TUZLARIJE - VIJESTI

03.02.2019. u 21:00 Broj citanja: 950
Preporuka za čitanje:
Elena Ferante - ˝Priča o novom prezimenu˝

U nastavku priče o prijateljicama Lili i Lenučo, Lila se udaje. Najljepša djevojka siromašnog predgrađa Napulja odavno je odlučila da će neće živjeti u bijedi. Od svih udvarača ona bira jednog koji joj je simpatičan, prema kojem osjeća izvjesnu naklonost, a uz koga ima materijalnu sigurnost. Prva bračna noć, za nju, koja ima svega 16 godina, prava je noćna mora nakon koje je otkrila drugo lice svog muža.

Tuzlarije


Batine postaju vrlo česte u njenom braku. Vrijeme radnje je kraj pedesetih i početak šezdesetih prošlog vijeka, u koje je bilo uobičajeno da se žene svakodnevno tuku. Batine su dobijale od očeva, braće, a poslije od muževa. Svjesna da su batine česte bez obzira kako se ponašala, i sama teškog karaktera, Rafaela Čerulo Lina ili Lila, kako ju je ko zvao, ide i glavom kroz zid ako treba da dođe do onog što želi, bez obzira na posljedice.

Nakon izvjesnog vremena, na jednom ljetovanju, gdje je otišla sa svojom prijateljicom Elenom Gerko Lenučo, te zaovom i majkom, ona će se zaljubiti u mladića Ninu kojeg poznaju od djetinjstva. Problem je što i Lenučo voli Ninu ali to nije rekla svojoj prijateljuci Lili, koja tek sa Ninom spoznaje ljubav.

Zbog te ljubavi dolazi do definitivnog kraha njenog braka, ona čini sve da bude sa Ninom. Ostaje i trudna ali Nino, nakon svega dvadesetak dana shvata da je ona udata pa još i trudna (s njim), a on ambiciozan, željan mnogih izazova.

Lenučo odluči da se posveti svom školovanju i da se izvuče iz priče u koju su je njih dvoje uvukli. Kao sjajna učenica i poslije studentica, diplomira, postiže nešto što je za njihovo predgrađe, u kojem jedva da je ko završio četiri razreda osnovne, čudo. Međutim, u njenim očima ništa nije dovoljno dobro da se približi Lili, koju smatra boljom od sebe u svakom pogledu.

Ta čudna veza između dvije prijateljice, u kojoj se osim ljubavi javlja i zavist, pakost, ljubomora, sa povremenim odvajanjima, traje od djetinjstva.

Nastavak knjige "Moja genijalna prijateljica", "Priča o novom prezimenu" još je zanimljivija i kao i prvi dio završava se u vrlo uzbudljivom trenutku.


Dijelovi iz knjige:

(…)Istina je da sam željela da zaustavim Lilu. Željela sam da joj budem smetnja. Željela sam da postane svjesna situacije u koju uvlači sebe, a i mene sa sobom. (…)

(…)Otkrila je, na sopsteveno iznenađenje, zadovoljstvo što je za sobom ostavila nekoga za koga se činilo da će zavijek ostati dio nje. Zadovoljstvo, da, baš je tako pisala. Nije ni malo žalila za gubitkom udobnosti svog rejona, nije primjećivala miris buđi, niti vlažne mrlje u čošku spavaće sobe, nije bila svjesna sivkaste svjetlosti koja se s mukom probijala kroz prozor, niti je rastuživalo okruženje koje je odmah vraćalo u misli bijedu našeg djetinjstva. (…)


Elena Ferante piše pitko, njene knjige se čitaju brzo i teško ostavljaju. Treći nastavak priče o prijateljstvu koje traje cijeli život zove se "Priča o onome koji bježi i koji ostaje".

S.M.

