TUZLA - TUZLARIJE NET
       
Subota 20.4.2024       
Tuzlarije
Tuzlarije
Tuzlarije
Tuzlarije
    
Tuzlarije
  
   
  TZ VIJESTI - VIJESTI IZ MINUTE U MINUTU - TOP VIJESTI 24 SATA - TUZLARIJE - BILTEN GRADA - BILTEN KANTONA - OBRAZOVANJE - FORUM
 









TZNEWS


ŽIV LUK SAR ZEN TUZ
zrak.ekoakcija.org






ON LINE KORISNICI - 144

Users in Chat
TUZLARIJE CHAT

Tuzlarije



TZ VIJESTI - BH VIJESTI - BH TEME - IZ MINUTE U MINUTU


24.11.2017.

*
BEČKI STRUČNJAK ZA INDEX "Reakcije na presudu Mladiću pokazuju da je moguće urušavanje cijele regije"

BEČKI STRUČNJAK ZA INDEX "Reakcije na presudu Mladiću pokazuju da je moguće urušavanje cijele regije"


Foto: Index/Getty

DR. VEDRAN Džihić je viši znanstveni suradnik na Austrijskom institutu za internacionalnu politiku, predavač politologije na Bečkom sveučilištu i direktor Centra za napredne studije Jugoistočne Europe. Ovaj ugledni austrijski politolog bošnjačkog porijekla rođen je 1976. u Prijedoru, iz kojega je s obitelji kao dječak izbjegao na početku rata u BiH, kada su snage pod zapovjedništvom Ratka Mladića započele niz ratnih zločina i etničko čišćenje u tom dijelu Bosne i Hercegovine.

Zamolili smo ga da za Index sa stručnog, ali i osobnog stanovišta prokomentira jučerašnju presudu Mladiću u Haagu, na što je Džihić rado pristao.

Jeste li pratili izricanje presude Ratku Mladiću, kako komentirate njegovo ponašanje u sudnici zbog kojega je onda i izbačen?

Ratko Mladić je svojim ponašanjem u sudnici još jednom pokazao svu onu aroganciju kojom je zračio tokom ratnog perioda. Ona ovih dana često na arhivskim snimkama iz srpnja 1995. godine ponavljana scena njegovog ulaska u Srebrenicu i monologa upućenom njegovim žrtvama stoji kao simbol za tu aroganciju moći. Ta arogancija je očito dio njegovog militantnog habitusa, koji je, naravno, bio povezan s osjećajem nadmoći. Jedan drugi element koji se dao vidjeti jučer pri izricanju presude je jedna vrsta agresivnog cinizma upućenog svima onima koji se nalaze van njegovog fiktivnog svijeta u kojem su on i srpski narod žrtve globalne zavjere Zapada. I arogancija i taj njemu svojstven agresivni cinizam imaju i jednu dodatnu, realnu dimenziju: Ovakav Mladić je mogao postati ovo što jeste samo kroz jaku podršku krugova i elita nekadašnje JNA te političkih i intelektualnih elita u Srbiji. Podrška svih ovih struktura tokom rata je jedna stvar, druga važna stvar je podrška struktura Armije Srbije tokom njegovog dugogodišnjeg skrivanja po Srbiji i Bosni i Hercegovini. Svih tih godina Mladić je uživao podršku, bio cijenjen, glorificiran, i upravo je to njemu pomoglo da njegov ratni habitus s početka 1990-ih godina konzervira do danas. Da upravo taj i takav Mladić, i dalje prepun agresivne arogancije i cinizma prema žrtvama, uživa podršku velikog broja političkih i društvenih elita u RS-u i Srbiji (a to su nam pokazale reakcije na presudu) najstrašnija je stvar za budućnost regije.

Kako komentirate donesenu presudu i dosuđenu kaznu, je li Haški sud u ovom slučaju ispunio svoju svrhu?

I da i ne. Presuda i dosuđena kazna su bili očekivane imajući u vidu dosadašnje jurisprudencije suda u Den Haagu. Nemoguće je dati jasan i precizan odgovor na ovo pitanje. Suštinsko pitanje je da li jedan specifičan sud kao što je Haški može uopće ispuniti svoju svrhu i dati odgovore na centralnu dilemu da se krivnja mora individualizirati, a da u isto vrijeme ne može biti mišljena bez kolektivne dimenzije, kako strukturalne u smislu vojne, političke i ideološke mašinerije koja je stajala iza Mladića, tako i emocionalne podrške od strane djelomično realne fikcije zvane "srpski narod".

Činjenica da je u svim dosadašnjim procesima i konkretno u slučaju Mladić na 1700 stranica skupljeno dovoljno činjenica i dokaza da se može napisati objektivna povijest rata u BiH jeste zasluga Haškog suda, i to je definitivno ispunio svoju svrhu. U isto vrijeme imajući u vidu da je stanje međuetničkih odnosa te odnosa između nacija u regiji možda gore danas nego prije deset godina jednostavno dovodi do zaključka da sud nije ispunio svoju svrhu, da nije doprinijeo pomirenju u regiji. Naravno, moramo biti fer i reći da to jeste bio idealan cilj suda, ali u isto vrijeme cilj koji sam sud nikako nije mogao ispuniti sam bez aktivnog angažmana političkih i društvenih elita u regiji te svih građana. Politička i društvena realnost u regiji ni u jednom momentu nije korespondirala s misijom i ciljem Tribunala.

TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA

Mladić je proglašen i krivim za genocid u Srebrenici. Ima li nade da će to zaključiti rasprave u BiH i Srbiji o tome što se dogodilo u Srebrenici? S druge strane, presuda Mladiću će ga u značajnom dijelu srpskog naroda još više učvrstiti na poziciji nacionalnog heroja. Kako to objašnjavate?

