TUZLARIJE - VIJESTI

02.07.2019. u 14:26 Broj citanja: 1144
10 godina rada Kantonalnog zavoda za pružanje pravne pomoći

Kantonalni zavod za pružanje pravne pomoći danas je obilježio jubilej, 10 godina uspješnog rada i djelovanja. Analizirajući samo prošlu godinu, danas je istaknuo da je Zavod u 2018 godini zastupao stranke u ukupno 1.717 predmeta, od čega u 749 krivičnih, 541 parničnih, 306 prekršajnih, 28 vanparnična i 93 ostala predmeta.

Tuzlarije


- Pružanjem besplatne pravne pomoći građanima slabijeg imovinskog stanja stanovništva, u skladu sa zakonom, Zavod omogućava svim građanima ostvarivanje jednakog pristupa pravdi. To za posljedicu ima jačanje pravne sigurnosti i vladavinu zakona u Bosni i Hercegovini, kao i ostvarivanje ljudskih prava, zagarantovanih međunarodnim dokumentima o ljudskim pravima, koje je ratificirala Boana i Hercegovina. Kantonalni zavod za pružanje pravne pomoći u Tuzli, kao i drugi zavodi i centri za pružanje besplatne pravne pomoći građanima slabog imovnog stanja, se osnivaju da bi Bosna i Hercegovina ispunila sve uslove za ulazak u Evropsku uniju, odnosno da bi ispunila europski standard osiguranja jednakog pristupa pravdi i pravičnom suđenju i građanima slabog imovnog stanja, istaknula je direktorica Zavoda Mersija Jašarević i dodala da je djelovanje Zavoda i njegovim angažmanom umjesto angažovanja branilaca po službenoj dužnosti rezultiralo i značajnim finansijskim uštedama u Budžetu Tuzlanskog kantona.

Zavod je jedna od prvih institucija ovog tipa koje su formirane u Bosni i Hercegovini, a 2012. godine je osnovana Mreža pružaoca besplatne pravne pomoći u BiH. Sporazum o razumijevanju potpisalo je 11 organizacija koje besplatnu pravnu pomoć pružaju širom Bosne i Hercegovine, čime je učinjen prvi veliki korak ka organiziranom multi-institucionalnom pristupu razmatranju pitanja od zajedničkog interesa svih pružaoca besplatne pravne pomoći. Besplatna pravna pomoć je jedini dostupni instrument zaštite i ostvarenja prava osobama slabijeg imovnog stanja pri rješavanju njihovih egzistencijalnih pitanja. Zbog izuzetne važnosti pravne pomoći, država, u ovom slučaju Tuzlanski kanton čini sve što je u njegovoj moći kako bi se svima, bez diskriminacije, omogućio pristup pravdi.

Tuzlarije


S tim u vezi, na današnjoj svečanosti, kojoj su prisustvovali predstavnici zakonodavne i izvršne vlasti, predstavnici drugih zavoda za pružanje besplatne pravne pomoći, te predstavnici sudova i drugih pravosudnih institucija, premijer Tuzlanskog kantona Jakub Suljkanović je direktorici i svim uposlenicima Zavoda čestitao 10. godišnjicu uspješnog rada.

- U današnje vrijeme kada postoji značajan broj ljudi koji nisu u stanju osigurati sebi adekvatnu pravnu pomoć, nastojimo da kroz ovakve projekte pružimo dostojanstvo tim ljudima. Vlada Tuzlanskog kantona je tu potrebu uvidjela još 2008. godine kada se počelo raditi na osnivanju ove institucije. Imajući u vidu sve što je Zavod do danas uradio, danas možemo reći da je Zavod, od 2009. godine, kada je i zvanično počeo sa radom, do danas u potpunosti odgovorio svojim obavezama, a iskazanim profesionalizmom, često i ličnom požrtvovanošću uposlenika, opravdao svoje postojanje i svima nama osvjetlao obraz, rekao je premijer Suljkanović, te Zavodu, u očekivanju boljeg vremena i porasta standarda svih naših građana, u narednim godinama zaželio što manje klijenata.

