TUZLA - TUZLARIJE NET
       
Četvrtak 25.4.2024       
Tuzlarije
Tuzlarije
Tuzlarije
Tuzlarije
    
Tuzlarije
  
   
  TZ VIJESTI - VIJESTI IZ MINUTE U MINUTU - TOP VIJESTI 24 SATA - TUZLARIJE - BILTEN GRADA - BILTEN KANTONA - OBRAZOVANJE - FORUM
 








25.04.2024 - 09h
INDEKS KVALITETA ZRAKA
66
UMJERENO ZAGADJEN
Upozorenje: Neke zagađujuće materije mogu uzrokovati zdravstvene probleme osobama koje su veoma osjetljive na zagađenje zraka. Takve osobe trebaju izbjegavati boravak vani i smanjiti naprezanje tokom boravka vani.

ŽIV LUK SAR ZEN TUZ
zrak.ekoakcija.org






ON LINE KORISNICI - 197

Users in Chat
TUZLARIJE CHAT

Tuzlarije



TZ VIJESTI - BH VIJESTI - BH TEME - IZ MINUTE U MINUTU


ARHIVA

16.12.2016.

Indexov reporter prognan iz Rusije: Molio sam da me osude

Indexov reporter prognan iz Rusije: Molio sam da me osude


Indexov reporter prognan iz Rusije: Molio sam da me osude

Foto: Vojislav Mazzoco Index

SJEDIM okružen s petnaestak Uzbeka, Kirgistanaca, Tadžika, Turkmena, veći dio srednje Azije ima svoje predstavnike oko mene. Ima i Mongola. Pod stražnjicom nam je drvena klupa, lijevo od nas je željezni kavez za koji ipak nismo dovoljno opasni – čuva nas samo jedan policajac, pred nama sutkinja. Da nije odjevena u crnu togu bila bi idealna dvojnica Patsy Stone iz serije "Pa to je fantastično!". Čita naša imena i nezainteresirano, nakon što ustanemo, uspoređuje umorna lica sa slikama iz putovnica.

"Osuđujem vas na novčanu kaznu u iznosu od 5000 rubalja i pet godina zabrane ulaska u Rusku Federaciju. Imate 14 dana da samostalno napustite teritorij Ruske Federacije", odrezala je svima, osim jednom, istu kaznu. On je morao ostati stajati za primjer drugima dok je čitala presudu, on će u zatvor. Skupno suđenje, skupna presuda, bez riječi obrane. Za moje suosuđenike presuda je nesreća. Moraju kući. Za mene je pobjeda. Mogu kući.

Trebao sam provjeriti vizu, sedam sati je previše


Četiri dana ranije, u subotu 10. studenog stajao sam na šalteru Lufthanse na Domodedovu, jednom od tri moskovska međunarodna aerodroma. Nije još svanulo, 7 je sati, a ja se ni nakon tri dana nisam priviknuo na vremensku razliku. U glavi mi je još zagrebačkih 5 ujutro. Pružam putovnicu, službenica se zadubila u nju, vraća mi je i nešto mi govori. Pospan sam i zapravo je ne slušam. Čekam boarding pass, ali ona ne prestaje govoriti.

"Istekla vam je viza, ne možete se ukrcati na avion", konačno se njene riječi probijaju do svjesnog dijela mozga. Tri dana ranije ušao sam u Rusiju na poziv moskovske gradske uprave koja se novinarima željela pohvaliti svime što je već napravila u sklopu priprema za svjetsko prvenstvo u nogometu 2018. godine. U ta tri dana istekla mi je viza, koju mi je organizator osigurao, baš kao i avionsku kartu. Prošao sam pola svijeta i nikada nisam čuo za trodnevnu vizu, zato i nisam provjeravao datume. A, trebao sam.

"I, što sad da radim", pitam službenicu.
"Ne znam, maknite se", odgovara mi.

Na šalteru informacija mi daju broj dežurnog ruskog konzula. Besplatno ga zovem s telefonske govornice.

"Javite se u svoju ambasadu" kaže mi i poklapa slušalicu. Subota je, rano ujutro i u hrvatskom veleposlanstvu u Moskvi nema nikoga. Telefonski automat toliko brzo diktira broj za hitne slučajeve da sam ga tek iz trećeg pokušaja uspio zapisati. Zovem, nitko ne odgovara. Sviće i Moskva se tek budi. Zagreb još duboko spava, ali supruga uspijeva dobiti dežurnu službu Ministarstva vanjskih poslova. Uzimaju njen broj i obećavaju joj da će joj se uskoro javiti. I zaista se jako brzo javljaju.

Probudili su konzulat u Moskvi i javili rješenje. Samo u ponedjeljak ujutro trebam otići u Federalnu migracijsku službu, Pokrovka 42, i tamo platiti kaznu pa će mi izdati novu izlaznu vizu. Dobro bi bilo i da imam spremnu avionsku kartu pa će cijeli postupak biti brži. Ne zvuči strašno. Iskoristit ću malo dulji boravak u Moskvi da posjetim dva Bulgakovljeva muzeja, prošetam do Patrijaršijskih ribnjaka, prolunjam do zgrade Izvjestije, razgledam monumentalne stanice Metroa, možda nešto kćeri kupim u Centralnom Detskom Magazinu u kojem sam prije više od 30 godina i sam birao igračke...

Ne zvuči loše, ali u računici nije ruska birokracija koja pravila mijenja svakodnevno. I zna da će se već sutra još jednom promijeniti pa danas ne želi raditi baš ništa.




Čekat ćete još devet dana


Ponedjeljak, 9 sati ujutro. Samouvjereno ulazim u Federalnu migracijsku službu i zaštitaru na vratima kažem: "My visa has expired, and I need a new exit visa". Gleda kroz mene.
"Do you speak English?", pitam.
"Njet", odgovara.
"Viza problemi", pokušavam. Pokazuje mi prema zatvorenim šalterima na desnoj strani. Na svima su spuštene rolete!
Čekam.
Nakon pola sata prva se roleta diže i trčim prema šalteru. Troje je bržih od mene.
Čekam.
Roleta se spušta, ali se otvara na drugom šalteru. Sad sam ja brži. Ponavljam rečenicu koju sam na engleskom rekao zaštitaru.
"Ja ne govorijo po angliski", odgovara mi mlada službenica. Sad se meni spušta metaforička roleta pred očnim jabučicama. U državnoj službi za strance sam i nitko ne govori engleski, lingua franca 21. stoljeća. Na sreću ubacuje se britanski državljanin, izgledom s dalekog istoka, i nudi pomoć.
Prevodi službenici moje probleme i njene odgovore.
"Morate otići na policiju i prijaviti se. Oni će vas odvesti na sud gdje ćete platiti kaznu. To će trajati dva dana. Onda se vratite ovdje i za sedam dana ćete dobiti novu vizu", čujem i ne vjerujem svojim ušima. Zovem hrvatske konzule u Moskvi, ali i oni nakon dugog čekanja da se roleta ponovno digne dobivaju isti odgovor. Policija, sud, kazna, sedam dana čekanja.

