TUZLARIJE - VIJESTI

17.06.2019. u 12:13 Broj citanja: 3087
Konobar svakodnevno pronalazi novčanike i vraća ih vlasnicima

Suad Džafić iz Tuzle već 17 godina je konobar u jednom tuzlanskom kafiću i osim što je poznat po ljubaznosti, u ovom gradu postao je popularan jer svakodnevno nalazi stvari koje gosti ostavljaju i zaboravljaju.

Tuzlarije


A zaboravljaju, kako Džafić kaže, koji se konobarskim poslom počeo baviti još u trećem razredu srednje škole, sve - od novčanika, dokumenata, mobitela i kišobrana, za koje kaže da bi ih mogao prodavati, jer ih bude puna kanta.

Do sada je našao desetak novčanika. Nedavno, dok je čistio lokal, vidio je novčanik ispod sećije sa pozamašnom svotom novca, karticama i svim dokumentima.

Kada je otvorio novčanik, lice mu je već bilo poznato jer se radilo o profesoru sa obližnjeg fakulteta koji je redovni gost.

Zanimljivo je da ovo nije prvi put da nađe njegov novčanik.

"Profesor je više puta gubio novčanik i stvari ovdje. Kad sam našao novčanik, nazvali smo ga. Došao je, sjeo i preznojio se sav. Rekao sam mu da ne brine, da sam našao novčanik i da ništa ne fali. Dao sam mu novčanik i izbrojali smo do zadnjeg feninga. Dao mi je 50 maraka da zahvali", priča Džafić i dodaje da je nalazio novčanike i stvari i drugih profesora jer kafić je u ulici gdje su smješteni fakulteti pa studenti i profesori često tu borave.

Kada pronađe izgubljene novčanike, Suad pošalje informaciju lokalnim portalima da objave da se traži vlasnik, a nekada i kontaktira vlasnike preko društvenih mreža. Takav je bio slučaj kada je gost iz Gračanice izgubio dokumente sa radnom vizom za Sloveniju, gdje je trebalo da ide za dva dana.

"Jednom je bio gost koji je ostavio fasciklu koja je bila puna bitnih dokumenata, viza, pasoš. Rodom je iz Tuzle, ali živi u Hrvatskoj i njihov je državljanin. Ja sam dokumenta odnio u hrvatski konzulat u Tuzli i onda su ga oni tako pronašli. Nakon nekoliko dana me dočekala koverta na poslu naslovljena na moje ime. U njoj je bilo 150 KM i inicijali tog čovjeka i rečenica da mi zahvaljuje što sam našao i vratio papire", prepričava Džafić i dodaje da nikada ne pomišlja da za sebe zadrži nečije stvari.

Svi gosti kojima vrati stvari mu zahvale i ostave bakšiš. Međutim, ima izuzetaka. Prije nekoliko godina bila je gošća koja je taj dan podigla platu i stavila u novčanik koji je potom zaboravila na stolici. Uzeo ga je i sklonio. Kada se ona vratila, sva uznemirena je pitala je li ko našao. On se našalio i rekao da nije. Nakon toga, kaže da je žena bila gruba i rekla da smo lopovi.

"Rekao sam joj da nema potrebe da bude takva kao što je na poslu u obližnjoj državnoj instituciji gdje radi. Rekao sam joj da je valjda red da nas fino pita jesmo li našli šta, te da sam se našalio. Dao sam joj novčanik, odmah je vidjela da je sve u njemu i samo se okrenula i otišla. Nije ostavila ništa", kaže on.

A da se dobro dobrim vraća, pokazuje i anegdota kada su drugi našli njegov novčanik i vratili mu.

"Bio sam na moru u Crnoj Gori i po povratku kući sam kupovao smokve. Kupio sam i otišao. Tokom vožnje me nazvao neki broj i javio sam se. Čovjek me pitao jesam li ja taj i taj. Potvrdno sam odgovorio, a on je rekao da sam zaboravio novčanik gdje sam uzimao smokve. Noge su mi se odsjekle jer su mi u njemu svi dokumenti i ne mogu preći granicu. Čovjek je pitao gdje prelazim granicu i rekao da on ide za Sarajevo. Dogovorio sam se gdje ću ga čekati. Ja sam mu davao novac da zahvalim, ali odbio je. Kaže da je žena koja je prodavala smokve vidjela njegove tablice na autu i sva uznemirena rekla njemu da sam ja njegov zemljak. On je otvorio moj novčanik i našao jednu uplatnicu sa mojim brojem i tako me nazvao. Toj ženi planiram kupiti poklon kad krenem ponovo na more", kaže sretni nalazač novčanika koji tvrdi za svoj posao da je kao i svaki drugi. Ističe da dođu gosti i sa pozitivnom i sa negativnom energijom.

