OPASAN toplinski val zahvatio je zapad i sjever Europe, a njegov vrhunac očekuje se danas, ali neće posustati ni tokom vikenda.
Središte toplinskog vala nalazi se na zapadu Francuske, odnosno istoku Njemačke, a iako se sam vrhunac očekuje danas, meteorološka stranica AccuWeather javlja da se iznimno visoke temperature očekuju i tokom vikenda, a istu prognozu daje i Severe Weather Europe.
Padaju rekordi u Velikoj Britaniji
Kako javlja Guardian, u Velikoj Britaniji padaju rekordi, a pojavili su se i neočekivani problemi uslijed toplinskog vala. Temperatura je počela utjecati i na eljezničku infrastrukturu, zbog čega vlakovi voze sporije. Probleme u eljezničkom prometu ne stvaraju samo visoke temperature nego i oluje i grmljavina na sjeveru zemlje, za koje Guardian javlja da su utjecali na signalizaciju na eljeznicama, što je također dovelo do problema.
Osim toga, javljaju i kako se vrhunac toplinskog vala poklopio s jednim od najprometnijih dana u zemlji kada se radi o letovima. Škola je završila i britanske obitelji ovog petka kreću na putovanja, a postoji opasnost od brojnih pregrijanih automobila na cestama, što će također oteati promet.
No trains at all departing from Leeds. Lightning strike apparently. I’m trying to write up an interview with âŚ@networkrailâ bosses. The irony. pic.twitter.com/978obqDxqF
— Arj Singh (@singharj) 27. srpnja 2018.
Poznati britanski zeleni travnjaci više se ne zelene, a zanimljiv video koji prikazuje promjene u mjesec dana, objavila je i Europska svemirska agencija:
From green to brown in a month - as the #heatwave continues, the #Sentinel3 mission reveals how vegetation colour has changed in just one month.
— ESA (@esa) July 26, 2018
Details: https://t.co/0F1nQgtntx pic.twitter.com/kDWg5D3fC7
Current heatwave reveals the ghost of Chatworth's #17thCentury knot garden.@ChatsworthHouse #StuartEngland pic.twitter.com/UuDH6p5PFt
— Lord Grey's Regiment (@joinLordGrey) 26. srpnja 2018.
Toplinski val utječe i na ivotinje, a veterinari javljaju kako su ovog lipnja i srpnja primili najviše divljih ivotinja u povijesti.
Britanski meteorolozi za danas su najavili temperature od 37 °C, što znači da bi trebao biti srušen rekord najviše zabiljeene temperature od 36,7 °C iz 2015. godine. Britanci čekaju oluje koje su najavljene za danas, ali BBC javlja da se i sljedećeg tjedna očekuju iznimno visoke temperature.
U Nizozemskoj srušeno 15 rekorda
Kako javlja NL Times, u Nizozemskoj je srušeno čak 15 temperaturnih rekorda. Nizozemska treći dan zaredom mjeri temperature više od 30 °C, a temperaturni rekordi oboreni su na 15 različitih meteoroloških stanica od 33 koje su postavljene širom zemlje.
Njihov nacionalni meteorološki institut izdao je narančasto upozorenje zbog vrućine još u srijedu, a to upozorenje i dalje je na snazi. NL Times podsjeća na posljednji toplinski val iz 2015. godine, kada je i Velika Britanija zabiljeila rekordne temperature. Dodaju i kako očekuju rušenje rekorda u nadolazećim danima te da se visoke temperature prognoziraju do sljedećeg petka, što će za Nizozemsku značiti 20 dana pod udarom toplinskog vala.
Metal u mostovima toliko se zagrijao da se ne moe otvoriti prolaz za brodove
I u Nizozemskoj su se pojavili brojni problemi vezani uz visoke temperature. Primjerice, u Apeldoornu je lokalni zoološki vrt morao zatvoriti nastambu s makaki majmunima jer su temperature zbog kamenja u nastambi prerasle 50 °C. Ondje inače među majmunima mogu prošetati ljudi, a Uprava ZOO-a poručuje kako to okruenje nije sigurno za posjetitelje i osoblje.
Osim toga, u Frieslandu je zatvoren jedan od mostova jer se metal u njemu uslijed prevelikih vrućina toliko zagrijao i spojio da se više ne moe otvoriti za prolaz brodova. Isto se dogodilo s mostovima u Amsterdamu, kojih je zatvoreno 12, a toliko su se ugrijali da su se "spojili" na dijelu koji bi se trebao otvoriti kako bi ispod njega prošli brodovi.
Gradski slubenici pokušavaju ohladiti mostove nakon čega će napraviti novu procjenu stanja i vidjeti mogu li se mostovi opet otvoriti. Došlo je i do topljenja asfalta, uginuća hiljada riba u Krabbeplasu kraj Vlaardingena, a počele su se razvijati i opasne alge zbog kojih je izdano upozorenje.
U Francuskoj se biljee najviše temperature od 1976. godine