas dostupan je EU'', zaključuje Bildt.


*
Mladi znanstvenici za Index objasnili tko su zapravo protivnici Istanbulske

Mladi znanstvenici za Index objasnili tko su zapravo protivnici Istanbulske


 Foto: Jurica Galoic/PIXSELL/Screenshot

NA BLOGU ugledne London School of Economics (LSE) posvećenom odnosu religije i društva prije nekoliko dana objavljena je zanimljiva analiza aktualne situacije u Hrvatskoj u kontekstu otpora ratifikaciji Istanbulske konvencije, koju potpisuju doktorandica na Kent Law School Josipa Šarić i doktorand na odsjeku antropologije LSE-a Miguel Alcalde. Potonji se upravo bavi istraživanjima religijskih praksi među katolicima u Hrvatskoj, što je tema njegovog doktorata, dok se Šarić specijalizirala ze tematiku roda, nacionalizma i reparacija žrtvama seksualnog nasilja u ratu.
 
Njihova je analiza naslovljena Obratiti pažnju na tjeskobu u intersekciji vjere i politike, te se fokusira na tematiku otpora vjernika političkim potezima - poput ratifikacije Istanbulske konvencije - koje smatraju suprotnim svojim vjerskim uvjerenjima. Riječ je o umjereno formuliranom tekstu u kojemu se pokušava dati objektivan pregled dosadašnje javne rasprave u Hrvatskoj o Istanbulskoj konvenciji, te objasniti religijski motivirano protivljenje ratifikaciji europske konvencije koja je usmjerena na borbu protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji. Znakovito je da dvoje autora ''rodnu ideologiju'' u svojem tekstu pišu u navodnicima, i dodaju joj i epitet ''takozvana'', no s druge strane apeliraju da vladajući na ozbiljan način stupe u dijalog s protivnicima ratifikacije i prepoznaju razloge njihove zabrinutosti.
 
Protivnici Istanbulske konvencije percipiraju je kao "opasnost za društvo i pojedinca"
 
Ističu da u brojnim katoličkim organizacijama ratifikacija IK izaziva veliku zabrinutost, te da se mnogo diskutira o ''percipiranim opasnostima Konvencije''. Naglašavaju da naročitu zabrinutost izaziva mogućnost ''normalizacije, u zakonodavstvu i školskom programu, oblika rodnog identiteta koji su u konfliktu s njihovim vjerskim uvjerenjima'', te smatraju da bi to bilo ''štetno i za društvo i za pojedinca''. 
 
S obzirom na to da je rasprava o IK u hrvatskom društvu izazvala veliku podijeljenost, zanimljivo je pročitati i jedan pokušaj staloženijeg pristupa temi, pa smo se autorima analize koja je objavljena na blogu LSE-a obratili za neka pojašnjenja. 
 
Za početak nas je zanimalo što Josipa Šarić i Miguel Alcalde misle o IK, jesu li za ili protiv? Oboje su odgovorili sljedeće: ''Dio svrhe našeg članka bio je iskorak izvan snažne polarizacije koja obilježava raspravu oko Istanbulske konvencije, kao i mnogih drugih političkih pitanja u Hrvatskoj. Činjenica da se većina mišljenja izražava u potpunosti za ili u potpunosti protiv, i da se ljudi nastoje pridržavati svoje strane, upravo je ono što pojačava ovu polarizaciju i sprječava smislen i produktivan dijalog koji smatramo neophodnim. Stoga, željeli bismo govoriti o našim opažanjima i analizi s nepristranog stajališta, neovisno o našim osobnim stavovima.''
 
Transrodnost je problematična za oponente ratifikacije
 
TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA
Kada je pak riječ o ''percipiranim opasnostima'' koje u IK vide protivnici ratifikacije iz katoličkih organizacija, Alcalde objašnjava da su oni ''posebno zabrinuti oko uvođenja u pravni i obrazovni sustav RH ideja o rodu koje se protive njihovim uvjerenjima. Drugim riječima, čini se da oni nalaze opasnost u procesu ugrađivanja obrazovnih sadržaja i uspostave normativnih okvira koji idu protiv onoga što smatraju istinitim, što smatraju prirodnim zakonima.''
 
''Rodna ideologija'' je pak bojni poklič protivnika IK, pa smo pitali što pod tim pojmom misle oni koji ga koriste kao neupitan. ''Ovo nije jednostavno pitanje. Nije da postoji opće prihvaćena i konkretna definicija koje se svi pridržavaju. Općenito, izraz 'rodna ideologija' koristi se za svrstavanje ideja vezanih za društvenu konstrukciju roda, neovisnost između roda i biološkog spola te potencijalnih posljedica koje bi, po njihovom mišljenju, proizašle iz tih ideja'', objašnjava antropolog Alcalde.On pledira da se pokaže više razumijevanja za brige roditelja koji se opiru ''oblicima rodnog identiteta koji su u konfliktu s njihovim vjerskim uvjerenijima'', te postavlja pitanje: ''Ne biste li i Vi bili zabrinuti kada bi netko pokušavao podučiti vašu djecu o idejama koje smatrate netočnim i protivnim prirodnom poretku stvari? Što ako pokušaju postaviti zakone na temelju tih ideja?'' Dodaje: ''Bez obzira na to što ostali misle o njihovim uvjerenjima, njihove zabrinutosti i tjeskobe su stvarne te zaslužuju pozornost.''
 
