TUZLA - TUZLARIJE NET
       
Utorak 23.4.2024       
Tuzlarije
Tuzlarije
Tuzlarije
Tuzlarije
    
Tuzlarije
  
   
  TZ VIJESTI - VIJESTI IZ MINUTE U MINUTU - TOP VIJESTI 24 SATA - TUZLARIJE - BILTEN GRADA - BILTEN KANTONA - OBRAZOVANJE - FORUM
 









TZNEWS


ŽIV LUK SAR ZEN TUZ
zrak.ekoakcija.org






ON LINE KORISNICI - 100

Users in Chat
TUZLARIJE CHAT

Tuzlarije



TZ VIJESTI - BH VIJESTI - BH TEME - IZ MINUTE U MINUTU


ARHIVA

18.06.2015.

Grčka priznala da će do kraja mjeseca ostati bez novca

Grčka priznala da će do kraja mjeseca ostati bez novca


Grčka priznala da će do kraja mjeseca ostati bez novca

Foto: Hina

RADIKALNA vlada Grčke danas priznaje da će država do kraja mjeseca ostati bez novca ukoliko vjerovnici ne uplate 7.2 milijarde dolara iz fonda za iskupljenje.

Potvrdu je u srijedu iznio glavni grčki pregovarač Euclid Tsakalotos rekavši da u riznici nema novca za 1.6 milijarde eura duga MMF-u koji na naplatu stiže 30. lipnja.

Atena je već odgodila plaćanje dvije tranše, iskoristivši mogućnost da tri obroka plati odjednom, ali Tsakaolotos sada priznaje da država "jednostavno nema novca".

Grcima je u popodnevnim satima stiglo i upozorenje guvernera tamošnje središnje banke Yannisa Stournarasa koji je prema pisanju BBC-a prvi put upozorio da je zemlja na rubu "krize koja se ne može kontrolirati".

Stournaras je zastupnicama u parlamentu rekao da će izostanak dogovora s vjerovnicima "označiti početka bolnog kursa koji će Grčku prvo odvesti u bankrot i u konačnici izvan Eurozone, a najvjerojatnije i iz Europske unije".

O ozbiljnosti aktualne situacije i zabrinutosti oko uspješnog završetka pregovora svjedoči i današnja odluka vlade u Ujedinjenom Kraljevstvu da "pospješi" pripreme za mogući "Grexit".

"Mi ne ulazimo u pojedinosti ovih planova, ali oni podrazumijevaju našu želju da budemo sigurni kako nismo previdjeli utjecaj (Grexita) na naše poduzetnike, banke, financijski sektor i turiste," rekla je glasnogovornica britanske vlade.


Ukrajinski vojnici priznali ubojstvo majke i kćeri

Ukrajinski vojnici priznali ubojstvo majke i kćeri


Ukrajinski vojnici priznali ubojstvo majke i kćeri

Foto: Hina

DVOJICA ukrajinskih vojnika priznala su da su ubili majku i kćer na istoku Ukrajine koje su sumnjičili da su simpatizerke separatista, objavilo je u srijedu ukrajinsko državno odvjetništvo.

Incident se dogodio u Luhansku u ponedjeljak. Vojnici su ušli u jednu kuću i ubili 77-godišnju ženu i njezinu 45-godišnju kćer.

"Dvojica ukrajinskih vojnika, u dobi od 23 i 25 godina, pritvorena su. Priznali su ubojstvo", objavilo je državno odvjetništvo, ne ulazeći u pojedinosti


Matematičari tvrde da su riješili misterij izostanka krhotina kobnog leta MH370

Matematičari tvrde da su riješili misterij izostanka krhotina kobnog leta MH370


Matematičari tvrde da su riješili misterij izostanka krhotina kobnog leta MH370

Foto: ams.org

TIM MATEMATIČARA s teksaškog sveučilišta A&M vjeruje da ima odgovor na misterij leta MH370 Malaysia Airlines koji je u ožujku 2014. godine nestao iznad južnog dijela Indijskog oceana. U zrakoplovu je bilo 239 putnika i članova posade.

Istraživanje (.pdf) objavljeno u "Bilješkama američkog matematičkog društva" koristi računalne simulacije da bi modeliralo što se dogodilo sa zrakoplovom. Tim pritom sugerira da je on u Indijski ocean pao pod kutom od 90 stupnjeva zbog čega se na dnu našao za manje od minute.

Matematičari vjeruju da takav scenarij objašnjava zašto na površini mora nisu pronađeni ostaci zrakoplova ili mrlje od goriva.  

"Istinski konačni trenuci MH370 će vjerojatno ostati misterij dok se jednog dana napokon ne pronađe crna kutija, ali forenzika snažno podupire ideju da je MH370 pikirao u more," rekao je voditelj studije profesor Goong Chen.


Papa pozvao na prihvat izbjeglica; Sjeverna liga: Koliko imigranta ima u Vatikanu?

Papa pozvao na prihvat izbjeglica; Sjeverna liga: Koliko imigranta ima u Vatikanu?


