Već neko vrijeme spominju da se u Jadranskom moru pojavila bakterija Vibrio. Kažu da je to bakterija koja „jede meso“, pa je posebno rizično boraviti u plićaku ako imate bilo kakve povrede na koži.
Spominjale su se plaže u Rijeci, a sada javljaju da je na plaži u Stonu (kod Neuma) zabilježeno kratkotrajno fekalno onečišćenje mora zbog povećane koncentracije bakterije Escherichia coli, zbog čega se građanima i turistima do daljnjeg ne preporučuje kupanje. Divno, dođeš na more i ne možeš se kupati.
Ono što je nevjerovatno jeste koliko se zagađuju rijeke, jezera, mora i okeani. Kanalizacija ide direktno u more, užas, a nisu to samo fekalije nego i razne hemikalije koje se koriste za čišćenje.
Dovoljno je ljeti pogledati Jalu i Solinu pa da sve bude jasno. Zapravo, ne moramo ni gledati – osjeti se, štipa za oči.
Tuzla ima kolektorsku mrežu koja prikuplja otpadne vode, ali se one bez prethodnog tretmana ispuštaju direktno u Jalu. O tom pročistaču priča se već 20 godina, a čini mi se da će sve prije doći na red nego to.
U komunikaciji s mušterijama prodavači na razne načine oslovljavaju kupce. Svašta se može čuti. Najčešće su to: komšinice, kono, naravno komšija, gospođo, a danas mi jedna prodavačica kaže: „Dado.“ To još nisam čula. Na pijaci zanimljivo, tu je cijeli spektar nadimaka i oslovljavanja, pa se tako može čuti i „amidža“, što mi je posebno smiješno. Starijima govore: majko, neno, djede, a ima i onih koji malo podilaze kupcima pa kažu: dječko (čovjeku od preko 50 godina), ljepotice (o ukusima se ne raspravlja), profesore, doktore i drugo. Uglavnom, danas sam bila Dada.
Trenutno je 26 stepeni. Možda bude i malo kiše, ali sve u svemu vrijeme je lijepo. Neki dan sam vidjela da je jednom čovjeku u Tušnju stigao ćumur. Odmah me to podsjetilo koliko je ljeto kratko. Trebala sam mu reći: „Amidža, da nisi malo poranio?“ Sam unosi ćumur, komšije se sakrile. Što je veća temperatura, manje su šanse da se pojave dobrovoljci.
Inače, cijena ćumura iz rudnika Banovići i Kreka trenutno se kreće od 140 do 200 KM po toni, ovisno o vrsti (grah, orah, kocka) i dobavljaču. Cijena s dostavom na kućnu adresu u okolini Tuzle najčešće iznosi oko 160 KM.
Meni se ovo čini povoljno. Tonu ćumura treba prvo iskopati.
Pozdrav
S.M.
SLIKE TUZLE
Porodilišta - Rođeno je 10 beba, 6 djevojčica i 4 dječaka
Vatrogasci - PVJ Tuzla je imala 3 intervencije
Hitna služba - obavljena je 201 intervencija
MUP TK - Javni red i mir nije narušavan, zabilježeno je 7 krivična djela i 10 saobraćajnih nezgoda