TUZLARIJE - VIJESTI

31.01.2024. u 14:25 Broj citanja: 1820
Od naredne školske godine plaćeno osiguranje i naknada na praktičnoj nastavi

Današnjim potpisivanjem Pravilnika o praktičnoj nastavi otvoren je put ka dualnom obrazovanju na području Tuzlanskog kantona i uređena oblast kojom će od sljedeće školske godine učenicima stručnih škola biti plaćeno osiguranje i naknada na praktičnoj nastavi.
Tuzlarije

Pravilnik je potpisao ministar obrazovanja i nauke Ahmed Omerović u prisustvu predsjednika Kantonalne privredne komore TK Nedreta Kikanovića, direktora srednjih tehničkih i stručnih škola i zainteresovanih privrednika sa područja TK.
Ministarstvo obrazovanja i nauke TK posebnu pažnju posvećuje stručnom obrazovanju, kazao je ovom prilikom ministar Omerović naglasivši da je i sama činjenica da je događaj organizovan u Privrednoj komori indikator želje za saradnjom sa privrednicima.


Tuzlarije


„Fleksibinost u prilagođavanju nastavnih planova i programa, kao i upisnih kvota potrebama poslodavaca odnosno potrebama tržištu rada izuzetno nam je važna. Pravilnik također predstavlja predstavlja osnov da učenici mogu dobiti naknadu. Da poslodavci učenicima mogu isplatiti naknadu za praksu. A to znači da poslodavac sebi u 2. ili 3. razredu stručne škole priprema radnike koji će nakon okončanja stručnog obrazovanja moći da pristupe tržištu rada. Ovaj pravilnik je samo jedan u nizu koraka. Mi ćemo dalje nastaviti sa jačanjem i radom u pravcu srednjeg stručnog obrazovanja kakvo je u zemljama centralne Evrope“, kazao je ministar Omerović.

Danas prezentovanim pravilnikom uređeni su uslovi, oblici, metode i postupci izvođenja praktične nastave u srednjim tehničkim i stručnim školama, ustanovama, kao i poslovnim subjektima. Također je regulisano vršenje stručnog nadzora nad izvođenjem praktične nastave koja se izvodi u školama i kod poslovnih subjekata te uređena finansijska pitanja koja uključuju mogućnosti isplate nagrade za učenike, kao i osiguranje učenika.

Prema riječima predsjednika KPK Kikanovića: „Ovaj pravilnik daje priliku privrednicima TK da u sistemu stručne prakse sebi pripreme nove kadrove za budućnost. Pravilnik reguliše ono što je bilo problematično a to je osiguranje jer privrednici to nisu mogli platiti. To je sada definisano i Ministarstvo je preuzelo plaćanje osiguranja za učenike na praksi a ostavljena je i mogućnost privredniku da može isplatiti učenicima naknadu što će sigurno privrednici prihvatiti.“

Direktor Mješovite srednje građevinsko-geodetske škole Tuzla Kadrija Ibišević naglašava da je ovim riješen problem sigurnosti učenika na praksi i za škole i za poslodavce jer je Ministarstvo obrazovanja i nauke TK na sebe preuzelo plaćanje učeničkih osiguranja.

„Nadam se da će ovaj pravilnik izdići obrazovanje na jedan viši nivo i da ćemo doći u situaciju djeca mogu puno više znanja steći na gradilištu, na konkretnim radovima, u odnosu na ono što smo do sada imali u školama. Velika je stvar da oni mogu konkretno raditi i vidjeti najsavremenije materijale, alate i mašine, znači ono što nemaju u školi“, kazao je direktor Ibišević.

Ovakav sistem obrazovanja postoji u razvijenim zemljama Evrope, a najuspješniji modeli su razvijeni u Njemačkoj, Austriji i Švajcarskoj. Do sada je oblast regulisana sporazumima između škola i poslodavaca a novi pravilnik predstavlja propis koji ima utemeljenje u zakonu, naglašeno je ovom prilikom.

