TUZLARIJE - VIJESTI

09.03.2022. u 22:42 Broj citanja: 527
Usvojen prijedlog da se na pola godine ukinu akcize na naftne derivate

Tuzlarije


Zastupnici Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH usvojili su, po hitnom postupku, Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o akcizama u BiH kojim se ukidaju akcize na naftne derivate na period od šest mjeseci.

Uz Prijedlog zakona usvojen je i amandman HDZ-a tehničke prirode.

Zastupnici danas nisu podržali Prijedlog zakona o zabrani zloupotrebe pojma genocid.

Predlagači ovog zakonskog prijedloga su zastupnici Snježana Novaković Bursać i Jakov Galić, a njime je bilo predviđeno da se zabrana zloupotrebe pojma genocida uvede kao novo krivično djelo za koje bi bila propisana krivična sankcija.

Nije usvojen ni Prijedlog zakona, zastupnika Snježane Novaković Bursać, Nebojše Radmanovića, Obrena Petrovića, Sanje Vulić, Dragana Bogdanića i Ljubice Miljanović o dopuni Zakona o porezu na dodatu vrijednost (PDV) kojim bi PDV na osnovne životne namirnice i lijekove bio smanjen sa 17 na 10 posto.

Usvojen je Prijedlog zakona o dopunama Zakona o PDV-u zastupnika Mirka Šarovića koji podrazumijeva smanjenje PDV-a na pet odsto.

Prijedlog su u parlamentarnu proceduru uputili zastupnici Saša Magazinović, Nermin Nikšić, Nada Mladina i Zukan Helez.

Zastupnici su podržali i Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o platama i naknadama u institucijama BiH po hitnom postupku koji su predložili Nikola Lovrinović, Borjana Krišto, Predrag Kožul, Darijana Filipović i Mijo Matanović.

Usvojen je i zaključak da ovaj prijedlog po hitnom postupku razmatra i Dom naroda.

Danas je usvojen Prijedlog zakona o sprečavanju sukoba interesa u institucijama BiH, čiji su predlagači zastupnici Predrag Kojović, Denis Zvizdić, Nermin Nikšić, Jasmin Emrić, Damir Arnaut, Saša Magazinović, Aida Baručija, Nada Mladina, Zukan Helez i Mirjana Marinković Lepić.

Zastupnici su u drugom čitanju usvojili i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom savjetu BiH. Predlagači su zastupnici Predrag Kojović, Denis Zvizdić, Nermin Nikšić, Jasmin Emrić, Damir Arnaut, Saša Magazinović, Aida Baručija, Nada Mladina, Zukan Helez i Mirjana Marinković Lepić.

Novo mišljenje Ustavnopravne komisije zatraženo je za prijedlog zakona o dopuni Krivičnog zakona BiH, čiji je predlagač zastupnik Denis Zvizdić.



Nije bilo entitetske većine za inicijativu zastupnika Damira Arnauta koja se odnosi na izdavanja jedinstvenih kovid 19 certifikata s QR kodom radi njihovog korištenja van BiH.

Entitetske većine nije bilo ni za podršku inicijativi zastupnika Mirjane Marinković Lepić i Aide Baručije, kojom su tražili da se naloži Vijeću ministara Bosne i Hercegovine da u roku od 90 dana okonča proces usklađivanja zakonodavstva iz oblasti zaštite ličnih podataka s novousvojenim propisima EU.

U drugi krug je upućena i inicijativa zastupnika Damira Arnauta kojom traži od Ministarstva komunikacija i transporta Bosne i Hercegovine da pokrene postupak izmjene Pravilnika o vozačkoj dozvoli radi regulisanja obaveza zamjene vozačke dozvole za lica koja promijene prebivalište.

Zastupnici su usvojili zaključak da Zastupnički dom traži od Doma naroda da Prijedlog zakona o sprečavanju sukoba interesa u institucijama BiH i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću Bosne i Hercegovine usvoji po hitnom postupku, te da istovremeno okonča i proceduru usvajanja Zakona o javnim nabavkama.

Predlagači su zastupnici Predrag Kojović, Denis Zvizdić, Nermin Nikšić, Jasmin Emrić, Damir Arnaut, Saša Magazinović, Aida Baručija, Nada Mladina, Zukan Helez i Mirjana Marinković Lepić.

Usvojen je i zaključak da Zastupnički dom obavještava Delegaciju EU u Bosni i Hercegovini da je Zastupnički dom usvojio Prijedlog zakona o sprečavanju sukoba interesa u institucijama Bosne i Hercegovine i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću Bosne i Hercegovine, nakon što je ranije usvojio Prijedlog zakona o javnim nabavkama, da ih je proslijedio Domu naroda sa zahtjevom za hitno postupanje, te traži od institucija EU da Bosni i Hercegovini odobre kandidatski status za članstvo u EU.

