TUZLA - TUZLARIJE NET
       
Subota 20.4.2024       
Tuzlarije
Tuzlarije
Tuzlarije
Tuzlarije
    
Tuzlarije
  
   
  TZ VIJESTI - VIJESTI IZ MINUTE U MINUTU - TOP VIJESTI 24 SATA - TUZLARIJE - BILTEN GRADA - BILTEN KANTONA - OBRAZOVANJE - FORUM
 








20.04.2024 - 13h
INDEKS KVALITETA ZRAKA
42
DOBAR
Kvalitet zraka je zadovoljavajući

ŽIV LUK SAR ZEN TUZ
zrak.ekoakcija.org






ON LINE KORISNICI - 152

Users in Chat
TUZLARIJE CHAT

Tuzlarije



TZ VIJESTI - BH VIJESTI - BH TEME - IZ MINUTE U MINUTU


ARHIVA

30.06.2017.

*
OSUĐEN NA SMRT Kako je nevin čovjek preživio 22 godine u jednom od najopasnijih zatvora SAD-a

OSUĐEN NA SMRT Kako je nevin čovjek preživio 22 godine u jednom od najopasnijih zatvora SAD-a


Foto: Twitter
 
NICK Yarris (56) ispričao je potresnu priču o tome kako je preživio 22 godine u zatvoru s nekima od najopasnijih američkih kriminalaca.
 
Yarris je pogrešno osuđen na smrt zbog silovanja i ubojstva Linde Mae Craig 1981. godine, zbog čega je završio u zatvoru Huntingdon u Pennsylvaniji. 
 
Hepatitis, zlostavljanje, premlaćivanje, davljenje...
 
Unatoč tome što je većinu života proveo u zatvorskoj samici, za britanski portal Metro je izjavio da je osjeća "iznimno sretno" što je njegova osuda poništena.
 
Yarris je u zatvoru između ostalog morao trpjeti zlostavljanje, davljenje, i premlaćivanje, a neko je vrijeme proveo i u ćeliji do zloglasnog ubojice Teda Bundyja.
 
"Mnogi koji su dokazano nevini će umrijeti na užasne načine"
 
"Čekala me smrtna kazna, ali izašao sam. Aklimatizirao sam se u društvu, pobijedio hepatitis C te nastavio sa životom", rekao je Yarris.
 
"Pogodite što? Još 160 muškaraca je osuđeno na smrtnu kaznu, a dokazano je da su nevini. Mnogi od njih neće dobiti istu priliku kao ja. Mnogi će umrijeti na užasne načine", upozorio je Yarris.
 
"Pročitao sam oko 9 400 pravnih knjiga"
 
Također je ispričao kako je u samici odlučio iz korijena promijeniti svoj život. Nagađa da je pročitao oko 9 400 pravnih knjiga kako bi mogao pomoći u dokazivanju svoje nevinosti.
 
"Kada ljudi zamisle čovjeka osuđenog na smrt, imaju ideju o nekakvom odvratnom luzeru koji neće imati ništa za reći. Ja sam im pokazivao nevjerojatnu briljantnost, veću nego su mogli očekivati", pohvalio se Yarris.
 
Trenutno sudjeluje u borbi za ukidanje smrtne kazne, za što se zalagao i u Bundyjevom slučaju, koji je na kraju pogubljen 2012. godine.
 
"Moramo shvatiti da čovjeku možemo učiniti puno više od ubojstva"
 
"Mislim da moramo shvatiti da čovjeku možemo učiniti puno više od ubojstva", naglasio je Yarris. "Bundy je bio lud. Koji je smisao ubijanja ludih ljudi? Prava definicija lude osobe je netko tko ponavlja patološko ponašanje jer ga nije mentalno sposoban ispraviti".
 
Yarris je pušten iz zatvora 2004. nakon što je DNK analizom dokazana njegova nevinost. Od 2005. godine živi u Velikoj Britaniji. 
 
Nedavno je na Twitteru objavio: "Ono što me dovelo ovako daleko u životu jest to što sam ostao ljubazan. Zbog ljubaznosti sam povjerovao u sve dobro u sebi". Javnost mu je čestitala na pozitivnosti, a neki su ga prozvali junakom i "ambasadorom ljubaznosti prema ljudima".


*
SAD kreće sa zabranom ulaska državljanima šest zemalja

SAD kreće sa zabranom ulaska državljanima šest zemalja


Foto: Hina

AMERIČKE agencije će započeti s implementacijom privremene zabrane ulaska za izbjeglice i državljane šest većinski muslimanskih država koju je uveo predsjednik Donald Trump, objavili su visoki dužnosnici. Američki Vrhovni sud nedavno je dopustio neke aspekte Trumpove izvršne naredbe, dok se čeka saslušanje o cijelom slučaju.

Mjera o zabrani ulaska izbjeglicama i državljanima Irana, Libije, Somalije, Sudana, Sirije i Jemena na snagu će nastupiti u američkim konzularnim uredima diljem svijeta u 8 sati navečer po lokalnom vremenu u Washingtonu, objavila je dužnosnica State Departmenta.

"Blisko smo surađivali s našim međuagencijskim partnerima kako bi osigurali da se to uredno obavi", dodala je dužnosnica.