Papa pozvao na prihvat izbjeglica; Sjeverna liga: Koliko imigranta ima u Vatikanu?

Foto: Hina

PAPA Franjo zatražio je u srijedu poštovanje prema migrantima i sugerirao da oni koji im zatvaraju vrata moraju tražiti oprost od Boga.

Papin poziv s opće audijencije srijedom došao je usred sve veće rasprave u Europi o tome kako riješiti imigrantsku krizu i sukoba na francusko-talijanskoj granici između policije i ilegalnih useljenika.

"Pozivam sve vas da zatražite oprost za osobe i institucije koji zatvaraju vrata tim ljudima koji traže obitelj, koji traže zaštitu", rekao je Papa.

Francuska i Austrija pojačale su graničnu kontrolu nad migrantima koji dolaze iz Italije i nekoliko ih stotina vratili sa svojih granica. Zbog toga raste broj migranata koji spavaju na rimskim i milanskim kolodvorima. Istodobno je Mađarska najavila gradnju ograde na granici sa Srbijom iz istog razloga.

Franjo je rekao da "naša braća i sestre traže dom daleko od svoje zemlje, traže dom u kojem mogu živjeti bez straha" i poručio da se "ljudsko dostojanstvo uvijek mora poštivati" te je pozvao međunarodnu zajednicu na zajednički rad u prevenciji prisilne migracije.

Papi je odmah uzvratio Matteo Salvini, lider krajnje desne Sjeverne lige. "Čisto iz znatiželje, koliko ima imigranata u Državi Vatikanu", pitao je ironično.

"Solidarnost nije dobrovoljna"

Među zemljama članicama EU-a nema suglasnosti oka prijedloga Europske komisije da se uvedu obvezujuće kvote za svaku članicu za primanje izbjeglica koje stižu u Europu i tako olakša teret zemljama koje su na udaru masovnog priljeva izbjeglica, poput Italije ili Grčke, pokazala je u utorak rasprava na sastanku ministara unutarnjih poslova u Luxembourgu.

"Vrijeme je da počnemo gledati mimo nacionalnih interesa. Solidarnost nije dobrovoljna i to ne može funkcionirati i o tome se ne može pregovarati", upozorio je nakon sastanka povjerenik za unutarnje poslove Dimitris Avramopoulos.

Europska komisija je prošli mjesec predstavila prijedlog za raspodjelu sirijskih i eritrejskih izbjeglica iz Grčke i Italije po svim zemljama EU-a, a Hrvatska bi ih trebala primiti ukupno 747.

Ukupno 40 hiljada izbjeglica, 24 hiljade iz Italije i 16 hiljada iz Grčke, trebalo bi biti razmješteno po drugim zemljama članicama prema ključu utvrđenom po nekoliko kriterija - broju stanovnika, BDP-u, stopi nezaposlenosti i broju ranije primljenih izbjeglica.

Preporuka za preseljenje 20.000 osoba

Komisija je isti dan također predstavila i preporuku za preseljenje 20.000 osoba koji se trenutačno nalaze izvan Unije, a koje imaju pravo na međunarodnu zaštitu. Hrvatska bi po izračunu Komisije trebala primiti njih 315, što je 1,58 posto.

Međutim, taj prijedlog Komisije nema potporu većine jer je puno zemalja protiv obvezujućih kvota i zauzimaju se za solidarnost na dobrovoljnoj osnovi.

Većina članica srednje i istočne Europe, zatim Španjolska i Portugal protive se obvezujućim i žele dobrovoljne kvote.

Dio zemalja ne protivi se obvezujućim kvotama, ali su nezadovoljne predloženim kvotama i traže pravedniju raspodjelu - Francuska i Njemačka su zatražile da se ponovno izračuna ključ za raspodjelu izbjeglica. Jedan dio zemalja, među njima i Hrvatska, još se nije službeno izjasnio.

Plan B

Talijanski premijer Mateo Renzi prije nekoliko je dana zaprijetio da će poduzeti jednostrane mjere i da ima plan B ako ostale zemlje članice ne pokažu solidarnost. Renzi nije rekao o čemu se radi, ali u tisku se nagađa da bi Italija mogla davati privremene dozvole boravka na tri mjeseca kako bi izbjeglice mogle slobodno putovati diljem EU-a te zabraniti migrantima koje su na moru spasili brodovi drugih država članica da stupe na talijansko tlo.

> Talijanskom premijeru prekipjelo: Ako nam EU ne pomogne oko migranata, imamo plan B štetan za Uniju


Italija je samo od početka ove godine morala primiti oko 60 hiljada izbjeglica koji su preko Sredozemnog mora stigli iz sjeverne Afrike.

Zbog velikog razilaženja u stavovima kako se postaviti prema što većem migrantskom pritisku o tome će se vjerojatno razgovorati na summitu čelnika 28 zemalja članica sljedeći tjedan u Bruxellesu.