Haški sud je mnogo prije presude Mladiću postao objekt lokalnih stigmatizacija, mitologija, političkih borbi i prepucavanja. Haški sud je u lokalno-regionalnom diskursu postao fluidna masa od koje su pojedinci, bili to politički lideri, mediji, intelektualci ili obični građani, pravili od nje što i kako su htjeli. Za jedne je tako Tribunal postao reinkarnacija hegemonije i dvoličnosti Zapada i politički sud, za druge je bio nada da će kroz objektivno i pravno dokazivanje individualne krivnje biti moguće doći do pravde, za treće je bio mehanizam osvete, itd. Dakle ukratko, Haški sud se oteo kontroli samog suda i postao predmet raznolikih lokalnih rasprava. U tim raspravama se kroje i slike o Srebrenici, ili generalno o svim ratovima na području bivše Jugoslavije. A te slike su trenutno takve da slobodno možemo reći da su postale taoci ekskluzivnih nacionalnih historiografija i tumačenja u kojima je vlastita nacija uvijek žrtva, vlastiti rat uvijek obrambeni i otadžbinski, i svaki zločin počinjen u ime nacije samo herojski čin. I tu nažalost nema velike suštinske razlike između diskursa na srbijanskoj, hrvatskoj, bošnjačkoj ili kosovsko-albanskoj strani.

Naravno, to ne znači i ne može da znači da su svi na isti način i u istom obimu bili žrtve. Ovdje se mora diferencirati - postoji definitivno hijerarhija zločina i može se na osnovu činjenica tačno reći tko i što je činio u kojoj fazi rata. Ali matrica proizvodnje ''čiste'' nacionalne povijesti, jednog gotovo holističkog stvaranja "naše" istine, u cijeloj je regiji strukturalno ista. Imajući to u vidu, odgovor na gore postavljeno pitanje je jasan - ne, nada da će presuda Mladiću zaključiti rasprave u BiH i Srbiji o Srebrenici je čista iluzija. I da, polazeći od ovakve matrice jasno je će Mladić u dobrom dijelu srpskog naroda poslije presude ostati heroj i postati integralni dio srpske nacionalne mitologije.

Rođeni ste u Prijedoru 1976., početkom devedesetih ste kao dječak izbjegli u Austriju. Iz te osobne perspektive, ima li presuda Mladiću neko dodatno značenje za vas?

Ponekad nije moguće naći pravi odgovor, i mislim da za mene osobno ovdje nema odgovora. Rekao bih nažalost i u isto vrijeme na sreću da presuda nema neko dodatno značenje. Što mislim kada izričem ovu ličnu dilemu? Nažalost zbog velikog dijela moje porodice iz Prijedora i okoline koji su bili žrtve početkom devedesetih i kojima je i 25 godina od događaja 1992. godine potrebno da dožive osjećaj da je pravda zadovoljena i da je onaj koji je lično i kao personifikacija kriv za te zločine bude kažnjen. Potreba da zločinac bude kažnjen za nedjela je dio koncepcije društava zasnovanih na osjećaju pravde i pravednosti. Nažalost ova presuda za sve žrtve iz Prijedora kao i mnogih drugih općina u Bosni nije zadovoljavajuća, ne daje im osjećaj da je pravda ispunjena. Nažalost također zbog toga što presuda neće ni na najmanji mogući način promijeniti karakter vlasti u RS-u ili u BiH i nema snagu da ublaži ili ukine negativni etnopolitički kod upisan u BiH društvo tokom rata i nakon rata.

Na sreću presuda nema poseban značaj za mene lično zbog jedne vrste katarzičnog procesa kroz koji sam prošao od 1992. godine naovamo. Put od rata kroz bijeg i izbjegličke centre, preko vlastitih dilema i strahova do mogućnosti normalnog života sa svim tim dilemama i strahovima, bio je dug. A na tom putu sam učio i bio učen od dragih ljudi oko mene da postoji neka ljudska nit koja nas povezuje, neka vrsta transcendentalne humanosti koja je spremna da kritizira nepravdu, zlo, nejednakost, agresivnost, malignu pretencioznost, i da pogled upire u pozitivno, ljudsko, konstruktivno i dobro. Presuda Mladiću u tom smislu, na sreću, ne nosi i ne budi u meni ništa negativno nego me samo upućuje na novi kritični angažman za vrijednosti koje sam baštinio i prije ove presude.

Je li možda najveća tragedija što je Mladić sada konačno osuđen za svoje zločine, ali je zločinačka politika koju je provodio u ratu u BiH zapravo pobijedila? Npr. vaš rodni Prijedor danas je zapravo grad baš po mjeri Mladićeve (i Karadžićeve) velikosrpske politike, a ne po mjeri svih građana i naroda koji su u njemu živjeli do devedesetih...

Jeste, naravno da je to ogromna tragedija. Današnja BiH je nemoguća zemlja, zemlja gdje suprotstavljene politike baštine neprijateljstvo i njeguju konflikt i svađu kao raison d'etre. I tragedija je da se zatire trag jedne drugačije i bolje Bosne i Hercegovine, koja nije bila socijalistička fikcija već zemlja u kojoj je bilo puno prostora za međuljudsko, komšijsko, zajedničko. Nije ovo neki jugonostalgični vapaj nego čista potreba da podcrtam ono što bi bila ultimativna tragedija i za BiH, a i za sva druga društva u regiji: da intaktni socijalni kapital (recimo kao onaj sto smo vidjeli poslije poplava u BiH i regiji 2004. godine), da zajedničko i dobro u ovoj balkanskoj kulturološkoj sredini nepovratno bude uništeno kroz maligne politike, uskogrudne motive i vještački produciran strah jednog od drugog. Reakcije na presudu Mladiću ukazuju na to da je nacionalističko-isključivi kod još uvijek dominantan i da prijeti da čitavu regiju dovede na rub ponovne implozije.


*
Možete li zamisliti da Kolinda održi govor kakav je napisala predsjednica Estonije? Ne možemo ni mi

Možete li zamisliti da Kolinda održi govor kakav je napisala predsjednica Estonije? Ne možemo ni mi


Screenshot: YouTube, president.ee
 
"IMAMO predsjednicuuuu", vikao je Tomislav Karamarko 11. siječnja 2015. godine, a na desetke zastava zavijorilo se na pobjedničkom HDZ-ovom derneku.

Riječ je tada uzela Kolinda i održala prvi govor kao buduća predsjednica. I odmah bubnula glupost.

"Bit će Hrvatska među najprosperitetnijim zemljama EU-a, to vam obećajem", između ostalog je te večeri izjavila Kolinda dok su pokraj nje fanatično pljeskali Ivan Tepeš i Pero Ćorić, politički marginalci koji su iz debele političke zavjetrine izašli samo zahvaljujući bezumnoj nacionalističkoj retorici HDZ-a.