No kako bi to bilo ugrožavajuće za društvo da se normalizira stav o tome kako su neki ljudi transrodni, pitali smo Alcaldea, koji odgovara: ''Nije specifično riječ o transrodnim ljudima. Opet, ovo pitanje ima veze s normalizacijom ideja koje oni smatraju netočnim i situacijama koje oni ne smatraju normalnim ili poželjnim. U tehničkom smislu, oni imaju cis-heteronormativni pogled na društvo. Za njih su nuklearne obitelji, sastavljene od muža, žene i njihove djece i donekle konzervativnih rodnih uloga, prirodan poredak društva. Stoga će se svako odstupanje od ovog stajališta vjerojatno smatrati problematičnim.''

Ne svoditi društvo na političke stranke i etablirane nevladine udruge
 
U svojoj analizi Josipa Šarić i Miguel Alcalde su predložili i neka rješenja, konkretno da ''vlada i međunarodne organizacije adresiraju postojeću zabrinutost na odgovarajući i značajan način'', što bi se moglo postići ''kroz implementaciju mehanizama direktnog angažmana prema javnosti koji društvo ne svode na političke stranke i etablirane nevladine organizacije''. Što to konkretno znači, pitali smo, a Šarić pojašnjava: ''Predlažemo da izravni angažman s javnošću mora nadilaziti angažman samo s političkim strankama i uspostavljenim nevladinim organizacijama. Poanta je razviti politiku na temelju zajedničkih značenja i povećati osjećaj vlasništva među širom javnošću. Istraživanje mehanizama koji bi se mogli upotrijebiti za to bilo je izvan opsega našeg članka.''
 
Kako to da u svojem članku nisu uopće spomenuli brojne dezinformacije koje u javni prostor plasiraju protivnici ratifikacije, zanimalo nas je. ''Dio cilja članka bio je iskoračiti izvan polarizacije. Optužbe o pogrešnim informacijama i skrivenim planovima koje dolaze s obiju strana rasprave dio su ovog polariziranog okruženja. Važno je napomenuti, procjena točnosti poruka koje proizvode raznovrsne skupine, političke stranke i nevladine organizacije uključene u raspravu su izvan opsega naše analize'', odgovara Šarić.

"Pojam percepcija ne podrazumijeva nikakve pretpostavke o točnosti stavova"
 
Zato su naglasili da pišu o percepcijama te se ta riječ u raznim oblicima više puta ponavlja u tekstu. Stoga nas je zanimalo kako su te percepcije, primjerice ona o tome da IK i transrodni ljudi predstavljaju ''prijetnju fundamentalnim vjerskim uvjerenjima'' hrvatskih katolika, zapravo nastale. Josipa Šarić odgovara: ''U članku govorimo o percepciji jer želimo istaknuti stavove određene skupine ljudi. Pojam percepcija ne podrazumijeva nikakve pretpostavke o podrijetlu ili točnosti tih stavova. Kako su ljudi došli do ovakvog doživljaja stvari, to je pitanje koje bi zahtijevalo mnogo detaljniju analizu. Općenito, to su složeni procesi koji se ne mogu svesti na jedan faktor kao što je, primjerice, kampanja propagande.''
 
Ima li pak kakve povezanosti s vjerskim uvjerenjima protivnika IK to što se na zagrebačkom prosvjedu protiv ratifikacije skandiralo ''Izdaja!'' i ''Vukovar!'', pitali smo za kraj.

Josipa Šarić to objašnjava ovako: ''Prosvjed u Zagrebu bio je vrlo velik i raznolik. Prikupio je niz skupina koje se protive ratifikaciji iz niza različitih razloga. Na primjer, osim prigovora na osnovi vjerskih razloga, bilo je i mnogo ljudi koji se osjećaju iznevjereno od strane izabranih predstavnika, drugi vide Konvenciju kao prijetnju hrvatskom suverenitetu. Stoga ne možemo pretpostaviti da prikazane i otpjevane poruke na prosvjedu predstavljaju jedinstvenu i homogenu grupu. Postoji opsežna literatura o povezanosti religije i nacionalnog identiteta u Hrvatskoj, i neke od tih veza su se očitovale tokom prosvjeda. Međutim, veza je prilično složena i zahtijevala bi detaljnu analizu.''


*
BBC pitao stručnjake: Idemo li prema trećem svjetskom ratu?

BBC pitao stručnjake: Idemo li prema trećem svjetskom ratu?


Foto: 123rf/Index

IDEMO li prema trećem svjetskom ratu? Samo ovo pitanje donedavno je zvučalo prilično paranoično i neozbiljno. 
 
 
 
No koliko je situacija postala ozbiljna posljednjih dana, dok SAD i Rusija međusobno prijete obračunom u Siriji, pokazuje i prilog koji je objavio BBC, u kojem su upravo to pitanje postavili svjetskim stručnjacima za vanjsku politiku. 
 
