Poglavar Rimokatoličke crkve papa Franjo stigao je u irački glavni grad Bagdad u četverodnevnu službenu posjetu , što je njegovo najrizičnije inozemno putovanje od izbora 2012. i prva posjeta pontifika toj zemlji.
Papa Franjo stigao je u Irak na prvu ikad papinu posjetu tamo i na svoje prvo međunarodno putovanje od početka pandemije koronavirusa.
Papa Franjo posjetio je danas crkvu “Sayedat al-Najat” u Bagdadu koja je napadnuta u terorističkom napadu 2010. godine.
Državna TV Al-Iraqiya emitovala je uživo slijetanje papinog aviona.
Na međunarodnom aerodromu u Bagdadu dočekao ga je irački premijer Mustafa al-Kadhimi i veliki broj zvaničnika i iračkih sveštenika.Papa bi trebao posjetiti iračke gradove Bagdad, Erbil i Nineveh, a u Najafu bi se trebao sastati i s vodećim šiitskim klerikom Alijem al-Sistanijem.
Zbog straha od sigurnosti, ovo je dosad bila njegova najrizičnija posjeta, ali papa je inzistirao da je “dužan”.
Pokušat će umiriti opadajuću kršćansku zajednicu i poticati međureligijski dijalog – susrećući se s najcjenjenijim iračkim sveštenikom šiitskih muslimana..
Papa će također održati misu na stadionu u Irbilu na sjeveru Iraka.
U avionu za Irak, Papa je rekao da je sretan što ponovo putuje, dodajući:
“Ovo je značajno putovanje i dužnost je prema zemlji koja je toliko godina bila mučenička.”
Ranije je rekao da irački kršćani ne mogu biti “iznevjereni po drugi put”, nakon što je papa Ivan Pavao II otkazao planove za putovanje 1999. godine, kada su se razbili razgovori s vladom tadašnjeg predsjednika Sadama Husseina.
Avion poletio iz Rima
Avion Alitalije koji je prevozio papu, njegovu pratnju, sigurnosno osoblje i oko 75 novinara, napustio je jutros rimski aerodrom Leonardo da Vinci na 4,5 satnom letu do iračkog glavnog grada Bagdada.
Papa Franjo izjavio je ranije da ljudi u Iraku ne smiju ponovo biti iznevjereni, nakon što je njegovom prethodniku Ivanu Pavlu Drugom bila zabranjena posjeta toj zemlji 2000. godine.
Papa je pred posjetu Iraku koja će trajati do ponedjeljka, 8. marta, pozvao vjernike da se mole kako bi njegov odlazak u tu zemlju prošao na najbolji način i donio željene rezultate.
On je izjavio je da je cilj njegove posjete da pokaže solidarnost sa kršćanskom zajednicom u Iraku, koju čini oko 300.000 ljudi, što je tek jedna petina u odnosu na njihov broj prije američke invazije 2003. godine i brutalnog nasilja ekstremista koje je uslijedilo nakon toga.
Zbog dolaska pape iračke vlasti preduzele su oštre mjere bezbjednosti za čije spovođenje je angažovano dodatnih nekoliko hiljada bezbjednosnih službenika.
Obimne sigurnosne mjere
Posjeta pape dolazi nakon niza raketnih i bombaških samoubilačkih napada, koji su izazvali strahovanje za njegovu bezbjednost.
Bezbjednosni zvaničnik višeg ranga izjavio je da su bezbjednosni službenici obučeni za najgore scenarije, od uličnih obračuna do bombaških i raketnih napada.
Osim zabrinutosti zbog mogućeg nasilja, posjetu pape dodatno komplikuje nagli porast broja zaraženih virusom korona.
Specijalne jedinice iračkog Ministarstva unutrašnjih poslova i vojska Iraka postaviće poseban bezbjednosni kordon oko pape gdje god da krene, a dronovi će neprestano nadgledati rute kojima će se kretati.
Timovi za eksplozive i antiterorističke jedinice biće u pripravnosti u slučaju otkrivanja bilo kakvih sumnjivih naprava ili izbijanja uličnih sukoba.
Osim toga, okupljanjima u čast posjete pape Franje prisustvovaće i prerušeni obavještajci i službenici državne bezbjednosti. Tim tehničara će da ometa ili prekida sumnjive pozive ili radijsku komunikaciju.
Ukupno 10.000 obučenih službenika brinuće se za bezbjednost pape.
Vatikanski zvaničnici i lokalne crkvene starješine rekli su da su zadovoljni time što je iračke snage moći da obezbijede adekvatnu zaštitu pape Franje i članova njegove svite.
Na ulicama su postavljeni bilbordi i posteri sa likom pape Franje, a iračke i vatikanske zastave postavljene su na zgradama.
Iračka Vlada uvela je zabranu putovanja između provincija i policijski čas od 20.00 do 5.00 časova radnim danima, a vikendom je uveden cjelodnevni policijski čas.
Zvaničnik policije istakao je da su ranije uvedene mjere olakšale obezbjeđivanje zaštite pape Franje tokom posjete Iraku.