TUZLARIJE - VIJESTI

25.05.2013.
Čaršija pamti!
Tuga, bol i suze na Aleji mladosti




Polaganjem vijenaca i cvijeća danas je na Slanoj Banji obilježena 18. godišnjica od masakra na tuzlanskoj Kapiji, najtežeg ratnog zločina nad civilnim stanovništvom Tuzle. Rodbina, prijatelji, sugrađani i predstavnici vlasti, prisjetili su se tragedije koja je odnijela nevine živote tuzlanske mladosti.



25. maj u Tuzli je dan kada su svi osjećaju tugu u srcu, doboko suosjećaju sa svima koji su taj dan izgubili svoje najbliže. Ispaljene granate na civile, mlade, djecu govore o načinu ratovanja agresora te ciljanom i sistematskom ubijanu građana Bosne i Hercegovine u minulom ratu.



















Za zločin nad mladošću Tuzle osuđena je tek jedna osoba, major tzv. Vojske Republike Srpske Novak Đukić, kojeg je Sudsko vijeće Suda BiH proglasilo komandno odgovornim za ovaj zločin i osudilo na 25 godina zatvora. Odlukom Opštinskog vijeća iz 2003. godine 25. maj je dan koji je posvećen sjećanju na sve civilne žrtve rata u Tuzli. Tog dana Tuzlaci se prisjećaju svih civila koji su izgubili život usljed granatiranja Tuzle u periodu od 1992-1995.









Uz roditelje, rodbinu ubijenih i ranjenih na Kapiji, danas su vijence i cvijeće položili predstavnici Predsjedništva BiH, Vlade TK, Opštine Tuzla, Oružanih snaga BiH, MUP-a TK, Univerziteta u Tuzli i ostalih javnih institucija i udruženja.

S.P.