/div>
 
Zapadni i istočni lideri međusobno se podcjenjuju 
 
''Treći svjetski rat nije vjerojatan'', tvrdi Shashank Joshi, stručnjak za Bliski istok i Južnu Aziju s  britanskog Instituta ujedinjenih kraljevskih službi, ali također upozorava: ''Ovo je možda najveći period simultanog međusobnog trenja najvećih sila. Sve velike sile vode pravi nacionalisti, a naravno da to otežava da bilo koja zemlja popusti u krizi.''
 
''Ne, ne vjerujem da će biti trećeg svjetskog rata'', kaže Tom Donnely, obrambeni i sigurnosni stručnjak s Američkog instituta za poduzetništvo, ali dodaje i kako je Rusija ''protivnik''. Donnely smatra da sukob ipak čini vjerojatnijim to što ''oni ne razumiju nas i shvaćaju demokraciju kao slabu i u biti neučinkovitu vrstu vlasti''. 
 
''Vjerojatnost za ovo vrlo je visoka. Zapadni lideri vjeruju da su snažniji od Rusije'', smatra Sergej Markov, direktor Instituta za političke studije u Moskvi, koji napominje kako ''imate propagandu s obje strane''. 
 
TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA
"Sirijski sukob već je globalni sukob"
 
''Nećemo imati treći svjetski rat'', kaže direktor Kineskog instituta Steve Tsang, ali upozorava na krizu sa Sjevernom Korejom: ''Sjevernokorejski lider vrlo je blizu toga da dobije nuklearne sposobnosti. Imate više igrača koji bi mogli nenamjerno prevrnuti kola s voćem.''
 
''Trenutno svjedočimo hladnom trećem svjetskom ratu. Sirijski sukob već je globalni sukob. Toliko je sukoba koji imaju toliko međunarodnih aktera koji su uključeni. Ovo je nova vrsta rata preko posrednika'', ističe Lina Khatib, stručnjakinja za Bliski istok s britanskog Chatham Instituta. 
 
''Nadam se da ne'', kaže Patricia Lewis, međunarodna sigurnosna stručnjakinja, koja kao najveći rizik od rata vidi ''rušenje tih barijera u smislu prihvatljivosti masovnog uništenja''. 
 
Trebamo se zabrinuti ako "Amerikanci ubiju ruske vojnike"
 
Posebno su zanimljivi odgovori stručnjaka na pitanje: Kada se trebamo početi brinuti? ''Ako Amerikanci ubiju ruske vojnike'', kaže Markov. ''Prekid komunikacije. Ili kroz odsijecanje kabela ili kroz cyber-napad na satelitske sustave'', smatra Lewis.
 
''Ako američka vlada počne izvlačiti američko osoblje s Korejskog poluotoka. To bi bio ekstremno opasan signal'', tvrdi Tsang.
 
''Međunarodna zajednica uglavnom je ignorirala sirijski sukob. Ako nastavimo sjediti i gledati, sukob će narasti i udariti nas a da mi to uopće ne shvatimo'', upozorava Khatib.


*
PODMORNICE, BRODOVI I RAKETE SU SPREMNI Čeka se samo Trumpova naredba za napad na Siriju

PODMORNICE, BRODOVI I RAKETE SU SPREMNI Čeka se samo Trumpova naredba za napad na Siriju


Foto: Hina, 123rf
 
DVA razarača američke ratne mornarice naoružana raketama Tomahawk na položaju su i spremni na akciju, uz lovce i podmornice, a čeka se Trumpova zapovijed za napad na Siriju, piše CNN.
 
Donald Trump je u srijedu na Twitteru odgovorio ruskom veleposlaniku u Libanonu, koji je rekao da će svaki američki projektil ispaljen prema Siriji biti uništen, kao i mjesto njegovog lansiranja. Trump je poručio Rusiji da se pripremi jer "stižu nove, lijepe i 'pametne' rakete".
 
 
 
SAD i njegovi saveznici razmatraju hoće li napasti Siriju zbog kemijskog napada u pobunjeničkoj Dumi pored Damaska u subotu za koji su liječničke organizacije rekle da je usmrtio najmanje 70 ljudi. 
 
 
Američki ministar obrane James Mattis rekao je u srijedu da SAD još uvijek procjenjuje informacije o kemijskom napadu, ali sve je spremno za vojnu akciju u slučaju Trumpove naredbe za napad. 
 
Trump je razgovarao s turskim predsjednikom Erdoganom o sirijskoj krizi, a britanska premijerka May sazvala je sastanak s ministrima nakon što su mediji objavili da se Britanija spremna pridružiti vojnoj akciji SAD-a.
 
TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA
 
Sateliti i druge američke letjelice pomno nadziru situaciju i traže znakove da snage Bašara al-Asada i ruske jedinice koriste upozorenja kako bi razmjestile oružje i osoblje u slučaju napada. Prijetnja napadom mogla bi natjerati SAD i saveznike na promjene u popisu potencijalnih meta, među kojima mogu biti aerodromi, spremišta kemijskog oružja ili lokacije oko Damaska, navodi CNN-ov vojni analitičar John Kirby.
 