Deveteročlani Vrhovni sud u ponedjeljak je najavio da će saslušati argumente najranije u oktobaru, a da do tad ukida dio naloga kojima su sudovi nižih razina blokirali Trumpovu naredbu u ožujku.


*
Nakon 125 prijava manijak izbo ženu: "Isprika policije mi ne znači ništa"

Nakon 125 prijava manijak izbo ženu: "Isprika policije mi ne znači ništa"


Foto: Twitter
 
HELEN Pearson (34) iz Exetera postala je žrtva napada manijaka koji ju je godinama opsjedao. Policiji ga je prijavila čak 125 puta, ali oni nisu ništa učinili.
 
Susjed Joseph Willis prijetio je i pokušavao napasti Pearson od 2009. godine. Na zidovima njene zgrade je ispisivao poruke i slao joj prijeteća pisma između 18. siječnja 2009. i 21. listopada 2013., kada ju je uspio fizički napasti.
 
Willis ju je dočekao na groblju, gdje ju je izbo škarama po vratu i licu. Unatoč brojnim prijavama, policija nije ništa učinila kako bi spriječila napad.
 
"Još uvijek svaki dan patim zbog toga"
 
Iz policije okruga Devon i Cornwall su izjavili da se šef policije ispričao obitelji Pearson, ali žrtva je za BBC rekla:
 
"Njihova isprika za mene ne znači ništa, još uvijek svaki dan patim zbog toga što mi se dogodilo. Mogu se samo nadati da će ovo potaknuti policiju na bolju obuku i bolje rješavanje problema manijaka - kako nitko ne bi morao proći ovo kroz što sam sama prošla". 


*
Što svjetski povjesničari kažu o Titu?

Što svjetski povjesničari kažu o Titu?


Foto: Getty

JOSIP Broz Tito, već 37 godina pokojni jugoslavenski i hrvatski državnik, ponovo je tema ostrašćenih prijepora u duboko podijeljenoj javnosti. Povod je, naravno, političkom trgovinom motivirana odluka zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića da promijeni ime Trga maršala Tita u Trg Republike Hrvatske. 

Ideološka prepucavanja i opsesija naslijeđem doživotnog jugoslavenskog predsjednika sigurno se neće okončati uklanjanjem njegova imena s jednog od najvažnijih trgova našeg glavnog grada. Izgleda kako ni ocjene stručnjaka tu, nažalost, nisu od prevelike pomoći jer su i povjesničari u Hrvatskoj čvrsto podijeljeni u lijevi i desni,"pro-Tito" i "anti-Tito" tabor - ili ih barem prati takva reputacija. Ipak, u interesu toliko proklamiranog suočavanju s prošlošću, poslije kojeg bi se možda mogli i okrenuti izazovima 21. stoljeća, donosimo nekoliko evaluacija lika i djela ove kontroverzne ličnosti svjetskih povjesničara i relevantnih autora.

Komunist i diktator koji se suprotstavio Hitleru i Staljinu

Geoffrey Swain, profesor emeritus za Srednjoeuropske i istočnoeuropske studije na Sveučilištu u Glasgowu, autor knjige Tito: A Biography, ističe kako je za određenu generaciju Tito bio heroj Drugog svjetskog rata i Hladnog rata, netko tko se suprotstavio i Hitleru i Staljinu i pobijedio. S druge strane, etničke tenzije u Jugoslaviji koje je Tito uzalud pokušavao razriješiti, ponovo su izronile uslijed sve većih gospodarskih problema i kolapsa Sovjetskog Saveza i drugih komunističkih država istočnog bloka. Dok je Jugoslavija tonula u jezivi rat, njen stari slogan o "bratstvu i jedinstvu" postao je vrijedan gorkog podsmijeha.

Tito je prije svega bio komunist i to je ostao do svoje smrti, ali njegovo iskustvo sa Staljinovim SSSR-om utjecalo je na to da ne bude pretjerano očaran njegovim autoritetom u svjetskom komunističkom pokretu. Slično kao i njegov drug Fidel Castro, u intervjuu s povjesničarkom Phyllis Auty, Tito je zaključio da će povijest biti njegov sudac. Iako je bio manje nasilan i skloniji konzultacijama od drugih komunističkih diktatora, Tito je svejedno bio diktator. Kritičare i suparnike je redovito uklanjao s pozicija moći: 1954. Milovana Đilasa, 1966. Aleksandra Rankovića, 1967. Svetozara Vukmanovića Tempa, 1968. "praxisovce". Jedino je bliskog suradnika Edvarda Kardelja zadržao uza sebe do kraja.

Njegov model socijalizma utemeljena na radničkom samoupravljanju trebao je, u teoriji, osloboditi radnike od navodnog otuđenja kapitalizma i omogućiti im da prepoznaju svoje kolektivne interese i rade na zajedničkim ciljevima; u isto vrijeme, trebao je dokinuti etničke tenzije između Hrvata, Srba i ostalih naroda. No jugoslavenski eksperiment sa samoupravljanjem nestao je s ovom državom bez traga. A upravo Tito snosi glavni dio odgovornosti za propast samoupravljanja i Jugoslavije: u ključnom trenutku 1968. kada su svijet tresli masovni prosvjedi, Tito je poručio radnicima i studentima da će slušati njihove zahtjeve - umjesto toga, zaustavio je  razvoj samoupravljanja  i prebacio još veću moć u ruke republičkih elita, što je samo raspirilo nacionalističke strasti. Titov neuspjeh potvrda je da se komunizam i diktatura ne mogu kombinirati, zaključuje Swain.