Tvrdi da ne da nikome da ga napuni negativnom, već nastoji biti pozitivan uvijek i dobro raspoloženje širiti na sve oko sebe jer je to osobina koju svaki ugostitelj treba da ima.

Nataša Tadić

(tuzlarije.net - Nezavisne novine)               





OSTALE VIJESTI


12.06.2026. Broj citanja: 29
Tragedija na autocesti u Mađarskoj, osam mrtvih



12.06.2026. Broj citanja: 78
Barbarez: Idemo igrati za našu BiH. Ne lijepo, nego na rezultat



12.06.2026. Broj citanja: 45
Izbornik Kanade pred BiH: Oni nisu navikli na naše vrućine



12.06.2026. Broj citanja: 70
Elon Musk postao prvi bilijunaš ikad. Pokušali smo objasniti koliko je to novca



11.06.2026. Broj citanja: 270
Problem za BiH uoči prve utakmice na SP-u. Stoper otpao do kraja turnira



11.06.2026. Broj citanja: 107
Auto se zabio u skupinu učenika na biciklima u Nizozemskoj. Troje mrtvih



11.06.2026. Broj citanja: 200
FIFA ubija nogomet. Svjetsko prvenstvo u Americi je dokaz za to



11.06.2026. Broj citanja: 152
Trump najavio vojni udar i zauzimanje ključnog iranskog otoka



11.06.2026. Broj citanja: 142
Tri europska veleposlanika stigla u Moskvu. Lavrov: Saslušat ćemo ih



11.06.2026. Broj citanja: 129
NYT analizirao snimke, Amerika pogodila iransko postrojenje za vodu. ˝To je zločin˝














OSTALE VIJESTI
Čeka se odluka Teherana o Trumpovom prijedlogu za kraj rata. Eksplozije u Hormuzu
Šef delegacije EU: Došlo je vrijeme da političari u BiH poslušaju svoje građane
Bio je američki heroj, a onda mu je žena brutalno ubijeno. Suđenje je promijenilo sve
Jača indijska proizvodnja tekile. "Teoretski bismo mogli konkurirati Meksiku"
Obveznica sa 7.5 % kamate: Koykan i Xela Investment grade 10 restorana u Bavarskoj
Elon Musk postao prvi bilijunaš u povijesti
Cijene nafte na najnižim razinama u dva mjeseca
Japan prvi put lansirao raketu H3 pogonjenu isključivo motorima na tekuće gorivo
Ukrajina "sankcionirala" važna postrojenja duboko u Rusiji
Djevojčica koja je za 13. rođendan dobila dnevnik umrla u koncentracijskom logoru
Novi EU pakt stupio na snagu. Hrvatska može tražiti izuzeće od primanja migranata
Trump otkazao napad na Iran samo tri sata prije početka udara
Švicarci izlaze na referendum o suzbijanju imigracije. "Ne zemlji s 10 milijuna"
VIDEO AfD-ovci se smijali Merzu zbog izjave o Ukrajini. On ih napao: "To je znak"
Alabama osuđenike na smrtnu kaznu želi pogubljivati dušikom
Godinu dana nakon pada Air Indije, obitelji se bore za identifikaciju žrtava
Mađari stižu u Europu u 9. stoljeću te pljačkaju sve do Francuske i Španjolske
Umrla tajlandska princeza. Bila je u komi od prosinca 2022.
Sve opasnije droge u Hrvatskoj. "Kupite kokain, a dobijete nešto sasvim drugo"




SVASTARIJE

Tragedija na autocesti u Mađarskoj, osam mrtvih

Barbarez: Idemo igrati za našu BiH. Ne lijepo, nego na rezultat

Izbornik Kanade pred BiH: Oni nisu navikli na naše vrućine

Elon Musk postao prvi bilijunaš ikad. Pokušali smo objasniti koliko je to novca

Problem za BiH uoči prve utakmice na SP-u. Stoper otpao do kraja turnira

Auto se zabio u skupinu učenika na biciklima u Nizozemskoj. Troje mrtvih

FIFA ubija nogomet. Svjetsko prvenstvo u Americi je dokaz za to

Trump najavio vojni udar i zauzimanje ključnog iranskog otoka

Tri europska veleposlanika stigla u Moskvu. Lavrov: Saslušat ćemo ih

NYT analizirao snimke, Amerika pogodila iransko postrojenje za vodu. ˝To je zločin˝