TUZLARIJE - VIJESTI

24.05.2015.
Dokumentarni filmovi protiv zaborava
Sjećanje na ubijenu mladost Tuzle
Tuzlarije


Novinar Dino Durmić autor je dokumentarnog filma "Večeras ćemo za njih voljeti" - Heroji tuzlanske "Kapije", posvećen tragično stradaloj mladosti Tuzle. U filmu govore, ranjeni, roditelji ubijenih, uposlenici UKC-a, Selim Bešlagić i drugi.



Također, Durmić je autor i dokumentarnog filma "Ranjeno krilo nastavlja let", koji govori o masakru na tuzlanskoj Kapiji.



"Kapija naše mladosti" naziv je kratkog dokumentarnog filma čiju režiju potpisuje dvadesetjednogodišnji Emir Hukić iz Tuzle, kako bi na svoj način predstavio tragediju koja je zadesila naš grad. U filmu se pojavljuje Edin Hurić koji je preživio ranjavanje na Kapiji, a o stravičnom zločinu i tragediji koja je zadesila porodicu Hidanović svjedoči Zineta Hidanović.



Vašoj pažnji preporučujemo i priloge o Kapiji autora Avde Avdića, koji su objavljeni u emisiji FTV "60 minuta".





Jedan od najtežih momenata nakon masakra zabilježen je u tuzlanskoj bolnici, kada je jedna bosanska majka među poginulima prepoznala svoju kćerku. Upozorenje: snimci koji slijede su uznemirujući.




Nekoliko dana nakon masakra na Kapiji, brojni su se Tuzlaci okupljali na mjestu počinjenog zločina. Sve to je svojom kamerom zabilježio Abdurahman Karaosmanović.



"Steglo se srce Tuzlo moja" naziv je pjesme u kojoj je opjevana bol za izbuljenom mladošću Tuzle.



"Ranjeno krilo nastavlja let" naziv je pjesme koju su tuzlanski pjevači snimili i posvetili ubijenoj mladosti.



Masakr na Kapiji kroz fotografije koje su napravili novinari našeg portala.



S.P.