Pomoć Zapada i zatvaranje očiju pred zločinima

Misha Glenny, novinar BBC-a koji se bavi jugoistočnom Europom i ratovima u bivšoj Jugoslaviji devedesetih u svojoj knjizi The Balkans, 1804-2012: Nationalism, War and the Great Powers piše kako je Titova Jugoslavija uvećala svoj međunarodni prestiž osnivanjem pokreta nesvrstanih, saveza zemalja u razvoju koji je nastao iz prosvjeda zbog manipulativne prakse dvaju tadašnjih supersila, SSSR-a i SAD-a. Neočekivana korist koju je Jugoslaviji donio ovaj neobični status omogućila joj je da daleko nadmaši balkanske susjede poput Bugarske i Rumunjske u životnom standardu. Amerika i zapadna Europa odobravale su Jugoslaviji pomoć i kredite, a njeni radnici odlazili su raditi diljem zapadne Europe, poglavito u Zapadnu Njemačku. Režim je bio dovoljno liberalan da spriječi masovno otuđenje kakvo je vladalo u Čehoslovačkoj ili Rumunjskoj, a kad je tajna policija UDBA provodila obračun nad disidentima, Zapad je zatvarao oči pred ovim kršenjem ljudskih prava radi zadržavanja dobrih odnosa s Jugoslavijom.

Titov autoritet proizlazio je i iz njegova heroizma u Drugog svjetskom ratu na čelu partizanskog pokreta, posebno zato što ga nije instalirala sovjetska Crvena armija kao u satelitskim državama istočne Europe. Ali nakon završetka Drugog svjetskog rata, vodstvo nove Jugoslavije provelo je svoju surovu verziju revolucionarne pravde. Nakon što se na Bleiburgu više od sto hiljada odbjeglih ustaša, domobrana, pripadnika drugih poraženih vojski i civila koji su ih pratili predalo britanskoj vojsci, a ona ih izručila Titovim partizanima, nekih 50 hiljada vojnika i 30 hiljada civilnih izbjeglica pogubljeni su pri povratku u Sloveniju.

Suprotstavljanje najmoćnijoj komunističkoj sili nije učinilo Tita demokratom. Nikad nije dopustio provjeru svoje popularnosti na slobodnim izborima, iako bi na njima vjerojatno pobijedio. Čitava jugoslavenska politička struktura počivala je na Titovu uvjerenju u vlastitu nepogrešivost. Kako je primijetio Đilas, Tito je raskrstio sa Staljinom, ali ne i sa staljinizmom. S druge strane, prvi put u svojoj povijesti, većina naroda Jugoslavije uživala je ekonomski prosperitet pod njegovom vladavinom, zaključuje Glenny.

Raspad SSSR-a ima korijen u raskolu s Jugoslavijom 1948.

Bernard Cook, profesor emeritus povijesti na Sveučilištu u New Orleansu, navodi kako je Tito uveo centralno planiranje sovjetskog stila, nacionalizaciju industrije i bankarskog sustava i kolektivizaciju poljoprivrede. Štoviše, jugoslavenski ustav iz 1946. preuzet je gotovo riječ po riječ od staljinističkog sovjetskog ustava iz 1936. Jugoslavenska tajna policija bila je također ustrojena po uzoru na sovjetsku, a političke žrtve njene represije broje se u stotinama hiljada: ne samo nacističkih simpatizera i suradnika, već i intelektualaca iz srednje klase, liberala i demokrata.

No do kraja 1947. odnosi Staljina i Tita počeli su se pogoršavati zbog sve veće TItove neovisnosti unutar istočnog bloka koju Staljin nije namjeravao tolerirati. Komunistički informbiro 1948. je javno proglasio Tita "buržujskim nacionalistom" i izbacio Jugoslaviju. Nakon izolacije istočnog komunističkog bloka, tokom koje je zamalo došlo i do invazije, Tito je proveo čistku staljinista, od kojih je veliki broj završio na Golom otoku, dok se u isto vrijeme približio zapadnim zemljama predvođenim SAD-om. Staljin tako nije uspio slomiti Tita, već je stvorio suparničku komunističku zemlju u Europi. U biti, konačni raspad SSSR-a krajem osamdesetih ima svoj korijen u Titovom alternativnom socijalističkom putu 1948., zaključuje Cook.

Kombinacija tiranije i liberalizacije

U knjizi 20th Century A-Z: Dictionary of World Biography koji je uredio Frank Magill, osnivač izdavačke kuće Salem Press, Tito je predstavljen kao jedan od velikih političkih vođa dvadesetih stoljeća, pri čemu se također ističe njegov sukob s Hitlerom i Staljinom te njegov talent da vodi kako revoluciju (narodnooslobodilački pokret u Drugom svjetskom ratu), tako i državu. Tito je, navodi se, bio sposoban manevrirati kroz ekstremno kompleksnu i višeslojnu mrežu sila, boreći se i protiv vanjskih neprijatelja (nacističke Njemačke i fašističke Italije), kao i domaćih (ustaša, četnika i ostalih).