"Moguće je da će morati prilagoditi potencijalne mete prema onome što vide na bojištu", napisao je Kirby i dodao da Rusija i Sirija već imaju dovoljno pokazatelja o vrsti napada kakvu bi mogle očekivati.
 
Oružje na raspolaganju
 
Uz dva razarača ratne mornarice, moguće je da SAD također ima spremne podmornice blizu sirijske obale, naoružane vrlo preciznim krstarećim raketama Tomahawk, vrstom "pametnih" raketa koje je Trump naveo u tweetu.
 
 Foto: US Navy Department of Defense
 
SAD ima i lovce F-22 stacionirane u Kataru, koje bi mogao iskoristiti u napadu na Siriju. Međutim, Kirby kaže da je upotreba letjelica s pilotima vrlo rizična zbog dobrog ruskog sustava zračne obrane.
 
"SAD neće htjeti riskirati živote pilota i vjerojatno će posegnuti za dalekometnim raketama iz podmornica i zrakoplova", rekao je Adam Mount iz Saveza američkih znanstvenika (FAS). "Nove pametne JASSM rakete mogle bi biti ispaljene iz aviona F-15 ili F-16", rekao je Mount.
 
Trump je o napadu na Siriju razgovarao i s francuskim predsjednikom Emmanuelom Macronom, koji je rekao da bi u slučaju napada ciljao spremišta za kemijsko oružje. Daily Telegraph u srijedu je objavio da je britanska premijerka naredila razmještanje podmornica spremnih za napad na Asadov režim, koji bi mogao početi u četvrtak navečer. 


*
Amerikanci oduševljeni: Ljubitelji auta zamijenit će postere Ferrarija posterima Rimčevog C_Two

Amerikanci oduševljeni: Ljubitelji auta zamijenit će postere Ferrarija posterima Rimčevog C_Two


Foto/Screenshot: Carscoops/Rimac Automobili

NAKON što su brojni svjetski mediji pisali o spektakularnoj novoj električnoj jurilici Rimac Automobila C_Two, koja je predstavljena na međunarodnim sajmovima automobila u Ženevi i New Yorku, o njoj je članak objavio i popularni američki automobilski portal Carscoops, koji na Facebooku ima skoro 1.3 milijuna pratitelja.
 
 
 
Većina automobilskih entuzijasta imala je poster Ferrarija F40 zalijepljen na zidu kao simbol stroja iz snova, piše Joel Patel za Carscoops i dodaje da je i sam imao jedan, odmah uz poster Lamborghini Murcielaga. U svoje vrijeme, i F40 i Murcielago bili su egzotični i isticali se. Svi su znali sve o F40 - jednom od najboljih automobila ikad napravljenih, ne samo za voziti nego i za gledati. 
 
A uz Murcielaga su se za drugo mjesto na zidu natjecali Ferrari Enzo, Honda NSX Type-R, Ferrari 575 Maranello i Dodge Viper SRT-10. U svakom slučaju, autoproizvođači znali su kako praviti pin-up aute, piše Patel. Imali su recept za pravljenje ludih dizajna koji su izgledali sjajno iz bilo kojeg kuta. Klasični klinasti oblik osigurao je da Lamborghinijevi superauti s V12 motorom imaju uzak nos i široke bokove, uz uvijek prepoznatljiva škarasta vrata.
 
Sljedeća generacija entuzijasta umjesto Ferrarija F40 na zidu će imati C_Two
TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA
 
Međutim, sljedeća generacija entuzijasta vjerojatno na svojim zidovima neće imati ni F40 ni Murcielaga. Umjesto njihovih, vješat će postere Rimčevog C_Two, misli novinar Carscoopsa. Naime, autoproizvođači se prebacuju na električne automobile s poluautonomnim sposobnostima. Nažalost, nijedan iz trenutne serije električnih automobila nema uzbudljiv dizajn. Na sajmu u Ženevi prikazani su neki atraktivni koncepti, ali oni su samo to - koncepti.
 
Za razliku od njih, Rimčev Concept Two, unatoč imenu, više nije koncept nego vrlo stvaran električni automobil koji, za razliku od ostalih, izgleda i zvuči kul, primjećuje Patel i navodi njegove impresivne specifikacije: 1914 konjskih snaga, okretni moment od 2300 njutn-metara te ubrzanje 0-96 km na sat za samo 1.85 sekundi. 
 
C_Two će "održati auta na životu" za sljedeće generacije
 
Rimac C_Two možda nema klinasti dizajn kao F40 i Murcielago, ali ipak ima naznake klina, a stražnji kraj je lagano podignut, što mu daje predivnu siluetu, piše Patel. Usto, C_Two ima mnogo znakova posebnog dizajna, što ga sve skupa čini dobrim korakom naprijed za superautomobile i golemim korakom naprijed za električna vozila. 
 
Patel ističe kako mu je najdraži dio auta hauba, koja je inače neugledan dio auta, ali na električnom vozilu poput ovog je impresivna. Zajedno s prednjim svjetlima i spojlerom daje autu izgled zmije, slikovito opisuje Patel. Entuzijasti nove generacije mogli bi zbog C_Two odlučiti i dalje voziti aute umjesto da ih auti voze, što će zadržati aute živima za nove generacije, zaključuje ovaj automobilski novinar.