Kolindine izjave, iako je ova o Hrvatskoj kao o jednoj od najrazvijenijih zemalja svijeta najbesmislenija, ni u većini dosadašnjeg mandata nisu bile ništa zrelije.

Gdje god došla, a po Hrvatskoj putuje često, Kolinda je praktički uvijek ponavljala milijun puta izrečene mantre o zajedništvu, Domovinskom ratu i njegovim tekovinama, braniteljima, mladima i drugim populističkim stvarima koje njezini birači vole čuti, ali koje realno ne znače previše.

Jasno, našlo bi se tu mjesta za Franju Tuđmana, priče o zajedništvu Hrvatske i iseljeništva, hrvatsku povijest i slične teme za koje, ruku na srce, ne treba kriviti Kolindu koja je naprosto proizvod političkog života u Hrvatskoj, ništa bolja ni lošija od političkog prosjeka u kojem dominiraju teme u rasponu od 1941. do 1991. godine.

Istina, treba biti pošten pa spomenuti i nedavne žestoke kritike koje je predsjednica uputila na račun vlade i premijera, rekavši jasno da u Hrvatskoj više-manje ništa ne valja i da zemlja ide u potpuno pogrešnom smjeru. No za to joj je trebalo više od dvije godine, a prije toga je medije, koji su jedini upozoravali na probleme, bez krzmanja optuživala da šire pesimizam.
 
Sad pročitajte što kaže predsjednica Estonije pa usporedite s Kolindom

No, zbog čega ovo sve pišemo, kad se to sve već ionako znalo?

Pa samo iz razloga da se Kolindini govori usporede s jednim tekstom estonske predsjednice Kersti Kaljulaid. Ona je još ovog ljeta u jednom tekstu za The Telegraph opisala glavne zadaće s kojom se njezina zemlja susreće 2017. godine.

Pogodili ste, ona nije govorila o davno završenim ratovima niti bacala floskule o zajedništvu nego je pričala o digitalnom dobu i načinu na koji se prilagođava novim tehnologijama.

"Kao predsjednica Estonije, predstavljam jedino istinski digitalno društvo koje ima svoju državu. Skoro sve interakcije naših građana s vladom, uključujući glasanje, mogu se sigurno obaviti na internetu, a naši 'e-građani' mogu voditi poslove u Estoniji a da nikada i ne kroče u državu", poručila je predsjednica Estonije Kersti Kaljulaid u govoru ovog ljeta.

U Hrvatskoj se o uvođenju internet glasanja i ne razmišlja. Štoviše, o promjenama izbornog zakona razmišlja se samo u kontekstu smanjivanja glasačkog prava nacionalnim manjinama. Glasanje se još vrši na glasačkim mjestima, a izborni popisi su aljkavi i nesređeni pa u Hrvatskoj praktički glasa tko poželi, čak i mrtvaci.
 
Dok se Hrvatska brine za uhljebe, Estonija priča o "građanima svijeta"

Dok se Kolinda poziva na Tuđmana, estonska predsjednica propituje budućnost institucije države.
TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA

"Promatranje ove digitalne revolucije izbliza natjeralo me da propitam je li institucija države kakvu danas poznajemo prikladna za 21. stoljeće", piše Kaljulaid.
 
Pokušajte zamisliti što bi se dogodilo da u Hrvatskoj netko propita "budućnost institucije hrvatske države".

Činjenica da je ovaj tekst estonske predsjednice nešto stariji ne govori ništa o samom tekstu. Dapače, to samo govori koliko Hrvatska zaostaje.

Dok u Hrvatskoj buja državni aparat koji se financira poreznim terorom, predsjednica Estonije svjesna je što donosi današnji svijet.

"Porezni obveznici u tradicionalnom sustavu ovisni su o radu u jednoj državi, svakog dana, svakog mjeseca i do najmanje 30 godina. Stvaranjem slobodnog kretanja ljudi ova mreža postala je kompleksnija, ali nikada nije nestala", navodi Kaljulaid.
 
"Današnji svijet se radikalno mijenja. Industrijski poslovi nestaju i to će se nastaviti zbog procesa automatizacije. Stoga će stari društveni modeli postati neodrživi", upozorava Kaljulaid. Hrvatska za to vrijeme planira kupiti Inu, koju je nedavno prodala.
 
"Sve više ljudi radi potpuno neovisno o samo jednoj tvrtki, jednoj državi ili određenom društvenom modelu. Stari poslovi nestaju i novi se stvaraju. Većina novih poslova stvorenih zahvaljujući globalnim digitalnim prilikama čini ljude više samostalnima. Sve više ljudi radi 'na daljinu' preko državnih granica", navodi Kaljulaid uz primjere.

A primjer je njezin sin.

"Moj sin, informatički stručnjak, radi za nekoliko tvrtki u isto vrijeme. U nekima je vlasnik, a u drugima zaposlenik. Kada putuje u druge države iznajmljuje svoj stan, automobil, a katkad i psa (dobro izdresiranog labradora koji može praviti društvo starijim osobama)".
 
"Drugi čovjek kojeg poznajem, talentirani obrtnik koji proizvodi vrhunske lukove i strijele, živi u seoskom području Estonije. Doselio se iz Južnoafričke Republike i nije izgubio ni jednog klijenta, iako izrađuje svoje proizvode najmanje 100 kilometara od najbližeg klijenta. Naravno, svi znamo i da neki ljudi zarađuju za život pomoću objava na YouTubeu i drugim globalnim mrežama".
 
Možete li nešto ovakvo zamisliti u Hrvatskoj?

Da sve ne ostane samo na Kolindi, dok hrvatska vlada nauštrb sve malobrojnijeg realnog sektora potpisuje kolektivne ugovore s uhljebima iz državne službe, od kojih velik broj ništa ne radi, ničemu ne služi, a na funkciju je došao putem politike, estonska predsjednica se pita kako može privući "globalne radnike" da porez plaćaju baš u njihovoj zemlji.

