U sklopu obilježavanja Sedmice tolerancije, Koalicija za borbu protiv mržnje Tuzla vas poziva na radionicu: Uvod u nenasilnu komunikaciju, koja će se održati 17. novembra 2017. godine, u prostorijama organizacije Amica Educa, sa početkom u 10 sati.
Voditeljica radionice: Ivona Erdeljac, trenerica Nenasilne komunikacije po Marshallu Rosenberg-u, program direktorica Udruženja Amica Educa.
Broj mjesta je ograničen na 20
Prijaviti se možete na mail koalicijaprotivmrznjetuzla@gmail.com.
Sadržaj radionice / o Nenasilnoj komunikaciji po Marshallu Rosenbergu:
Kako odrastamo i doživljavamo sve više stresa u svakodnevnom životu, počinju dominirati emocije poput frustracije, straha, ljutnje, brige, i sl., što često vodi ka okrutnosti i nasilja usmjerenog prema drugima ali i prema sebi. Nasilne strategije – bilo da su one verbalne ili fizičke, su ponašanja koja se uče iz okoline. U istraživanjima odnosa jezika i nasilja, utvrđena je visoka korelaciju između frekventnog korištenja nasilnih riječi i nasilja. Dakle, ključna uloga u nasilnom ponašanju vezana je za način na koji ljudi koriste riječi, način na koji međusobno komuniciraju.
Većina nas je odrasla govoreći jezikom u kojem, najčešće i nesvjesno, etiketiramo, procjenjujemo, interpretiramo, vrednujemo i sl. Ovakva komunikacija potiče iz hijerahijskih društava, čije funkcioniranje ovisi o velikom broju poslušnih i pokornih građana.
Kako bi uticao na socijalnu promjenu, Marshall B. Rosenberg (www.cnvc.org) je razvio specifični pristup u komunikaciji (govoru i slušanju) koji nas povezuje - same sa sobom i jedne sa drugima, u u kojem je podstiče i razvija ljudska urođena suosjećajnost. Radi se o načinu ophođenja gdje se, uz pomoć empatije, olakšava tok komunikacije, pronalazi način za prevazilaženje razlika u mišljenjima i postiže rješenje u konfliktnim situacijama. Pri tome, fokus u komunikaciji se stavlja na osjećanja i potrebe, aktivira se potencijal empatije te unapređuje upotreba govora koja jača međuljudsku povezanost.