Bio je prvi komunistički lider koji je nakon Drugog svjetskog rata postao diplomatski saveznik Zapada kao i predvodnik Trećeg svijeta koji je kroz kombinaciju tiranije i liberalizacije uspostavio Jugoslaviju kao silu koju se nije moglo zanemariti u europskoj i svjetskoj politici. No u mnogim aspektima provodio je samovolju i uzgajao kult ličnosti kao i njegov protivnik Staljin. Njegova netolerancija prema kritikama, čak i od ideološki srodnih suradnika poput Đilasa, okaljala je njegovu tvrdnju da je zagovornik egalitarne demokracije. Njegova ekonomska politika dovela je sedamdesetih do gospodarske stagnacije, nezaposlenosti i inflacije. Nije uspio razriješiti probleme Jugoslavije, a njegove neosporne zasluge mogu se uvelike pripisati okolnostima vremena i mjesta.

Umro prekasno za konstruktivne promjene, a prerano da zaustavi kaos

Na kraju, u ovaj pregled može se uvrstiti i analiza Ive Banca, budući da je ovaj hrvatski povjesničar doktorirao na Sveučilištu Stanford i predavao na Sveučilištu Yale do 2009. Banac u članku za čuvenu Encyclopedia Britannica o Titu zaključuje kako je ironija njegovog izvanrednog života to što je kreirao uvjete za konačno uništenje njegova životnog pothvata. Umjesto da dopusti demokratizaciju, stalno je ometao napore reformista, dok u isto vrijeme nije uspio zadovoljiti njihove protivnike. Stvorio je federalnu državu, ali u isto vrijeme stalno je izražavao strah od posljedica decentralizacije. Znao je da se Hrvati, Srbi, Slovenci i ostali ne mogu integrirati u neku nad-naciju, ali njegov je "jugoslavizam" nalikovao na unitarizam. Promicao je samoupravljanje, ali nikad nije prepustio monopol moći Komunističke partije. Dopustio je slobodu znanosti, umjetnosti i kulture nečuvenu u sovjetskom bloku, ali svejedno je osuđivao Zapad. Propovijedao je miroljubivu koegzistenciju, ali je izgradio Jugoslavensku narodnu armiju koja je 1991. dokrajčila umiruću Jugoslaviju. Nakon smrti je ostavio državnu riznicu praznom, a političke oportuniste izvan kontrole. Umro je prekasno za konstruktivne promjene, a prerano da spriječi kaos, zaključuje Banac.


*
Uhićen muškarac koji se automobilom pokušao zabiti u okupljene ispred džamije u Parizu

Uhićen muškarac koji se automobilom pokušao zabiti u okupljene ispred džamije u Parizu


Foto: FaH

U PARIZU je uhapšen muškarac koji se automobilom pokušao zabiti u masu okupljenu ispred džamije u četvrti Creteil, prenosi Reuters.

Istu informaciju je potvrdila i policija koja je izvijestila kako nitko nije ozlijeđen u incidentu.

Kako su izvijestili iz policije muškarac je oko 18.30 sati po lokalnom vremenu pokušao prijeći preko barijere uz cestu koja je postavljena ispred džamije.

Motivi napada zasad su nepoznati.

Uskoro opširnije...
 


*
Zašto Slovenija tvrdi da joj pripada cijeli Piranski zaljev?

Zašto Slovenija tvrdi da joj pripada cijeli Piranski zaljev?


Foto: Hina

GRANICA u Savudrijskoj vali koju Slovenci zovu Piranski zaljev te mogućnost izravnog kontakta Slovenije s otvorenim morem u središtu su dugogodišnjeg prijepora dviju država i za slovensku stranu ključno pitanje u arbitražnom postupku.

Za razliku od kopnenih, granice na moru između jugoslavenskih republika nisu bile određene, pa je to poslije osamostaljenja zapravo bio glavni problem u odnosima Slovenije i Hrvatske.

Parlamentarnom deklaracijom o "cjelovitosti" Piranskog zaljeva iz 1994. godine Slovenija je postavila tezu da joj pripada cijeli zaljev iako u tome nema uporišta u međunarodnom pravu.

Slovenija je svoj zahtjev argumentirala tvrdnjom da je njezina republička milicija vrijeme SFRJ imala jurisdikciju i kontrolu u cijelom zaljevu, dok je Hrvatska  dokumentima iz tog vremena dokazivala suprotno, tvrdeći da to nije točno.

Povijesne okolnosti

Drugi slovenski argumenti bio je pozivanje na posebne "povijesne okolnosti" jer se granični morski prostori mogu podijeliti i drugačije od onoga što piše u UN-ovoj konvenciji o pravu mora ako se dokaže kako je riječ o "povijesnom" prostoru i posebnim okolnostima.