Crvenokosa policajka tipka, plavokosa šije dokumente

Nema šanse da se prijavim ruskoj policiji bez diplomatske pomoći. Kako bismo se dobro razumjeli vjerojatno bih završio u zatvoru s priznanjem da sam ipak ja mlatnuo sjekirom po glavi onu Raskoljnikovljevu babu.

U hrvatskom konzulatu na adresi Ostoženka 23, zapamtite je idete li u Moskvu, me dočekuje dvoje izvrsnih i izuzetno ljubaznih diplomata, bračni par Maja i Siniša Ivanec, a vrata mi otvara jednako srdačni Robert, kojem nažalost nisam zapamtio prezime. Sve troje su zaprepašteni razvojem događaja. Imali su prošlosti sličnih situacija i nikada nije bilo ni riječi o policiji, sudu, čekanju. Platila bi se kazna i otišlo kući.



Maja izvrsno govori ruski, ona će sa mnom u najbližu policijsku stanicu, par minuta šetnje. Najbliža policijska postaja je pokraj Krimskog mosta. Izgleda kao vojarna. Ograđena je rebrastim čeličnim pločama i bodljikavom žicom. Na ploči piše Policijski bataljun. Stražar s automatom oko vrata proviri kroz izrez na vratima uzme naše putovnice i za par minuta nas pušta unutra. Pretresa nas i upućuje prema crvenim vratima. Zaključana su. Na njima piše da ponedjeljkom ne rade. Stražar je to zaboravio.

Vraćamo se konzulat i na internetu tražimo drugu policijsku stanicu. Ta je u četvrti Arbat, vrlo blizu hotelu u kojem sam do subote spavao. Popularan je to kvart sa skupim hotelima i restoranima, dugačkom turističkom pješačkom zonom u kojoj ljubitelji Spužve Boba Skockanog mogu prezalogajiti u Rakovoj poslastici. Pokrajnji Krivoarbatski prolaz kroje policijsku stanicu zapelu u nekim davnim vremenima. Ulazimo i opet nas dočekuje policajac s automatskom puškom. No, ovaj sjedi za stolom i dok zapisuje naše podatke cijev automata mu se zabija pod bradu. Nadam se da neće sam sebi sprašiti metak kroz grlo.

Pretresa nas i šalje na četvrti kat u sobu 410. Svašta se na svijetu zove sobom, ali ovo je ormar s prozorom. U njemu dvije policajke, crvenokosa i plavuša. Prva tipka po računalu, druga iglom i debelim bijelim koncem prošiva dokumente. Zadubljena je u šivanje, ali se ipak dok Maja na ruskom objašnjava tko smo i što trebamo ubacuje u razgovor ljutitim komentarima. Razumijem, iako ne govorim, dovoljno ruskog da shvaćam da je nervira što smo došli. Zašto nismo izabrali neku drugu stanicu, pita se. Eto nismo, u FMS-u su rekli da možemo u bilo kojoj obaviti što trebamo. Prihvaćaju, ipak, moje dokumente prevrću ih i kopiraju.



Imamo prevoditelja samo za vijetnamski

"Vratite se za tri sata pa će sve biti spremno, ali morate dovesti službenog prevoditelja jer bez njega ga sud neće saslušati", kažu.
"Ja ću mu prevoditi", kaže Maja.
"Imate li diplomu ruskog i hrvatskog?", pitaju.
"Nemam", kaže naša diplomatkinja.
"Onda ne možete", odgovaraju.
"Po Bečkoj konvenciji iz 1961. godine vi ste dužni osigurati prevoditelja", izvlači Maja diplomatsku artiljeriju.
"Nemamo prevoditelja. Samo za vijetnamski", ukopavaju se Ruskinje.
Slušam ih i navrh jezika mi je da kažem da od vijetnamskog znam reći: "Ho Ši Min, Sajgon i ăn máu lồn". I da pitam hoće li to biti dovoljno. Suzdržavam se zbog posljednjeg, možda one govore vijetnamski.
Odlazimo iz policije i Maja pokušava dozvati prevoditeljicu. Ne može doći, zauzeta je. Siniša se, na sreću, dosjetio mladog odvjetnika koji govori hrvatski. Nije službeni prevoditelj, ali ima diplomu da govori strane jezike. Možda to bude dovoljno.
Malo prije 15 sati u konzulat dolazi Aleksej Borisovič Simonov, advokat. Zapamtite to ime ako odlazite u Moskvu. Odlazimo ponovno u policijsku stanicu. Isti tip nas pretresa. Još uvijek mu se cijev automata zabija u vrat.

Prvo hapšenje


U ormaru 410 dokumenti, naravno, nisu spremni. Nisu ih ni počeli izrađivati. Crvenokosa nervozno kucka po tipkovnici, plavuša i dalje šiva dokumente. Nakon 45 minuta uspijevaju ispisati ravno 17 različitih dokumenata koje moram potpisati. Na nekim sam na hrvatskom napisao da ne govorim ruski, ali da mi je prevedeno što potpisujem. Aleksej mi je prevodio, a ja sam priznao da su me policajci zaustavili u ulici Povarskaja kod kućnog broja 30 i priveli jer nemam uredne dokumente. U ulici Povarskaja nikada nisam bio, nemam pojma gdje je i nikada nisam čuo za nju. Nema veze, neka im bude. Službeno sam uhapšen.

Oduzimaju mi putovnicu i vode na uzimanje otisaka. Osim jagodica svih deset prstiju na rukama, uzeli su i otiske cijelih prstiju te dlanova. Ruke su mi ljepljive od mastila koje mi je policajac valjkom nanio na ruke. Perem ih Vimom u užasno prljavom WC-u. Vraćaju mi putovnicu i opet se penjem na četvrti kat u ormar 410. Tamo plavuša i crvenokosa kojima se pridružio i inspektor po imenu Sergej nagovaraju mog odvjetnika da uzmemo sve dokumente na "fleški" i odnesemo ih u neku treću policijsku postaju. Tamo je sutkinja "bolj lojalna" i brže će mi suditi. Jedina "fleška", memorijski stick, USB, zovite spravicu kako hoćete za mene će zauvijek ostati "fleška" je u obliku malca, Miniona, zlobnog stvorenja iz crtića "Kako je Gru ukrao mjesec" i ostalih nastavaka. U međuvremenu su otkrili da sam po službenom računalnom sustavu ja već napustio Rusiju i da bi sutkinja na Arbatu zbog toga mogla praviti probleme. Navodno je ne zanima što pred sobom ima čovjeka i njegovu putovnicu. Njoj računalo kaže da sam otputovao i ja sam otputovao, a ona ne može suditi nekome koga nema.