"Ovo je teško pitanje za naša liberalna, demokratska društva: Koja država se obavezna brinuti o globalnom radniku? Kako države mogu oporezivati ovakve radnike? Još nismo shvatili kako regulirati i oporezivati multinacionalne tvrtke, a kako ćemo se tek nositi s individualnim globalnim građanima?", pita se Kaljulaid.
 
"Moramo odgonetnuti kako možemo ljudima pružiti sigurnost koja im je potrebna da bi poželjeli ostati porezni obveznici u državi. Ako vlade predugo ostanu na starom industrijskom modelu društvenih jamstava, države bi mogle postati zastarjele institucije",  zaključuje Kaljulaid.

Možete li ovakav govor zamisliti u Hrvatskoj?
 


*
Preokret u njemačkoj krizi vlasti: Socijaldemokrati spašavaju Angelu Merkel?

Preokret u njemačkoj krizi vlasti: Socijaldemokrati spašavaju Angelu Merkel?


Foto: Getty

PREDSJEDNIŠTVO Socijaldemokratske stranke Njemačke (SPD) u četvrtak navečer raspravlja o mogućnosti pregovora s demokršćanskom Unijom CDU/CSU o nastavku tzv. "velike koalicije" nakon što su početkom tjedna propali pregovori o formiranju vlade između demokršćana, liberala i zelenih, a mediji špekuliraju i o mogućoj ostavci predsjednika SPD-a Martina Schulza koji slovi kao protivnik nastavka koalicije s demokršćanima.

"Mi ćemo danas navečer jednostavno raspravljati o svim mogućim opcijama", rekao je uoči sastanka predsjedništva SPD-a njegov član Thorsten Schaefer-Guembel.

Potpredsjednica SPD-a Manuela Schwesig optužila je stranke propale Jamajka-koalicije (demokršćani, liberali i zeleni) da su odgovornost za budućnost zemlje prebacili na SPD od kojeg se nakon propasti pregovora Jamajke očekuje promjena stava i otvaranje mogućnosti nastavka tzv. "velike koalicije" s demokršćanima.

"Jamajka nam je ostavila hrpu krhotina"

"Jamajka nam je ostavila hrpu krhotina i sada mi moramo razbijati glavu o tome kako ponovno popraviti stvar", rekla je Schwesig.

SPD je nakon parlamentarnih izbora u rujnu i povijesno slabog rezultata od 20 posto isključio mogućnost nastavka koalicije s demokršćanskom Unijom CDU/CSU a jedan od najtvrdokornijih protivnika nastavka "velike koalicije" je upravo predsjednik SPD-a Martin Schulz koji je odmah nakon izbora rekao kako su birači odbacili nastavak koalicije.

On je tokom poslijepodneva s predsjednikom Njemačke Frank-Walterom Steinmeierom razgovarao o situaciji u zemlji nakon propasti koalicijskih pregovora stranaka Jamajke. Iako sadržaj razgovora nije poznat, polazi se od toga da je predsjednik Schulzu ukazao na političku situaciju u zemlji i odgovornost SPD-a koji je nakon propasti Jamajka-pregovora jedina stranka koja može pristankom na nastavak vladanja s Unijom spasiti zemlju od novih izbora.

Steinmeier, i sam iz redova SPD-a, već se dosad u razgovorima s Unijom, Liberalnom strankom Njemačke (FDP) i Zelenima izjasnio kao protivnik novih izbora.

TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA

Nakon propasti Jamajka-pregovora unutar SPD-a se stvorio otpor odbijanju stranke za ulaskom u pregovore o nastavku "velike koalicije".

Raste pritisak na Martina Schulza


Grupa oko gradonačelnika Hamburga Olafa Scholza i člana predsjedništva SPD-a istodobno vrši pritisak na Martina Schulza da nakon povijesno slabog rezultata na parlamentarnim izborima napusti čelo stranke i tako stranci omogući novi početak.

Scholz je istodobno odbio mogućnost podrške manjinske vlade na čelu s Angelom Merkel, ali je ostavio mogućnost pregovora o nastavku "velike koalicije".

"Možete biti sigurni da će SPD učiniti ono što je najbolje za Njemačku", rekao je Scholz za javni servis ZDF.

Pritisak na SPD iz redova Unije traje od samih parlamentarnih izbora. Predsjednica Kršćansko-demokratske unije (CDU) i kancelarka Angela Merkel je dan nakon izbora izrekla nadu da će SPD "promijeniti mišljenje" oko odbijanja nastavka "velike koalicije".

Član predsjedništva Kršćansko-socijalne unije (CSU) Thomas Kreuzer apelirao je u četvrtak na SPD i njegovu "državno-političku" odgovornost.

"Mislim da u ovoj situaciji nije moguće opravdati odbijajući stav. Ja tražim od SPD-a da pristupi pregovorima", rekao je Kreuzer za javni servis ARD.

Konzervativno krilo SPD-a, tzv. Seeheimerski krug, pledira za pregovore o nastavku "velike koalicije", a pojedini socijaldemokratski političari smatraju, kao i mnogi analitičari, da bi SPD mogao profitirati i u program buduće vlade uvrstiti mnoge svoje političke ideje sada kada Angeli Merkel i Uniji, osim novih izbora, preostaje jedino koalicija sa socijaldemokratima.


*
Pekara u Finskoj nudi kruh od cvrčaka i za to ima ozbiljan razlog

Pekara u Finskoj nudi kruh od cvrčaka i za to ima ozbiljan razlog


Foto: 123rf
 
LANAC pekara u Finskoj uvodi u svoju ponudu jedan prilično neobičan proizvod: kruh od cvrčaka.
 
Radi se, kako tvrde iz pekare Fazer, o prvom proizvodu takve vrste: svaka štruca ovog kruha pravi se od oko sedamdeset skakavaca koji su osušeni i samljeveni, a potom pomiješani s brašnom i sjemenkama. 
 
Možda vam se čini da je riječ o još jednom gurmanskom hiru, ali inicijativa za uvođenje kukaca u prehranu u Finskoj ima itekako ozbiljan razlog - borba protiv gladi u sve napučenijem svijetu, uzrokovane nestašicom povoljne i dostupne hrane za najsiromašniju populaciju. A usto nemaju ni glutena.
 