Cipras neumoljiv oko zahtjeva za smanjenje mirovina

Cipras neumoljiv oko zahtjeva za smanjenje mirovina


Cipras neumoljiv oko zahtjeva za smanjenje mirovina

Foto: Hina

PREDSJEDNIK grčke vlade Aleksis Cipras i dalje ustraje u svojem protivljenju novom smanjenju mirovina kako bi dobio financijsku pomoć, nakon sastanka s austrijskim kancelarom koji je u srijedu doputovao u Atenu ne bi li se u posljednji trenutak pronašlo rješenje koje bi omogućilo ostanak Grčke u eurozoni.

Werner Faymann, jedan od Grčkoj najnaklonjenijih europskih čelnika, razgovarao je s Ciprasom u njegovu uredu u Ateni gotovo dva sata, no pomaka nije bilo.

"Prostora za novo smanjenje mirovina nema. Ne možemo razumjeti opsesiju vjerovnika smanjenjem mirovina", rekao je Cipras novinarima nakon sastanka.

"Ne postignemo li častan kompromis i ekonomski održivo rješenje, preuzet ćemo odgovornost da kažemo 'ne' nastavku jedne katastrofalne politike."

Sastanak je održan dan prije ključnog sastanka ministara financija eurozone, koji bi mogao biti posljednja prilika za dogovor.

"Ne vidim rješenje, ali mislim da, ako ga doista želimo, imamo dobre šanse", rekao je Faymann.

Dodao je da ne može zamisliti prosperitetnu i mirnu budućnost za Europu ako Grčka napusti eurozonu te istaknuo da i predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker želi kompromis.

Faymann smatra da bi Atena i vjerovnici trebali pregovarati kao jednakopravni partneri, bez "likovanja nad tuđom nesrećom".

"Osobno mislim da nije pametno nametati nova smanjenja mirovina, posebice onih malih", rekao je. "Ali mislim da u pregovorima morate nešto ponuditi zauzvrat", rekao je. "Vidio sam neke naznake da premijer i vlada rade na tim protuprijedlozima."

EK tvrdi da postoje elementi za dogovor s Grčkom, potrebna je politička volja grčke strane

Sporazum između Grčke i njezinih vjerovnika tehnički je dostižan iako je ostalo još malo vremena i sada je potrebna je politička volja s grčke strane, izjavio je u srijedu potpredsjednik Europske komisije zadužen za euro i socijalni dijalog Valdis Dombrovskis.

"Tehnički gledano, elementi za dogovor s Atenom su dostižni, ali sada je potreban politička volja grčke strane", rekao je Dombrovskis na konferenciji za novinare.

Dombrovskis je istaknuo da Komisija ne želi sudjelovati u spekulacijama o izlasku Grčke iz eurozone, jer je "najbolji scenarij i za Grčku i za eurozonu" njezin ostanak. Dodao je da ima i "manje povoljnih scenarija", ali da Komisija ne želi sudjelovati u njima.

Povjerenik za ekonomske i financijske poslove Pierre Moscovici rekao je da je preostalo malo vremena jer 30. lipnja istječe sadašnji program pomoći Grčkoj i na naplatu joj stiže 1,6 milijardi eura koje mora vratiti Međunarodnom moneternom fondu.

"Grci moraju reći, ne samo ono što ne žele, nego i ono što žele", rekao je Moscovici.

Moscovici je dodao da nije točno da Komisija nameće Grčkoj mjere štednje, da je predsjednik Jean-Claude Juncker rekao grčkom premijeru Aleksisu Ciprasu da se ne traži povećanje PDV na lijekove, ali da još nema odgovora od grčke strane.

Visoki stupanj koordinacije među "trojkom"

Potpredsjednik Dombrovskis je rekao da su tri institucije pripremile dobar kompromis i pokazale puno fleksibilnosti. To je ilustrirao podatkom da je prema sadašnjem programu pomoći Grčka ove godine treba ostvariti 3 posto primarnog suficita, a sljedeće godine 4,5 posto, a sada joj se nudi jedan posto za ovu godinu i dva posto za sljedeću. Osim toga, vjerovnici su spremni s grčkim vlastima pregovorati i alternativnim mjerama koje bi imale isti fiskalni učinak u pogledu zahtjeva za povećanje stope PDV-a na lijekove i struju te u pogledu smanjenja mirovina za najsiromašniji sloj stanovništva.

Kao mogući alternanativni izvor ušteda Dombrovskis je spomenuo izdatke za obranu, gdje je Grčka druga po izdvajanju u odnosu na svoj BDP za taj sektor među svih 28 zemalja članica.

Na upit je li to što govori i predlaže Juncker i stajalište ostalih dviju institucija koji pregovoraju s Grčkom, Europske središnje banke i Međunarodnog monetarnog fonda, potpredsjednik Dombrovskis je rekao da među trima institucijama postoji visok stupanj koordinacije i da Komisija istupa samo s dogovorenim stajalištima.

Primjetno je da grčka strana učestalo u posljednje vrijeme optužuje Međunarodni monetarni fond kao najnepopustitljivijeg partnera u pregovorima.

U četvrtak se u Luxembourgu sastaju ministri financija eurozone, što će biti nova prigoda za još jedan pokušaj dogovora s Grčkom.