Inspektor Sergej pobjegao od uhapšenika Vojislava


Odbijamo njihovu ponudu i Sergej nas s još jednim uhapšenikom crnom maricom pod rotacijom i sirenama vodi na Arbatski sud. U njemu gužva, sude nekom ultranacionalisti, vođi skinheada zbog nekakvog prosvjeda. Čekaonica prepuna novinara sudskih pristava i skinjarinih drugova. I jedan pop koji prevrće brojanicu. Valjda se moli da skinsa puste na slobodu. "Nema od ovoga ništa", kaže Sergej nakon dva sata čekanja. Trčimo niz stepenice za njim. Brži je i dok smo izašli iz suda više ga nema. Policijski inspektor Sergej je pobjegao od uhapšenika Vojislava.

Aleksej i ja dogovaramo strategiju za sutra. Idemo u policijsku stanicu u četvrti Hamovniki. Nju su nam predložili na Arbatu.

Izbačen iz policijske postaje

Utorak, 9 sati ujutro. Kroz metalni kontejner ulazimo u policijsku stanicu. Ovdje nas dočekuje policajka s nešto manjim automatom pa joj cijev ne smeta dok piše. Soba 204 u koju su nas uputili je zaključana, ali iz nje se čuje ženski glas. Aleksej pristojno kuca, pa iznervirano lupa šakom po vratima. Nakon tri-četiri minute udaranja pojavljuje se policajka u civilu.
"Što hoćete?", pita.
Aleksej joj objašnjava.
"Jeste li ga vi uhapsili?", pita iznervirano Alekseja.
"Nisam. Sam se prijavio na Arbatu i oni su nas poslali vama jer je sud manje zauzet", odgovara joj
"Nije moj posao. Baš me briga što su vam rekli na Arbatu. Ja neću ispisivati dokumente", izbacuje nas iz ureda, daleko većeg od onog na četvrtom katu stanice na Arbatu.
Odlazimo na Arbat, ponovno u onaj ormarić. Policajkama se diže kosa na glavi kad nas vide.
"Što hoćete?", pitaju.
"Na sud", odgovara Aleksej.
"Ne može. Sutkinja je zauzeta do 14", odgovara crvenokosa. Plavuša još prošiva dokumente.
Podsjećam Alekseja na flešku. Nudim svoju, nema šanse da dokumente o hapšenju pohranim u Minionu. Moja fleška je barem ozbiljne crne boje. Kopiraju nam dokumente i spremam flešku u džep.
Vraćamo se u Hamovniki. Cijelo vrijeme jurimo jer imam kartu za let u 16 sati. Nadamo se da ćemo stići na njega.
Naoružana portirka je ljutita jer prošli put nismo za sobom zatvorili vrta. Viče na nas. Ponovno smo u sobi 204. Ponovno smo izbačeni. Ona neće imati posla s nama.
"Gdje je načelnik?", pita Aleksej.
"Nemam pojma. Ne pratim svaki njegov korak", odgovara nam i zalupi vrata. Čujemo ključ kako se okreće u bravi.

Prvi koji je došao moliti da ga deportiraju


Odlazimo u urudžbeni ured i pitamo gdje je načelnik. Dvije ljubazne gospođe nam kažu da je na katu iznad nas.
"Došao sam se potužiti na vašu policajku koja je odbila zaprimiti prijavu", kaže Aleksej načelniku, plavokosom divu dobroćudnog lica.
"Kakvu prijavu?", pita načelnik.
"Ovaj ovdje hrvatski državljanin hoće da ga deportirate iz Rusije do 16 sati", kaže Aleksej.
Načelnik se smije. Njegov grohot odzvanja kancelarijom.
"Hoće da ga deportiramo? To je prvi s takvom željom", odgovara i zadužuje dvojicu policajaca za moj slučaj. Jedan prepravlja dokumente koje smo donijeli s Arbata. Mora promijeniti ime policijske postaje, datum, i ulicu u kojoj sam uhapšen. Da bi sve spadalo pod njihovu jurisdikciju.



Drugo hapšenje i falsificirani dokumenti

"Povarskaja 30? Mi ćemo staviti Prečistinska, neka ostane broj 30", kaže i smije se. Prvi sam Hrvat, tvrdi, kojeg protjeruju s područja te policijske stanice.
"Razumije li ruski? Ima li prevoditelja?", pita policajac.
"Nema, ja ću mu prevoditi", odgovara Aleksej.
"Ne može to tako. Sutkinja će raditi probleme. Lijepo ćemo napisati da on govori ruski. Ionako ga neće ništa pitati", kaže i rukom na dokumentima ispisuje da mi je sve jasno i da ruskim baratam skoro kao vilicom i nožem. Ja potpisujem. Svejedno mi je. Njegov kolega prošiva moj dosje debelim bijelim koncem.

Ponovno sam službeno uhapšen. Policajac nas svojim privatnim automobilom vozi na sud. Danas mu je dobar dan. Nije ni izašao iz ureda, a uhapsio je ilegalca u Prečistinskoj. Sad će izgubiti malo vremena do suda i natrag i radni dan je manje-više gotov, a norma ispunjena.
Uvodi nas u sud, objašnjava cijelu situaciju kolegi koji čuva predstavnike srednjoazijskih republika, spomenute na početku teksta, i odlazi.

Stojimo na hodniku i čekamo. Vrijeme prolazi, sve je manje šanse da stignem na let. Aleksej moli da me prime preko reda. Pokraj nas naoružani policajci vode dvojicu sredovječnih muškaraca. Jednom su ruke lisičinama vezane iza leđa, drugom je desnica provučena ispod ljevice prvog i vezana ispred trbuha, jedan od policajaca je lisičinama vezan za njih. Uvode ih u sudnicu pokraj one pred kojom čekamo red. Trpaju ih u kavez. Nakon nekoliko minuta ih jednako vezane izvode vani. Prava ruska trojka.

Policajac umjesto mene napisao da mi je sve jasno


Nema više nikakve šanse da stignem na avion i javljam supruzi da mi nađe novi za sutra. Držimo palčeve da će danas sve završiti i da mi neće trebati još jedna karta. Konačno nas uvode u sudnicu. Osuđen sam jer sutkinja nema razloga sumnjati u 17 policijskih dokumenata prošivenih debelim bijelim koncem. Još samo da se sastavi zapisnik o presudi, potpis i mogu ići. Sutkinja odlazi, u sebi je već odavno zovem Patsy iako se zapravo zove Marija, a njena tajnica donosi propisno pečatiranu presudu. Samostalni odlazak iz Rusije, kazna pet hiljada rubalja i zabrana ulaska u državu na pet godina.
Pobjeda!
Još ne.