*
AUSTRIJANCI BIJESNI Hrvati nas deru previsokim kaznama za parkiranje

AUSTRIJANCI BIJESNI Hrvati nas deru previsokim kaznama za parkiranje


 Foto: Screenshot/Dusko Jaramaz/PIXSELL

AUSTRIJSKI PORTALI Kosmo i Heute objavili su ljutiti članak o tome kako se Austrijancima u Hrvatskoj, koju opisuju kao “balkansku državu”, naplaćuju prevelike kazne za pogrešno parkiranje. 
 
“Kazne za nepropisno parkiranje su iritantne. No posebno je frustrirajuće kada dođu iz inozemstva, dijelom čak nakon nekoliko godina. To se događa vozačima iz Austrije koji su šokirani visinom kazni”, piše Heute na početku članka, u kojem se izražava zgražanje što Austrijanci dobivaju kazne za pogrešno parkiranje iz Hrvatske u iznosu i do 200 eura. Ističe se da su u pravnom smislu kazne propisne, ali se propituje postoji li iza svega sistem kojim se ciljano ide na Austrijance koji ljetuju u Hrvatskoj kako bi ih se oderalo preko kazni za parkiranje.
 
Odvjetnički i administrativni troškovi rezultiraju kaznom za parkiranje od 200 eura
 
TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA
To ističe stručnjakinja austrijskog Automoto kluba (ÖAMTC) Verena Pronebner koja kaže da “visina i učestalost kazni, kao i sistematičnost koja se vidi iza svega sugerira kako je riječ o dubioznom i lukrativnom poslovnom modelu”. Austrijski vozači kazne od 200 eura dobivaju u pismima koje im šalje odvjetnik Mirko Tischler, a u kojima se nalaze i fotografije njihovih vozila. Tischler je pak odvjetnik koji radi i u Sloveniji i u Austriji te zastupa više tvrtki koje naplaćuju parking u Hrvatskoj, i to iz turističkih središta kao što su Opatija, Vodice, Umag i Opatija, ali i glavni grad Zagreb.
 
ÖAMTC procjenjuje da je između 15 i 20 hiljada austrijskih vozača dobilo takve kazne za parkiranje, što opisuju kao nevjerojatno veliki broj, dok Tischler govori da je riječ o par stotina slučajeva i objašnjava da se do iznosa od 200 eura dođe kada se uračunaju i administrativni i odvjetnički troškovi. Iz ÖAMTC-a pak navode kako uobičajeni iznos kazne za nepropisno parkiranje ne bi smio biti iznad 80 eura, ali da pravno gledajući austrijski vozači nemaju mnogo opcija izbjeći plaćanje, s obzirom na to da je sljedeći korak odlazak na sud koji bi onda koštao više od 200 eura. No mnogi vozači iz Austrije navode kako su na licu mjesta platili kaznu od 20 eura, da bi kasnije ipak dobili i pismo od Tischlera u kojemu se od njih traži da plate još 200 eura.
 
Iz predstavništva Hrvatske turističke zajednice u Beču su na sve to poručili da je najbolji način izbjegavanja kazne za nepropisno parkiranje - propisno parkirati svoj auto. 


*
Silovita oluja oštetila ulaz u slavni Taj Mahal

Silovita oluja oštetila ulaz u slavni Taj Mahal


Foto: 123rf

SNAŽNA oluja oborila je dva minareta na ulazu u čuveni Taj Mahal na sjeveru Indije, ali nema štete na glavnoj zgradi, rekli su tamošnji službenici.
 
Bubanesh Kumar, djelatnik Arheološkog instituta Indije, rekao je da je počinjena manja šteta i da će na popravku raditi stručnjaci.
Oštećena dva stupa
 
TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA
Dodao je kako je oluja kasno sinoć donijela vjetrove koji su puhali brzinom od 130 kilometara na sat.
 
Jedan od oštećenih minareta je stup visine tri metra na glavnom ulazu, javio je AP. Drugi je manji stup na južnoj kapiji, koju koriste posjetitelji.
 
Taj Mahal je zdanje iz 17. stoljeća i privlači između sedam i osam milijuna posjetitelja godišnje. Izgradio ga je indijski mogulski car Shah Jahan u znak sjećanja na svoju suprugu. Taj Mahal nalazi se u Agri, 210 kilometara južno od New Delhija.