FAO potiče prehranu kukcima kao rješenje za nestašicu hrane
 
Upravo iz tog razloga UN-ova Organizacija za hranu i poljoprivredu (FAO) pokrenula je još 2013. program koji potiče uzgoj i konzumaciju kukaca, što ionako već radi više od 2 milijarde ljudi, uglavnom u Aziji, Africi i Južnoj Americi.
TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA
 
Naime, kukci su relativno bogat izvor proteina i drugih nutrijenata koji se mogu uzgajati i proizvoditi puno jeftinije i uz manje opterećenje okoliša i korištenje resursa, nego meso životinja za jelo ili riba. Više od 1900 vrsta kukaca koriste se za prehranu, od skakavaca, cvrčaka, gusjenica, mravi, termita i osa do škorpiona. 
 
Već šest europskih zemalja dopušta prodaju kukaca za hranu
 
U Finskoj je pekara Fazer počela razvijati koncept kukaca kao hrane još prošle godine, ali nije ga mogla realizirati dok država nije ukinula zabranu prodaje kukaca za prehranu, što je napravila prošlog mjeseca. Još pet europskih država dopustile su prodaju kukaca još ranije: Nizozemska, Velika Britanija, Danska, Belgija i Austrija.
 
Juhani Sibakov, direktor razvoja u Fazeru, kaže kako kruh od cvrčaka sadržava više proteina od običnog kruha te da također nudi potrošačima lagan način da se upoznaju s hranom temeljenom na kukcima. Fazer kukce uvozi iz Nizozemske, gdje se uzgajaju, ali pokušava pronaći lokalnog dobavljača.
 
Jedna od degustatorica novog kruha, studentica Sara Kovisto, komentirala je kako “ne osjeća razliku”. “Ima okus kao kruh”, kaže.


*
Na dan nestanka podmornice zabilježena "silovita i neuobičajena" eksplozija

Na dan nestanka podmornice zabilježena "silovita i neuobičajena" eksplozija


Foto: Hina
 
ARGENTINSKA mornarica je priopćila da analiza "hidroakustične anomalije" zabilježene na području gdje je argentinska podmornica bila 15. studenoga, na dan njezina nestanka, upućuje na "eksploziju".

Izvješće koje je argentinska mornarica zaprimila u četvrtak govori o "neuobičajenom, kratkom i silovitom događaju koji nije nuklearnog podrijetla i odgovara eksploziji", rekao je glasnogovornik mornarice Enrique Balbi na tiskovnoj konferenciji.

Zabilježen objekt, ali nije nestala podmornica

 
Objekt koji je zrakoplov američke mornarice zamijetio blizu lokacije posljednjeg javljanja argentinske podmornice nestale prošli tjedan nije podmornica, rekla je glasnogovornica američkog veleposlanstva. 
 
Zrakoplov američke mornarice, P-8A Poseidon, koji se vratio u bazu u Bahia Blanci u Argentini sinoć, među desecima je argentinskih i stranih brodova i zrakoplova koji su uključeni u potragu. Sve je veća zabrinutost da se podmornici bliži posljednji dan sedmodnevne zalihe kisika.
 
Argentinske vlasti analiziraju neobičnu buku otkrivenu pored područja odakle je podmornica, izgrađena u Njemačkoj, poslala posljednji signal.
 
Zvukovi pod vodom su "zvučna anomalija"
 
Glasnogovornik mornarice Enrique Balbi rekao je sinoć da rezultati analize zvukova pod vodom detektiraju "zvučnu anomaliju" u tom području 15. studenoga ujutro, u isto vrijeme kad je podmornica nestala.
 
Na ustrajanje da odgovori na pitanje bi li zvukovi mogli biti opisani kao eksplozija, Balbi nije odgovorio, a umjesto toga je rekao da vlasti i dalje istražuju zvukove.
 
Deseci zrakoplova i brodova tragaju za podmornicom ARA San Juan, u kojoj su bile 44 osobe, a rezultate sa strepnjom čeka rodbina mornara i cijela Argentina.
 
Podmornica je vjerojatno na morskom dnu
 
Plovilo je vjerojatno na morskom dnu jer je mehanizam za izranjanje ili pokvaren ili ga nije aktivirao član posade, rekao je pomorski istražitelj Fernando Morales Reutersu u telefonskom intervjuu.
 
TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA
Podmornica je prošli tjedan bila na putu iz Ushuaije, najjužnijeg grada na svijetu, prema obalnom gradu Mar del Plati, nekih 400 km južno od Buenos Airesa, kada je izvijestila o električnom kvaru nakon čega je ubrzo nestala. Podmornica je započela plovidbu 1983., a podvrgnuta je održavanju 2008. u Argentini.
 
Još je prerano odrediti uzrok nestanka ARA San Juana, ali je argentinska podmornička flota bila među vojnim oblastima najviše pogođenima nedostatkom financija.
 
Kratko prije nestanka obavijestili o nestanku električne energije
 
U 2014. flota je zaronjena provela ukupno 19 sati, u odnosu na potrebnih 190 dana "za ispunjavanje operacionalnih i potreba za obukom", prema izvješću u svibnju 2016. specijalističke publikacije Jane's Sentinel.
 
Kratko prije nego što je poslala svoju posljednju lokaciju 15. studenoga, podmornica je izvijestila o nestanku električne energije.
 
Zabrinutost stanjem plovila isplivala je na površinu kada je list Perfil objavio video snimku napetog sastanka između Macrija i rodbine nekih od 44 člana posade.
 
"Treba li netko umrijeti da bi se stvari promijenile? Zar niste mogli uložiti u ovo ranije?", rekla je žena jednog od mornara Macriju.
 
Macri je rekao kako je važna razina održavanja podmornice, ne njezina starost, i da su vlasti uvjerene kako je plovilo u dobrom stanju.  
 


*
Pogledajte nevjerojatnu prometnu gužvu u Los Angelesu uoči Dana zahvalnosti

Pogledajte nevjerojatnu prometnu gužvu u Los Angelesu uoči Dana zahvalnosti


Screenshot: CNN
AMERIKA danas obilježava Dan zahvalnosti. Dan koji se slavi četvrtog četvrtka u studenome dan je u kojemu Amerikanci izražavaju zahvalnost i poštovanje Bogu, obitelji i prijateljima za sva materijalna dobra, ali i veze (prijateljske, ljubavne i sl.).
 