Na tezu o tome da je Savudrijska vala za Sloveniju važan "povijesni zaljev" i da treba primijeniti nekonvencionalne načine razgraničenja, Hrvatska nije pristajala i kao polazište predlagala razgraničenje u Savudrijskoj vali crtom sredine, dok se o tome ne donese konačno rješenje.

Za Sloveniju je u pitanju razgraničenja na moru važan dokument poznat pod nazivom sporazum Drnovšek - Račan iz 2001., od kojega je bivši hrvatski premijer odustao nakon što je shvatio da za njega nema političke potpore u  Saboru i nakon protesta hrvatskog stručnjaka za međunarodno i pomorsko pravo.

Bez isključivog gospodarskog pojasa


Tim je sporazumom bilo predviđeno da Slovenija dobije oko tri četvrtine Savudrijske vale i preko posebnog koridora, tzv. dimnjaka, koji je dotad bio dio hrvatskog teritorijalnog mora, kontakt s otvorenim morem, a Hrvatska bi u jednom trokutu zadržala morsku granicu s Italijom. Taj koridor, predviđao je sporazum, zapravo bi postao dio međunarodnog mora i nijedna država u njemu ne bi imala suverena prava poput, primjerice, raspisivanja isključivog gospodarskog pojasa.

Od tada je Sloveniji bila na snazi teza da taj sporazum mora biti polazište za konačno rješenje i da Slovenija ne može pristati na ništa manje od onoga što je on predviđao.

Po arbitražnom sporazumu, sud treba odlučiti o toku morske i kopnene granice Hrvatske i Slovenije, o vezi (junction) Slovenije s otvorenim morem i o režimu upotrebe relevantnih morskih područja. Za određivanje granične crte, arbitražni sud primjenjivat će međunarodno pravo. Za točku koja govori o vezi Slovenije prema otvorenom moru primjenjivat će se međunarodno pravo, načelo pravičnosti (equity) te načelo dobrosusjedskih odnosa.

Hrvatska je istaknula da se granica u Savudrijskoj vali/Piranskom zaljevu treba odrediti od ušća rijeke Dragonje, gdje završava kopnena granica, i da se od te točke zaljev razgraniči primjenjujući crtu ekvidistance.

Granica na moru

Slovenija je s druge strane istaknula da cijeli zaljev pripada njoj, da su to njezine unutarnje vode, da je ona za vrijeme bivše Jugoslavije nadzirala cijeli zaljev i da se stoga treba primijeniti načelo 'uti possidetis juris', koje znači da svaka strana treba zadržati za sebe ono što je ranije imala.

Kako stajalište slovenskih stručnjaka  vezi s očekivanom presudom arbitara o granici na kopnu i moru ovih dana prenosi agencija STA, oni smatraju da Hrvatska neće imati argumente da se suprotstavi odluci arbitraže kako veći dio Piranskog zaljeva pripada Sloveniji, navodno  upravo zato što se granica na moru među njima uspostavlja po prvi put.

Slovenski stručnjaci nešto s oprezniji u pogledu toga kako će arbitri riješiti pitanje "izlaza na otvoreno more" i to zbog različitog tumačenja izraza "junction" u engleskom tekstu arbitražnog sporazuma.

U vrijeme kad su se arbitražnim sporazumom bavili pravnici s obje strane granice, slovenska je strana taj neutralni izraz tumačila kao pomorski koridor, a hrvatska kao mogućnost da Slovenija dobije kontakt s otvorenim vodama u jednoj točki, bez smanjivanja hrvatskih teritorijalnih voda.


*
Norveški masovni ubojica žali se Europskom sudu zbog izolacije u zatvoru

Norveški masovni ubojica žali se Europskom sudu zbog izolacije u zatvoru


Foto: Hina
 
NORVEŠKI masovni ubojica Anders Breivik, koji je formalno promijenio ime u Fjotolf Hansen, uputio je žalbu Europskom sudu za ljudska prava zbog uvjeta u zatvoru, rekao je njegov odvjetnik u četvrtak.
 
Ranije ovoga mjeseca norveški vrhovni sud odbacio je žalbu Andersa Breivika, protuislamskog ekstremnog desničara koji je u srpnju 2011. ubio 77 osoba.
 
"Bit žalbe je prosvjed protiv pretjerane izolacije"
 
Jedan od njegovih odvjetnika, Oeystein Storrvik, najavio je da će se žaliti Europskom sudu za ljudska prava u Strasbourgu.
 
"Bit naše žalbe je prosvjed zbog pretjerane izolacije te da ta izolacija traje dugo vrijeme", rekao je Storrvik državnoj televiziji NRK.
 
Breivik nastoji oboriti presudu norveškog prizivnog suda iz ožujka da se njegovom izoliranošću u ćeliji koja ima tri sobe ne krše ljudska prava. 