Preuzeto sa portala INDEX.HR

19.04.2024
  • Trump: Opstanak Ukrajine je važan za SAD
  • New York Times: Stranka krajnje desnice bi mogla odlučiti hrvatske izbore
  • Scholz traži od saveznika u NATO-u da Kijevu isporuče šest sustava Patriot
  • EU misli da Kina isporučuje Rusiji komponente za izradu oružja
  • SAD: Blokirat ćemo puno članstvo Palestine u UN-u, trebaju pregovarati s Izraelom
  • Zapovjednik kenijske vojske poginuo u padu vojnog helikoptera
  • Argentina traži partnerski status u NATO-u
    18.04.2024
  • Netanyahu britanskom šefu diplomacije: Sami ćemo odlučiti kako ćemo odgovoriti Iranu
  • Njemački i britanski šefovi diplomacije pozvali Izrael na suzdržanost od eskalacije
  • U izraelskim napadima uništeno više od 4000 embrija u Gazi
  • Rusi nadograđuju svoje tenkove-kornjače. Sad imaju radijske ometače
  • U BiH pronađena djevojčica iz Njemačke, žrtva trgovine ljudima
  • Rusi raketirali Černihiv, poginulo najmanje 13 ljudi
  • Birači izvan Hrvatske: Putovala sam dva sata, ali htjela sam glasati, volim Hrvatsku
    17.04.2024
  • Kanađanin se obogatio prevarivši više od milijun Amerikanaca
  • Ukrajinski gradonačelnik otišao u rat pa ubijen tijekom misije
  • Godina kada je cijela Europa gorjela
  • SAD britanskom sudu dao jamstva potrebna za izručenje Juliana Assangea
  • Koliko je jaka iranska vojska?
  • SAD: Ovo su informacije koje imamo o osveti Izraela. Neke mogućnosti su zastrašujuće
  • Katastrofalne poplave u Dubaiju. U jednom danu palo kiše koliko inače u godinu dana
    16.04.2024
  • Ovaj čovjek ispraznio je gradove, uveo potpuno ludilo i pobio milijune
  • Deseci porotnika odbili biti na suđenju Trumpu. Jedan rekao: Jednostavno nisam mogao
  • Izraelski doseljenici ubili 2 Palestinca na Zapadnoj obali, naoružani upali u selo
  • Izraelski vojnici ušli u Libanon pa upali u Hezbollahovu zamku i stradali
  • Čeka se odgovor Izraela. Ako uzvrati istom mjerom, Iran neće imati šanse
  • Rusi brutalno raketiraju milijunski grad. To je najava kopnene ofenzive?
    15.04.2024
  • Zelenski: Izraelu su pomogli saveznici, a mi mjesecima čekamo pomoć
  • Palestinci oduševljeni zbog napada na Izrael. "Klali su nas više od šest mjeseci"
  • Izrael: Oborili smo neprijateljski dron lansiran iz Jemena
  • Izraelska vojska: Odobreni su operativni planovi i za ofenzivu i za defenzivu
  • Iran: Mogli bismo gađati Amerikance ako budu branili Izraelce
  • Policajka ubila napadača iz Sydneyja. Njegovi roditelji: Samo je radila svoj posao
  • Izrael: Curica koja je ozlijeđena u iranskom napadu je kritično
    14.04.2024
  • Širi se lažna slika eksplozije u Teheranu
  • Iran: Lansirali smo i projektile i dronove na Izrael
  • Izrael: Spremni smo za mogući iranski napad
  • Žena u SAD-u ubila dečka i svoju bebu. Upozoravala na apokalipsu zbog pomrčine
  • Iran zaprijetio Izraelu. Biden se ranije vraća u Washington
  • Scholz otputovao u Kinu. Nalazi se sa Xijem
  • Banda iz Bugarske u Britaniji ukrala 54 milijuna funti pomoći. Ovo je njihova taktika
    13.04.2024
  • Biden očekuje iranski napad na Izrael, poručio im: Nemojte
  • UN: Potonuo brod s migrantima kod talijanske obale, nestalo 45 migranata
  • Iran i Izrael desetljećima su neprijatelji. Prijeti li zaista eskalacija sukoba?
  • SAD: Iranski napad na Izrael je stvarna prijetnja, branit ćemo ga
  • Cijene nafte blizu 92 dolara zbog straha od eskalacije na Bliskom istoku
  • Skočio s kruzera u more prije tjedan dana. Otac: Dobar je ronilac, vjerujem da je živ
  • Agencija: Švedska neće ispuniti klimatske ciljeve bez promjena politike
    12.04.2024
  • Macron: Moramo se trajno pripremiti za geopolitičku i geostratešku promjenu
  • Iran: Naš odgovor Izraelu bit će kontroliran i neće izazvati eskalaciju
  • Turska priprema novi mirovni plan za Ukrajinu
  • Američki general: Rusi su nadoknadili gubitke puno brže od očekivanog
  • Nizozemska daje još 400 milijuna eura Ukrajini
  • Japanski premijer: Ukrajina riskira kolaps bez američke podrške
  • Navalni je prije smrti uspio dovršiti autobiografiju, objavit će se
    11.04.2024
  • Pucnjava u Americi ispred džamije. Ozlijeđeno više osoba
  • Jedna osoba ubijena u napadu nožem u Francuskoj. Napadača ubila policija
  • Britanija najavila redovite vojne vježbe s Amerikom i Japanom
  • Velike mjere sigurnosti na utakmicama u Madridu i Parizu zbog ISIL-ovih prijetnji
  • Britanski TV doktor pacijentici radio botoks u zamjenu za seks
  • Sastali se Biden i japanski premijer, najavili "nikad viđenu" obrambenu suradnju
    10.04.2024
  • Američka savezna država zabranila gotovo sve pobačaje
  • 15-godišnjak izveo pokolj u školi u SAD-u. Zbog toga u zatvor idu i njegovi roditelji
  • UN: U Ukrajini je naglo porastao broj poginulih i ozlijeđenih civila
  • Ukrajinska obrana je pred kolapsom. Ovo su najgori scenariji za kraj rata
  • Trump i britanski ministar razgovarali o izdvajanju članica NATO-a na obranu
  • Umro je Peter Higgs
  • Izrael nabavlja 40.000 šatora za evakuaciju ljudi iz Rafaha
    09.04.2024
  • Vatikan tvrdi da je protiv zakona koji kriminaliziraju istospolne radnje
