TUZLARIJE - SAOPŠTENJA

20.08.2010.
SBBBiH-Fahrudin Radončić općine Tuzla - saopćenje
Tribina mladih u MZ Kreka


Više od 50 mladih ljudi prisustvovalo je sinoć tribini Foruma mladih općine Tuzla SBBBiH – Fahrudin Radončić, održanoj u prostorijama mjesne zajednice Kreka. Druga po redu tribina mladih pod nazivom „Srednje i visoko obrazovanje“, na kojoj su govorili stručnjaci iz oblasti obrazovanja i ekonomije i mladi članovi Foruma, imala je za cilj ukazati na nedostatke postojećeg obrazovnog sistema u Bosni i Hercegovini, te zajedno sa mladima pronaći najbolji pristup u njihovom rješavanju.



Ističući reformu obrazovnog sistema kao osnov reformi i napretka društava, a što najbolje potvrđuju brojni primjeri uspješnih zemalja širom svijeta, tribinu na temu srednjeg i visokog obrazovanja otvorio je prof.dr.Mirsad Đonlagić, nosilac jedne od tri liste za Zastupnički dom Parlamenta Federacije BiH iz Tuzlanskog kantona.

-Naša država je 2003.godine potpisala pristupanje procesu reforme, uvođenjem Bolonjskog procesa. Time je preuzela i odgovornost za realizaciju svih obaveza. Međutim, nakon toga državne strukture su stvar prepustile institucijama na način da je rješavaju kako umiju i znaju. Na taj način nisu stvorene niti elementarne pretpostavke za realizaciju i uspjeh reforme. No, stvari će se morati promjeniti ukoliko želimo da postanemo dio evropskog akademskog prostora i na taj način otvorimo perspektivu za mlade koji završavaju fakultete na univerzitetima u BiH. No, nije samo država zakazala, nego je akademska zajednica a prije svega Rektorska konferencija bila neaktivna i time stvorila prostor u kome se ništa ne dešava, kazao je Đonlagić.

On je dodao i to da će se u procesu reforme morati stvoriti preduvjeti u obezbjeđenju laboratorijskog prostora i bibliotekarskog fonda i na taj način stvoriti pretpostavke za razvoj sposobnosti studenata, kako znanje ne bi shvatali samo kao osnovnu aktivnost.



Govoreći o obrazovanju u Bosni i Hercegovini sa stanovišta makroekonomije i direktne povezanosti savremenog obrazovanja i izgradnje uspješnog ekonomskog sistema zasnovanog na inovacijama i znanju, svoje viđenje razvoja zemlje sa mladima je podijelio i mr.Aleksandar Remtić, kandidat na listi za Zastupnički dom Parlamentarne skupštine BiH.

-Oko 32 posto američkih uposlenika, 27 posto evropskih i 10 posto hrvatskih imaju visoku stručnu spremu, što omogućava njihovim ekonomskim sistemima snažan razvoj i podršku inovativnim rješenjima u ekonomskom razvoju. Pred BiH je ozbiljan zadatak da ovo učešće visokoobrazovanih sa 2 do 3 posto povećava, a koje će omogućavati strateški projektovani razvoj. Makroekonomski sistem u BiH hitno treba reformu obrazovnog sistema, poboljšanje znanja i vještina svih uposlenih. Nedostaje ključna Strategija razvoja BiH kao jedinstvenog ekonomskog prostora, kazao je Remetić.

Remetić je još dodao i da bi se pomenutom Strategijom razvoja konačno definisali ključni pravci razvoja i obrazovne potrebe da se taj razvoj postiže, a na osnovu toga i dizajnirao obrazovni sistem kojim bi se omogućilo mladim ljudima da sa novim zanimanjima, znanjima, vještinama odmah dobijaju adekvatan posao.

Navodeći brojne prepreke u primjeni Bolonjskog procesa, svojim vršnjacima obratila se i Mirna Sarajlić iz Lukavca, kandidat na listi za Zastupnički dom Parlamenta Federacije BiH.