Venecija od danas ne prihvaća imigrante: "Nalazimo se pred kolapsom"

Venecija od danas ne prihvaća imigrante: "Nalazimo se pred kolapsom"


Venecija od danas ne prihvaća imigrante: "Nalazimo se pred kolapsom"

Ilustracija: Salvatore Gerace/Flickr

GRAD VENECIJA i istoimena talijanska regija objavile su u srijedu kako više ne žele prihvaćati izbjeglice, objašnjavajući to popunjenim kapacitetima i problemima sa strancima.

"Venecija od danas neće više primati imigrante. Već imamo dovoljno problema s pijanim turistima, prosjacima i uličnim trgovcima. Stanje je teško, prijete nam socijalni problemi", izjavio je Luigi Brugnaro, koji je u nedjelju izabran za gradonačelnika Venecije.

I Luca Zaia, ponovno izabrani čelnik regije Venecije, odbija prihvat daljnih izbjeglica.

"Regija je već primila 3.966 imigranata. Vlada je danas najavila da će nam stići još 250 izbjeglica. Nemamo više mjesta. Jedino je rješenje smještaj imigranata u šatorskim naseljiva, a to nije dostojno ljudi", izjavio je Zaia, političar kesnofobične Lege Nord u govoru u parlamentu.

Pred kolapsom

"Nalazimo se pred kolapsom. Izbjeglice spavaju u parkovima, na kolodvorima, pod vedrim nebom. Prijeti nam biblijski egzodus. A u Veneciji već živi 517.000 stranaca, od čega su 42.000 bez posla", upozorio je Zaia. Pozvao je lokalne vlasti da uklone izbjeglička naselja iz jadranskih ljetovališta i izbjeglicama nađu smještaj u drugim talijanskim gradovima. Ni jedan izbjeglica ne bi trebao biti smješten u turistička mjesta, jer se njihova prisustvo negativno odražava na turizam na kojemu regija godišnje zarađuje 17 milijardi eura, rekao je Zaia.

Prema njegovim riječima, Italija je od početka godine prihvatila 58.659 izbjeglica, što je povećanje od deset posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Zaia kaže da Italija do kraja godine računa s 200.000 hiljada izbjeglica, nakon što ih je prošle godine primila 170.000.

Napeto stanje u Ventimigliji

I dalje je napeto stanje u Ventimigliji, pograničnom mjestu s Francuskom u Liguriji, gdje oko 150 izbjeglica čela na kolodvoru da im se omogući dalje putovanje u Francusku. Talijanska je željeznica dala izbjeglicama vagone na raspolaganje za privremeni smještaj. Još 100 izbjeglica nalazi se nedaleko od granice, nakon što je Francuska u prošli četvrtak zabranila afričkim izbjeglicama ulazak u zemlju preko graničnih prijelaza Ventimiglia i Menton.

Oko 90 izbjeglica, uglavnom iz Eritreje i Somalije, stiglo je u Bolzano, odakle je već prije 50 izbjeglica otputovalo u Austriju.


Financial Times: Slučaj Litve kao LNG lekcija za Hrvatsku

Financial Times: Slučaj Litve kao LNG lekcija za Hrvatsku


Financial Times: Slučaj Litve kao LNG lekcija za Hrvatsku

Foto: FAH

ENERGETSKA sigurnost bila je važna tema u Europi i prije ruske aneksije Krima. I dok velik broj čelnika zemalja Staroga kontinenta poziva na smanjivanje energetske ovisnosti o Rusiji, u praksi je napredak po tom pitanju spor, pišu Erik Brattberg i Luka Orešković za Financial Times.

Ukrajinska kriza je aktualizirala problem energetske sigurnosti, a energetska unija sve se češće javlja kao centralna tema na dnevnom redu političara u Bruxellesu. Uz razgovore o energetskoj uniji raspravlja se i o nekoliko infrastrukturnih projekata koji bi doprinijeli povezivanju europskih energetskih mreža te koji bi uklonili "uska grla" na energetskoj karti Europe.

Kao evidentan primjer zemlje u kojoj je spomenuta problematika naglašena, često se navodi Litva. Ta baltička zemlja godinama je bila izložena energetskom pritisku od strane Rusije. Zajedno sa susjednom Estonijom i Latvijom, sve tri zemlje praktički su desetljećima u potpunosti ovisile o ruskom Gazpromu. Kada je Litva zatvorila svoju posljednju nuklearnu elektranu 2009. godine, ruski energetski monopol na tržištu te zemlje postao je očit – Litva je uvozila skoro tri četvrtine potrebne energije iz Rusije.

Korak u smjeru veće energetske nezavisnosti

Godine 2014. stvari su se počele mijenjati. U studenome prošle godine s radom je počeo LNG terminal u litavskoj luci Klaipeda, prvi terminal tog tipa u nordijsko-baltičkoj regiji. Njegova glavna funkcija je primanje i pohranjivanje LNG-a, pretvaranje LNG-a u prirodni plin te opskrbljivanje domaće mreže plina.

