TUZLARIJE - VIJESTI

05.06.2025. u 11:50 Broj citanja: 328
Prvi cjelovečernji koncert Vokalnog ansambla JU BKC TK oduševio publiku u Tuzli

U velikoj sali Bosanskog kulturnog centra Tuzlanskog kantona u Tuzli sinoć je održan prvi cjelovečernji koncert Vokalnog ansambla JU BKC TK, pod umjetničkim vodstvom Mirele Ibrahimović Mehanović. Ovaj događaj bio je kruna dosadašnjeg rada ansambla, koji je za samo dvije i po godine postojanja postigao značajne uspjehe.

Tuzlarije


Publika je uživala u raznolikom i pažljivo odabranom programu koji je predstavio bogat repertoar ansambla uz spoj umjetnosti, emocije i vrijednog rada.

Koncert je otvoren uz narodnu pjesmu sa Kosova „Žito žnjela mlada moma“ ili „Kćeri ustani“ u izvedbi solistice Nevenke Sinanović, članice Vokalnog ansambla JU BKC TK, a U prvom dijelu programa izvedene su prepoznatljive melodije iz pop i evergreen repertoara: „Ti si mi bila“ grupe Indexi, uz solistu Elvira Rašidovića, zatim „Cesarica“ Zlatana Stipišića Gibonnija i klasik „Besame mucho“, koji je ovom prilikom izveden i na bosanskom jeziku. Sve kompozicije za ansambl je priredila Mirela Ibrahimović Mehanović.

U nastavku večeri, koncert je obogaćen nastupima gostujućih ansambala i solista.

Tuzlarije


Ženski vokalni ansambl „Iskre“ iz Tuzle predstavio se kompozicijama „II rukovet“ Stevana Mokranjca i „Slani snijeg“ autorskog dvojca Maya Sar i Elvir Bijedić, uz klavirsku pratnju profesorice Ene Ovčine i pod dirigentskom palicom prof. Jasmina Brašnjića.

Tuzlarije


Gitarista Elvis Sivčević publici se obratio solo nastupom, izvodeći „Cavatinu“ Stanleyja Myersa, „Asturias“ Isaaca Albeniza i „Ultimo tremolo“ Augustina Barriosa, ostavljajući snažan dojam za šta je nagrađen zasluženim aplauzom.

Mješoviti hor „Lege Artis“, višestruko nagrađivan ansambl s bogatom tradicijom, izveo je dvije sevdalinke: „Mujo kuje konja po mjesecu“ u aranžmanu Sajida Jusića i „Emina“ u obradi Emira Mejremića, pod dirigentskim vodstvom mr. art. Jasmina Hasića.

Tuzlarije


Završnica koncerta pripala je domaćinima, koji je izveo pjesme s kojima je nedavno osvojio zlatnu medalju na horskom festivalu „Majske muzičke svečanosti“ u Bijeljini: „Tebi majko misli lete“ Ismeta Alajbegovića Šerbe, „Ružica si bila“ Gorana Bregovića i sevdalinku „Oj djevojko, džidžo moja“ u obradi Refika Hodžića, a do kraja koncerta su se redale kompozicije „Makedonsko devojče“ Jončeta Hristovskog, „Sa tvojih usana“ Crvena Jabuka i „Sve ove godine“, Indexi koje su uz uz soliste Elvira Rašidovića, vokal i Zvonka Erdeljca, gitara i vocal i mladog Elmira Rašidović na kahonu i gitari, posebno dirnule publiku.

– Mi smo relativno mlad, ali vrijedan ansambl koji je za dvije i pol godine uspio napraviti jedan šarolik repertoar, pop-rock muzike, evergrina, tradicijske pjesme, sevdalinke, kao i pjesme drugih naroda, čime smo napravili iskorak u odnosu na slične ansamble koji postoje duži period. Hvala našim gostima i prijateljima muzičarima koji su uveličali večerašnji koncert i dali nam podršku da nastavimo još snažnije ka postavljenim ciljevima – istakla je Mirela Ibrahimović Mehanović, umjetnički rukovodilac Vokalnog ansambla JU BKC TK.

Prisutnima su se u uvodnom dijelu koncerta koji je odlično vodila Barbara Pavljašević obratili i predsjednica Upravnog odbora JU BKC TK Senada Čičkušić Šahović i ministar za kulturu, sport i mlade Tuzlanskog kantona Damir Gazdić. U svojim obraćanjima istaknuli su važnost djelovanja Vokalnog ansambla JU BKC TK, naglasivši njegov doprinos razvoju kulture i umjetnosti u Tuzlanskom kantonu.