Moram na ruskom napisati da sam razumio presudu. Aleksej ustaje i počinje pisati. Tajnica vrišti da ne smije on nego moram ja. Tajnica načas izlazi i policajac koji nas je čuvao sam ispisuje što sam ja morao napisati. Potpisujem ne čekajući prijevod. Aleksej pita policajca za uplatnicu za kaznu.
"Što će mu uplatnica kad ionako ide iz zemlje. Ima rok od 10 dana za žalbu i ne smiju mu raditi probleme na granici ako nije platio", kaže policajac i smije se.
"Ovo mi je prvi put da se radujem da mi je klijent izgubio na sudu. Ne osjećam se dobro zbog toga", priznaje mi Aleksej dok se vozimo prema hrvatskom konzulatu.
"Nemoj se gristi. Samo sam htio što prije kući", odgovaram mu.

U konzulatu Robert kopira presudu. Veleposlanstvo će tražiti službeno očitovanje od ruskog Ministarstva vanjskih poslova zbog mog slučaja. Sumnjam da će ga dobiti. Nemamo ambasadora u Moskvi i Rusi nas ne zarezuju. Aleksej i Robert mi savjetuju da se ipak žalim na presudu. Objašnjavam im da mi ne pada na pamet.
"Ali nećeš moći u Rusiju sljedećih pet godina", kažu.
"Posljednji put sam bio u Rusiji prije 31 godinu. Trebat će proći barem još toliko da poželim ponovno", odgovaram im i odlazim prespavati posljednju noć na teritoriju Ruske federacije.

Sve je harašo. Takva je procedura


Srijeda, 5 sati ujutro, aerodrom Domodedovo. Pružam putovnicu mladiću na šalteru Austriana.
"Znate li da vam je istekla viza?", pita me.
"Znam", smijem se i pobjedonosno izvlačim sudsku odluku o deportaciji. Čita je, prevrće, i odlazi. Savjetuje se s kolegicama koje mu, očito, objašnjavaju da je sudska presuda važnija od istekle vize. Pruža mi boarding pass.
"Sretan put", kaže. Zahvaljujem mu.
Carinska kontrola. Ispituju me koliko novaca iznosim iz zemlje, imam li dolara ili eura i koliko. Nemam ništa.
Granična kontrola. Policajka uzima putovnicu i presudu.
"Četiri dana", govori i smije se. Ne da mi se objašnjavati,
"Sve je harašo, takva je procedura", kaže mi i izdvaja me od ostalih putnika. Putovnicu i presudu je predala kolegici. Ona pod povećalom uspoređuje slike iz vize i putovnice s mojim crtama lica. Nekoliko minuta. Vraća mi putovnicu.

"A, presuda?", pitam.
"To ostaje kod nas", odgovara i odlazi. Razmišljam o Robertu i Alekseju i njihovom prijedlogu da se žalim. Kako da se žalim kad više nemam presudu. Na sreću večer prije sam je fotografirao. Sačuvao sam je kao i policijske dokumente koje nisam ni smio imati.
Nakon tri sata leta stižem u Beč. Došlo mi je da poljubim hodnik aerodroma Schwechat. Jedini prolazim kroz šalter za građane Europske unije, osvrćem se i gledam Ruse kako im provjeravaju vize. Vjerujem da ni jedan od njih neće doživjeti što i ja. Na trenutak poželim policajcu reći da su mi neki, nasumično izabrani, pomalo sumnjivi. Suzdržavam se. Došao sam kući.

Na koncu želim zahvaliti osoblju veleposlanstva Republike Hrvatske u Ruskoj Federaciji. Bez njih i Alekseja Simonova još uvijek bih bio zatočen u Rusiji. Organizatorima foruma "It's time for Moscow", na čiji poziv sam rado došao u Moskvu, i koji su nakon što su mi smjestili s pogrešnim datumima na vizi, prvo ignorirali, a onda odbili moje molbe za pomoć poručujem: "ăn máu lồn". Na Arbatu imaju prevoditelja za vijetnamski. Neka tamo pitaju što to znači.
 


Erdogan rekao da je razgovarao s Putinom i Obamom o Alepu

Erdogan rekao da je razgovarao s Putinom i Obamom o Alepu


Erdogan rekao da je razgovarao s Putinom i Obamom o Alepu

Foto: Hina

TURSKI predsjednik Recep Tayip Erdogan je izjavio da je o stanju u Alepu više puta razgovarao s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom te da je vodio jedan dugi razgovor s američkim predsjednikom Barackom Obamom.

Ta intenziva diplomatska aktivnost se odvijala dok su stotine civila i pobunjenika evakuirane iz drugog sirijskog grada.

"Najprije sam razgovarao nekoliko puta s Putinom", rekao je Erdogan na zajedničkoj konferenciji za novinare sa slovenskim kolegom Borutom Pahorom.

On je precizirao da je s njemačkom kancelarkom Angelom Merkel razgovarao o načinima pomoći stanovništvu grada na sjeveru Sirije.

"Njemačka je spremna sudjelovati na svaki mogući način u humanitarnoj pomoći", rekao je Erdogan ne preciziravši gdje je vođen taj razgovor.

Ranije je dodao da je "dugo razgovarao" s predsjednikom Obamom o Siriji i o Iraku.

Erdogan je dodao da je oko 1150 civila i ranjenih evakuirano iz pobunjeničkih četvrti u istočnom Alepu i da su stigli u susjednu pokrajinu Idlib, posljednje uporište pobune.

Ta evakuacija je dio dogovora o primirju koje su u utorak zaključili pobunjenici i vladine snage pod okriljem Turske i Rusije.
 


Velika Britanija postala prva zemlja koja dopušta oplodnju od tri roditelja

Velika Britanija postala prva zemlja koja dopušta oplodnju od tri roditelja


Velika Britanija postala prva zemlja koja dopušta oplodnju od tri roditelja

Foto: Shutterstock

VELIKA Britanija je postala prva država koja je službeno dozvolila in vitro oplodnju (IVF) od tri roditelja.

Dugoočekivanom odlukom britanske agencije za oplodnju i embriologiju (HFEA) dano je konačno odobrenje takozvanom mitohondrijskom transferu za kojeg liječnici tvrde da može spriječiti neizlječive nasljedne bolesti.

Britanski parlament je prošle godine glasao o promjeni zakona kako bi dopustio takve postupke, a očekuje se da bi se prve bebe začete tom metodom mogle roditi već 2017. 

Glavni savjetnik vlade za znanost Mark Wolport pohvalio je odluku kao "pažljivu i obazrivu" procjenu koja Britaniju svrstava u predvodnike napretka medicine.

Tehnika uključuje intervenciju u proces oplodnje kako bi se uklonili mitohondriji koji, ako imaju grešku, mogu izazvati fatalne srčane probleme, otkazivanje jetre, moždane poremećaje, sljepoću i mišićnu distrofiju.

"Doniranje mitohondrija stvara mogućnost za liječenje potencijalno kobnih stanja, te će donijeti nadu stotinama obitelji u Velikoj Britaniji", tvrdi Dagan Wells, profesor u biomedicinskom istraživačkom centru na Oxfordskom sveučilištu i jedan od mnogih stručnjaka koji su pozdravili ovu odluku.