  • Razbijena mreža krivotvoritelja novca u Napulju. Novčanice zvali Maradona i Pele
  • Zašto Rusija tako manijakalno želi okriviti Ukrajinu za masakr u Moskvi?
  • SAD: Vršimo pritisak na Izrael da dopusti više kamiona s pomoći u Gazi
  • Izraelski oporbeni čelnik: Dogovor o oslobađanju talaca je težak, ali izvediv
  • SAD: Nismo obaviješteni o datumu izraelske invazije na Rafah
    08.04.2024
  • Ukrajina dronovima napala nuklearku Zaporižja. Dron ubio dijete u Belgorodu
  • Savjetnik iranskog vrhovnog vođe: Nijedno izraelsko veleposlanstvo nije sigurno
  • Šef ukrajinskih obavještajaca: Rusija krajem proljeća kreće u novu veliku ofenzivu
  • Od par sela do najmoćnije sile svijeta. Ovako je nastao, rastao i propao Rim
  • Ruanda obilježava 30. godišnjicu genocida nad Tutsijima
  • Cameron: Britanska podrška Izraelu nije bezuvjetna
    07.04.2024
  • Zelenski: Ukrajina bi uskoro mogla ostati bez projektila protuzračne obrane
  • Scholz: EU treba ulagati više u zajedničku sigurnost da nas se nitko ne usudi napasti
  • Uhićena Greta Thunberg
  • Milanović: Odlazak u Čepin otkazao sam zbog reputacijskog rizika
  • Musk: Tesla će 8. kolovoza predstaviti robotaksi
  • Ruska kapsula Sojuz vratila tri člana posade ISS-a na Zemlju
  • Broj mrtvih u tajvanskom potresu popeo se na 13. Stotine još zatočene
    06.04.2024
  • Kuba pokušava smanjiti napetost nakon prosvjeda, građanima zajamčeni obroci
  • Potres od 4.8 kod New Yorka. Problemi u zračnom i željezničkom prometu
  • Europol: Europskoj uniji prijeti više od 800 kriminalnih mreža
  • EK: Očekujemo od Izraela da brzo omogući veći pristup humanitarne pomoći Gazi
  • Rusija: Glavno potencijalno područje za dijalog sa SAD-om je naoružanje u svemiru
  • Izrael smijenio dva časnika smrti sedam humanitaraca u Gazi
    05.04.2024
  • World Central Kitchen i španjolski humanitarci obustavljaju pomoć Gazi morem
  • Huti: Ubijeno 37 ljudi u američkim i britanskim napadima na Jemen
  • Kineskinja ukrala 5.8 milijardi eura, htjela doći u Hrvatsku i vladati Liberlandom
  • Veliki Bidenov zaokret, SAD poslao najžešće upozorenje Izraelu dosad
  • Vođa Hamasa: U prijedlogu Egipta o prekidu vatre ništa novo. Neprihvatljiv je
  • Održao govor na kiši, razbolio se i umro. Predsjednik SAD-a bio je mjesec dana
  • Za vikend izvedena jedna od najvećih pljački u povijesti Los Angelesa
    04.04.2024
  • Zelenski: Rusi pripremaju mobilizaciju 300.000 ljudi do lipnja. Peskov: Nije istina
  • Ukrajinska fronta je pred urušavanjem. Časnici: Skoro ništa nam više ne može pomoći
  • UN obustavlja noćno dopremanje pomoći u Gazu nakon smrti humanitaraca
  • Milanović: Danas je bilo nevjerojatno slušati što Plenković govori
  • Na Tajvanu traje velika potraga. Urušen otok, nagnute zgrade, nastale goleme rupe
  • Nakon prosvjeda u Turskoj priznata pobjeda kurdskog gradonačelnika
  • Plenković: Putin je najveći poticatelj proširenja EU
    03.04.2024
  • Bijela kuća: SAD nije umiješan u napad na iransko veleposlanstvo u Damasku
  • Tisuće Izraelaca i dalje prosvjeduju protiv vlade, došli s bakljama pred parlament
  • Predsjednik Izraela ispričao se nakon smrti sedam humanitaraca
  • Bijela kuća: Ogorčeni smo izraelskim napadom u kojem su ubijeni humanitarci
  • Katalonski predsjednik predložio novi referendum o neovisnosti. Ovo bi bilo pitanje
  • Biden i Xi pričali telefonom. "Cilj je kontrola napetosti između dvije supersile"
  • Rusi napadaju na istoku, vode se žestoke bitke. Ključna ukrajinska linija propada
    02.04.2024
  • Tri osobe nestale u lavini na švicarskom skijalištu
  • Iran odgovorio nakon napada na konzulat: Teheran će odlučiti o tipu kazne agresora
  •  
    OSTALE VIJESTI
    Iran u UN-u zaprijetio Izraelu
    Trump: Opstanak Ukrajine je važan za SAD
    New York Times: Stranka krajnje desnice bi mogla odlučiti hrvatske izbore
    Scholz traži od saveznika u NATO-u da Kijevu isporuče šest sustava Patriot
    EU misli da Kina isporučuje Rusiji komponente za izradu oružja
    SAD: Blokirat ćemo puno članstvo Palestine u UN-u, trebaju pregovarati s Izraelom
    Zapovjednik kenijske vojske poginuo u padu vojnog helikoptera
    Argentina traži partnerski status u NATO-u
    Problemi s porotom na suđenju Trumpu, jedna odustala jer joj je Fox otkrio identitet
    Iranski zapovjednik: Iran bi mogao preispitati svoju nuklearnu politiku
    Uhićen Poljak. "S Rusima je planirao atentat na Zelenskog"
    Stoltenberg: NATO radi na dodatnoj protuzračnoj obrani za Ukrajinu
    Potres magnitude 5.6 po Richteru u Turskoj
    WHO: Povećao se rizik od prelaza ptičje gripe na čovjeka, jako smo zabrinuti
    SAD i Britanija uveli sankcije Iranu, ciljaju na proizvođače dronova
    Putnik (33) preminuo na letu Ryanaira za Torino, s njim je bila i trudna supruga
    Zaharova: Kijev nastavlja otvoreno najavljivati terorističke napade na Rusiju
    VIDEO Katastrofalne poplave u Rusiji. Poplavljeno oko 18.000 kuća, tisuće evakuirane
    Brazilka mrtvog "ujaka" u invalidskim kolicima dovela u banku da digne kredit
    Njemački mediji o izborima u Hrvatskoj: Vjerojatno kreće faza nestabilnosti