Preuzeto sa portala INDEX.HR

20.04.2024
  • Čovjek se zapalio pred sudnicom u New Yorku gdje traje suđenje Trumpu
  • Izrael: U Pojas Gaze je došlo 276 kamiona s pomoći
  • Scholz: Rat u Ukrajini mogao bi potrajati još nekoliko godina
  • Azerbajdžan i Armenija dogovorili povratak sela. "Ovo je prekretnica"
  • "I Izrael i Iran pokušavaju spasiti obraz." Iranci na ulici viču: "Smrt cionistima"
  • Šef NATO-a: Nitko nema koristi od rata na Bliskom istoku
  • Iranski ministar: Izraelski dronovi nisu prouzročili štetu ili žrtve u Isfahanu
    19.04.2024
  • Trump: Opstanak Ukrajine je važan za SAD
  • New York Times: Stranka krajnje desnice bi mogla odlučiti hrvatske izbore
  • Scholz traži od saveznika u NATO-u da Kijevu isporuče šest sustava Patriot
  • EU misli da Kina isporučuje Rusiji komponente za izradu oružja
  • SAD: Blokirat ćemo puno članstvo Palestine u UN-u, trebaju pregovarati s Izraelom
  • Zapovjednik kenijske vojske poginuo u padu vojnog helikoptera
  • Argentina traži partnerski status u NATO-u
    18.04.2024
  • Netanyahu britanskom šefu diplomacije: Sami ćemo odlučiti kako ćemo odgovoriti Iranu
  • Njemački i britanski šefovi diplomacije pozvali Izrael na suzdržanost od eskalacije
  • U izraelskim napadima uništeno više od 4000 embrija u Gazi
  • Rusi nadograđuju svoje tenkove-kornjače. Sad imaju radijske ometače
  • U BiH pronađena djevojčica iz Njemačke, žrtva trgovine ljudima
  • Rusi raketirali Černihiv, poginulo najmanje 13 ljudi
  • Birači izvan Hrvatske: Putovala sam dva sata, ali htjela sam glasati, volim Hrvatsku
    17.04.2024
  • Kanađanin se obogatio prevarivši više od milijun Amerikanaca
  • Ukrajinski gradonačelnik otišao u rat pa ubijen tijekom misije
  • Godina kada je cijela Europa gorjela
  • SAD britanskom sudu dao jamstva potrebna za izručenje Juliana Assangea
  • Koliko je jaka iranska vojska?
  • SAD: Ovo su informacije koje imamo o osveti Izraela. Neke mogućnosti su zastrašujuće
  • Katastrofalne poplave u Dubaiju. U jednom danu palo kiše koliko inače u godinu dana
    16.04.2024
  • Ovaj čovjek ispraznio je gradove, uveo potpuno ludilo i pobio milijune
  • Deseci porotnika odbili biti na suđenju Trumpu. Jedan rekao: Jednostavno nisam mogao
  • Izraelski doseljenici ubili 2 Palestinca na Zapadnoj obali, naoružani upali u selo
  • Izraelski vojnici ušli u Libanon pa upali u Hezbollahovu zamku i stradali
  • Čeka se odgovor Izraela. Ako uzvrati istom mjerom, Iran neće imati šanse
  • Rusi brutalno raketiraju milijunski grad. To je najava kopnene ofenzive?
    15.04.2024
  • Zelenski: Izraelu su pomogli saveznici, a mi mjesecima čekamo pomoć
  • Palestinci oduševljeni zbog napada na Izrael. "Klali su nas više od šest mjeseci"
  • Izrael: Oborili smo neprijateljski dron lansiran iz Jemena
  • Izraelska vojska: Odobreni su operativni planovi i za ofenzivu i za defenzivu
  • Iran: Mogli bismo gađati Amerikance ako budu branili Izraelce
  • Policajka ubila napadača iz Sydneyja. Njegovi roditelji: Samo je radila svoj posao
  • Izrael: Curica koja je ozlijeđena u iranskom napadu je kritično
    14.04.2024
  • Širi se lažna slika eksplozije u Teheranu
  • Iran: Lansirali smo i projektile i dronove na Izrael
  • Izrael: Spremni smo za mogući iranski napad
  • Žena u SAD-u ubila dečka i svoju bebu. Upozoravala na apokalipsu zbog pomrčine
  • Iran zaprijetio Izraelu. Biden se ranije vraća u Washington
  • Scholz otputovao u Kinu. Nalazi se sa Xijem
  • Banda iz Bugarske u Britaniji ukrala 54 milijuna funti pomoći. Ovo je njihova taktika
    13.04.2024
  • Biden očekuje iranski napad na Izrael, poručio im: Nemojte
  • UN: Potonuo brod s migrantima kod talijanske obale, nestalo 45 migranata
  • Iran i Izrael desetljećima su neprijatelji. Prijeti li zaista eskalacija sukoba?
  • SAD: Iranski napad na Izrael je stvarna prijetnja, branit ćemo ga
  • Cijene nafte blizu 92 dolara zbog straha od eskalacije na Bliskom istoku
  • Skočio s kruzera u more prije tjedan dana. Otac: Dobar je ronilac, vjerujem da je živ
  • Agencija: Švedska neće ispuniti klimatske ciljeve bez promjena politike
    12.04.2024
  • Macron: Moramo se trajno pripremiti za geopolitičku i geostratešku promjenu
  • Iran: Naš odgovor Izraelu bit će kontroliran i neće izazvati eskalaciju
  • Turska priprema novi mirovni plan za Ukrajinu
  • Američki general: Rusi su nadoknadili gubitke puno brže od očekivanog
  • Nizozemska daje još 400 milijuna eura Ukrajini
  • Japanski premijer: Ukrajina riskira kolaps bez američke podrške
  • Navalni je prije smrti uspio dovršiti autobiografiju, objavit će se
    11.04.2024
  • Pucnjava u Americi ispred džamije. Ozlijeđeno više osoba
  • Jedna osoba ubijena u napadu nožem u Francuskoj. Napadača ubila policija
  • Britanija najavila redovite vojne vježbe s Amerikom i Japanom
  • Velike mjere sigurnosti na utakmicama u Madridu i Parizu zbog ISIL-ovih prijetnji
  • Britanski TV doktor pacijentici radio botoks u zamjenu za seks
  • Sastali se Biden i japanski premijer, najavili "nikad viđenu" obrambenu suradnju
    10.04.2024
  • Američka savezna država zabranila gotovo sve pobačaje