Postupak se naziva IVF "od tri roditelja" jer će bebe, rođene iz genetski modificiranih embrija, imati DNA majke, oca i ženske darivateljice.

Jeremy Farrar, direktor svjetske zdravstvene humanitarne organizacije Wellcome Trust, tvrdi kako je ovo "velik dan za ljude s mitohondrijskim bolestima".

Istraživačke skupine diljem svijeta ispitale su ove tehnike u nizu eksperimenata, no one se još nisu koristile za liječenje pacijenata u Velikoj Britaniji.

Prva i dosad jedina beba rođena je ovom tehnikom ranije ove godine, kad su američki liječnici u klinici u Meksiku pomogli tim postupkom jednom jordanskom paru. Međutim, to pitanje u Meksiku nije regulirano zakonom.
 


Kako je Rusija napala Ameriku "savršenim oružjem"

Kako je Rusija napala Ameriku "savršenim oružjem"


Kako je Rusija napala Ameriku "savršenim oružjem"

Foto: FAH

KAD su agenti američkog FBI-a u rujnu 2015. otkrili da su računala Demokratskog nacionalnog komiteta (DNC), znali su točno o kome se radi. Već su imali posla s timom za cyber-špijunažu povezanim s ruskom vladom, kojem su dali nadimak "Dukes" (eng. vojvode).

FBI je, naime, već godinama prije toga pokušavao izbaciti ove hakere iz neklasificiranog e-mail sustava Bijele kuće, State Departmenta, čak i vrhovnog vojnog tijela Joint Chiefs of Staff, čiji računalni sustav je jedan od najbolje zaštićenih.

No kako piše New York Times, ovo je bio prvi znak nove kampanje cyber-špijunaže i informacijskog ratovanja s ciljem utjecaja na predsjedničke izbore 2016. što je prvi takav pokušaj strane sile u američkoj povijesti. Prema zaključcima američkih obavještajnih službi, ono što je počelo kao prikupljanje informacija pretvorilo se u pokušaj da se našteti jednom kandidatu, Hillary Clinton, a pomogne drugom - Donaldu Trumpu.

Istraga New York Timesa, koji je razgovarao s desecima meta hakerskih napada, obavještajnim agentima koji su istraživali ove napade i članovima administracije predsjednika Baracka Obame, utvrdila je niz propuštenih signala, presporih reakcija i podcjenjivanja ozbiljnosti kampanje koja se na kraju pokazala uspješnom.

Prekasno reagirali na napad

DNC je nespretno i prekasno reagirao na upozorenja FBI-a, dok je Bijela kuća propustila odlučno odgovoriti na ruski cyber-napad, koji je na taj način prošao nekažnjeno. Ruski hakeri su zahvaljujući suzdržanoj reakciji mogli gotovo sedam mjeseci slobodno kopati kroz mrežu DNC- prije nego su njegovi najviši dužnosnici upozoreni, nakon čega su angažirali cyber-eksperte da bolje zaštite sustav. Hakeri su u međuvremenu već prešli na privatni e-mail račun ravnatelja DNC-a Johna Podeste. Ni Podesta, koji je 2014. napisao izvještaj o cyber-privatnosti za Obamu, nije u početku shvatio težinu hakiranja.

Kada su ovog ljeta povjerljivi dokumenti i privatni e-mailovi Podeste i drugih visoko rangiranih demokrata počeli izlaziti na Wikileaksu i drugim stranicama, već je bilo kasno. Trump ih je ushićeno čitao na svojim predizbornim skupovima, znajući koliko mu idu u korist.

Posljednjih dana, Trump, dvije velike stranke i obavještajne službe vode javnu prepirku oko toga koji su točno dokazi da je ruski predsjednik Vladimir Putin naredio svojim službama da prijeđu s uobičajene špijunaže na operaciju potkopavanja američke demokracije i određivanja budućeg predsjednika.

Mnogi suradnici Clinton uvjereni su da je rusko hakiranje imalo znatan utjecaj na izbore, ali priznaju da su i drugi faktori pomogli Trumpu: slabost Clinton kao kandidata, skandal s njenim e-mail serverom, kao i objava ravnatelja FBI-a o nastavku istrage o tom skandalu.

Za Trumpa je otkriće obavještajnih službi smiješno

No koliki god utjecaj imala, jasno je da je Rusija iskoristila oružje koje je već testirala ranije u Ukrajini i drugim europskim državama. Za zemlju s oslabljenim gospodarstvom, cyber-napad se pokazao kao savršeno oružje: jeftino, a teško za detektiranje i utvrđivanje počinitelja.

Naravno, Rusija nije jedina koja koristi ovo oružje. SAD su i same vršile cyber-napade, a CIA je u posljednjih nekoliko desetljeća pokušala ili uspjela potkopati višestruke izbore u stranim državama. Ali ruski napad tumači se kao povijesna prekretnica - s iznimkom novoizabranog predsjednika Trumpa, koji je odbacio otkriće obavještajnih službi kao "smiješno", inzistirajući da "nemaju pojma" tko zapravo stoji iza napada.

Trump se pritom pozvao na razilaženje između FBI-a i CIA-e oko pravog motiva napada. Dok FBI smatra da je Putinov motiv bio samo narušiti demokratski proces, CIA je uvjerena da je izričiti motiv bio izbor Trumpa za predsjednika.


Njemačka ministrica odbila odjenuti haljinu i burku tokom posjeta Saudijskoj Arabiji

Njemačka ministrica odbila odjenuti haljinu i burku tokom posjeta Saudijskoj Arabiji


Njemačka ministrica odbila odjenuti haljinu i burku tokom posjeta Saudijskoj Arabiji

Foto: Getty images

NJEMAČKA ministrica obrane Ursula von der Leyen izazvala je polemike u javnosti nakon što je tokom nedavnog posjeta Saudijskoj Arabiji odbila odjenuti haljinu i burku.

Kazala je da je "živcira" kada se žene tjera da nose haljinu te kako bi žene, baš kao i muškarci, trebale imati pravo same birati što će odjenuti.

"Niti jedna žena u mojoj delegaciji ne mora nositi haljinu", kazala je, a čini se da njezina odluka nije previše smetala saudijskom princu s kojim se susrela.

Ovaj potez ministrice dolazi svega nekoliko dana nakon što je njemačka kancelarka Angela Merkel zatražila zabranu nošenja burki u Njemačkoj.


Alep već mjesecima krvari, a Vijeće sigurnosti UN-a se sutra sastaje i raspravlja o mogućnostima

Alep već mjesecima krvari, a Vijeće sigurnosti UN-a se sutra sastaje i raspravlja o mogućnostima


Alep već mjesecima krvari, a Vijeće sigurnosti UN-a se sutra sastaje i raspravlja o mogućnostima

Foto: Hina

VIJEĆE sigurnosti UN-a hitno će se sastati u petak na traženje Francuske, kako bi se razmotrilo humanitarno stanje u sirijskom gradu Alepu, rekli su diplomati.