(tuzlarije.net - Odjeljenje za informisanje Vlade TK)               





OSTALE VIJESTI


12.06.2026. Broj citanja: 325
VIDEO Toronto pun navijača BiH. Kanadski novinar: Glupost je da će ih biti 30 hiljada



12.06.2026. Broj citanja: 105
Tragedija na autocesti u Mađarskoj, osam mrtvih



12.06.2026. Broj citanja: 102
Barbarez: Idemo igrati za našu BiH. Ne lijepo, nego na rezultat



12.06.2026. Broj citanja: 82
Izbornik Kanade pred BiH: Oni nisu navikli na naše vrućine



12.06.2026. Broj citanja: 96
Elon Musk postao prvi bilijunaš ikad. Pokušali smo objasniti koliko je to novca



11.06.2026. Broj citanja: 312
Problem za BiH uoči prve utakmice na SP-u. Stoper otpao do kraja turnira



11.06.2026. Broj citanja: 120
Auto se zabio u skupinu učenika na biciklima u Nizozemskoj. Troje mrtvih



11.06.2026. Broj citanja: 225
FIFA ubija nogomet. Svjetsko prvenstvo u Americi je dokaz za to



11.06.2026. Broj citanja: 174
Trump najavio vojni udar i zauzimanje ključnog iranskog otoka



11.06.2026. Broj citanja: 164
Tri europska veleposlanika stigla u Moskvu. Lavrov: Saslušat ćemo ih














OSTALE VIJESTI
Indijski pomorac javio ženi da će uskoro biti kod kuće. Poginuo je u američkom udaru
Iran objavio detalje sporazuma. Trump: To je lažno. Bolje im je da se saberu
Pao je Fejs
Trump: Iran laže o sporazumu. Riječ je o vrlo nečasnim ljudima
Kijev traži 20 milijardi dolara. "Svi vide da Rusija gori, mi želimo da gori još više"
Netanyahu: Dok sam ja premijer, Iran neće imati nuklearno oružje
Uzbuna na sjeveru Europe: Rusija žurno gradi baze, satelitske snimke otkrile plan
Odbor za financije dao pozitivno mišljenje o Žigmanu za guvernera HNB-a
MMF snizio prognoze za gospodarstvo eurozone
Iranski mediji objavili detalje mogućeg sporazuma s Amerikom
Prodavač lutrije prevario dobitnika 4.7 milijuna eura u Španjolskoj. Ide u zatvor
Ukrajina: Očekujemo udar Orešnikom u iduća 24 sata
Papa Lav krijumčarima ljudi: Ako se ne pokajete, završit ćete u paklu
Novo važno otkriće na Ruđeru o kretanju stanica raka kože
Amerikanci se guše u poskupljenjima. Stranke će na izbore potrošiti milijarde
Italija ne želi vratiti ukrajinsku djecu. Kijev bijesan: "Rade isto što i Rusi"
Podaci iz igrice PokĂŠmon Go koriste se za obuku vojnih dronova
Objavljeno kada i gdje bi moglo doći do potpisivanja sporazuma između Amerike i Irana
Njemački ministar: Stalno spominju obitelji s djecom. Imigranti su uglavnom muškarci
General: Za mir u Ukrajini potrebno je da Putin umre




SVASTARIJE

VIDEO Toronto pun navijača BiH. Kanadski novinar: Glupost je da će ih biti 30 hiljada

Tragedija na autocesti u Mađarskoj, osam mrtvih

Barbarez: Idemo igrati za našu BiH. Ne lijepo, nego na rezultat

Izbornik Kanade pred BiH: Oni nisu navikli na naše vrućine

Elon Musk postao prvi bilijunaš ikad. Pokušali smo objasniti koliko je to novca

Problem za BiH uoči prve utakmice na SP-u. Stoper otpao do kraja turnira

Auto se zabio u skupinu učenika na biciklima u Nizozemskoj. Troje mrtvih

FIFA ubija nogomet. Svjetsko prvenstvo u Americi je dokaz za to

Trump najavio vojni udar i zauzimanje ključnog iranskog otoka

Tri europska veleposlanika stigla u Moskvu. Lavrov: Saslušat ćemo ih