(tuzlarije.net)               





OSTALE VIJESTI


28.07.2026. Broj citanja: 46
Jak potres u Japanu. Urušene kuće, oštećeni mostovi, ispucale ceste, iskočio vlak...



28.07.2026. Broj citanja: 83
FOTO Ovog muškarca traže zbog paljenja oltara i šaranja Gospe u Međugorju



28.07.2026. Broj citanja: 59
Qantasov avion letio iz Melbournea do Toulousea bez stajanja



27.07.2026. Broj citanja: 77
Veliki požari u Francuskoj. Macron: U najtežoj smo situaciji od Drugog svjetskog rata



27.07.2026. Broj citanja: 100
VIDEO Podatkovni centar u SAD-u proizvodi jezivu buku. Susjedi: To traje godinama



27.07.2026. Broj citanja: 84
˝Vatreni oblak˝ iznad Bordeauxa. ˝Požar je iznimno opasan, ovo je neviđeno˝



27.07.2026. Broj citanja: 957
UZNEMIRUJUĆE Brutalan napad na utakmici futsala. Igračica suspendirana na pet godina



27.07.2026. Broj citanja: 152
Federacija BiH proglasila dan žalosti zbog pogibije planinara na Elbrusu



27.07.2026. Broj citanja: 87
Američki napadi paralizirali opskrbu vodom u južnom Iranu



27.07.2026. Broj citanja: 157
Posadi na letu iz Rima iznenada pozlilo. Avion prisilno sletio














OSTALE VIJESTI
Vatra ne slabi, brani se ključna cesta kod Bordeauxa. "Danas je presudan dan"
Dan kad je američka vojska tenkovima napala vlastite ratne veterane
Jak potres u Japanu. Urušene kuće, oštećeni mostovi, ispucale ceste, iskočio vlak...
Wall Street Journal: Trump je promijenio stav o Zelenskom
Kamere vođene AI-jem uočavaju pokušaje samoubojstva u Seulu
Novi ukrajinski balistički projektili uskoro spremni. Mogu dosegnuti Moskvu
Italija se nakon 40 godina vraća nuklearnoj energiji
U kutijama kuće u Francuskoj pronađena tijela pet beba
Milijunska pronevjera stranih donacija u Ukrajini. Optužen nekadašnji visoki diplomat
Talijanski učenici svojim ponašanjem naljutili Tajlanđane. Na kraju se javno ispričali
Zalijepili poster preko Picassa u Londonu i prolili crvenu boju. Sada su osuđeni
SAD bi mogao smanjiti vojnu prisutnost u Europi
Gradonačelnik Moskve objavio da je grad napadnut s više od 390 dronova
Privatni razgovori s Claude AI-jem završili na internetu
Iran objesio dvojicu prosvjednika osuđenih za ubojstva četvorice policajaca
Testni Airbus obavio rekordni let od 24 sata
Staljin je tog dana izdao brutalnu naredbu: "Ni koraka natrag"
Orbán: U Hrvatskoj ne volim jahte, nego male jedrilice i uvale
Iranska televizija objavila video "Gdje ubiti Melaniju Trump"
Potres od 7.1 pogodio Japan. Izdano upozorenje na tsunami




SVASTARIJE

Jak potres u Japanu. Urušene kuće, oštećeni mostovi, ispucale ceste, iskočio vlak...

FOTO Ovog muškarca traže zbog paljenja oltara i šaranja Gospe u Međugorju

Qantasov avion letio iz Melbournea do Toulousea bez stajanja

Veliki požari u Francuskoj. Macron: U najtežoj smo situaciji od Drugog svjetskog rata

VIDEO Podatkovni centar u SAD-u proizvodi jezivu buku. Susjedi: To traje godinama

˝Vatreni oblak˝ iznad Bordeauxa. ˝Požar je iznimno opasan, ovo je neviđeno˝

UZNEMIRUJUĆE Brutalan napad na utakmici futsala. Igračica suspendirana na pet godina

Federacija BiH proglasila dan žalosti zbog pogibije planinara na Elbrusu

Američki napadi paralizirali opskrbu vodom u južnom Iranu

Posadi na letu iz Rima iznenada pozlilo. Avion prisilno sletio