Predlagači su zastupnici Predrag Kojović, Denis Zvizdić, Nermin Nikšić, Jasmin Emrić, Damir Arnaut, Saša Magazinović, Aida Baručija, Nada Mladina, Zukan Helez i Mirjana Marinković Lepić.

Ovim je današnje zasjedanje završeno.

(tuzlarije.net - FTV/Srna)               





OSTALE VIJESTI


12.06.2026. Broj citanja: 82
Junak BiH odigrao utakmicu kakva na SP-u nije viđena od 1966.



12.06.2026. Broj citanja: 145
VIDEO Ibrahimović i Henry zajedno zapjevali hit Dubioze Kolektiv



12.06.2026. Broj citanja: 180
Hoće li BiH navijači uspjeti na otvaranju napraviti što nije nitko u povijesti SP-a?



12.06.2026. Broj citanja: 520
VIDEO Toronto pun navijača BiH. Kanadski novinar: Glupost je da će ih biti 30 hiljada



12.06.2026. Broj citanja: 167
Tragedija na autocesti u Mađarskoj, osam mrtvih



12.06.2026. Broj citanja: 142
Barbarez: Idemo igrati za našu BiH. Ne lijepo, nego na rezultat



12.06.2026. Broj citanja: 129
Izbornik Kanade pred BiH: Oni nisu navikli na naše vrućine



12.06.2026. Broj citanja: 149
Elon Musk postao prvi bilijunaš ikad. Pokušali smo objasniti koliko je to novca



11.06.2026. Broj citanja: 354
Problem za BiH uoči prve utakmice na SP-u. Stoper otpao do kraja turnira



11.06.2026. Broj citanja: 144
Auto se zabio u skupinu učenika na biciklima u Nizozemskoj. Troje mrtvih














OSTALE VIJESTI
Sutkinja blokirala Trumpov fond za "borbu protiv naoružavanja"
Katar je vodio tajne pregovore s Iranom tijekom rata
Iran: Sporazum o prekidu borbi vodio bi ponovnom otvaranju Hormuza
MMF i Ukrajina postigli dogovor o isplati 690 milijuna dolara pomoći
Europska komisija dala rok Bijenalu zbog sudjelovanja Rusije
Ministarstvo pravosuđa SAD-a odobrilo spajanje Paramounta i Warner Brosa
SAD odobrio Poljskoj dodatne 4 milijarde dolara vojne pomoći
Može li Trump postići dobar sporazum s Iranom? Nekoliko je velikih prepreka
Napadač u Teksasu nasumično pucao na ljude. Nakon višesatne opsade pronađen mrtav
U sefu bivšeg španjolskog premijera pronađen nakit vrijedan 1,2 milijuna eura
Ukrajina i Moldavija otvaraju pristupne pregovore s Europskom unijom
SAD razmatra plan za osiguranje iranskog nuklearnog materijala
FIFA je simbol korupcije. Zašto je i dalje tako moćna?
SAD: Iran se obvezuje trajno odreći nuklearnog oružja
Pakistanski premijer: SAD i Iran postigli mirovni sporazum
Reuters: UAE deblokira milijarde dolara za Iran
Rusija razvija satelitski sustav za dronove i povećava vojsku
Američka vojska pripremala misiju za zapljenu iranskog uranija. Trump ju je otkazao
Sudac odbio odgodu uklanjanja Trumpova imena s Kennedy Centra
Papin avion prizemljen zbog tehničkog problema




SVASTARIJE

Junak BiH odigrao utakmicu kakva na SP-u nije viđena od 1966.

VIDEO Ibrahimović i Henry zajedno zapjevali hit Dubioze Kolektiv

Hoće li BiH navijači uspjeti na otvaranju napraviti što nije nitko u povijesti SP-a?

VIDEO Toronto pun navijača BiH. Kanadski novinar: Glupost je da će ih biti 30 hiljada

Tragedija na autocesti u Mađarskoj, osam mrtvih

Barbarez: Idemo igrati za našu BiH. Ne lijepo, nego na rezultat

Izbornik Kanade pred BiH: Oni nisu navikli na naše vrućine

Elon Musk postao prvi bilijunaš ikad. Pokušali smo objasniti koliko je to novca

Problem za BiH uoči prve utakmice na SP-u. Stoper otpao do kraja turnira

Auto se zabio u skupinu učenika na biciklima u Nizozemskoj. Troje mrtvih