    Google






    Rezultati

    STARE ANKETE

    KAPIJA

    25-05-1995



    OSTALE VIJESTI
    Iran u UN-u zaprijetio Izraelu
    Trump: Opstanak Ukrajine je važan za SAD
    New York Times: Stranka krajnje desnice bi mogla odlučiti hrvatske izbore
    Scholz traži od saveznika u NATO-u da Kijevu isporuče šest sustava Patriot
    EU misli da Kina isporučuje Rusiji komponente za izradu oružja
    SAD: Blokirat ćemo puno članstvo Palestine u UN-u, trebaju pregovarati s Izraelom
    Zapovjednik kenijske vojske poginuo u padu vojnog helikoptera
    Argentina traži partnerski status u NATO-u
    Problemi s porotom na suđenju Trumpu, jedna odustala jer joj je Fox otkrio identitet
    Iranski zapovjednik: Iran bi mogao preispitati svoju nuklearnu politiku
    Uhićen Poljak. "S Rusima je planirao atentat na Zelenskog"
    Stoltenberg: NATO radi na dodatnoj protuzračnoj obrani za Ukrajinu
    Potres magnitude 5.6 po Richteru u Turskoj
    WHO: Povećao se rizik od prelaza ptičje gripe na čovjeka, jako smo zabrinuti
    SAD i Britanija uveli sankcije Iranu, ciljaju na proizvođače dronova
    Putnik (33) preminuo na letu Ryanaira za Torino, s njim je bila i trudna supruga
    Zaharova: Kijev nastavlja otvoreno najavljivati terorističke napade na Rusiju
    VIDEO Katastrofalne poplave u Rusiji. Poplavljeno oko 18.000 kuća, tisuće evakuirane
    Brazilka mrtvog "ujaka" u invalidskim kolicima dovela u banku da digne kredit
    Njemački mediji o izborima u Hrvatskoj: Vjerojatno kreće faza nestabilnosti


    SVASTARIJE


    Osmrtnicama ba

    Putnik (33) preminuo na letu Ryanaira iznad Italije, s njim bila i trudna supruga

    VIDEO Katastrofalne poplave u Rusiji. Poplavljeno oko 18.000 kuća, hiljade evakuirane

    Ovo je najbolja novinska fotografija godine. ˝Nije htjela pustiti tijelo djevojčice˝

    U BiH pronađena djevojčica (5) iz Njemačke, žrtva trgovine ljudima

    Eruptirao indonezijski Vulkan, evakuirali ljude. Pogledajte snimke

    Objekt iz svemira probio krov i dva kata kuće na Floridi. NASA: Znamo o čemu je riječ

    VIDEO U Dubaiju danas palo kiše koliko inače padne u godinu dana, grad je pod vodom

    Izrael ne može sam pobijediti Iran, ali ni uz pomoć Amerike

    VIDEO Gori jedna od najpoznatijih zgrada u Kopenhagenu. Srušio se i toranj

    Izraelski doseljenici ubili 2 Palestinca na Zapadnoj obali, naoružani upali u selo





    prodaja stanova pik smrtovnice/a> blumen horoskop kalkulator online knjige pdf cvijece vicevi