TUZLARIJE - VIJESTI

08.03.2021. u 10:38 Broj citanja: 550
U povodu Međunarodnog dana žena, iz Ženske romske organizacije poručuju:
„Naše je pravo, a ne privilegija!“

Ženske romske organizacije u Bosni i Hercegovini smatraju se djelom svjetskog pokreta Roma/kinja te okupljene kroz prvu žensku romsku mrežu u Bosni i Hercegovini kontinuirano upozoravaju društvo na izuzetno težak status Romkinja koje se nalaze u diskriminirajućem položaju kada je u pitanju zapošljavanje, nedovoljno učestvuju u političkom odlučivanju i upravljanju u institucijama vlasti, a podaci relevantnih institucija pokazuju da je svaka druga žena doživjela neki oblik nasilja i diskriminacije.
Tuzlarije

„Ukazujemo da nismo ravnopravne, naše potrebe i položaj nisu vidljivi u javnim politikama, ne osjećamo se sigurno, nismo uključene i živimo život koji nam ne osigurava dostojanstvo“, ističe Indira Bajramović, predsjednica Ženske romske mreže „Uspjeh“.

Stoga je Ženska romska mreža „Uspjeh“ iz navedenih razloga pokrenula kampanju Mjesec dana ženskog romskog aktivizma. Već od danas će u brojnim gradovima u BiH: u Tuzli, Bijeljini, Visokom, Kaknju, Prnjavoru i Modriči uličnim akcijama od 11, 00 do 12, 00 sati obilježiti početak kampanje „Moje je pravo, a ne privilegija“.

“Još uvjek živimo s predrasudama i diskriminacijom. Kao žena u bosanskohercegovačkom društvu se osjećam zapostavljeno. Mi smo uvijek u manjini i ako odrađujemo najteže poslove i redamo uspjehe, slavu uvijek pokupe muškarci. Nismo dovoljno zastupljene tamo gdje se donose odluke, gdje možemo poboljšati položaj žena i ako nas ima školovanih, pametnih i hrabrih da se suočimo sa problemima i da ih riješavamo. To smo kao žene dokazale, nažalost još uvjek se moramo boriti za svoja mjesta, svoja prava. Moramo se nametnuti da bi se naš glas čuo. Naša borba za ostvarivanje naših prava, ravnopravnost, sigurnost, traje dugo, ali ima pomaka”, kaže Indira Bajramović koja ujedno void i najveću romsku žensku organizaciju u BiH “Bolja budućnost”.

Dodaje da je u borbi za prava žena još mnogo posla i velikih izazova kako bi se promjenio položaj u kojem se sada nalaze.

“Ali mi ćemo ustrajati i doći će taj dan kada ćemo ostvariti naše ciljeve. Želim da čestitam 8. mart svim ženama svijeta i da nas sve zajedno napomenem da se ni danas ne trebamo opuštati nego se boriti kao i ostalih 364 dana u godini, jer svaki dan je naš dan.”

Kampanja „Moje je pravo, a ne privilegija“ nastala je s ciljem da se kroz niz aktivnosti koje će se implementirati u narednih mjesec dana ukaže na položaj žena s posebnim akcentom na Romkinje u BiH i važnost njihovog uključenja u javni i politički život BiH te omogućavanje uživanja svih ljudskih prava i dostojanstven život.

U periodu od 8. marta, Međunarodnog dana žena do 8. aprila, Svjetskog dana Roma/kinja 2021. godine, članice Mreže organiziraju niz aktivnosti koje obuhvačaju održavanje uličnih akcija, sastanaka sa predstavnicima/cama institucija na svim nivoima te događaje u zajednicama. Kampanja se implementira u okviru regionalnog projekta „Za aktivnu inkluziju i prava Romkinja na zapadnom Balkanu III“ koji podržava Austrijska razvojna saradnja kroz CARE International Balkans, podršku OAK fondacije i OSCE misije u Bosni i Hercegovini.

Podsjećamo, ove godine navršava se 50 godina od održavanja prvog Svjetskog kongresa Roma/kinja, navršava se 50. godina borbe koja ukazuje na probleme Roma i Romkinja i da se podstaknu vlasti da rade na unaprjeđivanju njihovog položaja, odnosno na povećanju njihove uključenosti u sve društvene tokove.

