TUZLARIJE - VIJESTI

22.05.2024. u 13:17 Broj citanja: 551
Ministar Isak održao sastanak sa kantonalnim ministrima unutrašnjih poslova

Federalni ministar unutrašnjih poslova Ramo Isak održao je sastanak s kantonalnim ministrima unutrašnjih poslova i predstavnicima kantonalnih MUP-ova, na kojem su jednoglasno usvojeni brojni zaključci, saopćilo je Federalno ministarstvo unutrašnjih poslova.

Tuzlarije


Na sastanku je, između ostalog, navodi se u saopćenju, zaključeno da će biti upućen dopis Vijeću ministara BiH sa zahtjevom da se što prije izmijeni Pravilnik o postupku dodjele ugovora u oblasti odbrane i sigurnosti. Kao razlog su navedene poteškoće s kojim se susreću policijski organi u Federaciji BiH tokom provedbe postupka javnih nabavki uniformi za policijske službenike.

Ovom prilikom, ministar Isak je prezentirao stanje u oblasti osnovne policijske obuke. S tim u vezi istaknut je zahtjev kantonalnih ministara unutrašnjih poslova da Vlada Federacije BiH razmotri aktivnosti s ciljem povećanja smještajnih kapaciteta Policijske akademije FMUP-a, kao i novi Pravilnik o unutrašnjoj organizaciji FMUP-a kojim će se omogućiti uspostavljanje kvalitetnijeg sistema osnovne policijske obuke u FBiH.

- Jednoglasno je usvojen i zaključak da dužina trajanja osnovne policijske obuke ostane nepromijenjena sve dok traje potreba Federalne uprave policije i uprava policije kantonalnih MUP-ova za ubrzanim prijemom policijskih službenika. Razlog je veliki broj policijskih službenika koji odlaze u penziju, te je neophodno osigurati očuvanje stabilnog sigurnosnog sistema. Ministri su saglasni da se izmijeni Pravilnik o posebnim policijskim uniformama i dopunskim dijelovima policijskih uniformi u FMUP-u u dijelu u kojem će uniforme kadeta osnovne policijske obuke biti identične onim policijskih službenika u FBiH. S tim u vezi, kadeti bi za vrijeme trajanja osnovne policijske obuke nosili oznake i obilježja Federalnog MUP-a i Policijske akademije FMUP-a, a uniforme će nastaviti koristiti i nakon zaključivanja ugovora u upravama policije, ali s oznakama policijskih organa. Na ovaj način napravit će se uštede u budžetima ministarstava unutrašnjih poslova - istaknuto je u saopćenju FMUP-a.

Navodi se da je zaključeno i da sva ministarstva unutrašnjih poslova bez odlaganja trebaju raspisati konkurse za prijem novih policijskih službenika, a kako bi se što prije riješio problem nedostatka kadra, kao i da se na Policijskoj akademiji FMUP-a intenziviraju specijalističke obuke policijskih službenika.

- Ministri unutrašnjih poslova u FBiH uputit će dopis Federalnom ministarstvu pravde da se u najkraćem roku pristupi procesu donošenja izmjena i dopuna Zakona o prekršajima FBiH, kao i donošenja Zakona o probacijskoj službi FBiH, a u skladu s prijedlozima koje je ranije dostavio MUP Kantona Sarajevo. Također, bit će upućen i dopis Federalnom ministarstvu zdravstva za dostavljanje mišljenja o Pravilniku o izmjeni i dopuni Pravilnika o kriterijima i načinu utvrđivanja zdravstvene sposobnosti policijskih službenika MUP-a Bosansko-podrinjskog kantona Goražde.

Na prijedlog MUP-a Tuzlanskog kantona, usvojen i zaključak da se kod Federalnog ministarstva pravde inicira rješavanje pitanja certificiranja policijskih službenika u vezi postupanja prema maloljetnicima. Federalni MUP obavezao se, na prijedlog MUP-ova Hercegovačko-neretvanskog kantona i Zapadnohercegovačkog kantona, da će dostaviti odgovore na upite koji se odnose na Uredbu o jedinstvenoj policijskoj uniformi policijskih snaga u FBiH - navedeno je u sapćenju Federalnog ministarstva unutrašnjih poslova.

