TUZLARIJE - OSTALE VIJESTI

*
BiH - Italija 0:3

Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine poražena je u 9. kolu kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2020. godine pred oko 10.000 gledalaca na zeničkom stadionu Bilino polju od lidera grupe J, selekcije Italije rezultatom 0:3 (0:2).

Italijani su tako ostvarili devetu pobjedu i zadržali maksimalan učinak, dok se reprezentacija BiH porazom oprostila od domaćih navijača i bez ikakvih šansi za plasman dočekuje posljednji meč u kvalifikacijama protiv Lihtenštajna.

Gosti su veći dio meča bili bolji tim, mada je i reprezentacija BiH u prvom poluvremenu u nekoliko navrata ozbiljno zaprijetila golu Donnarumme.

No, Italijani su uspjeli iskoristiti dvije prilike i golovima stopera Francesca Acerbija u 21. i Lorenza Insignie u 37. minuti doći do visokog vodstva.

Na otvaranju drugog poluvremena, u 53. minuti, Belotti je dobro šutirao sa oko 18 metara iskosa sa desne strane te pogodio za vodstvo gostiju od 3:0, čime je praktično bilo riješeno pitanje pobjednika.

Reprezentacija BiH do kraja je pokušavala doći do počasnog pogotka, ali nije bilo većih šansi.

BiH će priliku za plasman na EURO 2020 tražiti kroz baraž u martu naredne godine, a Italija je trijumfom u Zenici, pod vodstvom Roberta Mancinija ostvarila 10. uzastopnu pobjedu te oborila 80 godina star rekord. Devet uzastopnih pobjeda ta selekcija ostvarila je u periodu 1938. - 1939., kada ih je vodio selektor Vittorio Pozzo.

ZENICA - Stadion Bilino polje. Gledalaca 10.000. Glavni sudija: Sandro Schareer (Švicarska). Strijelci: 0:1 – Acerbi (21.), 0:2- Insigne (37.), 0:3- Belotti (53.). Žuti karton: Kovačević (BiH), Bernardeschi i Bonucci (Italija).

BIH: Šehić- Kvržić, Kovačević, Bičakčić, Kolašinac- Bešić (61. Sarić), Pjanić (77. Jajalo), Cimirot- Višća (61. Hodžić), Džeko, Krunić. Selektor: Robert Prosinečki.

ITALIJA: Donnarumma (88. Gollini)- Florenzi, Bonucci, Acerbi, Emerson- Barella, Jorginho, Tonali- Bernardeschi (75. El Shaarawy), Belotti, Insignie (87. Castrovilli). Selektor: Roberto Mancini.

Mancini: Išli smo s ciljem da dobijemo sve utakmice

Italija je već ranije osigurala plasman na EURO 2020, koji je večeras, inače prvi put u historiji, definitivno ostvarila i selekcija Finske. BiH će novu šansu da im se pridruži na smotri najboljih evropskih nogmetnih selekcija imati u martu iduće godine kroz baraž Lige nacija.

- Mislim da će BiH otići na EP, sa tako dobrim igračima kao što su Edin Džeko i Miralem Pjanić - kazao je na pres-konferenciji nakon utakmice gostujući selektor Roberto Mancini, koji je dodao kako moraju još puno raditi da bi na EP-u mogli pobjeđivati i bolje ekipe od BiH.

Italijanski tim je večeras oborio i 80 godina star rekord od devet uzastopnih pobjeda, koliko je italijanska selekcija ostvarila u periodu 1938.-1939. godine pod vodstvom selektora Vittoria Pozzoa, čime je Mancini i na taj način ušao u historiju italijanskog reprezentativnog nogometa.

Na novinarsko pitanje kako se postiže da ekipa upiše deset uzastopnih pobjeda, Mancini je odgovorio da su od početka sebi zacrtali cilj da žele pobjeđivati.

