TUZLARIJE - VIJESTI

08.06.2016. u 13:54 Broj citanja: 2275
Ansambl ˝Iskre˝:
Ambasadori horske muzike na festivalu u Italiji
U italijanskom gradu Giavera del Montello, u blizini Trevisa, već dvadeset godina se održava jedinstven festival pod nazivom „Ritmi e danze dal mondo“, kako se, ujedno, zove i udruženje koje je osnovao Caritas Treviso, sa ciljem da pruži priliku ljudima sa svih kontinenata, osobito imigrantima koji su svoj dom pronašli u Italiji, da se druže i upoznaju posebnosti različitih kultura, te da putem ritma, pokreta, slike, muzike i riječi omogući jedinstven dijalog među različitim rasama, nacionalnostima i kulturama, šireći vidike i čineći sve ljude jednakim građanima svijeta.

Tuzlarije


Organizator Festivala - Stefano Donŕ, te Roberta Cecconato - edukatorica i volonterka i umjetnički menadžer Festivala - Renato Tapino, su ove godine pozvali i Ženski vokalni ansambl „Iskre“ da svojim izvedbama tradicionalnih etno-pjesama svoga kraja predstavi kulturno naslijeđe Bosne i Hercegovine.

Na travnatim površinama parka Ville Wassermann, na tri različite, tehnički u potpunosti opremljene, scene, pojavilo se oko 25.000 učesnika iz Irana, Maroka, Poljske, Češke, Srbije, Hrvatske, Nigerije, Meksika, Turske, Dominikanske Republike i mnogih drugih zemalja.

Zajednička energija svih učesnika i posjetilaca je učinila da se tokom svih šest dana festivala osjeti planetarna pripadnost i jednakost svih ljudi koji su još jednom uspjeli pokazati da ritam, ples, slika, muzika i lijepa riječ nepogrešivo povezuju ljude različitih boja kože i nacionalnosti.

Uz energičnog dirigenta - Damira Beganovića, koji je plijenio simpatije publike, te korepetitora i odličnog umjetnika na klaviru - Jasenka Džambića i Nedima Ćitakovića - koji je virtualnim izvedbama na harmonici oduševljavao publiku, „Mostarski dućani, „Tamburalo momče uz tamburu“, „Bembaša“ i mnoge druge pjesme naroda Bosne i Hercegovine i Balkana, koje je Ansambl „Iskre“ svakodnevno izvodio tokom četiri dana, u prepunim festivalskim salama, postale su dio međukulturalnog dijaloga.

Osim organizatora, preko 400 volontera iz cijeloga svijeta je bilo zaduženo za neometano odvijanje svih festivalskih aktivnosti, uz mnogobrojne prezentacije, instalacije, radionice, i izložbe, koje su bile otvorene za sve učesnike i posjetioce.

Tuzlarije


U jednom od festivalskih paviljona članice ansambla „Iskre“ su se susrele i sa poznatim novinarom i književnikom, velikim prijateljem Bosne i Hercegovine - Lukom Leoneom, jednim od organizatora Festivala, koji piše o ratnim dešavanjima u Bosni i Hercegovini, dopirući svojim knjigama do srca desetina hiljada Italijana, dokazanih prijatelja naše zemlje.

Od 1. do 6. juna 2016. Vokalni ansambl „Iskre“ je imao izuzetnu priliku družiti se sa članovima više od 40 udruženja, migrantskih zajednica, volontera i umjetnika, pjesmom predstavljajući Grad Tuzlu i Bosnu i Hercegovinu u najljepšem svjetlu. Organizatorima Festivala Ansambl „Iskre“ je poklonio sliku sa motivima Tuzle, rad slikarke Enise Pilavdžić.

