TUZLARIJE - VIJESTI

15.04.2024. u 15:19 Broj citanja: 401
Dan Armije Republike Bosne i Hercegovine svečano obilježen u Banovićima

Polaganjem cvijeća na spomen obilježju, defileom kroz Banoviće, te svečanom akademijom danas je u okvirima centralne manifestacije za Tuzlanski kanton, u Banovićima obilježen Dan Armije Republike BiH.

Tuzlarije


Svečanosti je, uz zvaničnike Skupštine i Vlade Tuzlanskog kantona, prisustvovao i potpredsjednik Federacije Bosne i Hercegovine Refik Lendo, te veliki broj građana, članova boračkih udruženja i saveza, predstavnika političkog i društvenog života.

Obilježavanje je započelo svečanim postrojavanjem učesnika manifestacije, te odavanjem počasti i polaganjem cvijeća na Centralnom spomen obilježju šehidima i poginulim borcima Armije RBiH u Banovićima.

Tuzlarije


Nakon polaganja cvijeća uslijedio je defile učesnika manifestacije sa više stotina učesnika, a među kojima su, uz predstavnike Vlade i Skupštine, te društveno političkog života Banovića i Tuzlanskog kantona učestvovali i ratni komandanti, komandiri, vojnici, pripadnici MUP-a, boračka populacija iz gradskih, odnosno općinskih organizacija okupljenih u Koordinaciji boračkih saveza TK, rudari, lovci, izviđači, sportska lovačka društva i dr. Državne i ratne zastave nosili su demobilisani borci iz obrambeno oslobodilačkog rata, a orkestar limene glazbe je, izvodeći poznate koračnice, dao poseban svečarski karakter današnjoj manifestaciji.

Tuzlarije


Nakon defilea učesnici, građani i gosti iz drugih kantona prisustvovali su svečanoj akademiji koja je upriličena u sali sportske dvorane u Banovićima. Ovom prilikom naglašena je važnost obilježavanja ovog datuma i čuvanja istine o odbrambeno-oslobodilačkom ratu.

Tuzlarije


Tuzlarije


Uz čestitke bivšim pripadnicima Armije Bosne i Hercegovine premijer Tuzlanskog kantona Irfan Halilagić je uputio čestitke svim pripadnicima Armije Republike Bosne i Hercegovine, ali i građanima Tuzlanskog kantona naglašavajući da je nemjerljiv doprinos koji su građani ovog kraja dali u odbrani Bosne i Hercegovine.

„Prijavio sam se u ovaj rat zbog svoje savjesti i da bih mogao svojoj djeci odgovoriti na kojoj strani sam bio kada me budu pitala šta je njihov tata uradio da se pobijedi ovo zlo, kojeg će se stidjeti svi oni koji mu se nisu suprostavili“, citat je uvaženog Jusufa Merića, iz knjige „Kako smo stvarali sistem veza 2. korpusa Armije RBIH, a kojim je svoje obraćanje prisutnima danas počeo premijer Tuzlanskog kantona Irfan Halilagić.

Tuzlarije


„Danas možemo konstatovati da smo pobijedili zlo. Da je Armija Republike Bosne i Hercegovine pobijedila zlo. Također konstatujemo da će historičari u historiju upisati da je Armija RBiH najveće političko i vojno postignuće države Bosne i Hercegovine. Naravno, mi se i danas borimo sa ostacima tog zla jer ono u svom korijenu nije sasječeno. Borimo se na razne načine, a prije svega na političkom polju. Zbog toga je važno reći da je, u svijetu kakav jeste, u okruženju kakvo jeste, u državi Bosni i Hercegovini i odnosima u njoj kakvi jesu, veoma važno čuvati spomen na sve ono što jeste i što je značila Armija RBiH. To je naša odgovornost, obaveza, ali i potreba. Isto kao što je i potreba da u svakom od nas, u prsima svakog Bosansca i Hercegovca koji nema rezervne domovine, gordo spreman stoji vojnik Armije RBiH, spreman da perom ili na bilo koji drugi način brani Bosnu i Hercegovinu“, zaključio je premijer Halilagić i čestitao svim prisutnima današnji praznik.