Sastanku s ministrom Isakom i predstavnicima Federalnog MUP-a prisustvovali su ministri unutrašnjih poslova KS Admir Katica, Unsko-sanskog kantona Adnan Habibija, BPK Goražde Nusret Hubjer, Posavskog kantona Đuro Delić i TK Hajrudin Mehanović, kao i predstavnici MUP-ova ZHK Damir Čutura, Zeničko-dobojskog kantona Samra Čabaravdić, te HNK Jerko Livaja i Željko Jurić.

(tuzlarije.net)               





OSTALE VIJESTI


27.07.2026. Broj citanja: 66
Veliki požari u Francuskoj. Macron: U najtežoj smo situaciji od Drugog svjetskog rata



27.07.2026. Broj citanja: 85
VIDEO Podatkovni centar u SAD-u proizvodi jezivu buku. Susjedi: To traje godinama



27.07.2026. Broj citanja: 71
˝Vatreni oblak˝ iznad Bordeauxa. ˝Požar je iznimno opasan, ovo je neviđeno˝



27.07.2026. Broj citanja: 825
UZNEMIRUJUĆE Brutalan napad na utakmici futsala. Igračica suspendirana na pet godina



27.07.2026. Broj citanja: 132
Federacija BiH proglasila dan žalosti zbog pogibije planinara na Elbrusu



27.07.2026. Broj citanja: 79
Američki napadi paralizirali opskrbu vodom u južnom Iranu



27.07.2026. Broj citanja: 137
Posadi na letu iz Rima iznenada pozlilo. Avion prisilno sletio



27.07.2026. Broj citanja: 85
VIDEO Turiste na izletištu u Kini odnijela bujica. Poginulo deset osoba



27.07.2026. Broj citanja: 135
Preživjeli planinar s Elbrusa: Nismo bili nespremni, prognoza je bila pogrešna



27.07.2026. Broj citanja: 77
Evakuirani hoteli uz zračnu luku Bordeaux. Hitan sastanak Macrona zbog golemog požara














OSTALE VIJESTI
"Vatreni oblak" nad dijelom Francuske, vatra sve bliže Bordeauxu. "Požar stoljeća"
Odvjetnik braće Tate optužio američke vlasti. "Žele ih slomiti"
Veliki požar u Francuskoj na samo 15 kilometara od Bordeauxa
Njemačka drastično povećala izvoz oružja Izraelu
Trump: S Iranom vodimo dobre razgovore, ali možemo nastaviti napade
SAD i Iran uvlače novu zemlju u svoj sukob
UN-ova agencija upozorava: Svijetu prijeti povratak epidemije HIV-a
Agent Tajne službe optužen za brutalnu inicijaciju u bratstvo
Uhićen bivši član Pinochetove tajne policije. Ubio pjevača 1973.
Američka vojska: Preusmjerili smo 17 brodova, dva smo onesposobili
Putin traži da Armenci izađu na referendum o EU. Predsjednik Armenije: Još je rano
Oštrije mjere nakon napada u Berlinu. Obavještajci: Raste prijetnja islamizma
U Liberiji zaplijenjeno gotovo 4 tone kokaina. Među uhićenima i Srbin
Pogrebnik u Britaniji prevario desetke obitelji, davao im krivi pepeo
Poznati njemački brend baterija u velikoj krizi. Na rubu su stečaja
New York otvara gradske trgovine hranom s 30 posto nižim cijenama
Veliki požari u Francuskoj. Macron: U najtežoj smo situaciji od Drugog svjetskog rata
Izrael protiv prodaje F-35 Turskoj. Trump: Nitko mi neće govoriti što ćemo prodavati




SVASTARIJE

Veliki požari u Francuskoj. Macron: U najtežoj smo situaciji od Drugog svjetskog rata

VIDEO Podatkovni centar u SAD-u proizvodi jezivu buku. Susjedi: To traje godinama

˝Vatreni oblak˝ iznad Bordeauxa. ˝Požar je iznimno opasan, ovo je neviđeno˝

UZNEMIRUJUĆE Brutalan napad na utakmici futsala. Igračica suspendirana na pet godina

Federacija BiH proglasila dan žalosti zbog pogibije planinara na Elbrusu

Američki napadi paralizirali opskrbu vodom u južnom Iranu

Posadi na letu iz Rima iznenada pozlilo. Avion prisilno sletio

VIDEO Turiste na izletištu u Kini odnijela bujica. Poginulo deset osoba

Preživjeli planinar s Elbrusa: Nismo bili nespremni, prognoza je bila pogrešna

Evakuirani hoteli uz zračnu luku Bordeaux. Hitan sastanak Macrona zbog golemog požara