Amerikanci vjeruju da je prvi Dan zahvalnosti proslavljen daleke 1621. godine, no povijesni zapisi otkrivaju kako se kontinuirano obilježava od 1863. godine. 
 
Milijunima Amerikanaca današnji je dan prilika za obiteljsko okupljanje uz prepuni blagdanski stol, obaveznu puricu i ostale tradicionalne delicije.
TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA
 
Zračne kamere u Los Angelesu zabilježile su prometnu gužvu nastalu u vrijeme povratka Amerikanaca s posla uoči obiteljske večere za Dan zahvalnosti. 
 


*
Otkriven neuobičajen signal na mjestu nestanka argentinske podmornice

Otkriven neuobičajen signal na mjestu nestanka argentinske podmornice


Foto: Hina
 
MEĐUNARODNA organizacija Ugovora o sveobuhvatnoj zabrani nuklearnih pokusa (CTBTO), koja vodi globalnu mrežu postaja za osluškivanje mogućih tajnih atomskih eksplozija, detektirala je prošlog tjedna "neuobičajen signal" u podmorju u blizini mjesta gdje je nestala argentinska podmornica, objavila je danas. 
 
CTBTO ima sjedište u Beču i upravlja postajama opremljenima uređajima s hidrofonima, podmorskim mikrofonima koji skeniraju oceane tragajući za valovima zvuka.
 
Dvije njezine postaje detektirale su neuobičajen signal, rekao je CTBTO u izjavi, dodavši da je informaciju prenio argentinskim vlastima koje koordiniraju potragu za podmornicom ARA San Juan na kojoj su bila 44 člana posade kada je nestala prošlog tjedna.
 
Možda ipak nije bila eksplozija?
 
Glasnogovornik argentinske mornarice ranije je danas rekao da je neuobičajen zvuk, detektiran u blizini posljednje poznate pozicije podmornice u južnom Atlantiku, bio "u skladu sa zvukom eksplozije", no CTBTO je oprezniji u pogledu mogućeg uzroka.
 
TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA
"Mogao bi biti u skladu sa zvukom eksplozije, no to nije sigurno", rekao je agenciji Reuters Mario Zambolli, CTBTO-ov inženjer hidroakustike. Suglasio se s glasnogovornikovim opisom signala kao neuobičajenog i kratkog i dodao da uzrok nije bio prirodan.
 
"Možemo izračunati i vrijeme kada se to dogodilo na tom mjestu, a to je tri i pol sata nakon posljednjeg kontakta s podmornicom, prema onome što objavljuju mediji", rekao je.
 
Postaje koje su ga detektirale su međusobno vrlo udaljene, na Atlantiku i u Indijskom oceanu, dodao je.
 


