TUZLARIJE - BILTEN TK

13.03.2018.
Održana 4. redovna sjednica Vlade TK:
Prihvaćena informacija o odlasku građana

Tuzlarije


Vlada je danas prihvatila Informaciju Ministarstva kulture, sporta i mladih, o problemu odlaska građana sa prostora Tuzlanskog kantona. Cilj izrade Informacije jeste sagledavanje problema odlaska građana, posebno mladih sa područja Tuzlanskog kantona i definisanje smjernica i mjera za provođenje aktivnosti koje će doprinijeti zadržavanju i ostanku građana na području Kantona i Bosne i Hercegovine.

Kako se u Informaciji navodi, analizom dostupnih podataka uočeno je da ne postoje pouzdani podaci koji dokazuju procenat odlaska građana i mladih sa prostora Tuzlanskog kantona ali je dat pregled i analiza dostupnih podataka koji potvrđuju i ukazuju na navedenu problematiku. Prema relevantnim istraživanjima, Bosnu i Hercegovinu je u periodu između 1991. i 1995. godine napustilo više od milion stanovnika koji su u velikom broju nastavili da žive u zemljama prijema i nakon okončanja ratnih dejstava, dok se procjenjuje da je trenutno u inostranstvu ukupan broj osoba koje vode porijeklo iz Bosne i Hercegovine, što uključuje potomke bosanskohercegovačkih iseljenika rođene u zemlji domaćina, najmanje 2 miliona.

Prema podacima Svjetske Banke ovaj broj je nešto manji i iznosi 1.699.900 odnosno 44, 5% populacije, ali posmatrajući zemlje regije BiH ima najlošiju poziciju uvažavajući da je stopa emigracije u Srbiji 18%, Hrvatskoj 20, 9%, Makedoniji 30, 2% ili pak u Albaniji 43, 6%.

Ukoliko se posmatra odricanje od državljanjstva, od 1998. godine do 2017. godine, državljanstva Bosne i Hercegovine se odreklo 73.587 osoba.

Poseban problem predstavlja odlazak mladih sa područja Bosne i Hercegovine. Prema podacima UNDP-a samo je između januara 1996. godine i marta 2001. godine Bosnu i Hercegovinu napustilo 92.000 mladih ljudi. Prema podacima Federalnog zavoda za statistiku sa područja Tuzlanskog kantona u periodu 2013.-2017. godina ukupno je odseljeno 19.048 osoba uključujući kretanje stanovništva unutar BiH kao i inostranstvo. Od toga su 8.669 mlade osobe u dobi između 18 i 30 godina.

U istom periodu u inostranstvo su se odselila ukupno 2.102 stanovnika Tuzlanskog kantona od čega 710 mladih. Ovdje je potrebno naglasiti da se radi o podacima samo za one građane koji su svoje novo prebivalište/boravište prijavili kod nadležnog organa. Prema istom izvoru, u periodu 2013.-2017. godina najveći broj odseljenih građana je sa područja grada Tuzla (156) nakon čega slijede općine Živinice (112) i Srebrenik (88).

U proteklih 5 godina u ukupnoj strukturi nezaposlenih prema evidenciji Službe za zapošljavanje Tuzlanskog kantona u prosjeku trećinu su zauzimale mlade osobe u dobi od 18 do 30 godina, što dodatno potvrđuje jedan od najčešćih razloga odlaska mladih sa područja Bosne i Hercegovine, time i Tuzlanskog kantona.

Ukoliko se posmatra broj odjava sa evidencije Službe za zapošljavanje Tuzlanskog kantona evidentno je kontinuirano povećanje broja odjava sa evidencije u periodu 2013.-2017. godina građana sa područja Tuzlanskog kantona koji su se odjavili sa evidencije kao razlog navodeći zaposlenje u inostranstvu (530 u 2013. godini, 2.626 u 2017. godini).

Prema istraživanju Fondacije tuzlanske zajednice oko 20% građana iz pet gradova Tuzlanskog kantona sigurno bi napustilo BiH kako bi se trajno nastanili u nekoj drugoj zemlji, dok je naročito velika stopa takvih građana mlađe starosne dobi ispod 31 godine i iznosi 46, 6%.

Od školske 2015/2016. godine bilježi se pad broja upisanih učenika u osnovne i srednje škole na području Tuzlanskog kantona, kao i broja učenika koji su završili srednje škole na području Tuzlanskog kantona što može biti posljedica pada nataliteta na području Kantona, ali i odlaska građana sa područja Kantona.

Također, prisutan je i izuzetan interes mladih osoba za upis u srednje medicinske škole, a jedan od razloga jeste i priprema za zaposlenje u inostranstvu većinom za posao njegovatelja i/ili medicinara u Njemačkoj.

Svi navedeni podaci dokazali su već poznatu činjenicu da se Bosna i Hercegovina kao i Tuzlanski kanton suočavaju sa problemom odlaska građana i odlaska mladih. S tim u vezi, u Informaciji o problemu odlaska građana sa prostora Tuzlanskog kantona dat je prijedlog mjera čija realizacija bi doprinijela rješavanju navedene problematike. Te mjere uključuju aktivnosti koje će za cilj imati unapređenje životnog standarda građana Tuzlanskog kantona, nastaviti sa provedbom reformi i obaveza propisanih Sporazumom o pridruživanju i stabilizaciji između EU i Bosne i Hercegovine, poštivanje obaveza definisanih Zakonom o mladima Federacije BiH, usklađivanje obrazovnog sistema sa potrebama tržišta rada, osiguravanje prilike za zaposlenje, unaprjeđenje politike stambenog zbrinjavanja mladih, sistemski pristup i koordinirane napore za rješavanje pitanja odlaska građana i mladih sa područja BiH i Tuzlanskog kantona.

Nakon današnjeg razmatranja na sjednici Vlade, ova informacija proslijeđena je Skupštini Tuzlanskog kantona na dalje postupanje.

Priredio(la): Odjeljenje za informisanje Vlade TK