Litavska firma Litgas potpisala je petogodišnji ugovor s norveškom kompanijom Statoil, kojim je dogovorena isporuka 540 milijuna kubičnih metara LNG-a navedenom terminalu. Danas taj terminal radi s kapacitetom od 1,4 milijarde kubičnih metara plina godišnje, a računa se kako će ta količina narasti na 4 milijarde kubičnih metara već iduće godine.

Strateški i politički gledano, Vilnius putem ovog terminala ostvaruje sigurnosni imperativ – smanjuje se ovisnost Litve o Gazpromu kao jedinog opskrbljivača plinom. Kada bi terminal radio punim kapacitetom, ta opskrba plinom bi pokrila oko 90 posto potražnje triju baltičkih država. Posljedično, u tim bi državama Gazpromov monopol bio značajno potkopan, a okončala bi se i energetska izolacija regije.

LNG terminal prisilio Gazprom da spusti cijene za 23 posto

Unatoč očiglednim sigurnosnim prednostima terminala, neki kritičari upozoravaju na financijsku neisplativost projekta. Na primjer, cijena plina s novog terminala viša je od Gazpromove. Usto, prigovori su se dotakli i činjenice da terminal radi sa samo 15 posto mogućeg iskorištenja, što za sobom povlači pitanje isplativosti projekta. Činjenica je i da nove pošiljke LNG-a ovise o kombinaciji Gazpromovih cijena te potražnji u Latviji, Estoniji i Ukrajini. Klaipeda Nafta, kompanija koja upravlja terminalom, već je potpisala ugovor za popunjavanje LNG kapaciteta za 2017. godinu s estonskim Jetgasom, a potpisano je i pismo namjere s poljskim LNG opskrbljivačem Duonom.

Financial Times ističe kako je već sama prisutnost tog LNG terminala spustila cijene plina u Litvi. Gazprom je tako bio prisiljen srezati cijene plina za preko 23 posto, a važno je spomenuti kako građani Litve troškove funkcioniranja terminala osjete kako poskupljenje računa u iznosu od tek 5 posto.

Klaipeda LNG terminal tako je značajno utjecao na cijenu plina u zemlji, a ubrzana izgradnja dva važna povezna čvorišta Litve s Poljskom ( završetak radova 2019. godine) i Latvijom (završetak radova 2020. godine), dodat će novu dimenziju energetske sigurnosti zemlji koja je godinama bila prepuštena hirovima ruskog energetskog diva. Navedeni projekti mogli bi u konačnici na litavsko tržište dovesti i nove opskrbljivače te utjecati na daljnji pad cijena. Terminal i pripadajuća mu obalna postaja za distribuciju mogu poslužiti i kao uporište za stvaranje novih opskrbnih ruta energetskim trgovcima na Baltiku. Takav scenarij imao bi potencijal otvaranja novih tržišta za LNG i prirodni plin diljem regije.

Vrijeme da tržište počne diktirati investicije

No, Financial Times upozorava i kako bi se vlada Litve trebala povući i dozvoliti businessu da diktira tempo i smjer budućih investicija, sada kada je željena sigurnosno-energetska dimenzija pokrivena. Projekt tog tipa mogao bi generirati ekonomski povoljne učinke ako se buduće investicije budu temeljile na potrebama tržišta. Ukoliko zemlja krene tim smjerom, to bi ujedno poslužilo i kao osiguranje da se svojevrsno "investicijsko kockanje" Litve s ovim projektom ne završi tako što će građani biti primorani plaćati sve veće račune u ime nacionalne i energetske sigurnosti.

Važnost ovog LNG projekta za Litvu je mnogostruka: ojačane su energetska sigurnost, diversifikacija i nezavisnost Litve i susjednih baltičkih zemalja. Politički, ali i ekonomski gledano, odluka se nameće kao pogođena. Istovremeno, Zapad bi trebao učiniti više kako bi pomogao Litvi i drugim središnjim i istočnim europskim zemljama u razvijanju LNG projekata. Kao jedan od mogućih scenarija nameće se povećanje američkog izvoza LNG-a u Europu te razvijanje ključne europske energetske infrastrukture od strane Europske unije.

Podsjetimo, LNG terminal u Omišlju na otoku Krku počet će se graditi sredinom iduće godine. Prema riječima direktora LNG-a Hrvatska Mladena Antunovića, izgradnja i završetak terminala imaju prioritete na razini EU i trebale bi zajamčiti energetsku sigurnost "ovog dijela Europe".

"Gradnja će trajati tri godine tako da bi terminal u pogon ušao 2019. godine," rekao je u svibnju Antunović.


Preuzeto sa portala INDEX.HR

23.04.2024
  • Tajvan uzdrmala serija potresa. Najjači bio 6.3
  • Zelenski: Zahvalan sam Joeu Bidenu na njegovoj nepokolebljivoj podršci Ukrajini
  • Palestinski dužnosnik: U zadnja 3 dana ekshumirana su 283 tijela iz masovne grobnice
  • State Department: Rat u Pojasu Gaz je značajno narušio stanje ljudskih prava
  • Ukrajini bi trebali stići moćni ATACMS-i. Trump je upravo doživio prvi veliki poraz
  • Tužitelj: Trump se podmićivanjem pornoglumice uplitao u izbore 2016.

