TUZLARIJE - BILTEN TK

20.01.2012.
Zahvaljujući angažmanu svih subjekta
U 2011. ostvaren rekordan rezultat na polju deminiranja


Vlada Tuzlanskog kantona usvojila je danas Informaciju o ostvarenim rezultatima deminiranja i uništavanja neeksplodiranih ubojitih sredstava na području Tuzlanskog kantona u 2011. godini i Listu prioriteta deminiranja u 2012. godini.

Generalno, može se reći da je zahvaljujući angažmanu svih subjekta uključenih u proces deminiranja ove godine ostvaren rekordan rezultat na polju deminiranja i velike površine su stavljene na raspolaganje lokalnim zajednicama na sigurno korištenje, stoji u Informaciji.

Kada je u pitanju ostvareni rezultat deminiranja po općinama može se konstatirati, da kao i prošlih nekoliko godina, najintenzivniji radovi su bili na području općine Gradačac. Međutim, od posebnog značaja je činjenica da su ove godine okončani svi projekti duž desne obale rijeke Spreče u općinama Lukavac i Gračanica, te omogućeno da se priđe regulaciji rijeke Spreče i sigurnom obavljanju poljoprivrednih radova. Nažalost, ostalo je još nedeminiranih prostora sa lijeve strane rijeke Spreče što još uvijek predstavlja određenu opasnost i za korisnike sa desne obale.

Za deminersku sezonu 2011. posebno je karakteristično da je, zahvaljujući aktivnijem uključivanju domaćih organa vlasti u izdvajanju novca za sufinansirano deminiranje, došlo do pojačanog angažmana komercijalnih deminerskih kompanija. Istovremeno su timovi oružanih snaga (OS) BiH bili prinuđeni da u svoje redove uvedu mlađe osobe kako bi se ispoštovali NATO standardi kada je u pitanju starost pripadnika oružanih snaga. Iza deminerskog tima civilne zaštite je vrlo teška sezona u kojoj tim većim dijelom bio prepolovljen zbog obolijevanja pojedinih pripadnika tima, a posebno otežavajuća okolnost je bila nemogućnost korištenja deminerske mašine za tehničku pripremu zemljišta.

Kao najznačajniji i najveći projekat koji je realiziran na obilježavanju minskih polja je projekt, na području općine Gradačac. Naime, u MZ Jasenica, na 3 lokacije postavljena su 123 trajna upozoravajuća znaka, a postavljeno je i 6 bilbord plakata. Na kraju realizacije ovoga projekta za rizične grupe (školska djeca, lovci, ribolovci i poljoprivrednici) obavljena su predavanja na temu „Uzoravanje na opasnost od mina“.

Tokom 2011. godine, i pored svih preduzetih mjera upozoravanja na minsku opasnost dogodilo se 10 minskih nesreća, u kojima su stradali civili. Šest osoba je smrtno stradalo, a 12 osoba je povrijeđeno.
U 3 deminerske nesreće, 2 deminera su smrtno stradala, a 2 su ranjena. Do sada je u BiH stradalo ukupno 108 deminera, od čega 43 smrtno.

Podatak da se na području Tuzlanskog kantona još uvijek kao sumnjiva površina vodi više od 90 milona metara kvadratnih, a do sada je deminirana površina od 9.536.947, 18 m2 opominje i nameće potrebu intenzivnijeg provođenja operacija deminiranja na prostoru TK, zaključuje se u Informaciji.

Na realizaciji projekata, u toku 2011. godine, na poslovima deminiranja, pored tima civilne zaštite i deminerskih timova OS BiH, zabilježen je pojačan angažman i drugih domaćih i stranih kompanija i organizacija kao što su HO „Pro Vita”, „C.I.D.C.“, „NPA”, UG „Demira”, „Doking”, „UEM“, „IVŠA“ i dr.

Priredio(la): Odjeljenje za informisanje Vlade TK