-Izostajanje intergracije univerziteta u BiH, akreditiranje institucija studijskih procesa, te nedovoljna koordinacija Bolonjskog procesa na državnom nivou samo su neke od prepreka u primjeni Bolonjskog procesa. Snažno društvo se može ostvariti jedino povezivanjem snažnih i društveno odgovornih sistema i institucija obrazovanja. Problem je i sve veći broj otvaranja privatnih fakulteta i takva situacija uopšte nije povoljna za perspektivu mladih koji su na margini evropskog sistema obrazovanja. Stoga ovim putem pozivam mlade ljude da se edukuju o reformi visokog obrazovanja, jer jedino edukovani i dobro informisani možemo se udruživati i poztraživati svoja prava, kazala je Sarajlić.

Mahir Nurkanović iz Srebrenika, kandidat na listi za Skupštinu Tuzlanskog kantona, istakao je potrebu uspostavljanja ravnoteže između kadrovskih potreba u društvu i obrazovnog sistema kako bi se smanjila stopa nezaposlenosti.

-S obzirom na trenutnu ekonomsku situaciju, oblast obrazovanja ne možemo posmatrati odvojeno od problema zapošljavanja koji najviše muči nas mlade, a to je onda, samim time, problem budućnosti ove zemlje. Povežimo tržište rada i obrazovnu instituciju i nemojmo stvarati dodatni „neupotrebljivi“ kadar koga, već sada, imamo na svim biroima za zapošljavanje. Time bi se napravio i prostor za stimulaciju, na primjer izučavanja prorodnih i tehničkih nauka, jer je evidentno da nam tog kadra na tržištu rada nedostaje, naglasio je Nurkanović.

Naredna tribina Foruma mladih općine Tuzla na temu srednjeg i visokog obrazovanja bit će održana naredne sedmice.


Press Centar Saveza za bolju budućnost BiH
SBBBiH – Fahrudin Radončić
Tuzlanski kanton




















OSTALE VIJESTI
Rusija protjerala dvojicu talijanskih diplomata
SAD pokrenuo novi val napada na Iran. Teheran: Vodimo rat punih razmjera
Trump uvodi carine od 50% na kanadske proizvode
Masovna pucnjava u SAD-u. Ranjeno devet osoba, napadača upucala policija
Island odlučuje o ulasku u EU. Francuski ministar: "Nemaju što izgubiti"
Selo će održati referendum o proglašenju neovisnosti od UK-a. Bit će samo simboličan
Bruxelles popušta naftnim kompanijama. Kazne se odgađaju do 2030.
Lockheed Martin će početi proizvoditi puno jeftinije rakete za sustav Patriot
Arktik ostaje bez leda brže nego ikad. Zabilježen povijesni pad
Novi britanski premijer izabrao ministre financija, vanjskih i unutarnjih poslova
El Niño donosi više morskih pasa uz obalu Kalifornije. Znanstvenici: Bez panike
Šef ukrajinske vojske smijenjenom ministru: Mihajlo, ispričavam se ako sam te uvrijedio
Šveđani testirali jeftinu raketu protiv dronova. Koštat će oko 8800 eura
UN: Djeca na Haitiju godinama trunu u zatvoru bez suđenja
Zelenski na sastancima s vojnim vrhom. Budanov: Rusi, želja vam se neće ostvariti
VIDEO Sukob kineske obalne straže i filipinske mornarice. Tukli se palicama i veslima
Podignuta optužnica za ubojstvo bivše britanske ministrice. Istražuje se motiv
Poplava razorila grad u Afganistanu. Najmanje 20 mrtvih, više od 100 nestalih
Novi britanski premijer Burnham razgovarao s Trumpom. Pozvao ga u Manchester
Njemačka kreće u lov na utajivače poreza: "Ode Porsche i Rolex. To će ih pogoditi"




SVASTARIJE

CNN: Trumpova administracija skriva ključne informacije o ratu s Iranom

Više od 3100 slučajeva trovanja u makedonskom gradu. Uhapšene tri osobe

Kipar uložio 87.700 eura u kip Charlieja Kirka. Nitko ga ne želi kupiti

Mamdani provjerava može li uhititi Netanyahua. Trump: Neće biti uhapšen

VIDEO Sukob kineske obalne straže i filipinske mornarice. Tukli se palicama i veslima

Bujica razorila grad u Afganistanu. Među više od 100 nestalih je i gradonačelnik

Velika Britanija ima novog premijera

Marokanac u Bologni umro prilikom privođenja. Grad proziva policiju, izbili prosvjedi

S nožem po Zagrebu pljačkao savjetnik u HNB-u. Ima doktorat, predaje na faksevima

Trump o požarima u Kanadi: Trebali bi nam platiti odštetu ili nešto