23.01.2021. u 08:52 Mladi lideri pokrenuli zajednički podcast ˝Democracy Fight Club˝
U vremenu koje je donijelo mnogo izazova i gotovo u potpunosti preselilo ljudski kontakt u digitalni svijet, mladi lideri su željeli ovaj kontakt personalizirati što je moguće više i približiti svijet Bosni i Hercegovini i našu državu svijetu, te ukazati na neke pozitivne priče borbe mladih za demokratske vrijednosti. S tim na umu, troje mladih iz BiH, Vedrana Vujović iz Sarajeva, Malik Sakić iz Tuzle, i Mensur Seferović iz Sanskog Mosta, pokrenuli su podcast – Democracy Fight Club.
Podcast kao forma u svijetu je izuzetno popularan, a u našem regionu i svijetu, tek zauzima veći prostor i privlači pažnju, što će se sigurno nastaviti u godinama koje su pred nama.
Kroz dosadašnje tri epizode, uz pomoć mreže Generation Democracy i Međunarodnog republikanskog instituta, Vujović, Sakić i Seferović su u svom podcastu ugostili mlade iz Nigerije, Libana, Zimbabvea, Paname, a u specijalnom izdanju "I ja sam svijet", nedavno su snimili i prvu epizodu sa mladom Olgom Tmušić iz Bijeljine.
"Olga je zajedno sa još nekoliko mladih iz ALPI programa, pokrenula izazov na Instagramu koji se zove #GeneracijaD, u kojem pozivaju mlade da dijele pozitivne priče iz svojih lokalnih zajednica. U ovim turbulentnim vremenima, nama se to učinilo izuzetno zanimljivim, pa smo pozvali Olgu da bude naša prva gošća u ediciji na našem jeziku", rekla je Vedrana Vujović, jedna od voditeljica podcasta.
U ovoj epizodi, Vujović i Tmušić su razgovarale o Generaciji D, ali i mnogim relevantnim temama kao što je učešće mladih u donošenju odluka, saradnja mladih u BiH i regionu i svakodnevna borba ove generacije za demokratiju.
"Mnogi su me prijatelji zvali nakon što su vidjeli izazov na Instagramu i pitali me šta je to Generacija D. Generacija D smo svi mi. Ovo D se odnosi na "dobre priče" u prvom redu, sve ono što svakodnevno radimo da bismo pomogli našim lokalnim zajednicama; "demokratiju" odnosno demokratsko društvo za koje se borimo; i "digitalno" na kraju, kao alat koji naša generacija najviše koristi za komunikaciju.", rekla je Tmušić naglasivši da se dosad u izazov uključilo mnogo mladih iz BiH i regiona, i pozvala je i ostale da učine isto.
Cijelu epizodu možete pogledati na zvaničnom YouTube kanalu:
Sa onom famoznom pločicom oko imenovanja mosta po Balaševiću, ispade pravi cirkus. Bez pitanja i potrebne procedure postavili, inspekcija skinula, opet je stave. Toliko neozbiljnosti. Ne ulazim u to ni ko je ni šta je Balašević, u ovom slučaju je nebitno, treba poštovati proceduru. Šalju pogrešnu poruku, a to je da može svako raditi šta hoće, što prelazi u anarhiju.
Danas oko 14, 00 sati PS Istok je zaprimila prijavu da je u ulazu stambene zgrade, u ulici Ismeta Mujezinović pronađeno beživotno tijelo NN muške osobe. Na licu mjesta je uviđajna ekipa OKP PU TZ, a više informacija ce biti poznato nakon uviđaja.
Učenici i profesori Rudarske škole su u povodu Svjetskog dana ružičastih majica održali radionice i predavanja koje promiču toleranciju i poštivanje različitosti, a sve u cilju sprečavanja nasilja među učenicima. Nakon interesantnog igrokaza učenici su pustili balone u zrak kao poruku da svi budemo prijatelji.
Transpla ntacijski tim matičnih ćelija hematopoeze Univerzitetskog kliničkog centra Tuzla, u toku prva dva mjeseca tekuće 2021. godine, uradio je tri transplantacije matičnih ćelija hematopoeze.
Federalno ministarstvo rada i socijalne politike obavještava javnost da u skladu sa Zakonom o proglašenju 1. marta Danom nezavisnosti Bosne i Hercegovine (“Službeni list RBiH”, broj: 9/95), državni organi, preduzeća i druge pravne osobe ne rade na Dan nezavisnosti, saopćeno je iz ovog ministarstva.
Sinoć je u Biblioteci “Derviš Sušić” Tuzla održana promocija knjige “Fenomen višestranačja u Bosni i Hercegovini” autora prof. dr. Edhema Muftića, akademika Slave Kukića i psihologa Ibrahima Prohića.