TUZLARIJE - VIJESTI

02.07.2024. u 12:59 Broj citanja: 364
Pokrivenost uvoza izvozom u Tuzlanskom kantonu visokih 90,4%

Danas je Vlada prihvatila Informaciju o stanju trgovačke djelatnosti na području tuzlanskog kantona u 2023.godini. Zaključno sa 31. decembrom prošle godine na području našeg kantona poslovalo je iznosio je 21.808 registriranih poslovnih subjekata u oblasti trgovine.

Tuzlarije


U odnosu na 2022. godinu to je više za 391 odnosno za 1,82%. Od ovog broja 10.415 su pravna, a 11.393 fizička lica. Od ukupnog broja zaposlenih zaključno sa decembrom prošle godine na području našeg kantona (101.715 osoba), u trgovini je bilo zaposleni njih 18.545 ili 18,23% od ukupnog broja zaposlenih. Broj zaposlenih u Tuzlanskom kantonu u 2023. godini veći je za 523 zaposlena, odnosno za 0,52% u odnosu na 2022. godinu, a broj zaposlenih osoba u trgovini u 2023. godini je veći za 208 tj. 1,13% više u odnosu na 2022.godinu, navodi se u Informaciji.

Prosječna neto plaća ostvarena u trgovini u 2023. godini u iznosu od 905 KM, viša je za 15,43% u odnosu na prosječnu neto plaću u trgovini u 2022. godini (784 KM), a od prosječne plaće u Tuzlanskom kantonu (1.161 KM) niža je za 22,05%, te se još uvijek nalazi među najnižim plaćama u Kantonu (pored hotelijerstva i ugostiteljstva te građevinarstva).

Kada je u pitanju vanjska trgovina, ukupna vrijednost izvoza Tuzlanskog kantona u 2023. godini iznosila je 2.588.897.000 KM, što je manje za 5,25% u odnosu na 2022. godinu. Važno je istaći da je u većini kategorija proizvoda došlo do smanjenja i to: hrana i žive životinje za 3,16%, sirove materije nejestive, osim goriva 18,42%, mineralna goriva, maziva i srodni proizvodi 37,05%, mašine/strojevi i transportna sredstva 5,01%, razni gotovi proizvodi 6,52%, proizvodi nerazvrstani u kategorije 99,78%, piće i duhan“ za 0,68%. Kod kategorija Hemijski proizvodi je došlo do povećanja vrijednosti izvoza za 16,89%, kao i kod kategorije Industrijski proizvodi razvrstani prema materijalu povećanja za 33%. Najviše robe izvezeno je u Austriju, Njemačku, Srbija, Hrvatsku, Sloveniju, Italiju, Nizozemsku Mađarsku, Poljsku, Norvešku, respektivno.

Od deset zemalja sa kojima Tuzlanski kanton ima najveći izvozni promet, u 2023. godini došlo je do povećanja izvoza u Poljsku (25%), Sloveniju (12,31%), Hrvatsku (7,07%), Italiju (5,83%), Njemačku (3,25%), Austriju (1,39%) i Nizozemsku (0,63%), dok je izvoz u Srbiju smanjen za 34%, Mađarsku 20,51%, Norvešku 2,58% a u ostale zemlje smanjen je za 1,62%.

Privredni subjekti u Tuzlanskom kantonu tokom 2023.godine uvezli su robe u vrijednosti 2.863.260 KM, što je za 6,11% manje nego u 2022.godine, kada smo imali uvoz od 3.049.718 KM. Do procentualnog smanjenja uvoza došlo je u većini kategorija proizvoda izuzev u kategorijima Mašine/Strojevi i transportna sredstva, Piće i duhan i Hrana i žive životinje gdje je došlo do povećanja uvoza u odnosu na 2023.godinu, prosječno za 7,71%.

Na područje Tuzlanskog kantona najviše se uvozilo robe iz SAD, Njemačke, Turske, Kine, Austrije, Italije, Srbije, Hrvatske, Slovenije, Mađarske, respektivno, a u prošloj godini najviše je porastao uvoz iz Kine i to za 19,24% i pokazuje trend rasta svake godine, a zatim kod Slovenije 10,20% i Njemačke 4,18%.
Ako se uporede podaci izvoza i uvoza može se primijetiti da je spoljnotrgovinski deficit u 2023.godini iznosio 274.363.000 KM, a pokrivenost uvoza izvozom visokih 90,40% što je više u odnosu na 2022. godinu kada je pokrivenost izvoza uvozom bila 89,6%, a spoljnotrgovinski deficit bio 317.110.000 KM.