Preuzeto sa portala INDEX.HR

Prethodnih dana:
19.04.2024
  • Trump: Opstanak Ukrajine je važan za SAD
  • New York Times: Stranka krajnje desnice bi mogla odlučiti hrvatske izbore
  • Scholz traži od saveznika u NATO-u da Kijevu isporuče šest sustava Patriot
  • EU misli da Kina isporučuje Rusiji komponente za izradu oružja
  • SAD: Blokirat ćemo puno članstvo Palestine u UN-u, trebaju pregovarati s Izraelom
  • Zapovjednik kenijske vojske poginuo u padu vojnog helikoptera
  • Argentina traži partnerski status u NATO-u
    18.04.2024
  • Netanyahu britanskom šefu diplomacije: Sami ćemo odlučiti kako ćemo odgovoriti Iranu
  • Njemački i britanski šefovi diplomacije pozvali Izrael na suzdržanost od eskalacije
  • U izraelskim napadima uništeno više od 4000 embrija u Gazi
  • Rusi nadograđuju svoje tenkove-kornjače. Sad imaju radijske ometače
  • U BiH pronađena djevojčica iz Njemačke, žrtva trgovine ljudima
  • Rusi raketirali Černihiv, poginulo najmanje 13 ljudi
  • Birači izvan Hrvatske: Putovala sam dva sata, ali htjela sam glasati, volim Hrvatsku
    17.04.2024
  • Kanađanin se obogatio prevarivši više od milijun Amerikanaca
  • Ukrajinski gradonačelnik otišao u rat pa ubijen tijekom misije
  • Godina kada je cijela Europa gorjela
  • SAD britanskom sudu dao jamstva potrebna za izručenje Juliana Assangea
  • Koliko je jaka iranska vojska?
  • SAD: Ovo su informacije koje imamo o osveti Izraela. Neke mogućnosti su zastrašujuće
  • Katastrofalne poplave u Dubaiju. U jednom danu palo kiše koliko inače u godinu dana
    16.04.2024
  • Ovaj čovjek ispraznio je gradove, uveo potpuno ludilo i pobio milijune
  • Deseci porotnika odbili biti na suđenju Trumpu. Jedan rekao: Jednostavno nisam mogao
  • Izraelski doseljenici ubili 2 Palestinca na Zapadnoj obali, naoružani upali u selo
  • Izraelski vojnici ušli u Libanon pa upali u Hezbollahovu zamku i stradali
  • Čeka se odgovor Izraela. Ako uzvrati istom mjerom, Iran neće imati šanse
  • Rusi brutalno raketiraju milijunski grad. To je najava kopnene ofenzive?
    15.04.2024
  • Zelenski: Izraelu su pomogli saveznici, a mi mjesecima čekamo pomoć
  • Palestinci oduševljeni zbog napada na Izrael. "Klali su nas više od šest mjeseci"
  • Izrael: Oborili smo neprijateljski dron lansiran iz Jemena
  • Izraelska vojska: Odobreni su operativni planovi i za ofenzivu i za defenzivu
  • Iran: Mogli bismo gađati Amerikance ako budu branili Izraelce
  • Policajka ubila napadača iz Sydneyja. Njegovi roditelji: Samo je radila svoj posao
  • Izrael: Curica koja je ozlijeđena u iranskom napadu je kritično
    14.04.2024
  • Širi se lažna slika eksplozije u Teheranu
  • Iran: Lansirali smo i projektile i dronove na Izrael
  • Izrael: Spremni smo za mogući iranski napad
  • Žena u SAD-u ubila dečka i svoju bebu. Upozoravala na apokalipsu zbog pomrčine
  • Iran zaprijetio Izraelu. Biden se ranije vraća u Washington
  • Scholz otputovao u Kinu. Nalazi se sa Xijem
  • Banda iz Bugarske u Britaniji ukrala 54 milijuna funti pomoći. Ovo je njihova taktika
    13.04.2024
  • Biden očekuje iranski napad na Izrael, poručio im: Nemojte
  • UN: Potonuo brod s migrantima kod talijanske obale, nestalo 45 migranata
  • Iran i Izrael desetljećima su neprijatelji. Prijeti li zaista eskalacija sukoba?
  • SAD: Iranski napad na Izrael je stvarna prijetnja, branit ćemo ga
  • Cijene nafte blizu 92 dolara zbog straha od eskalacije na Bliskom istoku
  • Skočio s kruzera u more prije tjedan dana. Otac: Dobar je ronilac, vjerujem da je živ
  • Agencija: Švedska neće ispuniti klimatske ciljeve bez promjena politike
    12.04.2024
  • Macron: Moramo se trajno pripremiti za geopolitičku i geostratešku promjenu
  • Iran: Naš odgovor Izraelu bit će kontroliran i neće izazvati eskalaciju
  • Turska priprema novi mirovni plan za Ukrajinu
  • Američki general: Rusi su nadoknadili gubitke puno brže od očekivanog
  • Nizozemska daje još 400 milijuna eura Ukrajini
  • Japanski premijer: Ukrajina riskira kolaps bez američke podrške
  • Navalni je prije smrti uspio dovršiti autobiografiju, objavit će se
    11.04.2024
  • Pucnjava u Americi ispred džamije. Ozlijeđeno više osoba
  • Jedna osoba ubijena u napadu nožem u Francuskoj. Napadača ubila policija
  • Britanija najavila redovite vojne vježbe s Amerikom i Japanom
  • Velike mjere sigurnosti na utakmicama u Madridu i Parizu zbog ISIL-ovih prijetnji
  • Britanski TV doktor pacijentici radio botoks u zamjenu za seks
  • Sastali se Biden i japanski premijer, najavili "nikad viđenu" obrambenu suradnju
    10.04.2024
  • Američka savezna država zabranila gotovo sve pobačaje
  • 15-godišnjak izveo pokolj u školi u SAD-u. Zbog toga u zatvor idu i njegovi roditelji
  • UN: U Ukrajini je naglo porastao broj poginulih i ozlijeđenih civila
  • Ukrajinska obrana je pred kolapsom. Ovo su najgori scenariji za kraj rata
  • Trump i britanski ministar razgovarali o izdvajanju članica NATO-a na obranu
  • Umro je Peter Higgs
  • Izrael nabavlja 40.000 šatora za evakuaciju ljudi iz Rafaha
    09.04.2024
  • Vatikan tvrdi da je protiv zakona koji kriminaliziraju istospolne radnje
  • Razbijena mreža krivotvoritelja novca u Napulju. Novčanice zvali Maradona i Pele
  • Zašto Rusija tako manijakalno želi okriviti Ukrajinu za masakr u Moskvi?
  • SAD: Vršimo pritisak na Izrael da dopusti više kamiona s pomoći u Gazi
  • Izraelski oporbeni čelnik: Dogovor o oslobađanju talaca je težak, ali izvediv
  • SAD: Nismo obaviješteni o datumu izraelske invazije na Rafah
    08.04.2024
  • Ukrajina dronovima napala nuklearku Zaporižja. Dron ubio dijete u Belgorodu
  • Savjetnik iranskog vrhovnog vođe: Nijedno izraelsko veleposlanstvo nije sigurno
  • Šef ukrajinskih obavještajaca: Rusija krajem proljeća kreće u novu veliku ofenzivu
  • Od par sela do najmoćnije sile svijeta. Ovako je nastao, rastao i propao Rim
  • Ruanda obilježava 30. godišnjicu genocida nad Tutsijima
  • Cameron: Britanska podrška Izraelu nije bezuvjetna
    07.04.2024
  • Zelenski: Ukrajina bi uskoro mogla ostati bez projektila protuzračne obrane
  • Scholz: EU treba ulagati više u zajedničku sigurnost da nas se nitko ne usudi napasti
  • Uhićena Greta Thunberg
  • Milanović: Odlazak u Čepin otkazao sam zbog reputacijskog rizika
  • Musk: Tesla će 8. kolovoza predstaviti robotaksi
  • Ruska kapsula Sojuz vratila tri člana posade ISS-a na Zemlju
  • Broj mrtvih u tajvanskom potresu popeo se na 13. Stotine još zatočene
    06.04.2024
  • Kuba pokušava smanjiti napetost nakon prosvjeda, građanima zajamčeni obroci
  • Potres od 4.8 kod New Yorka. Problemi u zračnom i željezničkom prometu
  • Europol: Europskoj uniji prijeti više od 800 kriminalnih mreža
  • EK: Očekujemo od Izraela da brzo omogući veći pristup humanitarne pomoći Gazi
  • Rusija: Glavno potencijalno područje za dijalog sa SAD-om je naoružanje u svemiru
  • Izrael smijenio dva časnika smrti sedam humanitaraca u Gazi
    05.04.2024
  • World Central Kitchen i španjolski humanitarci obustavljaju pomoć Gazi morem
  • Huti: Ubijeno 37 ljudi u američkim i britanskim napadima na Jemen
  • Kineskinja ukrala 5.8 milijardi eura, htjela doći u Hrvatsku i vladati Liberlandom
  • Veliki Bidenov zaokret, SAD poslao najžešće upozorenje Izraelu dosad
  • Vođa Hamasa: U prijedlogu Egipta o prekidu vatre ništa novo. Neprihvatljiv je
  • Održao govor na kiši, razbolio se i umro. Predsjednik SAD-a bio je mjesec dana
  • Za vikend izvedena jedna od najvećih pljački u povijesti Los Angelesa
    04.04.2024
  • Zelenski: Rusi pripremaju mobilizaciju 300.000 ljudi do lipnja. Peskov: Nije istina
  • Ukrajinska fronta je pred urušavanjem. Časnici: Skoro ništa nam više ne može pomoći
  • UN obustavlja noćno dopremanje pomoći u Gazu nakon smrti humanitaraca
  • Milanović: Danas je bilo nevjerojatno slušati što Plenković govori
  • Na Tajvanu traje velika potraga. Urušen otok, nagnute zgrade, nastale goleme rupe
  • Nakon prosvjeda u Turskoj priznata pobjeda kurdskog gradonačelnika
  • Plenković: Putin je najveći poticatelj proširenja EU
    03.04.2024
  • Bijela kuća: SAD nije umiješan u napad na iransko veleposlanstvo u Damasku
  • Tisuće Izraelaca i dalje prosvjeduju protiv vlade, došli s bakljama pred parlament
  • Predsjednik Izraela ispričao se nakon smrti sedam humanitaraca
  • Bijela kuća: Ogorčeni smo izraelskim napadom u kojem su ubijeni humanitarci
  • Katalonski predsjednik predložio novi referendum o neovisnosti. Ovo bi bilo pitanje
  • Biden i Xi pričali telefonom. "Cilj je kontrola napetosti između dvije supersile"
  • Rusi napadaju na istoku, vode se žestoke bitke. Ključna ukrajinska linija propada
    02.04.2024
  • Tri osobe nestale u lavini na švicarskom skijalištu
  • Iran odgovorio nakon napada na konzulat: Teheran će odlučiti o tipu kazne agresora
  •  
    OSTALE VIJESTI
    SAD uveo sankcije suradniku izraelskog ministra
    Sjeverna Koreja testirala bojeve glave krstarećeg projektila
    Ruski projektil uništio skladište žitarica u regiji Odese u Ukrajini
    Čovjek se zapalio pred sudnicom u New Yorku gdje traje suđenje Trumpu
    Izrael: U Pojas Gaze je došlo 276 kamiona s pomoći
    Scholz: Rat u Ukrajini mogao bi potrajati još nekoliko godina
    Azerbajdžan i Armenija dogovorili povratak sela. "Ovo je prekretnica"
    "I Izrael i Iran pokušavaju spasiti obraz." Iranci na ulici viču: "Smrt cionistima"
    Šef NATO-a: Nitko nema koristi od rata na Bliskom istoku
    Iranski ministar: Izraelski dronovi nisu prouzročili štetu ili žrtve u Isfahanu
    Orban vodećim dužnosnicima EU: Pokupite stvari i odlazite
    Lavrov: Moskva i dalje ustraje na istinski ruskoj Ukrajini
    Srpski medij: Brat osumnjičenog za ubojstvo Danke umro je nasilnom smrću
    Francuska naredila trgovcima označavanje proizvoda kojima su smanjili pakiranje
    Čovjek prijetio da će se raznijeti u iranskom konzulatu u Parizu
    Iranske poruke spustile cijene nafte
    G7: Osnažit ćemo protuzračnu obranu Ukrajine
    Blinken teško optužio Kinu
    Njemačka šefica diplomacije i Netanyahu se posvađali oko fotografija tržnica u Gazi
    Iranski mediji umanjuju značenje izraelskog napada. "Eksplozije su bile kao petarde"