  • 15-godišnjak izveo pokolj u školi u SAD-u. Zbog toga u zatvor idu i njegovi roditelji
  • UN: U Ukrajini je naglo porastao broj poginulih i ozlijeđenih civila
  • Ukrajinska obrana je pred kolapsom. Ovo su najgori scenariji za kraj rata
  • Trump i britanski ministar razgovarali o izdvajanju članica NATO-a na obranu
  • Umro je Peter Higgs
  • Izrael nabavlja 40.000 šatora za evakuaciju ljudi iz Rafaha
    09.04.2024
  • Vatikan tvrdi da je protiv zakona koji kriminaliziraju istospolne radnje
  • Razbijena mreža krivotvoritelja novca u Napulju. Novčanice zvali Maradona i Pele
  • Zašto Rusija tako manijakalno želi okriviti Ukrajinu za masakr u Moskvi?
  • SAD: Vršimo pritisak na Izrael da dopusti više kamiona s pomoći u Gazi
  • Izraelski oporbeni čelnik: Dogovor o oslobađanju talaca je težak, ali izvediv
  • SAD: Nismo obaviješteni o datumu izraelske invazije na Rafah
    08.04.2024
  • Ukrajina dronovima napala nuklearku Zaporižja. Dron ubio dijete u Belgorodu
  • Savjetnik iranskog vrhovnog vođe: Nijedno izraelsko veleposlanstvo nije sigurno
  • Šef ukrajinskih obavještajaca: Rusija krajem proljeća kreće u novu veliku ofenzivu
  • Od par sela do najmoćnije sile svijeta. Ovako je nastao, rastao i propao Rim
  • Ruanda obilježava 30. godišnjicu genocida nad Tutsijima
  • Cameron: Britanska podrška Izraelu nije bezuvjetna
    07.04.2024
  • Zelenski: Ukrajina bi uskoro mogla ostati bez projektila protuzračne obrane
  • Scholz: EU treba ulagati više u zajedničku sigurnost da nas se nitko ne usudi napasti
  • Uhićena Greta Thunberg
  • Milanović: Odlazak u Čepin otkazao sam zbog reputacijskog rizika
  • Musk: Tesla će 8. kolovoza predstaviti robotaksi
  • Ruska kapsula Sojuz vratila tri člana posade ISS-a na Zemlju
  • Broj mrtvih u tajvanskom potresu popeo se na 13. Stotine još zatočene
    06.04.2024
  • Kuba pokušava smanjiti napetost nakon prosvjeda, građanima zajamčeni obroci
  • Potres od 4.8 kod New Yorka. Problemi u zračnom i željezničkom prometu
  • Europol: Europskoj uniji prijeti više od 800 kriminalnih mreža
  • EK: Očekujemo od Izraela da brzo omogući veći pristup humanitarne pomoći Gazi
  • Rusija: Glavno potencijalno područje za dijalog sa SAD-om je naoružanje u svemiru
  • Izrael smijenio dva časnika smrti sedam humanitaraca u Gazi
    05.04.2024
  • World Central Kitchen i španjolski humanitarci obustavljaju pomoć Gazi morem
  • Huti: Ubijeno 37 ljudi u američkim i britanskim napadima na Jemen
  • Kineskinja ukrala 5.8 milijardi eura, htjela doći u Hrvatsku i vladati Liberlandom
  • Veliki Bidenov zaokret, SAD poslao najžešće upozorenje Izraelu dosad
  • Vođa Hamasa: U prijedlogu Egipta o prekidu vatre ništa novo. Neprihvatljiv je
  • Održao govor na kiši, razbolio se i umro. Predsjednik SAD-a bio je mjesec dana
  • Za vikend izvedena jedna od najvećih pljački u povijesti Los Angelesa
    04.04.2024
  • Zelenski: Rusi pripremaju mobilizaciju 300.000 ljudi do lipnja. Peskov: Nije istina
  • Ukrajinska fronta je pred urušavanjem. Časnici: Skoro ništa nam više ne može pomoći
  • UN obustavlja noćno dopremanje pomoći u Gazu nakon smrti humanitaraca
  • Milanović: Danas je bilo nevjerojatno slušati što Plenković govori
  • Na Tajvanu traje velika potraga. Urušen otok, nagnute zgrade, nastale goleme rupe
  • Nakon prosvjeda u Turskoj priznata pobjeda kurdskog gradonačelnika
  • Plenković: Putin je najveći poticatelj proširenja EU
    03.04.2024
  • Bijela kuća: SAD nije umiješan u napad na iransko veleposlanstvo u Damasku
  • Tisuće Izraelaca i dalje prosvjeduju protiv vlade, došli s bakljama pred parlament
  • Predsjednik Izraela ispričao se nakon smrti sedam hu
  •  
    OSTALE VIJESTI
    Vođa Hamasa stigao u Istanbul, sastat će se s Erdoganom
    Rusija će otvoriti centar za proizvodnju dronova
    Bivša manekenka pokušala izliječiti rak sokovima. Umalo je umrla
    Šire se snimke: "Ukrajinci sinoć napali Rusiju s 50 dronova"
    Amerika blizu povijesne odluke o Ukrajini. Ovo bi moglo promijeniti tijek rata
    Ukrajinci dronom napali Ruse, ubijen ruski ratni reporter
    Sjeverna Koreja testirala "superveliku" bojevu glavu krstareće rakete
    Njemački ratni brod štitio trgovačke brodove od napada Huta u Crvenom moru
    Otkrivena golema crna rupa u našoj galaksiji, neočekivano je blizu Zemlje
    Ovo je čovjek koji se zapalio pred sudnicom gdje traje suđenje Trumpu. Umro je
    Eksplozija u bazi proiranske milicije u Iraku, spominje se zračni napad. Jedan mrtav
    SAD povlači vojsku iz Nigera
    SAD uveo sankcije suradniku izraelskog ministra
    Sjeverna Koreja testirala bojeve glave krstarećeg projektila
    Ruski projektil uništio skladište žitarica u regiji Odese u Ukrajini
    Čovjek se zapalio pred sudnicom u New Yorku gdje traje suđenje Trumpu
    Izrael: U Pojas Gaze je došlo 276 kamiona s pomoći
    Scholz: Rat u Ukrajini mogao bi potrajati još nekoliko godina
    Azerbajdžan i Armenija dogovorili povratak sela. "Ovo je prekretnica"
    "I Izrael i Iran pokušavaju spasiti obraz." Iranci na ulici viču: "Smrt cionistima"






