TUZLARIJE - OSTALE VIJESTI

*
Poraz od Belgije na Grbavici 3:4

Nogometna reprezentacija BiH poražena je od Belgije na Grbavici 3:4 u okviru 9. kola kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo slijedeće godine u Rusiji.

Izabranici Mehmeda Baždarevića su odigrali dobru utakmicu, ali protiv vrlo dobre selekcije Belgije nisu mogli.

U drugoj utakmici 9. kola u našoj grupi, Estonija je porazila Gibraltar u gostima 0:6. Meč posljednjeg 10. kola kvalifikacija naša selekcija igra protiv Estonije u Talinu u utorak.

Gosti su šokirali punu Grbavicu na samom otvaranju utakmice u četvrtoj minuti. Eden Hazard je probio desnu stranu bh. odbrane i uposlio Thomasa Meuniera koji sa desetak metara vara nemoćnog Asmira Begovića. Ipak, pogodak “crvenih đavola“ nije šokirao izabranike Mehmeda Baždarevića.

Brzo su se konsolidovali i počeli prijetiti belgijskom golu. Nagrada je stigla poslije pola sata igre. Lijepu akciju Edina Džeke u pogodak je bez većih problema pretvorio Haris Medunjanin za 1:1. Svega devet minuta kasnije nova radost na “Grbavici“. Begović je ispucao loptu iz svog šesnaesterca, ona je preletjela sve odbrambene igrače Belgije i stigla do Edina Višće, koji je bio neumoljiv za preokret i vodstvo BiH sa 2:1.

Belgija i drugo poluvrijeme otvara bolje od bh. tima. Nakon nekoliko poluprilika, Belgijanci stižu do izjednačenja u 59. minuti. Begović je intervenisao nakon udarca Yannicka Carrasca sa desetak metara, lopta se kratko odbila na nju je natrčao Michy Batshuayi i pospremio je u mrežu. Do novog preokreta na “Grbavici“ je došlo u 69. minuti, kada je mrežu BiH za vodstvo 3:2 pogodio kapiten Jan Vertonghen.

Tračak nade bh. reprezentacija vratila je u 82. minuti. Nakon kornera koji je izveo Izez Hajrović najviši u protivničkom šesnaestercu bio je Dario Аumić koji je zakucao loptu u mrežu Thibauta Courtoise. Ipak, samo dvije minute kasnije Carrasco ponovo vraća Belgiju u vodstvo 4:3 i ispostavilo se postavlja konačan rezultat.

Baždarević: Puno grešaka koje smo skupo platili

Veoma dobra utakmica, ali i sa naše strane previše grešaka za ovakav nivo, istakao je Mehmed Baždarević, selektor fudbalske reprezentacije Bosne i Hercegovine nakon poraza od Belgije (3:4) u Sarajevu u večerašnjem meču devetog kola Grupe H kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo u Rusiji 2018.

“Zalaganje i borbenost našeg tima bio je jako dobar, ali, kako sam rekao, napravili smo previše grešaka za ovako ozbiljnu ekipu koja i bez toga ti napravi puno fudbalskih problema. Da smo imali još malo iskustva i želje, mogli smo sačuvati 3:3 i u posljednjih deset minuta pokušati ostvariti pobjedu. Puno, puno individualnih grešaka u zadnjoj liniji koje smo skupo platili”, rekao je Baždarević i dodao: “Nedostajalo nam je koncentracije u zadnjoj liniji kod igrača koji igraju u svojim klubovima i ne smiju im se dešavati ovakve greške. Morali smo više komunicirati kada su u pitanju defanzivni zadaci”.

O katastrofalnom terenu stadiona Grbavice na koji su se žalili iz belgijske reprezentacije, Baždarević je kazao: ”Da se ne lažemo, nikome ne odgovara kiša i ovakav teren. Da je bio dobar teren, bila bi još bolja utakmica i bila bi to prednost za našu ekipu koju smo sastavili večeras od brzih igrača i dobrih tehničara. Žao mi je što smo dočekali jednu ovakvu reprezentaciju na ovakvom terenu”.

Baždarević je pohvalio igru većine igrača protiv snažnog protivnika, posebno istaknuvši Harisa Duljevića.

Martinez: Problem nam je pravio teren, presudio naš pobjednički mentalitet

Preovladavao je pobjednički mentalitet naše ekipe i zbog toga smo slavili, istakao je Roberto Martinez, selektor fudbalske reprezentacije Belgije, koja je večeras u Sarajevu pobijedila BiH, rezultatom 4:3.

Učesnik Svjetskog prvenstva naredne godine u Rusiji po teškom terenu stadiona Grbavica i u devetom kolu kvalifikacija Grupe H demonstrirao je snagu, te pokazao da će biti jedan od favorita na planetarnoj fudbalskoj smotri.

”Prvih 20 minuta meča nametnuli smo svoju igru, ali zbog tehničkih problema i terena kojeg nismo očekivali da će biti ovakav, te i snažne igre bosanskog tima došli smo u rezultatski deficit do poluvremena”, kazao je Martinez: ”Ipak, uz izuzetno dobar karakter i snagu povratili smo pobjednički duh, opet nametnuli svoju igru i zasluženo pobijedili. Opet ću reći, teren je bio izazovan za obje strane, ali naši igrači nisu odustajali i nisu se željeli predati”.

Džeko: Golovi koje smo primili nemaju veze s profesionalnim fudbalom

Kapiten nogometne reprezentacije Bosne i Hercegovoine Edin Džeko bio je vidno razočaran nakon Belgije čime je reprezentacija BiH ostala bez šansi da zaigra u baražu za SP.

Džeko je istakao da su igrači dali svoj maksimum, ali da reptrezentacija BiH nije smjela izgubiti ovu utakmicu.

”Od prvog do zadnjeg igrača smo dali maksimum. Želja je postojala, borili smo se i to nam niko ne može osporiti. No, bez obzira na to nismo smjeli izgubiti. Golove koje smo primili nemaju veze s profesionalnim fudbalom. Ako želimo da napredujemo nešto treba da se promijeni”, kazao je Džeko nakon utakmice.

1

OBNOVI SADRŽAJ

FTV

OSTALE VIJESTI

Potraga za mladićem koji je upao u Miljacku: Solak: Nismo našli ništa što bi nas navelo na neki trag

U Sarajevu skup protivljenja Trumpovoj odluci: \'Zemlja Palestinaca ne može se nikome poklanjati\'

U konkurenciji 16 najboljih svjetske rang liste: Cerić osvojila bronzu, Samardžić peta na turniru u Rusiji