Izjava francuskog predsjednika Emmanuela Macrona, u kojoj je našu zemlju nazvao tempiranom bombom koja kuca pored Hrvatske, izazvala je burne reakcije domaće i svjetske javnosti. Većina smatra da ovakve izjave nemaju uporište, već predstavljaju spin.
videoprilog Adne Madžarević (Dnevnik 2)
Godine 2015. širom Pariza niz terorističkih udara i više od 130 ubijenih. Godinu poslije horor u Nici. Prošle godine Božićni sajam u Strazburu pretvorio se u krvavi advent. U BiH, pak, posljednji teroristički napad bio je prije četiri godine kada su ubijena dvojica bh. vojnika. Gdje je opasnije?
- Kako mi možemo biti tempirana bomba kad nemamo ozbiljnih terorističkih prijetnji niti incidenata, a onaj koji to ima i gdje su pale velike žrtve terorizma nije tempirana bomba? - pita Dragan Mektić, ministar sigurnosti BiH (SDS).
Mektić podsjeća i na stalni nadzor povratnika sa stranih ratišta, te da veći problem ima upravo Francuska. Čak deset puta više. Na raport zbog svega u Predsjedništvo BIH pozvan je francuski ambasador u našoj zemlji Guillaume Rousson.
- Predsjedavajući Komšić upoznao je ambasadora Roussona da je učestvovanje u stranim oružanim formacijama krivično djelo po bh. zakonodavstvu, te o tačnom broju do sada procesuiranih povratnika sa stranih ratišta - navedeno je u saopćenju nakon sastanka.
Podaci bh. sigurnosnih agencija govore da na stranim ratištima boravi manje od 100 bh. državljana, što je neuporedivo manje u odnosu na druge zemlje. No, kako to obično biva, i statistika se različito tumači. Pa i među kolegama krovne državne institucije.
- Postoji od onog što je rekao, od terorističkih bombi koje bi mogle doći od tih islamskih ratnika motivisanih političkim islamom, koji je dugo godina bio prisutan - naveo je član Predsjedništva BiH Milorad Dodik (SNSD).
- Neke retrogadne političke snage iz BiH i okruženja bi voljele da BiH ima ovu vrstu problema, voljele bi da je BiH tempirana bomba zbog povratnika sa stranih ratišta. Na njihovu žalost, to nije tako - kaže Šefik Džaferović, član Predsjedništva BiH (SDA).
Da BiH radi sve što može i da ostaje kredibilan partner SAD-a potvrđeno je na sastanku američkog ambasadora sa članovima Predsjedništva BiH. I izvještaji poput posljednjeg State Departmenta poručuju da je napredak vidljiv.
- Od inkriminiranja učešća na stranim ratištima, procesuiranja osoba koje su učestvovale u njima, u preventivnom radu i objektivnom sagledavanju tog problema - navodi Eldan Mujanović, profesor na Fakultetu za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije.
Kada radikalne izjave stižu od najvažnijih evropskih lidera, posebno dobiju na značaju. Stoga je šteta već nanesena, a o motivima je teško govoriti. Mnogo je onih koji ovo vide kao opravdanje Evrope zbog posljednjih odluka u vezi sa Sjevernom Makedonijom i Albanijom.
- Jedna vrsta opravdanja za kompletnu blokadu Zapadnog Balkana. Ali naš je zadatak da i pored toga radimo na procesima NATO i evropskih integracija - zaključuje Denis Čarkadžić, stručnjak za EU integracije.
Nije samo bh. javnost ostala šokirana izjavama Macrona. Na društvenim mrežama mnogi svjetski analitičari ocjene Macrona nazvali su neprihvatljivim.