TUZLARIJE - BILTEN TK

15.10.2009.
Deminiranje je sporo jer se ne ulaže dovoljno


U zgradi Vlade Tuzlanskog kantona danas je održan sastanak predstavnika štabova Civilne zaštite općina Tuzlanskog kantona sa čelnicima BH MAC-a.



Direktor kantonalnog štaba Civilne zaštite Zdenko Tadić, obavijestio je danas prisutne da je Vlada Federacije BiH usvojila Izlaznu strategiju održivosti timova civilne zaštite za deminiranje i uklanjanje NUS-a (neeksplodiranih ubojitih sredstava).

U okviru Izlazne strategije usvojena je opcija prema kojoj timovi za deminiranje i uklanjanje NUS-a ostaju u sastavu Federalne uprave civilne zaštite i nakon 2010. godine.

Deminiranje na području Tuzlanskog kantona rađeno je po Kantonalnoj listi prioriteta za deminiranje TK, koja je urađena na osnovu prijedloga iz općina. Listom prioriteta stvorena je mogućnost za čišćenje 523.872, 91 kvadratnih metara i tehničko izviđanje 3.059.289, 68 kvadratnih metara.

Okončani su projekti koji su se temeljili na osnovu potpisanog Ugovora o sufinansiranju iz prošle godine u šest općina TK i to Gradačcu, Gračanici, Kalesiji, Lukavcu, Sapni i Tuzli.

Na području općine Gradačac u procesu realizacije je pilot projekat upozoravanja na mine, predviđeno je postavljanje preko 300 trajnih znakova koji će upozoravati na sumnjiva područja.

Procjenjuje se da je oko 3, 2 % teritorije naše zemlje pod takozvanom sumnjivom površinom, gdje bi se moglo nalaziti oko 220.000 neksplodiranih ubojitih sredstava. Od 1996. stradalo je 1667 građana od kojih je 486 smrtno.

Kada su u pitanju općine Tuzlanskog kantona najbolje stanje je u Srebreniku i Živinicama, a sve ostale općine su problematične. Navedeni podaci dovoljno govore koliko je ozbiljna situacija kada su u pitanju neekspolodirana ubojita sredstva. Radi se sporo jer se i ne ulaže dovoljno. Bez deminiranja terena teško je govoriti o razvoju i sigurnosti naše zemlje. Za naredne budžete Programa deminiranja, pored sredstava za implementaciju Programa u iznosu od 7.200.000, 00 KM treba planirati i sredstva za nabavku voznog parka, opreme i materijalno tehničkih sredstava u iznosu od 1.000.000, 00 KM, jedan je od zaključaka donesen na sjednici Vlade F BiH održane u augustu 2009.godine.

S.M.