  • 22.04.2024
  • Ukrajina: Pogodili smo ruski spasilački brod na Krimu
  • Zapovjednik izraelske vojske odobrio je nastavak ofenzive u Gazi
  • Prosvjedi u Španjolskoj protiv rata u Gazi. "Izrael ubija, Europa sponzorira"
  • Čuli ste za povremeni post? Iznenađujuće mijenja tijelo
  • Netanyahu: Zadat ćemo nove teške udarce Hamasu
  • Donji dom američkog Kongresa izglasao zabranu TikToka. "Gazi se sloboda govora"
    21.04.2024
  • Zelenski: Hvala SAD-u na novoj pomoći. Rusija: To će uništiti Ukrajinu
  • Amerika izglasala pomoć Ukrajini. Ovo bi moglo promijeniti tijek rata
  • SAD spriječio ulazak Palestine u UN. Palestinski predsjednik: Guraju nas prema kaosu
  • Erdogan se sastao s vođom Hamasa i pozvao Palestince na jedinstvo protiv Izraela
  • Izrael srušio projektile izvan atmosfere. Je li to početak rata u svemiru?
  • Veliki ukrajinski napad dronovima na Rusiju. Pogođeno skladište goriva i trafostanice
    20.04.2024
  • Čovjek se zapalio pred sudnicom u New Yorku gdje traje suđenje Trumpu
  • Izrael: U Pojas Gaze je došlo 276 kamiona s pomoći
  • Scholz: Rat u Ukrajini mogao bi potrajati još nekoliko godina
  • Azerbajdžan i Armenija dogovorili povratak sela. "Ovo je prekretnica"
  • "I Izrael i Iran pokušavaju spasiti obraz." Iranci na ulici viču: "Smrt cionistima"
  • Šef NATO-a: Nitko nema koristi od rata na Bliskom istoku
  • Iranski ministar: Izraelski dronovi nisu prouzročili štetu ili žrtve u Isfahanu
    19.04.2024
  • Trump: Opstanak Ukrajine je važan za SAD
  • New York Times: Stranka krajnje desnice bi mogla odlučiti hrvatske izbore
  • Scholz traži od saveznika u NATO-u da Kijevu isporuče šest sustava Patriot
  • EU misli da Kina isporučuje Rusiji komponente za izradu oružja
  • SAD: Blokirat ćemo puno članstvo Palestine u UN-u, trebaju pregovarati s Izraelom
  • Zapovjednik kenijske vojske poginuo u padu vojnog helikoptera
  • Argentina traži partnerski status u NATO-u
    18.04.2024
  • Netanyahu britanskom šefu diplomacije: Sami ćemo odlučiti kako ćemo odgovoriti Iranu
  • Njemački i britanski šefovi diplomacije pozvali Izrael na suzdržanost od eskalacije
  • U izraelskim napadima uništeno više od 4000 embrija u Gazi
  • Rusi nadograđuju svoje tenkove-kornjače. Sad imaju radijske ometače
  • U BiH pronađena djevojčica iz Njemačke, žrtva trgovine ljudima
  • Rusi raketirali Černihiv, poginulo najmanje 13 ljudi
  • Birači izvan Hrvatske: Putovala sam dva sata, ali htjela sam glasati, volim Hrvatsku
    17.04.2024
  • Kanađanin se obogatio prevarivši više od milijun Amerikanaca
  • Ukrajinski gradonačelnik otišao u rat pa ubijen tijekom misije
  • Godina kada je cijela Europa gorjela
  • SAD britanskom sudu dao jamstva potrebna za izručenje Juliana Assangea
  • Koliko je jaka iranska vojska?
  • SAD: Ovo su informacije koje imamo o osveti Izraela. Neke mogućnosti su zastrašujuće
  • Katastrofalne poplave u Dubaiju. U jednom danu palo kiše koliko inače u godinu dana
    16.04.2024
  • Ovaj čovjek ispraznio je gradove, uveo potpuno ludilo i pobio milijune
  • Deseci porotnika odbili biti na suđenju Trumpu. Jedan rekao: Jednostavno nisam mogao
  • Izraelski doseljenici ubili 2 Palestinca na Zapadnoj obali, naoružani upali u selo
  • Izraelski vojnici ušli u Libanon pa upali u Hezbollahovu zamku i stradali
  • Čeka se odgovor Izraela. Ako uzvrati istom mjerom, Iran neće imati šanse
  • Rusi brutalno raketiraju milijunski grad. To je najava kopnene ofenzive?
    15.04.2024
  • Zelenski: Izraelu su pomogli saveznici, a mi mjesecima čekamo pomoć
  • Palestinci oduševljeni zbog napada na Izrael. "Klali su nas više od šest mjeseci"
  • Izrael: Oborili smo neprijateljski dron lansiran iz Jemena
  • Izraelska vojska: Odobreni su operativni planovi i za ofenzivu i za defenzivu
  • Iran: Mogli bismo gađati Amerikance ako budu branili Izraelce
  • Policajka ubila napadača iz Sydneyja. Njegovi roditelji: Samo je radila svoj posao
  • Izrael: Curica koja je ozlijeđena u iranskom napadu je kritično
    14.04.2024
  • Širi se lažna slika eksplozije u Teheranu
  • Iran: Lansirali smo i projektile i dronove na Izrael
  • Izrael: Spremni smo za mogući iranski napad
  • Žena u SAD-u ubila dečka i svoju bebu. Upozoravala na apokalipsu zbog pomrčine
  • Iran zaprijetio Izraelu. Biden se ranije vraća u Washington
  • Scholz otputovao u Kinu. Nalazi se sa Xijem
  • Banda iz Bugarske u Britaniji ukrala 54 milijuna funti pomoći. Ovo je njihova taktika
    13.04.2024
  • Biden očekuje iranski napad na Izrael, poručio im: Nemojte
  • UN: Potonuo brod s migrantima kod talijanske obale, nestalo 45 migranata