U 2023.godini najveći spoljnotrgovinski suficit imamo sa Austrijom, dok je sa Italijom i Mađarskom izražen najveći deficit, navodi se u danas prihvaćenoj informaciji.

(tuzlarije.net - Odjeljenje za informisanje Vlade TK)               





OSTALE VIJESTI


27.07.2026. Broj citanja: 72
Veliki požari u Francuskoj. Macron: U najtežoj smo situaciji od Drugog svjetskog rata



27.07.2026. Broj citanja: 90
VIDEO Podatkovni centar u SAD-u proizvodi jezivu buku. Susjedi: To traje godinama



27.07.2026. Broj citanja: 76
˝Vatreni oblak˝ iznad Bordeauxa. ˝Požar je iznimno opasan, ovo je neviđeno˝



27.07.2026. Broj citanja: 895
UZNEMIRUJUĆE Brutalan napad na utakmici futsala. Igračica suspendirana na pet godina



27.07.2026. Broj citanja: 146
Federacija BiH proglasila dan žalosti zbog pogibije planinara na Elbrusu



27.07.2026. Broj citanja: 82
Američki napadi paralizirali opskrbu vodom u južnom Iranu



27.07.2026. Broj citanja: 143
Posadi na letu iz Rima iznenada pozlilo. Avion prisilno sletio



27.07.2026. Broj citanja: 88
VIDEO Turiste na izletištu u Kini odnijela bujica. Poginulo deset osoba



27.07.2026. Broj citanja: 145
Preživjeli planinar s Elbrusa: Nismo bili nespremni, prognoza je bila pogrešna



27.07.2026. Broj citanja: 80
Evakuirani hoteli uz zračnu luku Bordeaux. Hitan sastanak Macrona zbog golemog požara














OSTALE VIJESTI
Toplinska kupola stiže nad Europu. U Hrvatskoj moguće ekstremne vrućine
Šumski požari u Francuskoj ubijaju tisuće životinja. "Gubici su katastrofalni"
Američka TV voditeljica otmičarima svoje majke: "Preklinjem vas, učinite pravu stvar"
Iran, Saudijska Arabija i Oman razgovarali o sigurnosti Hormuza
Američki vojnik optužen za seriju silovanja izbjegao britanske sudove
Zelenski tvrdi da Rusija pomaže iranske udare na američke baze. Trump: Pitat ću Putina
Reuters: Trumpova administracija odgađa vojnu pomoć Ukrajini do 2029.
Svjetski poznat skladatelj umro u siromaštvu, njegova djela nestala su na 200 godina
Troje ubijenih u pucnjavi na festivalu u SAD-u. Policija sumnja na obračun bandi
Američki regulator: Sjedala u stotinama Boeinga 737 MAX možda nisu pravilno ugrađena
Južna Koreja zakonom zabranjuje nuklearno oružje dok gradi nuklearne podmornice
Predstavnici Izraela i Libanona sastat će se u Rimu radi daljnjih pregovora
Vatrena stihija sve bliže Bordeauxu. Najavljen i toplinski val, vlasti u strahu
U SAD-u novo veliko suđenje Meti. Država Tennessee tvrdi da je ugrozila djecu
VIDEO Masovni napad dronovima na Moskvu. Gori skladište logističkog centra
Maximilien Robespierre - pravnik, krvnik i zadnja žrtva Francuske revolucije
Izbo tri žene u Parizu. "Alah mi je naredio"
VIDEO Izraelski vojnik bušio gume na autima Palestinaca, kundakom udarao po prozorima
Trump danas prima Netanyahua i Zelenskog. Razgovarat će o Iranu i Ukrajini
Ponovno pucano na američki konzulat u Kanadi. Drugi put u nekoliko mjeseci




SVASTARIJE

Veliki požari u Francuskoj. Macron: U najtežoj smo situaciji od Drugog svjetskog rata

VIDEO Podatkovni centar u SAD-u proizvodi jezivu buku. Susjedi: To traje godinama

˝Vatreni oblak˝ iznad Bordeauxa. ˝Požar je iznimno opasan, ovo je neviđeno˝

UZNEMIRUJUĆE Brutalan napad na utakmici futsala. Igračica suspendirana na pet godina

Federacija BiH proglasila dan žalosti zbog pogibije planinara na Elbrusu

Američki napadi paralizirali opskrbu vodom u južnom Iranu

Posadi na letu iz Rima iznenada pozlilo. Avion prisilno sletio

VIDEO Turiste na izletištu u Kini odnijela bujica. Poginulo deset osoba

Preživjeli planinar s Elbrusa: Nismo bili nespremni, prognoza je bila pogrešna

Evakuirani hoteli uz zračnu luku Bordeaux. Hitan sastanak Macrona zbog golemog požara