TUZLARIJE - TUZLA DANAS 27.10.2024. Servisne informacije .... i malo tuzlarija
Održan je Tuzlanski maraton. Trčalo se 5 kilometara, polumaraton i maraton, a prvi put je organizovana i Školska trka za učenike osnovnih i srednjih škola. Dobro je da je organizovana, a bilo bi dobro da se fizičkoj aktivnosti djece i mladih pridaje veći značaj.
To što sedmično imaju određeni broj časova tjelesnog (kako smo nekad zvali fizičkog vaspitanje) ne znači ništa ako se taj čas ne realizuje nikako ili se odradi reda radi. Pouzdano znam da ima učenika koji su sedmi osnovne, a da ne znaju šta je kozlić, strunjača, da nisu nikad igrali košarku, rukomet, da nisu radili gimnastičke vježbe kao ni bilo koji bazni sport.
Nekad igraju odbojku, a o pravilima jedva da šta znaju. Danas su trčali oni koji se sportom inače bave ili pokazuju određeni afinitet, a i među njima ima onih koji nepravilno trče.
Često se djeca kritikuju, kao provode vrijeme uz mobitel, provode što im je draže i jer ih odrasli ne animiraju. Neće dijete samo ići na bazen, planinu, šumu, na sportske terene, treba ga uputiti, pokazati.
Zato kažem, bilo bi dobro da se bar taj čas tjelesnog pošteno odradi, svaka čast izuzecima i onima koji se trude, ali ima ih koji ne zarade platu. U okviru školskog plana i programa može se puno toga, najlakše je tražiti opravdanje.
Koliko se promijenio stil života i odnosa prema fizičkoj akivnosti školske djece najbolje se vidi kada se uporede stare slike sa sportskih događaja. Imali smo sportskih radnika čije se djelovanje graničilo sa fanatizmom kao što je bio Sele, ne mora biti kao tada, ali neki pomak bi se morao napraviti, inače se ne trebamo čuditi djeci koja su na granici prekomjerne težine i koja doslovno ne znaju trčati.
Divan je dan, trkače je vrijeme poslužilo.
Pozdrav
S.M.
SLIKE TUZLE
Porodilišta - u toku protekla 24 sata rođeno je 8 beba, 3 djevojčice i 5 dječaka
Hitna služba - u toku protekla 24 sata obavljeno je 188 intervencija
Vatrogasci - PVJ Tuzla imala je 3 intervencije
MUP TK - javni red i mir je narušen 7 puta, zabilježeno je 5 krivičnih djela i 8 saobraćajnih nezgoda
|