  • Iran i Izrael desetljećima su neprijatelji. Prijeti li zaista eskalacija sukoba?
  • SAD: Iranski napad na Izrael je stvarna prijetnja, branit ćemo ga
  • Cijene nafte blizu 92 dolara zbog straha od eskalacije na Bliskom istoku
  • Skočio s kruzera u more prije tjedan dana. Otac: Dobar je ronilac, vjerujem da je živ
  • Agencija: Švedska neće ispuniti klimatske ciljeve bez promjena politike
    12.04.2024
  • Macron: Moramo se trajno pripremiti za geopolitičku i geostratešku promjenu
  • Iran: Naš odgovor Izraelu bit će kontroliran i neće izazvati eskalaciju
  • Turska priprema novi mirovni plan za Ukrajinu
  • Američki general: Rusi su nadoknadili gubitke puno brže od očekivanog
  • Nizozemska daje još 400 milijuna eura Ukrajini
  • Japanski premijer: Ukrajina riskira kolaps bez američke podrške
  • Navalni je prije smrti uspio dovršiti autobiografiju, objavit će se
    11.04.2024
  • Pucnjava u Americi ispred džamije. Ozlijeđeno više osoba
  • Jedna osoba ubijena u napadu nožem u Francuskoj. Napadača ubila policija
  • Britanija najavila redovite vojne vježbe s Amerikom i Japanom
  • Velike mjere sigurnosti na utakmicama u Madridu i Parizu zbog ISIL-ovih prijetnji
  • Britanski TV doktor pacijentici radio botoks u zamjenu za seks
  • Sastali se Biden i japanski premijer, najavili "nikad viđenu" obrambenu suradnju
    10.04.2024
  • Američka savezna država zabranila gotovo sve pobačaje
  • 15-godišnjak izveo pokolj u školi u SAD-u. Zbog toga u zatvor idu i njegovi roditelji
  • UN: U Ukrajini je naglo porastao broj poginulih i ozlijeđenih civila
  • Ukrajinska obrana je pred kolapsom. Ovo su najgori scenariji za kraj rata
  • Trump i britanski ministar razgovarali o izdvajanju članica NATO-a na obranu
  • Umro je Peter Higgs
  • Izrael nabavlja 40.000 šatora za evakuaciju ljudi iz Rafaha
    09.04.2024
  • Vatikan tvrdi da je protiv zakona koji kriminaliziraju istospolne radnje
  • Razbijena mreža krivotvoritelja novca u Napulju. Novčanice zvali Maradona i Pele
  • Zašto Rusija tako manijakalno želi okriviti Ukrajinu za masakr u Moskvi?
  • SAD: Vršimo pritisak na Izrael da dopusti više kamiona s pomoći u Gazi
  • Izraelski oporbeni čelnik: Dogovor o oslobađanju talaca je težak, ali izvediv
  • SAD: Nismo obaviješteni o datumu izraelske invazije na Rafah
    08.04.2024
  • Ukrajina dronovima napala nuklearku Zaporižja. Dron ubio dijete u Belgorodu
  • Savjetnik iranskog vrhovnog vođe: Nijedno izraelsko veleposlanstvo nije sigurno
  • Šef ukrajinskih obavještajaca: Rusija krajem proljeća kreće u novu veliku ofenzivu
  • Od par sela do najmoćnije sile svijeta. Ovako je nastao, rastao i propao Rim
  • Ruanda obilježava 30. godišnjicu genocida nad Tutsijima
  • Cameron: Britanska podrška Izraelu nije bezuvjetna
    07.04.2024
  • Zelenski: Ukrajina bi uskoro mogla ostati bez projektila protuzračne obrane
  • Scholz: EU treba ulagati više u zajedničku sigurnost da nas se nitko ne usudi napasti
  • Uhićena Greta Thunberg
  • Milanović: Odlazak u Čepin otkazao sam zbog reputacijskog rizika
  • Musk: Tesla će 8. kolovoza predstaviti robotaksi
  • Ruska kapsula Sojuz vratila tri člana posade ISS-a na Zemlju
  • Broj mrtvih u tajvanskom potresu popeo se na 13. Stotine još zatočene
  •  
    OSTALE VIJESTI
    Vučić u UN: Odbijte rezoluciju o genocidu u Srebrenici
    Tajvan uzdrmala serija potresa. Najjači bio 6.3
    Zelenski: Zahvalan sam Joeu Bidenu na njegovoj nepokolebljivoj podršci Ukrajini
    Palestinski dužnosnik: U zadnja 3 dana ekshumirana su 283 tijela iz masovne grobnice
    State Department: Rat u Pojasu Gaz je značajno narušio stanje ljudskih prava
    Ukrajini bi trebali stići moćni ATACMS-i. Trump je upravo doživio prvi veliki poraz
    Tužitelj: Trump se podmićivanjem pornoglumice uplitao u izbore 2016.
    VIDEO Toranj visok 240 metara prepolovio se i srušio u Harkivu
    Šef EU pozdravlja slanje Patriota Ukrajini. Nema pojma kad će ih Ukrajinci dobiti
    BBC: Hrvatska tvrtka Rusima isporučuje opremu za ratne brodove
    Rusu pet godina prisilnog rada zbog mišljenja o ratu u Ukrajini
    Ovo je najstariji ratni brod na svijetu, preživio je 3 rata. Ukrajinci su ga pogodili
    Iran: Nećemo odgovoriti na izraelski napad
    Cijene nafte pale na skoro 86 dolara
    Izrael napao grad na jugu Gaze
    Velika akcija u BiH: Uhićene 22 osobe. Među njima policajci, biznismeni, direktori
    Ruski sud osudio glasnogovornika Mete na šest godina zatvora
    UN: Naša agencija za Palestinu poštuje neutralnost u sukobu u Gazi
    Srpsko tužiteljstvo oglasilo se o obdukcijskom nalazu brata Dankinog ubojice
    Sudionici summita u Sloveniji podržali proširenje Europske unije