(tuzlarije.net)               





OSTALE VIJESTI


12.06.2026. Broj citanja: 397
VIDEO Toronto pun navijača BiH. Kanadski novinar: Glupost je da će ih biti 30 hiljada



12.06.2026. Broj citanja: 122
Tragedija na autocesti u Mađarskoj, osam mrtvih



12.06.2026. Broj citanja: 107
Barbarez: Idemo igrati za našu BiH. Ne lijepo, nego na rezultat



12.06.2026. Broj citanja: 88
Izbornik Kanade pred BiH: Oni nisu navikli na naše vrućine



12.06.2026. Broj citanja: 105
Elon Musk postao prvi bilijunaš ikad. Pokušali smo objasniti koliko je to novca



11.06.2026. Broj citanja: 324
Problem za BiH uoči prve utakmice na SP-u. Stoper otpao do kraja turnira



11.06.2026. Broj citanja: 123
Auto se zabio u skupinu učenika na biciklima u Nizozemskoj. Troje mrtvih



11.06.2026. Broj citanja: 232
FIFA ubija nogomet. Svjetsko prvenstvo u Americi je dokaz za to



11.06.2026. Broj citanja: 178
Trump najavio vojni udar i zauzimanje ključnog iranskog otoka



11.06.2026. Broj citanja: 166
Tri europska veleposlanika stigla u Moskvu. Lavrov: Saslušat ćemo ih














OSTALE VIJESTI
Iran objavio detalje sporazuma. Trump: To je lažno. Bolje im je da se saberu
Detalji: Auto pun migranata odvezao u provaliju, pobjegao i ostavio ih. Jedan mrtav
Nezavisni birači sve nezadovoljniji Trumpom
Starmer nakon ministrove ostavke: I dalje ću se boriti za svoju poziciju
Ukrajina muku muči s manjkom vojnika. Zelenski diže plaće i traži strance
Francuska optužila izraelsku tvrtku za upletanje u škotske izbore
Američki znanstvenik uhićen u Kini
Bivši britanski general: Vojska je potkapacitirana, a Amerikanci više neće spašavati
Indijski pomorac javio ženi da će uskoro biti kod kuće. Poginuo je u američkom udaru
Pao Facebook, nije radio gotovo sat vremena
Trump: Iran laže o sporazumu. Riječ je o vrlo nečasnim ljudima
Kijev traži 20 milijardi dolara. "Svi vide da Rusija gori, mi želimo da gori još više"
Netanyahu: Dok sam ja premijer, Iran neće imati nuklearno oružje
Uzbuna na sjeveru Europe: Rusija žurno gradi baze, satelitske snimke otkrile plan
Odbor za financije dao pozitivno mišljenje o Žigmanu za guvernera HNB-a
MMF snizio prognoze za gospodarstvo eurozone
Iranski mediji objavili detalje mogućeg sporazuma s Amerikom
Prodavač lutrije prevario dobitnika 4.7 milijuna eura u Španjolskoj. Ide u zatvor
Ukrajina: Očekujemo udar Orešnikom u iduća 24 sata
Papa Lav krijumčarima ljudi: Ako se ne pokajete, završit ćete u paklu




SVASTARIJE

VIDEO Toronto pun navijača BiH. Kanadski novinar: Glupost je da će ih biti 30 hiljada

Tragedija na autocesti u Mađarskoj, osam mrtvih

Barbarez: Idemo igrati za našu BiH. Ne lijepo, nego na rezultat

Izbornik Kanade pred BiH: Oni nisu navikli na naše vrućine

Elon Musk postao prvi bilijunaš ikad. Pokušali smo objasniti koliko je to novca

Problem za BiH uoči prve utakmice na SP-u. Stoper otpao do kraja turnira

Auto se zabio u skupinu učenika na biciklima u Nizozemskoj. Troje mrtvih

FIFA ubija nogomet. Svjetsko prvenstvo u Americi je dokaz za to

Trump najavio vojni udar i zauzimanje ključnog iranskog otoka

Tri europska veleposlanika stigla u Moskvu. Lavrov: Saslušat ćemo ih