TUZLARIJE - VIJESTI

29.09.2009.
Općinsko vijeće - Komisija za istinu o Tuzli 92-95
Saopštenje za javnost sa sjednice Komisije održane 28.9. u 18.00 sati


Komisija za istinu o Tuzli 92-95 nepravomoćnu prvostepenu presudu Vijeća za ratne zločine Okružnog suda u Beogradu smatra nepravednom i skandaloznom, koja ujedno pokazuje i nebrigu naših državnih organa prema građaninu Bosne i Hercegovine Iliji Jurišiću. Ni na koji način se nije smjelo dopustiti da se Iliji Jurišiću za događaje koji su se desili u Tuzli i BiH sudi od strane politiziranog srbijanskog pravosuđa u montiranom postupku, koji je rezultirao osudom našeg Ilije Jurišića na 12 godina zatvora.

Iako smo duboko razočarani u nepravomoćnu prvostepenu presudu, nadamo se da će Vrhovni sud Republike Srbije postupati u skladu sa temeljnim pravnim principima, a to su principi zakonitosti, pravilnog i potpunog utvrđivanja činjeničnog stanja i pravde i pravičnosti, jer jedino na takav način pravosuđe Republike Srbije može sa sebe sprati ljagu koju mu je ovom prvostepenom presudom nanijelo Vijeće za ratne zločine Okružnog suda u Beogradu.

Naše Tuzlanke i Tuzlake pozivamo, da kao i uvijek i sada u ovim teškim momentima sačuvaju dostojanstvo i ugled naše Tuzle i njenih građana, koji smo zasluženo stekli kako u BiH, tako i u svijetu.

Predsjednik Komisije
Prof.dr.med.sci. Nada Mladina