To će biti zatvoreni sastanak o evakuaciji hiljada civila i humanitarnoj pomoći stanovnicima Alepa.

Francuski veleposlanik Francois Delatrre je pred novinarima govorio o europskoj inicijativi o raspoređivanju međunarodnih promatrača zaduženih za nadzor stanja u tom gradu na sjeveru Sirije.           

"Francuska i Njemačka i drugi europski partneri usko surađuju oko prijedloga osiguranja evakuacije civila i humanitarnom pristupu" u Alep, rekao je.

On je ocijenio da je važnije nego ikada da se rasporede međunarodni promatrači pod okriljem UN-a za nadzor evakuacije.

Šef humanitarnih operacija UN-a Stephene O'Brien u petak će informirati veleposlanike 15 zemalja Vijeća o stanju u Alepu.

Prve evakuacije pobunjeničkih četvrti Alepa su počele u četvrtak dvama konvojima, a iz Pariza su pak u četvrtak krenula dva kamiona s prvom pomoći i građevinskim materijalom prema Siriji, kako bi se pomoglo onima koji bježe iz Alepa. Kopnom će preći oko 4.000 kilometara.

"Cilj je opskrbiti bolnice kako bi se mogle suočiti s povećanim zahtjevima ljudi koji će stići", rekao je Chadi Homedan, liječnik i član francuske nevladine medicinske organizacije UOSSM. Drugi kamion sadrži materijal za obnovu zdravstvenih centara uništenih u napadima.

U Bruxellesu, na europskom summitu je francuski predsjednik Francois Hollande naglasio da je hitno potrebno evakuirati što više stanovnika.
 


Plenković ostaje sam u blokadi Srbije: Nakon SAD-a i Bruxelles pritišće Hrvatsku

Plenković ostaje sam u blokadi Srbije: Nakon SAD-a i Bruxelles pritišće Hrvatsku


Plenković ostaje sam u blokadi Srbije: Nakon SAD-a i Bruxelles pritišće Hrvatsku

Foto: FAH

HRVATSKA je blokirala Srbiji otvaranje poglavlja 26 u pregovorima s Europskom unijom, a taj je potez izazvao žustre reakcije vodećih srpskih političara

Hrvatsko-srpski odnosi posljednjih su dana na niskim granama. Kao što je već poznato Hrvatska je blokirala Srbiji otvaranje poglavlja 26 u pregovorima s Europskom unijom, a taj je potez izazvao žustre reakcije vodećih srpskih političara i brojne zakulisne igre.

Tako je ubrzo nakon toga hrvatskog premijera Andreja Plenkovića nazvao američki potpredsjednik Joe Biden kako bi smekšao hrvatski stav vezan uz pregovore Srbije s Unijom.

Danas je, pak, RTL-ov dopisnik iz Bruxellesa Tomislav Krasnec neslužbeno doznao da se iz Europske komisije vodi jedna inicijativa, koordinirana s Bidenovim telefonskim pozivom, koja seže prema premijeru Plenkoviću i koja želi da se što prije riješi taj problem zbog kojeg Hrvatska ima rezervu na otvaranje poglavlja 26 sa Srbijom i da se početkom iduće godine to poglavlje i otvori.

Plenković: Velikosrpska agresija nije floskula

Premijer Andrej Plenković komentirao je danas u Bruxellesu izjavu premijera Srbije Aleksandra Vučića koji je ustvrdio da je velikosrpska agresija na Hrvatsku "floskula".

"Što se tiče vremena velikosrpske agresije na Hrvatsku i Bosnu i Hercegovinu, moj stav je sasvim decidiran i jasan. Nažalost, nije riječ o floskuli nego o tragediji koja se dogodila i Hrvatskoj i BiH", rekao je.

Vučić kaže da nije uvrijedio ni Hrvatsku ni Hrvate

Srpski premijer Alksandar Vučić izjavio je pak danas, regirajući na hrvatsku blokadu poglavlja 26 u pregovorima s EU-om, da nije izgovorio niti jednu uvredu na račun Hrvatske i Hrvata.

"Iznosio sam samo činjenice. U redu je da oni objašnjavaju svojim građanima koliko sam ja loš, ali moj je posao da bijem teške bitke, ali i da zaštitim građane, zemlju, a ne sebe", rekao je Vučić novinarima u skupštini Srbije gdje je nazočio skupu "Ekonomist: Svijet u 2017".

Vučić je, komentirajući blokadu poglavlja 26 obrazovanje i kulture, Hrvatsku prije dva dana nazvao "falsifikatom Europe i europskih vrijednosti", ustvrdivši da je samo Zagreb imao primjedbe kojima je onemogućeno otvaranje tog poglavlja. Uz Hrvatsku, međutim, rezerve u vezi s tim pitanjem imala je i Bugarska.

Srbijanski premijer istaknuo je tada i kako "Europa nije nešto o čemu Srbiju mogu da uče oni za koje su partizani bili teroristi, a ustaše vojska", oni koji se plaše srpskih čokoladica i koji drže da povijest počinje floskulama o velikosrpskoj agresiji.

 Na pitanje hoće li se uskoro susresti i razgovarati s nekim od hrvatskih dužnosnika, Vučić je danas novinarima rekao kako uvijek i sa svima želi razgovarati, ali da ovog časa "ne vidi o čemu", iako su, što se Srbije tiče, "vrata uvijek otvorena".


Preuzeto sa portala INDEX.HR

25.04.2024
  • U Makedoniji su predsjednički izbori, vodi oporbena desničarska kandidatkinja
  • Putovnice vojno sposobnim muškarcima izdavat će se samo u Ukrajini
  • Fico gasi slovačku televiziju i pretvara je u novu
  • Biden prijeti zabranom TikToka. I dalje ga koristi
  • Biden je potajno poslao Ukrajini moćne projektile. Već su izveli žestok udar na Ruse
  • Ide li Plenković u Bruxelles? Sunčana Glavak: Neće on nigdje
    24.04.2024
  • Penava: Upozoravam Plenkovića - ne prelazi tu crtu, imat ćemo druge scenarije
  • Uhićen najbliži Šojguov suradnik. Sumnja se da je primio mito
  • Otkrivene masovne grobnice kod bolnica u Gazi
  • Američki Senat odobrio glasanje o vojnoj pomoći Ukrajini, moguća odluka već noćas
  • Hezbolah dronovima napao sjever Izraela
  • Rusija upozorila Zapad. "Riskirate direktan vojni sukob s nama"
    23.04.2024
  • Tajvan uzdrmala serija potresa. Najjači bio 6.3
  • Zelenski: Zahvalan sam Joeu Bidenu na njegovoj nepokolebljivoj podršci Ukrajini
  • Palestinski dužnosnik: U zadnja 3 dana ekshumirana su 283 tijela iz masovne grobnice
  • State Department: Rat u Pojasu Gaz je značajno narušio stanje ljudskih prava
  • Ukrajini bi trebali stići moćni ATACMS-i. Trump je upravo doživio prvi veliki poraz
  • Tužitelj: Trump se podmićivanjem pornoglumice uplitao u izbore 2016.

