IAKO je u svijetu nešto smanjen broj nuklearnih bojnih glava, svjetske nuklearne sile i dalje moderniziraju i razvijaju to oruje, objavio je istraivački institut za mir u Švedskoj.
Ukupne zalihe nuklearnih bojnih glava u svijetu iznosile su 13.865 na početku godine, što predstavlja smanjenje od njih 600 u odnosu na početak 2018., ističe Štokholmski međunarodni istraivački mirovni institut (SIPRI).
Ta procjena obuhvaća nuklearne bojne glave koje su aktivne, u skladištima ili spremne za rashodovanje.
"Naš izvještaj pokazuje da se ukupan broj nuklearnog oruja smanjuje, no sve drave koje posjeduju takvo oruje ili ga moderniziraju ili su najavile takve planove", ističe stručnjak SIPRI-ija Shannon Kile za njemačku novinsku agenciju dpa.
Za devet drava zna se ili sumnja da posjeduju nuklearno oruje, a to su SAD, Rusija, Britanija, Francuska, Kina, Indija, Pakistan, Izrael i Sjeverna Koreja.
"Jasno je da nuklearno oruje ostaje središnji dio njihovih vojnih strategija i doktrina o nacionalnoj sigurnosti", dodaje ističući da se nuklearno oruje "i dalje smatra vanim za nacionalnu sigurnost".
Oko 2000 nuklearnih bojnih glava je u stanju visoke pripravnosti
SIPRI navodi da se oko 2000 nuklearnih bojnih glava dri u stanju visoke pripravnosti.
SAD i Rusija, najveće svjetske nuklearne sile, posjeduju više od 90 posto svjetskih zaliha nuklearnog oruja.
Institut procjenjuje da SAD, prema podacima prikupljenim do siječnja ove godine, posjeduje 6185 nuklearnih bojnih glava, a Rusija 6500.
Obje drave smanjile su zalihe u skladu s bilateralnim sporazumom iz 2010. o ograničavanju nuklearnog oruja poznatom kao Novi START, no smanjivanje broja rezultat je uklanjanja zastarjelih bojnih glava iz vremena hladnog rata.
Tempo smanjivanja broja usporava se u odnosu na stanje prije deset godina, napominje Institut.
Dodaju da se ne vode "pregovori čak ni o najjednostavnijem produetku" vaenja Novog START-a, čija primjena prestaje 2021., napominje Kile.
Sve nuklearne sile i dalje razvijaju nuklearno oruje