(tuzlarije.net - Odjeljenje za informisanje Vlade TK)               





OSTALE VIJESTI


12.06.2026. Broj citanja: 63
Hoće li BiH navijači uspjeti na otvaranju napraviti što nije nitko u povijesti SP-a?



12.06.2026. Broj citanja: 416
VIDEO Toronto pun navijača BiH. Kanadski novinar: Glupost je da će ih biti 30 hiljada



12.06.2026. Broj citanja: 129
Tragedija na autocesti u Mađarskoj, osam mrtvih



12.06.2026. Broj citanja: 113
Barbarez: Idemo igrati za našu BiH. Ne lijepo, nego na rezultat



12.06.2026. Broj citanja: 95
Izbornik Kanade pred BiH: Oni nisu navikli na naše vrućine



12.06.2026. Broj citanja: 109
Elon Musk postao prvi bilijunaš ikad. Pokušali smo objasniti koliko je to novca



11.06.2026. Broj citanja: 329
Problem za BiH uoči prve utakmice na SP-u. Stoper otpao do kraja turnira



11.06.2026. Broj citanja: 127
Auto se zabio u skupinu učenika na biciklima u Nizozemskoj. Troje mrtvih



11.06.2026. Broj citanja: 240
FIFA ubija nogomet. Svjetsko prvenstvo u Americi je dokaz za to



11.06.2026. Broj citanja: 186
Trump najavio vojni udar i zauzimanje ključnog iranskog otoka














OSTALE VIJESTI
Pakistanski premijer: SAD i Iran postigli mirovni sporazum
Antarktici nedostaje leda veličine Francuske
Putin pred vojnicima: Ne napredujemo onoliko brzo koliko bismo željeli
Švedska: Rusija bi uskoro mogla testirati NATO
Detalji: Auto pun migranata odvezao u provaliju, pobjegao i ostavio ih. Jedan mrtav
Nezavisni birači sve nezadovoljniji Trumpom
Starmer nakon ministrove ostavke: I dalje ću se boriti za svoju poziciju
Ukrajina muku muči s manjkom vojnika. Zelenski diže plaće i traži strance
Francuska optužila izraelsku tvrtku za upletanje u škotske izbore
Američki znanstvenik uhićen u Kini
Bivši britanski general: Vojska je potkapacitirana, a Amerikanci više neće spašavati
Indijski pomorac javio ženi da će uskoro biti kod kuće. Poginuo je u američkom udaru
Pao Facebook, nije radio gotovo sat vremena
Trump: Iran laže o sporazumu. Riječ je o vrlo nečasnim ljudima
Kijev traži 20 milijardi dolara. "Svi vide da Rusija gori, mi želimo da gori još više"
Netanyahu: Dok sam ja premijer, Iran neće imati nuklearno oružje
Uzbuna na sjeveru Europe: Rusija žurno gradi baze, satelitske snimke otkrile plan
Odbor za financije dao pozitivno mišljenje o Žigmanu za guvernera HNB-a
MMF snizio prognoze za gospodarstvo eurozone
Iranski mediji objavili detalje mogućeg sporazuma s Amerikom




SVASTARIJE

Hoće li BiH navijači uspjeti na otvaranju napraviti što nije nitko u povijesti SP-a?

VIDEO Toronto pun navijača BiH. Kanadski novinar: Glupost je da će ih biti 30 hiljada

Tragedija na autocesti u Mađarskoj, osam mrtvih

Barbarez: Idemo igrati za našu BiH. Ne lijepo, nego na rezultat

Izbornik Kanade pred BiH: Oni nisu navikli na naše vrućine

Elon Musk postao prvi bilijunaš ikad. Pokušali smo objasniti koliko je to novca

Problem za BiH uoči prve utakmice na SP-u. Stoper otpao do kraja turnira

Auto se zabio u skupinu učenika na biciklima u Nizozemskoj. Troje mrtvih

FIFA ubija nogomet. Svjetsko prvenstvo u Americi je dokaz za to

Trump najavio vojni udar i zauzimanje ključnog iranskog otoka