(tuzlarije.net - JU BKC TK)               





OSTALE VIJESTI


12.06.2026. Broj citanja: 203
VIDEO Toronto pun navijača BiH. Kanadski novinar: Glupost je da će ih biti 30 hiljada



12.06.2026. Broj citanja: 78
Tragedija na autocesti u Mađarskoj, osam mrtvih



12.06.2026. Broj citanja: 84
Barbarez: Idemo igrati za našu BiH. Ne lijepo, nego na rezultat



12.06.2026. Broj citanja: 57
Izbornik Kanade pred BiH: Oni nisu navikli na naše vrućine



12.06.2026. Broj citanja: 77
Elon Musk postao prvi bilijunaš ikad. Pokušali smo objasniti koliko je to novca



11.06.2026. Broj citanja: 278
Problem za BiH uoči prve utakmice na SP-u. Stoper otpao do kraja turnira



11.06.2026. Broj citanja: 110
Auto se zabio u skupinu učenika na biciklima u Nizozemskoj. Troje mrtvih



11.06.2026. Broj citanja: 203
FIFA ubija nogomet. Svjetsko prvenstvo u Americi je dokaz za to



11.06.2026. Broj citanja: 156
Trump najavio vojni udar i zauzimanje ključnog iranskog otoka



11.06.2026. Broj citanja: 147
Tri europska veleposlanika stigla u Moskvu. Lavrov: Saslušat ćemo ih














OSTALE VIJESTI
Čeka se odluka Teherana o Trumpovom prijedlogu za kraj rata. Eksplozije u Hormuzu
Italija ne želi vratiti ukrajinsku djecu. Kijev bijesan: "Rade isto što i Rusi"
Podaci iz igrice PokĂŠmon Go koriste se za obuku vojnih dronova
Objavljeno kada i gdje bi moglo doći do potpisivanja sporazuma između Amerike i Irana
Njemački ministar: Stalno spominju obitelji s djecom. Imigranti su uglavnom muškarci
General: Za mir u Ukrajini potrebno je da Putin umre
Šef delegacije EU: Došlo je vrijeme da političari u BiH poslušaju svoje građane
Bio je američki heroj, a onda mu je žena brutalno ubijeno. Suđenje je promijenilo sve
Jača indijska proizvodnja tekile. "Teoretski bismo mogli konkurirati Meksiku"
Obveznica sa 7.5 % kamate: Koykan i Xela Investment grade 10 restorana u Bavarskoj
Elon Musk postao prvi bilijunaš u povijesti
Cijene nafte na najnižim razinama u dva mjeseca
Japan prvi put lansirao raketu H3 pogonjenu isključivo motorima na tekuće gorivo
Ukrajina "sankcionirala" važna postrojenja duboko u Rusiji
Djevojčica koja je za 13. rođendan dobila dnevnik umrla u koncentracijskom logoru
Novi EU pakt stupio na snagu. Hrvatska može tražiti izuzeće od primanja migranata
Trump otkazao napad na Iran samo tri sata prije početka udara
Švicarci izlaze na referendum o suzbijanju imigracije. "Ne zemlji s 10 milijuna"
VIDEO AfD-ovci se smijali Merzu zbog izjave o Ukrajini. On ih napao: "To je znak"




SVASTARIJE

VIDEO Toronto pun navijača BiH. Kanadski novinar: Glupost je da će ih biti 30 hiljada

Tragedija na autocesti u Mađarskoj, osam mrtvih

Barbarez: Idemo igrati za našu BiH. Ne lijepo, nego na rezultat

Izbornik Kanade pred BiH: Oni nisu navikli na naše vrućine

Elon Musk postao prvi bilijunaš ikad. Pokušali smo objasniti koliko je to novca

Problem za BiH uoči prve utakmice na SP-u. Stoper otpao do kraja turnira

Auto se zabio u skupinu učenika na biciklima u Nizozemskoj. Troje mrtvih

FIFA ubija nogomet. Svjetsko prvenstvo u Americi je dokaz za to

Trump najavio vojni udar i zauzimanje ključnog iranskog otoka

Tri europska veleposlanika stigla u Moskvu. Lavrov: Saslušat ćemo ih