    Google






    Rezultati

    STARE ANKETE

    KAPIJA

    25-05-1995



    OSTALE VIJESTI
    Vučić u UN: Odbijte rezoluciju o genocidu u Srebrenici
    Tajvan uzdrmala serija potresa. Najjači bio 6.3
    Zelenski: Zahvalan sam Joeu Bidenu na njegovoj nepokolebljivoj podršci Ukrajini
    Palestinski dužnosnik: U zadnja 3 dana ekshumirana su 283 tijela iz masovne grobnice
    State Department: Rat u Pojasu Gaz je značajno narušio stanje ljudskih prava
    Ukrajini bi trebali stići moćni ATACMS-i. Trump je upravo doživio prvi veliki poraz
    Tužitelj: Trump se podmićivanjem pornoglumice uplitao u izbore 2016.
    VIDEO Toranj visok 240 metara prepolovio se i srušio u Harkivu
    Šef EU pozdravlja slanje Patriota Ukrajini. Nema pojma kad će ih Ukrajinci dobiti
    BBC: Hrvatska tvrtka Rusima isporučuje opremu za ratne brodove
    Rusu pet godina prisilnog rada zbog mišljenja o ratu u Ukrajini
    Ovo je najstariji ratni brod na svijetu, preživio je 3 rata. Ukrajinci su ga pogodili
    Iran: Nećemo odgovoriti na izraelski napad
    Cijene nafte pale na skoro 86 dolara
    Izrael napao grad na jugu Gaze
    Velika akcija u BiH: Uhićene 22 osobe. Među njima policajci, biznismeni, direktori
    Ruski sud osudio glasnogovornika Mete na šest godina zatvora
    UN: Naša agencija za Palestinu poštuje neutralnost u sukobu u Gazi
    Srpsko tužiteljstvo oglasilo se o obdukcijskom nalazu brata Dankinog ubojice
    Sudionici summita u Sloveniji podržali proširenje Europske unije


    SVASTARIJE


    Osmrtnicama ba

    VIDEO Rusi napali Harkiv. Toranj visok 240 metara se prepolovio i srušio

    U Sloveniji podržali širenje Europske unije: ˝Srbija se mora odlučiti gdje pripada˝

    Europa se najbrže zagrijava. Objavljeno alarmantno izvještavanje

    Spasioci hitno evakuiraju ljude zarobljene u poplavama u Kini

    VIDEO Već si sada možete naručiti drugu generaciju štita nevidljivosti

    Ovako izgleda dan u vrtiću u Danskoj: Roditelji iz drugih zemalja su u šoku

    Pauk nosferatu širi se Njemačkom. Može ugristi, ali nije opasan za ljude

    VIDEO U Rusiji gori ogromna tvornica

    Prosvjedi u Španjolskoj protiv rata u Gazi. ˝Izrael ubija, Europa sponzorira˝

    Orban: Zapad je na korak do slanja vojske u Ukrajinu, EU se igra s vatrom





    prodaja stanova pik smrtovnice/a> blumen horoskop kalkulator online knjige pdf cvijece vicevi