  • 22.04.2024
  • Ukrajina: Pogodili smo ruski spasilački brod na Krimu
  • Zapovjednik izraelske vojske odobrio je nastavak ofenzive u Gazi
  • Prosvjedi u Španjolskoj protiv rata u Gazi. "Izrael ubija, Europa sponzorira"
  • Čuli ste za povremeni post? Iznenađujuće mijenja tijelo
  • Netanyahu: Zadat ćemo nove teške udarce Hamasu
  • Donji dom američkog Kongresa izglasao zabranu TikToka. "Gazi se sloboda govora"
    21.04.2024
  • Zelenski: Hvala SAD-u na novoj pomoći. Rusija: To će uništiti Ukrajinu
  • Amerika izglasala pomoć Ukrajini. Ovo bi moglo promijeniti tijek rata
  • SAD spriječio ulazak Palestine u UN. Palestinski predsjednik: Guraju nas prema kaosu
  • Erdogan se sastao s vođom Hamasa i pozvao Palestince na jedinstvo protiv Izraela
  • Izrael srušio projektile izvan atmosfere. Je li to početak rata u svemiru?
  • Veliki ukrajinski napad dronovima na Rusiju. Pogođeno skladište goriva i trafostanice
    20.04.2024
  • Čovjek se zapalio pred sudnicom u New Yorku gdje traje suđenje Trumpu
  • Izrael: U Pojas Gaze je došlo 276 kamiona s pomoći
  • Scholz: Rat u Ukrajini mogao bi potrajati još nekoliko godina
  • Azerbajdžan i Armenija dogovorili povratak sela. "Ovo je prekretnica"
  • "I Izrael i Iran pokušavaju spasiti obraz." Iranci na ulici viču: "Smrt cionistima"
  • Šef NATO-a: Nitko nema koristi od rata na Bliskom istoku
  • Iranski ministar: Izraelski dronovi nisu prouzročili štetu ili žrtve u Isfahanu
    19.04.2024
  • Trump: Opstanak Ukrajine je važan za SAD
  • New York Times: Stranka krajnje desnice bi mogla odlučiti hrvatske izbore
  • Scholz traži od saveznika u NATO-u da Kijevu isporuče šest sustava Patriot
  • EU misli da Kina isporučuje Rusiji komponente za izradu oružja
  • SAD: Blokirat ćemo puno članstvo Palestine u UN-u, trebaju pregovarati s Izraelom
  • Zapovjednik kenijske vojske poginuo u padu vojnog helikoptera
  • Argentina traži partnerski status u NATO-u
    18.04.2024
  • Netanyahu britanskom šefu diplomacije: Sami ćemo odlučiti kako ćemo odgovoriti Iranu
  • Njemački i britanski šefovi diplomacije pozvali Izrael na suzdržanost od eskalacije
  • U izraelskim napadima uništeno više od 4000 embrija u Gazi
  • Rusi nadograđuju svoje tenkove-kornjače. Sad imaju radijske ometače
  • U BiH pronađena djevojčica iz Njemačke, žrtva trgovine ljudima
  • Rusi raketirali Černihiv, poginulo najmanje 13 ljudi
  • Birači izvan Hrvatske: Putovala sam dva sata, ali htjela sam glasati, volim Hrvatsku
    17.04.2024
  • Kanađanin se obogatio prevarivši više od milijun Amerikanaca
  • Ukrajinski gradonačelnik otišao u rat pa ubijen tijekom misije
  • Godina kada je cijela Europa gorjela
  • SAD britanskom sudu dao jamstva potrebna za izručenje Juliana Assangea
  • Koliko je jaka iranska vojska?
  • SAD: Ovo su informacije koje imamo o osveti Izraela. Neke mogućnosti su zastrašujuće
  • Katastrofalne poplave u Dubaiju. U jednom danu palo kiše koliko inače u godinu dana
    16.04.2024
  • Ovaj čovjek ispraznio je gradove, uveo potpuno ludilo i pobio milijune
  • Deseci porotnika odbili biti na suđenju Trumpu. Jedan rekao: Jednostavno nisam mogao
  • Izraelski doseljenici ubili 2 Palestinca na Zapadnoj obali, naoružani upali u selo
  • Izraelski vojnici ušli u Libanon pa upali u Hezbollahovu zamku i stradali
  • Čeka se odgovor Izraela. Ako uzvrati istom mjerom, Iran neće imati šanse
  • Rusi brutalno raketiraju milijunski grad. To je najava kopnene ofenzive?
    15.04.2024
  • Zelenski: Izraelu su pomogli saveznici, a mi mjesecima čekamo pomoć
  • Palestinci oduševljeni zbog napada na Izrael. "Klali su nas više od šest mjeseci"
  • Izrael: Oborili smo neprijateljski dron lansiran iz Jemena
  • Izraelska vojska: Odobreni su operativni planovi i za ofenzivu i za defenzivu
  • Iran: Mogli bismo gađati Amerikance ako budu branili Izraelce
  • Policajka ubila napadača iz Sydneyja. Njegovi roditelji: Samo je radila svoj posao
  • Izrael: Curica koja je ozlijeđena u iranskom napadu je kritično
    14.04.2024
  • Širi se lažna slika eksplozije u Teheranu
  • Iran: Lansirali smo i projektile i dronove na Izrael
  • Izrael: Spremni smo za mogući iranski napad
  • Žena u SAD-u ubila dečka i svoju bebu. Upozoravala na apokalipsu zbog pomrčine
  • Iran zaprijetio Izraelu. Biden se ranije vraća u Washington
  • Scholz otputovao u Kinu. Nalazi se sa Xijem
  • Banda iz Bugarske u Britaniji ukrala 54 milijuna funti pomoći. Ovo je njihova taktika
    13.04.2024
  • Biden očekuje iranski napad na Izrael, poručio im: Nemojte
  • UN: Potonuo brod s migrantima kod talijanske obale, nestalo 45 migranata
  • Iran i Izrael desetljećima su neprijatelji. Prijeti li zaista eskalacija sukoba?
  • SAD: Iranski napad na Izrael je stvarna prijetnja, branit ćemo ga
  • Cijene nafte blizu 92 dolara zbog straha od eskalacije na Bliskom istoku
  • Skočio s kruzera u more prije tjedan dana. Otac: Dobar je ronilac, vjerujem da je živ
  • Agencija: Švedska neće ispuniti klimatske ciljeve bez promjena politike
    12.04.2024
  • Macron: Moramo se trajno pripremiti za geopolitičku i geostratešku promjenu
  • Iran: Naš odgovor Izraelu bit će kontroliran i neće izazvati eskalaciju
  • Turska priprema novi mirovni plan za Ukrajinu
  • Američki general: Rusi su nadoknadili gubitke puno brže od očekivanog
  • Nizozemska daje još 400 milijuna eura Ukrajini
  • Japanski premijer: Ukrajina riskira kolaps bez američke podrške
  • Navalni je prije smrti uspio dovršiti autobiografiju, objavit će se
    11.04.2024
  • Pucnjava u Americi ispred džamije. Ozlijeđeno više osoba
  • Jedna osoba ubijena u napadu nožem u Francuskoj. Napadača ubila policija
  • Britanija najavila redovite vojne vježbe s Amerikom i Japanom
  • Velike mjere sigurnosti na utakmicama u Madridu i Parizu zbog ISIL-ovih prijetnji
  • Britanski TV doktor pacijentici radio botoks u zamjenu za seks
  • Sastali se Biden i japanski premijer, najavili "nikad viđenu" obrambenu suradnju
    10.04.2024
  • Američka savezna država zabranila gotovo sve pobačaje
  • 15-godišnjak izveo pokolj u školi u SAD-u. Zbog toga u zatvor idu i njegovi roditelji
  • UN: U Ukrajini je naglo porastao broj poginulih i ozlijeđenih civila
  • Ukrajinska obrana je pred kolapsom. Ovo su najgori scenariji za kraj rata
  • Trump i britanski ministar razgovarali o izdvajanju članica NATO-a na obranu
  • Umro je Peter Higgs
  • Izrael nabavlja 40.000 šatora za evakuaciju ljudi iz Rafaha
    09.04.2024
  • Vatikan tvrdi da je protiv zakona koji kriminaliziraju istospolne radnje
  • Razbijena mreža krivotvoritelja novca u Napulju. Novčanice zvali Maradona i Pele
  • Zašto Rusija tako manijakalno želi okriviti Ukrajinu za masakr u Moskvi?
  • SAD: Vršimo pritisak na Izrael da dopusti više kamiona s pomoći u Gazi
  •  
    OSTALE VIJESTI
    Srpski plaćenik: Rusi me žele protjerati u Srbiju, gdje mi prijeti 25 godina zatvora
    Grčki vojni brod presreo dronove Huta u Crvenom moru
    Pet tinejdžera optuženo za terorizam nakon napada nožem u crkvi u Sydneyju
    Svemirska luka u Škotskoj sve bliže lansiranju satelita
    Venecija od danas naplaćuje ulazak u grad turistima
    Američki šef diplomacije: Nadamo se da će više Amerikanaca studirati u Kini
    VIDEO Više od 100 kitova nasukalo se na australskoj obali, neki su već uginuli
    Pad na azijskim burzama. Ulagače zabrinule poruke iz tvrtke vlasnice Facebooka
    Hamas objavio snimku taoca otetog prije više od 200 dana. Nedostaje mu dio ruke
    Pentagon potvrdio: Isporučili smo moćne ATACMS-e Ukrajincima
    VIDEO Zastupnik u EU parlamentu pustio živu golubicu u znak mira, pogledajte
    U Makedoniji su predsjednički izbori, vodi oporbena desničarska kandidatkinja
    Putovnice vojno sposobnim muškarcima izdavat će se samo u Ukrajini
    Fico gasi slovačku televiziju i pretvara je u novu
    Biden prijeti zabranom TikToka. I dalje ga koristi
    Biden je potajno poslao Ukrajini moćne projektile. Već su izveli žestok udar na Ruse
    VIDEO Snimke kamere marinca otkrivaju potpuno drugačiju priču o masakru u Kabul
    Ide li Plenković u Bruxelles? Sunčana Glavak: Neće on nigdje
    Brat osumnjičenog za ubojstvo Danke ubijen u zatvoru. MUP lagao odvjetniku da je živ
    Grčki Vrhovni sud zabranio desničarima ulazak u izbornu utrku za EP






