TUZLARIJE - VIJESTI

18.12.2007.
Večeras u BKC-u održana svečanost
˝Voda života˝


U organizaciji JKP “Vodovod i kanalizacija” Tuzla, večeras je u BKC-u održana svečanost pod nazivom “VODA ŽIVOTA”, a u povodu 100 godina od donošenja odluke o gradnji prvog gradskog vodovoda u Tuzli, 60 godina od formiranja samostalnog preduzeća “Vodovod i kanalizacija” i godinu dana od prestanka redukcija vode u Tuzli.



Svečanost je otvorena nastupom hora “Tuzlanke” a zatim je popularni glumac Enis Bešlagić, koji se dobro snašao u ulozi voditelja, najavio Seada Džambića, direktora JKP “Vodovod i Kanalizacija” koji je između ostalog rekao:

- Sastali smo se danas da obilježimo stotinu godina od donošenja prve odluke o gradnji gradskog vodovoda u Tuzli, donesene daleke 1907. godine, šezdeset godina od kako je Vodovod u Tuzli postao samostalno preduzeće, i godinu dana života bez redukcija pitke vode, bolje da kažem godišnjicu normalnog života u gradu Tuzli. Pa evo tačno godinu dana na našim slavinama ima vode i građani su zadovoljni jer nema više, kako smo to zvali u vrijeme redukcije, “fatanja vode”. Danas grad Tuzla raspolaže značajnim kapacitetom u vodosnabdijevanju sa svojih izvorišta i kreće se od minimalnih 710 l/s (u sušnom periodu) do 910 l/s (u normalnim hidrološkim uslovima). Naš kolektiv je posebno fokusiran na kvalitet vode i sanaciju sekundarne mreže, jer je to, pored toga što je naša zakonska i profesionalna obaveza, posebno zahtijevano i od strane načelnika koji nam je kao glavne prioritete postavio upravo isporuku kvalitetne i ispravne vode i smanjene gubitka u sekundarnoj mreži.



U nastavku, nakon obraćanja direktora Džambića, prisutni su mogli vidjeti zanimljivu predstavu koja je urađena na osnovu komentara pisanih na našim Tuzlarijama u povodu vijesti o prestanku redukcije vode. Enis Bešlagić je nakon predstave, koja je dobro prihvaćena, rekao da eto dobra predstava može da se napravi i na osnovu komenatra sa web sajta.

Atmosferu je posebno zagrijao Kemal Monteno koji je otpjevao dvije pjesme. Prva je bila posvećena nastradalim civilima na Kapiji 25. maja 1995. godine, a drugu, “Pismo prijatelju”, s njim su otpjevali i prisutni u velikoj Sali BKC- a.


Svečanost je završena obraćanjem načelnika Jasmina Imamovića:

- Prije gradnje prvog gradskog vodovoda građani Tuzle koristili su vodu iz izvora, bunara i gradskih česmi. Jedan od najpoznatijih izvora bio je Pašabunar. Sve do izgradnje vodovoda postojalo je zanimanje “sakadžija” koji su punili svoje fučije i druge posude i zarađivali tako što su Tuzlacima prodavali vodu. Posebno su zarađivali oni koji su pod kontrolom imali više sakadžija. Njima nisu bile drage namjere gradonačelnika i austrougarske vlade da u Tuzli izgrade savremeni vodovod. Osim izvora, postojalo je i nekoliko česmi, izgrađenih u osmansko doba, a mnogi su koristili vlastite bunare.

Najaktivniji vijećnik, pobornik evropskog razvoja Tuzle i gradnje vodovoda, bio je Osman Vilović, koji je od 1908. do 1922. godine bio gradonačelnik Tuzle. Prvi vodovod u Tuzli izgrađen je 1910. Bio je to ogroman korak u razvoju grada.



Već 1930. godine osjetile su se ozbiljne nestašice vode. Od tada, restrikcije vode u Tuzli trajale su sve do 2006.! Prvi put, nakon toliko decenija, riješili smo problem restrikcija vode početkom 21. vijeka. Naša vizija razvoja ne smije biti kratkoročna, nego dugoročna i dosezati, ako je to potrebno, i period od trideset narednih godina. Jer Tuzla više nikada ne smije biti žrtvom restrikcija vode
, rekao je Imamović.

Na večerašnjoj svečanosti prikazan je i dokumentarni film u kojem je hronološki prikazano sve od izgradnje prvog vodovoda do današnjih dana.

Restrikcije vode su iza nas ali i dalje su prisutna sitna neprijateljstva prema sadašnjoj općinskoj vlasti, jer izgleda da važi ona "sve opraštamo osim uspjeha", jer ako uspjeh nije prekinuti decenijske restrikcije onda šta jeste? Da svi stručnjaci udruže snage oko saniranja vodovodne i kanalizacione mreže postigli bi se puno efektinije koristi po građane Tuzle.

S.Mešić