Tuzlarije


Tuzlarije


Tuzlarije


Tuzlarije


Tuzlarije


Tuzlarije


Tuzlarije


Tuzlarije


Tuzlarije


(tuzlarije.net)               





OSTALE VIJESTI


09.06.2026. Broj citanja: 53
Muškarac u Banjoj Luci vezao sina za stup javne rasvjete. Uhapšen je



08.06.2026. Broj citanja: 49
Kennedy Center uklonio Trumpovo ime sa svoje web stranice



08.06.2026. Broj citanja: 77
Dobitnik Grammyja ubijen u Londonu



08.06.2026. Broj citanja: 54
NASA objavila fascinantan prizor iznad Zemlje kakav se rijetko viđa



08.06.2026. Broj citanja: 105
Tri tehnološka diva izlaze na burzu. Može li tržište to podnijeti?



08.06.2026. Broj citanja: 97
VIDEO Ukrajinac snimio udar ruskog drona u svoju zgradu



08.06.2026. Broj citanja: 84
Europa dobiva vlastiti Office - zahvaljujući Rusima?!



08.06.2026. Broj citanja: 120
Raste broj mrtvih nakon razarajućeg potresa na Filipinima. Traju akcije spašavanja



07.06.2026. Broj citanja: 272
Švicarci odabrali kamp za SP u staništu otrovnih čegrtuša. Dočekalo ih upozorenje



07.06.2026. Broj citanja: 209
Trump naprasno prekinuo intervju na televiziji














OSTALE VIJESTI
Banda u Nigeriji pozvala seljane na mirovni sastanak pa ih otela. Traže otkupninu
CNN: Izrael pripremao žestok udar na Teheran, onda je Trump nazvao Netanyahua
Trump: Ne vjerujem da će Izrael ponovno zaratiti s Iranom
Italija istražuje izraelskog ministra nakon presretanja flotile za Gazu
Zelenski Britancima: Rusija ne prijeti samo Ukrajini, nego i vama
Policija otkrila novi detalj o Mangioneu: "Koristio je 3D isprintani prigušivač"
Sud ukinuo Trumpovu naknadu od 100.000 dolara za visokokvalificirane radnike
NASA objavila fascinantan prizor iznad Zemlje kakav se rijetko viđa
Šef propale kriptomjenjačnice zatražio pomilovanje od Trumpa
Vratio se opasni parazit u SAD. Musk je srezao financiranje za borbu protiv njega
Zelenski potvrdio: Abramovič posreduje u pregovorima Ukrajine i Rusije
Oceani su u sve gorem stanju. UN upozorava na kritične točke
Tisuće u Berlinu tražile Merzovu ostavku. "Nije moj kancelar"
Trump: Rekao sam Bibiju da pazi što radi jer bi brzo mogao ostati sam protiv Irana
Papa o seksualnom nasilju u Crkvi: Ovo je rana koja je i dalje otvorena
Nizozemska izlazi iz programa Interflex za obuku ukrajinskih vojnika
Starmer dao rok Googleu i Appleu da blokiraju gole fotke na mobitelima djece
Parazit koji jede živo tkivo širi se SAD-om. Potvrđeni novi slučajevi
Kennedy Center uklonio Trumpovo ime sa svoje web stranice




SVASTARIJE

Muškarac u Banjoj Luci vezao sina za stup javne rasvjete. Uhapšen je

Kennedy Center uklonio Trumpovo ime sa svoje web stranice

Dobitnik Grammyja ubijen u Londonu

NASA objavila fascinantan prizor iznad Zemlje kakav se rijetko viđa

Tri tehnološka diva izlaze na burzu. Može li tržište to podnijeti?

VIDEO Ukrajinac snimio udar ruskog drona u svoju zgradu

Europa dobiva vlastiti Office - zahvaljujući Rusima?!

Raste broj mrtvih nakon razarajućeg potresa na Filipinima. Traju akcije spašavanja

Švicarci odabrali kamp za SP u staništu otrovnih čegrtuša. Dočekalo ih upozorenje

Trump naprasno prekinuo intervju na televiziji