27.05.2022. u 07:20
Sloboda poražena u Trebinju, Leotar se revanširao za poraz iz Mejdana

Košarkaši Leotara i Slobode u okviru sedmog kola lige za prvaka Bosne i Hercegovine odmjerili su snage u sportskoj dvorani “Miloš Mrdić”.

Ovo je bio tzv. revanš susret i nova prilika za igrače Leotara budući da su u prvoj fazi Lige 6 savladani od strane Slobode u tuzlanskom Mejdanu rezultatom 103:81. Uoči ovog susreta oba rivala imala su isti omjer pobjeda i poraza, tačnije po dvije pobjede i četiri poraza zbog čega je večerašnji duel bio od iznimne važnosti za obje ekipe, odnosno njihovu borbu za gornji dio tabele. Ipak, nakon izjednačenog prvog poluvremena, domaći su boljom igrom u trećoj dionici prelomili susret i na kraju zasluženo slavili.

Gosti iz Tuzle odlučno su ušli u susret, nisu prepuštali domaćinu da se rastrči na svom terenu kako to oni znaju pa su nakon prve i druge četvrtine održavali minimalnu rezultatsku prednost s kojom su na kraju otišli i na poluvrijeme pri rezultatu 34:36. S obzirom na čvrstu igru oba tima, bilo je za očekivati da će jedna od ekipa u drugom poluvremenu istrčati s idejom agresivnije igre i preuzimanja inicijative. To se i dogodilo na strani domaćina koji su u trećoj dionici velikom serijom ostvarili dvocifrenu prednost sa postignutih čak 33 poena u deset minuta igre. Do kraja susreta iskontrolisali su igru i mirno priveli utakmicu kraju za konačan rezultat 87:78 i svoju treću pobjedu i četvrti poraz gostiju.

Sloboda je u susretu u Bregovima rezultatski dobila tri od četiri četvrtine. Ipak, ona treća, ispostavit će se najvažnija za ishod susreta, izgubljena je velikom razlikom što je igračima Leotara bilo dovoljno da zabilježe pobjedu. Ekipa Slobode imala je nekoliko raspoloženih igrača u ovom meču. Draško Albijanić postigao je 23, Đorđe Lelić 17, Haris Delalić 15 te Ibrahim Durmo 11 poena. Kada je riječ o ekipi domaćina, najefikasniji su bili Nikola Jeftić sa postignutim 21. poenom i Božo Đurasović koji je dodao 19 poena u pobjedi svog tima.

Leotar se pobjedom na svom parketu približio vodećim ekipama te sada sa sarajevskim Sparsima dijele poziciju broj tri i omjer od tri pobjede i četiri poraza. Sloboda je na svom četvrtom gostovanju u Ligi 6 zabilježila i četvrti poraz te su još uvijek bez pobjede u gostima kada je riječ o ligi za prvaka, a novi poraz donio je i diobu pozicije broj pet koju dijele sa banjalučkim Borcem kao i omjer od dvije pobjede i pet poraza nakon sedam odigranih kola. Crveno-crne u nedjelju očekuje susret protiv Širokog koji stiže u Mejdan.