TUZLARIJE - KULTURA

02.05.2010.
„Srebrenica 19952010“
Najava izložbe fotografija Amela Emrića


U povodu Petnaest godina genocida u Srebrenici Bosanski kulturni centar u Tuzli 6. maja 2010. godine biti će domaćin izložbe fotografija autora Amela Emrića „Srebrenica 19952010“.



Izložba fotografija “Srebrenica 19952010” u izvršnoj produkciji BMG Bosanska medijska grupa Tuzla, tematski tretira problem Srebrenice i njenih stanovnika u periodu mart 1993. - juli 2009. i svjedoče o izbjegličkim konvojima iz Cerske i Srebrenice, padu Srebrenice, preživljavanju u izbjegličkom i povratničkom životu, potragom za nestalima i bolnom 11. julu.

Postavku sačinjava osam panela - četiri dimenzija 5x2, 5 metra i 4 panela 6x2 metra. Ukupno je tehnikom kolaža na osam panela ukomponirano 320 fotografija. Cilj je da Izložba i serije bilborda budu postavljeni širom cijeloga svijeta u okviru kampanje u povodu Petnaeste godišnjice genocida u Srebrenici.

Dokumentarnom fotografijom Amel Emrić pokušao je priču o Srebrenici predstaviti kao jednu cjelinu, nesretni hod bosanskog čovjeka rubom historijskih dešavanja, putem od slobodnog evropskog čovjeka ka žrtvi, koju čitav svijet vidi, žali, ali i rado distancira od svoje svakodnevnice. Od dolaska izbjeglica 1993. godine na područje Tuzlanske regije, tjeranih žestokom ofanzivom na Srebrenicu, pa do danas, Emrić je objektivom svoga fotoaparata bilježio taj život.

Slika Srebrenice, koju je Amel Emrić plasirao svijetu, kao izuzetno zapažen fotoreporter agencije Associated Press, jedna je od najupečatljivijih. Fotografija majke iz Srebrenice, 2002. godine bila je među najzapaženijima u godišnjem izdanju magazina Time. Amel Emrić je jedan od najvjernijih hroničara Srebrenice.


Biografija

Amel Emrić od 1996. godine radi kao fotoreporter agencije Associated Press (AP), a od 2003. je angažiran kao foto-urednik ove agencije, u Dopisništvu u Sarajevu. Kroz fotografije i fotoeseje svjetsku javnost je izvještavao o nasilju nad etničkim manjinama, povratku izbjeglica i problemima vezanim za identifikacije nestalih u ratu u BiH. Za AP je izvještavao iz Saudijske Arabije, zatim iz američke baze Bagram u Afganistanu, sa Kosova nakon ulaska NATO snaga, te sa drugih svjetskih lokaliteta.

Dobitnik je brojnih nagrada među kojima 1999. Drugu na konkursu World Press Photo. Godinu ranije dobio je prvu nagradu na konkursu 56th Annual Pictures of the Year Contest Winners 1998. Za reportažu iz povratničkog naselja Jusići dobitnik je druge nagrade na 63th National Headliner Awards 1997.

Poslom fotoreportera počeo se baviti 1988. radeći u Dopisništvu Večernjih novina. Objavljivao je u New York Times, Washington Post, Guardian, Herald Tribune, Time, Newsweek, Life...
Priredio je šest samostalnih izložbi. Član je Udruženja likovnih umjetnika primijenjenih umjetnosti BiH. Oženjen je i ima dvoje djece. Živi u Tuzli.


BMG

Osmrtnicama ba smrtovnice