- Ne znam. Vjerovatno tu ima malo i sreće, ali išli smo tim putem. Željeli smo da pobijedimo u svakoj utakmici - kazao je Mancini, koji je u toku ovih kvalifikacija koristio 22 igrača, a što su kao posebno postignuće isticali italijanski novinari.

Prosinečki: Teško se bilo vratiti nakon jeftino primljenih golova

- Do dva kiksa, iz kojih smo primili golove, imali smo nekih šansi. Sigurno je da nismo s ovakvom Italijom bili pravi. Teško se bilo vratiti nakon dva gola minusa. Oni su u nastavku odigrali kako treba, na kraju su razvodnili utakmicu, a mi nismo mogli doći do poluprilika. Oni su do kraja mogli dati još koji gol - kazao je selektor bh. tima Robert Prosinečki.

- Italija je u ovom trenutku bolja reprezentacija. Ne bih htio reći da su više htjeli, ali to je reprezentacija koja nas je nadigrala. Primali smo jeftine golove - istakao je Prosinečki, koji je dodao da moraju čestitati Italiji, jer je drugo poluvrijeme bila superiornija i zasluženo pobijedila.

Na novinarsko pitanje da li će nakon utakmice u Lihtenštajnu, koju 18. novembra igraju u Vaduzu, završiti posao na klupi bh. selekcije, Prosinečki je kazao da ne zna odgovor na to pitanje.

- To pitanje trebate postaviti predsjedniku i ljudima u Savezu. Mi sada, za tri dana, igramo protiv Lihtenštajna pa ćemo vidjeti šta će biti - kazao je Prosinečki, koji je istakao kako vjeruje da bh. selekcija ima kvalitet da kroz baraž izbori plasman na EP.

(1 + 196)

OBNOVI SADRŽAJ

FTV

OSTALE VIJESTI
Od ponedjeljka izmještanje, nakon toga sklanjanje šatora: U \'Vučjaku\' počeli uzimati hranu, neće ga dobrovoljno napustiti

Hronična opstruktivna bolest pluća: U Zenici osnovano udruženje oboljelih od respiratornih bolesti

Subašić: Pružili nam podršku: Kraljevski dvor Švedske odgovorio Majkama Srebrenice

Ceremonija na vojnom aerodromu u Batajnici: Vojska Srbije predstavila nove helikoptere kupljene u Rusiji

Nepoznate osobe polile je kerozinom i zapalile: U bolnici umrla djevojka žrtva silovanja u Indiji

Ceremonija u Olimpijskoj dvorani \'Juan Antonio Samaranch\': Svečana promocija 5.161 diplomanta i magistranta UNSA

Sjećanje na legende: Osamnaest godina nisu s nama - Pimpek i Kindže

Trump: Hvala Iranu na poštenim pregovorima o razmjeni zarobljenika
Sjeverna Koreja: Šest europskih zemalja glumi psa čuvara SAD-a
Beskućnici će ipak moći prodavati svoje novine ispred trgovina Hofer u Sloveniji
SAD i Iran razmijenili zarobljenike
Oko 1000 prosvjednika protiv plana ujedinjenja Bjelorusije s Rusijom
Američka vojska tvrdi da su im Rusi srušili dron u Libiji, traže ga nazad
Prevrnuo se autobus u Srbiji, ozlijeđeno 15 Makedonaca koji su išli na skijanje
Vozači kamiona blokirali ceste po cijeloj Francuskoj, sukob s policijom u Parizu
Ruskog milijardera u Londonu udario auto dok je šetao psa, umro je
Trump i predsjednik Južne Koreje: Situacija sa Sjevernom Korejom je ozbiljna
Trump najavio da će meksičke kartele proglasiti teroristima pa odustao
Za Bijelu kuću opoziv Trumpa je "lakrdija", neće sudjelovati
U Hong Kongu već pola godine prosvjeduju za demokraciju. Ne žale ni za čim
Golemi požar plamti u blizini Sydneyja, doslovce se ne može ugasiti
Tko je napadač koji je u američkoj bazi ubio troje ljudi? Saudijac, mrzio je SAD