    Google






    Rezultati

    STARE ANKETE

    KAPIJA

    25-05-1995



    OSTALE VIJESTI
    SAD uveo sankcije suradniku izraelskog ministra
    Sjeverna Koreja testirala bojeve glave krstarećeg projektila
    Ruski projektil uništio skladište žitarica u regiji Odese u Ukrajini
    Čovjek se zapalio pred sudnicom u New Yorku gdje traje suđenje Trumpu
    Izrael: U Pojas Gaze je došlo 276 kamiona s pomoći
    Scholz: Rat u Ukrajini mogao bi potrajati još nekoliko godina
    Azerbajdžan i Armenija dogovorili povratak sela. "Ovo je prekretnica"
    "I Izrael i Iran pokušavaju spasiti obraz." Iranci na ulici viču: "Smrt cionistima"
    Šef NATO-a: Nitko nema koristi od rata na Bliskom istoku
    Iranski ministar: Izraelski dronovi nisu prouzročili štetu ili žrtve u Isfahanu
    Orban vodećim dužnosnicima EU: Pokupite stvari i odlazite
    Lavrov: Moskva i dalje ustraje na istinski ruskoj Ukrajini
    Srpski medij: Brat osumnjičenog za ubojstvo Danke umro je nasilnom smrću
    Francuska naredila trgovcima označavanje proizvoda kojima su smanjili pakiranje
    Čovjek prijetio da će se raznijeti u iranskom konzulatu u Parizu
    Iranske poruke spustile cijene nafte
    G7: Osnažit ćemo protuzračnu obranu Ukrajine
    Blinken teško optužio Kinu
    Njemačka šefica diplomacije i Netanyahu se posvađali oko fotografija tržnica u Gazi
    Iranski mediji umanjuju značenje izraelskog napada. "Eksplozije su bile kao petarde"


    SVASTARIJE


    Osmrtnicama ba

    Srpski medij: Brat osumnjičenog za ubojstvo Danke nije umro prirodnom smrću

    Francuska naredila trgovcima označavanje proizvoda kojima su smanjili pakiranje

    Iranski mediji umanjuju značenje izraelskog napada. ˝Eksplozije su bile kao petarde˝

    Netanyahu njemačkoj ministrici pokazao fotografije punih tržnica u Gazi, naljutila se

    Tri Rusa padobranima skočila iz stratosfere na Sjeverni pol, pogledajte snimku

    Što se stvarno događa u sukobu Izraela i Irana? Predstava kojom se skriva ono važno

    Počeli izbori u Indiji. Trajat će više od mjesec dana

    Izrael napao Iran. Sastaju se čelnici G7, stižu reakcije Irana

    Putnik (33) preminuo na letu Ryanaira iznad Italije, s njim bila i trudna supruga

    VIDEO Katastrofalne poplave u Rusiji. Poplavljeno oko 18.000 kuća, hiljade evakuirane





    prodaja stanova pik smrtovnice/a> blumen horoskop kalkulator online knjige pdf cvijece vicevi