(tuzlarije.net)               





OSTALE VIJESTI


12.06.2026. Broj citanja: 326
VIDEO Toronto pun navijača BiH. Kanadski novinar: Glupost je da će ih biti 30 hiljada



12.06.2026. Broj citanja: 105
Tragedija na autocesti u Mađarskoj, osam mrtvih



12.06.2026. Broj citanja: 102
Barbarez: Idemo igrati za našu BiH. Ne lijepo, nego na rezultat



12.06.2026. Broj citanja: 82
Izbornik Kanade pred BiH: Oni nisu navikli na naše vrućine



12.06.2026. Broj citanja: 96
Elon Musk postao prvi bilijunaš ikad. Pokušali smo objasniti koliko je to novca



11.06.2026. Broj citanja: 312
Problem za BiH uoči prve utakmice na SP-u. Stoper otpao do kraja turnira



11.06.2026. Broj citanja: 120
Auto se zabio u skupinu učenika na biciklima u Nizozemskoj. Troje mrtvih



11.06.2026. Broj citanja: 225
FIFA ubija nogomet. Svjetsko prvenstvo u Americi je dokaz za to



11.06.2026. Broj citanja: 174
Trump najavio vojni udar i zauzimanje ključnog iranskog otoka



11.06.2026. Broj citanja: 164
Tri europska veleposlanika stigla u Moskvu. Lavrov: Saslušat ćemo ih














OSTALE VIJESTI
Indijski pomorac javio ženi da će uskoro biti kod kuće. Poginuo je u američkom udaru
Iran objavio detalje sporazuma. Trump: To je lažno. Bolje im je da se saberu
Pao je Fejs
Trump: Iran laže o sporazumu. Riječ je o vrlo nečasnim ljudima
Kijev traži 20 milijardi dolara. "Svi vide da Rusija gori, mi želimo da gori još više"
Netanyahu: Dok sam ja premijer, Iran neće imati nuklearno oružje
Uzbuna na sjeveru Europe: Rusija žurno gradi baze, satelitske snimke otkrile plan
Odbor za financije dao pozitivno mišljenje o Žigmanu za guvernera HNB-a
MMF snizio prognoze za gospodarstvo eurozone
Iranski mediji objavili detalje mogućeg sporazuma s Amerikom
Prodavač lutrije prevario dobitnika 4.7 milijuna eura u Španjolskoj. Ide u zatvor
Ukrajina: Očekujemo udar Orešnikom u iduća 24 sata
Papa Lav krijumčarima ljudi: Ako se ne pokajete, završit ćete u paklu
Novo važno otkriće na Ruđeru o kretanju stanica raka kože
Amerikanci se guše u poskupljenjima. Stranke će na izbore potrošiti milijarde
Italija ne želi vratiti ukrajinsku djecu. Kijev bijesan: "Rade isto što i Rusi"
Podaci iz igrice PokĂŠmon Go koriste se za obuku vojnih dronova
Objavljeno kada i gdje bi moglo doći do potpisivanja sporazuma između Amerike i Irana
Njemački ministar: Stalno spominju obitelji s djecom. Imigranti su uglavnom muškarci
General: Za mir u Ukrajini potrebno je da Putin umre




SVASTARIJE

VIDEO Toronto pun navijača BiH. Kanadski novinar: Glupost je da će ih biti 30 hiljada

Tragedija na autocesti u Mađarskoj, osam mrtvih

Barbarez: Idemo igrati za našu BiH. Ne lijepo, nego na rezultat

Izbornik Kanade pred BiH: Oni nisu navikli na naše vrućine

Elon Musk postao prvi bilijunaš ikad. Pokušali smo objasniti koliko je to novca

Problem za BiH uoči prve utakmice na SP-u. Stoper otpao do kraja turnira

Auto se zabio u skupinu učenika na biciklima u Nizozemskoj. Troje mrtvih

FIFA ubija nogomet. Svjetsko prvenstvo u Americi je dokaz za to

Trump najavio vojni udar i zauzimanje ključnog iranskog otoka

Tri europska veleposlanika stigla u Moskvu. Lavrov: Saslušat ćemo ih