28 ljudi nalazi se u karanteni nakon što je i treća osoba zaražena bubonskom kugom u kineskoj pokrajini Unutarnja Mongolija.
Kako javlja državna agencija Xinhua, radi se o kineskom lovcu koji se kugom zarazio nakon što je pojeo divljeg zeca.
Ova vijest dolazi svega tjedan dana nakon što su vlasti objavile da su još ranije dvije osobe u istoj provinciji također zaražene kugom.
Ovo je treći put da je bolest, ista koja je prouzročila Crnu smrt, jednu od najsmrtonosnijih pandemija u ljudskoj povijesti, otkrivena u ovom dijelu svijeta. U svibnju je jedan mongolski par umro od bubonske kuge nakon što su pojeli sirovi bubreg svisca, lokalni narodni lijek, piše CNN.
Kod dvoje ranijih pacijenata, koji dolaze iz kineske pokrajine Unutarnje Mongolije, liječnici iz Pekinga dijagnosticirali su plućnu kugu, javlja državna agencija Xinhua. Oni se liječe u bolnici u pekinškom okrugu Chaoyangu, a vlasti su poduzele mjere preventivne kontrole.
Kugu uzrokuju bakterije, a prenosi se ugrizima buha i zaraženim životinjama. Može se u razviti u tri različita oblika. Bubonska kuga uzrokuje natečene limfne čvorove, septikemična kuga inficira krv, a plućna napada pluća. Ova posljednja, koju se razvila kod dvoje kineskih pacijenata, zaraznija i štetnija. Ako se ne liječi, uvijek završava smrću, kažu podaci Svjetske zdravstvene organizacije (WHO).
Tijekom srednjeg vijeka, epidemije kuge opustošile su Europu, ubivši oko 50 milijuna ljudi. U međuvremenu su izumljeni antibiotici, kojima se može izliječiti većina infekcija, ako se dovoljno rano počne. Ali kuga nije nestala. Zapravo, upravo se vraća. Od 2010. do 2015. godine, širom svijeta prijavljeno je 3248 slučajeva, među kojima je prema podacima WHO njih 584 završilo smrću. Tri endemske zemlje su Demokratska Republika Kongo, Madagaskar i Peru.
U SAD-u svake godine bude od nekoliko do nekoliko desetaka slučajeva kuge, pokazuju podaci Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC). U saveznoj državi Coloradu, 2015. godine dvije su osobe umrle od kuge, a godinu prije tamo je bilo osam prijavljenih slučajeva. Budući da je u posljednjih 20 godina bilo blizu 50.000 slučajeva zaraze ljudi, WHO danas kugu smatra bolešću koja se ponovno pojavljuje.