TUZLARIJE - VIJESTI

05.05.2008.
IN MEMORIAM
Franjo Kovačević


Jutros je do Općine, saradnika, kolega, prijatelja, poznanika ... stigla šokantna vijest. Iznenada, u 55. godini, preminuo je Franjo Kovačević, pomoćnik načelnika Općine Tuzla za opću upravu i društvene djelatnosti.
U 11 sati, načelnik Imamović je okupio saradnike da bi predstavnicima medija saopštili ovu tužnu vijest. Bliski saradnici Kovačevića imali su samo riječi hvale o ovom, kako ga nazvaše, čovjeku iz sjene, nenametljivom i tihom ali koji je uvijek bio tu.



Jasmin Imamović:
– Kao grom iz vedra neba udarila nas je vijest o iznenadnoj smrti Franje Kovačevića. Prije svega bio je moj prijatelj, a onda kolega i saradnik. To je čovjek sa jednom briljantnom pravničkom karijerom, najbolji student, sekretar izvršnog odbora, podpredsjednik i konačno pomoćnik načelnika, prvi čovjek kada je u pitanju kultura, socijalna zaštita. Moj je bivši šef, nije bilo boljeg šefa, nikada na bolovanju, samo jednom na godišnjem odmoru. Radio je puno, izborio se za veća ulaganja u kulturu, sport, obrazovanje, dječiju zaštitu, nevjerovatan entuzijasta koji je prekinut u koraku. Veliki bh. patriota, čovjek koji je svakoga od nas stavljao u zaštitu, a svojim problemima nikoga nije opterećivao. Mi smo u stanju šoka, mogu samo da izjavim saučešče porodici, supruzi, kćerki, bratu, sestri ...

Nada Mladina:
- Vijest o ovako iznenadnoj smrti našeg druga Franje Kovačevića nas je izuzetno sve potresla. Zatečeni smo činjenicim da je otrgnut od nas, od života, jedan tako vrijedan čovjek koji je za grad, građane Tuzle i za nas učinio puno, planirao je puno. On se nije morao mnogo truditi da mu Vijeće i vijećnici vjeruju, on je znao da sve obrazloži na kvalitetan, argumentovan način, uvijek stručno, profesionalno, i uvijek je nalazio rješenje. Imao je dobre savjete da pomogne da usaglasimo stavove i da budu u pravcu rješavanja, posebno se ističe njegov rad kada je u pitanju socijalna zaštita, činio je to na ljudski način, uz podršku načelnika, komunicirao je s ljudima kojima treba pomoć. Podržavao je svakoga u radu, nastojao je da dobro planira i ja kao predsjedavajuća Vijeća obećavam da će sve ono što je planirano biti realizovano. Izjavljujem saučešće porodici i građanima Tuzle.

Ernesa Mešić:
– Sa velikom tugom i boli u srcu morat ću se oprostiti sa mojim šefom, nadasve prijateljom, i javnosti nepoznatom činjenicom, bratom. Mi smo se bratili i sestrili. Njegovim dolaskom u službu obnovili smo prijateljstvo, naime, išli smo zajedno u školu. Žao mi je što je tako kratko trajalo. Moju bol ublažava spoznaja da ću se sjećati druženja i podrške, podrška mi je značila mnogo. Nastojat ću da ono što je on zacrtao do kraja godine odradim ali će bol za njim ostati, pridružujem se izjavama saučešća. Užasno mi je teško što njega više neće biti među nama.

Biografija

Franjo Kovačević rođen je u Tuzli 3. marta 1953. godine. Osnovnu školu i gimnaziju završava u rodnom gradu, a Pravni fakultet u Novom Sadu kao jedan od najboljih studenata u svojoj generaciji.

U novembru 1978 godine dobija prvi posao u Opštinskom javnom tužilaštvu. Godinu dana kasnije polaže pravosudni ispit u Sarajevu, te biva imenovan na mjesto zamjenika javnog tužioca. Funkciju javnog tužioca obavlja do septembra 1980.godine. Iste godine prelazi da radi u Skupštini opštine Tuzla na dužnost sekretara, a kasnije i na dužnost predsjednika Izvršnog odbora opštine Tuzla.

Nakon šest godina provedenih u Skupštini opštine Tuzla, 1986.godine biva imenovan na dužnost Međuopštinskog javnog pravobranioca. U decembru 1989.godine imenovan je na dužnost Opštinskog javnog tužioca u Opštinskom javnom tužilaštvu Tuzla.

Nakon prvih višestranačkoh izbora, odlazi iz općinskog javnog tužilaštva i osniva vlastitu firmu. Prvog juna vraća se u općinu Tuzla, kada je imenovan na dužnost pomoćnika nečelnika Službe za društvene djelatnosti, a nakon reorganizacije na dužnost pomoćnika načelnika za Službu za opću upravu i društvene djelatnosti, koju obavlja sve do svoje iznenadne smrti.

Franjo Koačević također je u Opštini bio zadužen za oblast sporta, kulture, socijalne zaštite. U tom periodu ulaganje u ove oblasti u Opštini Tuzla od 2001. godine povećana su za oko dvadeset puta. Tokom svog života bio je aktivan i u radu kulturno-umjetničkih društava i sportskih organizacija. Bio je predsjednik KUD „Mitar Trifunović-Učo od 1984. do 1985.godine.

Obavljao je razne dužnosti u SD Sloboda, Odbojkaškom klubu „Sloboda“, Rukometnom klubu „Jedinstvo“ i KK „Sloboda“. Predsjednik KK Jedinstvo bio je za vrijeme kada su naše košarkašice bile prvakinje Evrope. Bio je oženjen i ponosni suprug svojoj supruzi Nermini nježni otac kćerke Mirele.


Komemoracija za Franju Kovačevića obavit će se u 13:30 sati 07.05.2008.godine u Narodnom pozorištu Tuzla, a nakon toga u 15:30 sati je posljednji ispraćaj ispred Komemorativnog centra Tuzla i sahrana na Trnovcu.

S.M.