TUZLARIJE - KULTURA

14.06.2018.
Decenija BHAAAS-a
Naučni skup koji objedinjuje dijasporu sa BiH

Bosanskohercegovačko-američka akademija umjetnosti i nauka (BHAAAS) ove se godine organizuje od 21. do 24. juna u hotelu Termag na Jahorini čime će jedan od najvećih naučnih skupova u regiji obilježiti deceniju svog postojanja.

Tuzlarije


Ovogodišnji 10. Dani BHAAAS -a će okupiti više od hiljadu učesnika uključujući 300 predavača kroz 27 simpozija iz oblasti medicine, tehničkih, prirodnih, društvenih i humanističkih nauka. 

Osnovni cilj pokretanja Dana BHAAAS jeste spajanje dijaspore i BiH kroz nauku, umjetnost i kulturu čija je misija već sad jasno vidljiva kroz jake mostove BiH sa Sjevernom Amerikom, zemljama regije, dijasporom i cijelim svijetom. Stoga ne čudi što je ovogodišnja konferencija odavno u kalendarima mnogih vrhunskih stručnjaka cijeloga svijeta.

„Ovogodišnji program biće i jedan od najvećih kulturnih događaja u regionu koji će objediniti izložbu doajena bh. slikarstva Safeta Zeca, pozorišnu predstavu „Knjiga mojih života“ nastalu kao teatarska adaptacija autobiografske zbirke kratkih priča bosanskohercegovačkog – američkog književnika Aleksandra Hemona. Tu su i koncert Sarajevske filharmonije, izložba Sjećanja na kamen i slično“, kazala je Predsjednica BHAAAS-a Nirvana Pištoljević.
U naučnom dijelu izdvajamo učešće akademika Dejana Miloševića koji će govoriti o najnovijim istraživanjima u atonauci, novoj oblasti nauke koja proučava kretanja i interakcije sa svjetlošću elektrona u atomima. Jedna atosekunda je milijarditi dio milijarditog dijela sekunde, a atonauka proučava njihovo kretanje. Inače, akademik Milošević redovni je profesor teorijske fizike na Prirodno-matematičkom fakultetu Univerziteta u Sarajevu. Redovni je član Akademije nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine, a od 2014. je član Evropske akademije nauka i umjetnosti.

Kako omogući transmisiju poruke na način na koji je samo pošiljalac i primalac mogu pročitati, upoznat će nas profesor matematike na Wellesley College u Bostonu Ismar Volić. Ovaj bh. stručnjak, koji je držao preko 150 predavanja na pet kontinenata, govorit će na temu „Kriptografija i privatnost“. Pored toga, profesor Volić će održati još dva predavanja, jedno u simpoziju primijenjene matematike na temu topološke obrade podataka, nauke koja izučava „oblik“ podataka, a drugo u simpoziju edukacije gdje će se osvrnuti na važnost STEM (science, technology, engineering, mathematics) obrazovanja, pogotovo u zemljama u razvoju.

Kompleksnost je svuda oko nas i to je jedna od kritičnih nauka za 21. vijek., a o ovoj temi govorit će profesor na Univerzitetu Sjeverne Karoline u Šarloti dr. Mirsad Hadžikadić. Njegovo istraživanje obuhvata oblasti analitike, vještačke inteligencije, medicinske informatike i kompleksnih sistema. Do sada je objavio preko 50 naučnih radova i tri knjige, organizirao međunarodne konferencije, a glavni je editor za časopis Politika i kompleksni sistemi. Dr. Hadžikadić je osnivački dekan Koledža za Informacijske tehnologije i osnivački direktor Instituta za kompleksne sisteme. Trenutno obavlja funkciju Izvršnog direktora analitičkih programa.

Osmrtnicama ba smrtovnice