    Google






    Rezultati

    STARE ANKETE

    KAPIJA

    25-05-1995



    OSTALE VIJESTI
    Srpski plaćenik: Rusi me žele protjerati u Srbiju, gdje mi prijeti 25 godina zatvora
    Grčki vojni brod presreo dronove Huta u Crvenom moru
    Pet tinejdžera optuženo za terorizam nakon napada nožem u crkvi u Sydneyju
    Svemirska luka u Škotskoj sve bliže lansiranju satelita
    Venecija od danas naplaćuje ulazak u grad turistima
    Američki šef diplomacije: Nadamo se da će više Amerikanaca studirati u Kini
    VIDEO Više od 100 kitova nasukalo se na australskoj obali, neki su već uginuli
    Pad na azijskim burzama. Ulagače zabrinule poruke iz tvrtke vlasnice Facebooka
    Hamas objavio snimku taoca otetog prije više od 200 dana. Nedostaje mu dio ruke
    Pentagon potvrdio: Isporučili smo moćne ATACMS-e Ukrajincima
    VIDEO Zastupnik u EU parlamentu pustio živu golubicu u znak mira, pogledajte
    U Makedoniji su predsjednički izbori, vodi oporbena desničarska kandidatkinja
    Putovnice vojno sposobnim muškarcima izdavat će se samo u Ukrajini
    Fico gasi slovačku televiziju i pretvara je u novu
    Biden prijeti zabranom TikToka. I dalje ga koristi
    Biden je potajno poslao Ukrajini moćne projektile. Već su izveli žestok udar na Ruse
    VIDEO Snimke kamere marinca otkrivaju potpuno drugačiju priču o masakru u Kabul
    Ide li Plenković u Bruxelles? Sunčana Glavak: Neće on nigdje
    Brat osumnjičenog za ubojstvo Danke ubijen u zatvoru. MUP lagao odvjetniku da je živ
    Grčki Vrhovni sud zabranio desničarima ulazak u izbornu utrku za EP


    SVASTARIJE


    Osmrtnicama ba

    Sud BiH odredio pritvor za samo tri od 23 uhapšene osobe. Policijski šefovi na slobodi

    Hamas objavio snimku taoca otetog prije više od 200 dana. Nedostaje mu dio ruke

    VIDEO Više od 100 kitova nasukalo se na australskoj obali, neki su već uginuli

    Pentagon priznao: Isporučili smo moćne rakete Ukrajincima

    FOTO Stigle nove ratne karte, proboj Rusa na istoku. ˝˝Pandorina kutija je otvorena˝

    Srušen svjetski rekord u skijaškim skokovima. Pogledajte let od 291 metra

    Ekstremne vrućine na Filipinima. ˝Ne može se disati˝

    U Japanu sletio avion s 200 ljudi, nakon slijetanja se počeo dimiti

    Turska i zemlje u Perzijskom zaljevu pripremaju teren za ˝Put razvoja˝

    VIDEO Odbjegli vojni konji jurili centrom Londona. Jedan kao da je prekriven krvlju





    prodaja stanova pik smrtovnice/a> blumen horoskop kalkulator online knjige pdf cvijece vicevi