TUZLARIJE - VIJESTI

02.07.2014.
Održan Kolegij općinskog načelnika
Tuzla rekorder po broju klizišta


Tuzlarije


Više od 400 miliona konvertibilnih maraka, procjena je štete na području općine Tuzla nakon ekstremno velikih padavina koje su prouzročile poplave i klizišta.

Tuzlarije


O tome je na današnjem Kolegiju općinskog načelnika govorio Sead Smajlović, predsjednik općinske Komisije za procjenu šteta:



Neslavno prvo mjesto u Evropi, po broju pokrenutih klizišta u kratkom vremenskom periodu pripada Tuzli, danas je rekao Miralem Mulač dodajući da je ukupan broj prijavljenih klizišta dostigao broj 1958 koja su registrovana u 37 od 40 mjesnih zajednica općine Tuzla. Najteža situacija zabilježena je u mjesnim zajednicama Centar, Simin Han, Lipnica, Slavinovići, Grabovica, Tušanj, Mosnik, Požarnica i Dokanj.

Govori geološki ekspert Miralem Mulač:



Danas je utvrđen i Nacrt regulacionog plana prostorne cjeline Slatina 1 u Tuzli.

Tuzlarije


Prostorna cjelina obuhvaćena Regulacionim planom zauzima površinu od 7, 62 hektara, a definisana je granicom koju čine są sjevera Ulica IV bosanske brigade, sa zapada ulice Slatina i Albina i Franje Herljevića, są juga ulica Džafer Mahala – Sjeverna gradska saobraćajnica, i sa istoka lokalitet Skvera.

Tuzlarije


Izgradnja objekata i uređenje prostora vršit će se nakon realizacije osnovne mreže infrastrukture. Danas utvrđeni Nacrt ide u dalju proceduru, odnosno usvajanje na Općinskom vijeću.

Tuzlarije


U svojoj izjavi načelnik Općine Tuzla, Jasmin Imamović, istakao je da vlasnici malih stambenih objekata, koji se nalaze na ovom lokalitetu, ne moraju prodavati svoje objekte ako neće, ali imaju mogućnost promijeniti način života.



Danas su prihvaćeni i izvještaji o radu i poslovanju javnih i drugih preduzeća čiji je osnivač Općina Tuzla, a riječ je o Centralnom grijanju, JU "Dom mladih", JU "Gradski stadion Tušanj" i Domu zdravlja Tuzla.

Najveći dužnici Centralnom grijanju su ustanove Tuzlanskog kantona, odnosno fakulteti, škole, bolnice, sjedišta ministarstava i drugi. Značajan dio duga Doma zdravlja također je nastao neplaćanjem zdravstvenog osiguranja za svoje uposlenike od strane Vlade TK (u prosloj godini dug je iznosio 5.700.000 KM).

Kada su u pitanju Dom mladih i Stadion Tušanj, tu su istaknuti pozitivni pomaci kao što je povećanje broja posjetilaca u kinu Kaleidoskop. Primjera radi za četiri mjeseca kako se počelo są 3D projekcijama bilo je 39274 posjetilaca, a na Tušnju je povećan broj korisnika na pomoćnom stadionu, uređene su svlačionice, sjevena tribina, te uvedeni solarni kolektori.

Pomoćnik načelnika za komunalne poslove, Kemal Kurević, govorio je o usvajanju "Vizije budućnosti saobraćajno prostornog razvoja općine Tuzla" a koja se planira raditi u saradnji sa Centrom za ekologiju i energiju Tuzla i Švicarskom projektnom kućom Metron AG Brugg.

S.M.