    Google






    Rezultati

    STARE ANKETE

    KAPIJA

    25-05-1995



    OSTALE VIJESTI
    Vođa Hamasa stigao u Istanbul, sastat će se s Erdoganom
    Rusija će otvoriti centar za proizvodnju dronova
    Bivša manekenka pokušala izliječiti rak sokovima. Umalo je umrla
    Šire se snimke: "Ukrajinci sinoć napali Rusiju s 50 dronova"
    Amerika blizu povijesne odluke o Ukrajini. Ovo bi moglo promijeniti tijek rata
    Ukrajinci dronom napali Ruse, ubijen ruski ratni reporter
    Sjeverna Koreja testirala "superveliku" bojevu glavu krstareće rakete
    Njemački ratni brod štitio trgovačke brodove od napada Huta u Crvenom moru
    Otkrivena golema crna rupa u našoj galaksiji, neočekivano je blizu Zemlje
    Ovo je čovjek koji se zapalio pred sudnicom gdje traje suđenje Trumpu. Umro je
    Eksplozija u bazi proiranske milicije u Iraku, spominje se zračni napad. Jedan mrtav
    SAD povlači vojsku iz Nigera
    SAD uveo sankcije suradniku izraelskog ministra
    Sjeverna Koreja testirala bojeve glave krstarećeg projektila
    Ruski projektil uništio skladište žitarica u regiji Odese u Ukrajini
    Čovjek se zapalio pred sudnicom u New Yorku gdje traje suđenje Trumpu
    Izrael: U Pojas Gaze je došlo 276 kamiona s pomoći
    Scholz: Rat u Ukrajini mogao bi potrajati još nekoliko godina
    Azerbajdžan i Armenija dogovorili povratak sela. "Ovo je prekretnica"
    "I Izrael i Iran pokušavaju spasiti obraz." Iranci na ulici viču: "Smrt cionistima"


    SVASTARIJE


    Osmrtnicama ba

    Ovo je čovjek koji se zapalio pred sudnicom gdje traje suđenje Trumpu. Umro je

    Srpski medij: Brat osumnjičenog za ubojstvo Danke nije umro prirodnom smrću

    Francuska naredila trgovcima označavanje proizvoda kojima su smanjili pakiranje

    Iranski mediji umanjuju značenje izraelskog napada. ˝Eksplozije su bile kao petarde˝

    Netanyahu njemačkoj ministrici pokazao fotografije punih tržnica u Gazi, naljutila se

    Tri Rusa padobranima skočila iz stratosfere na Sjeverni pol, pogledajte snimku

    Što se stvarno događa u sukobu Izraela i Irana? Predstava kojom se skriva ono važno

    Počeli izbori u Indiji. Trajat će više od mjesec dana

    Izrael napao Iran. Sastaju se čelnici G7, stižu reakcije Irana

    Putnik (33) preminuo na letu Ryanaira iznad Italije, s njim bila i trudna supruga





    prodaja stanova pik smrtovnice/a> blumen horoskop kalkulator online knjige pdf cvijece vicevi