TUZLARIJE - KULTURA

11.09.2007.
Njemački dani Tuzla 2007
Otvarenje izložbe ˝Bernhard Wicki: fotografije˝
Međunarodna galerija portreta, večeras u 20 sati




Večeras u 20 sati, u okviru "Njemačkih dana Tuzla 2007", u Međunarodnoh galeriji portreta biti upriličeno svečano otvaranje izložbe ˝Bernhard Wicki: fotografije˝.

Izložba će za javnost biti otvorena od 12. do 21.09.2007, od 10 do 18 sati


Bernhard Wicki: Fotografije


Bernhard Wicki
Bernhard Wicki (1919-2000) je stekao svjetsku slavu svojim filmom „Most“, koji na jedan vrlo impresivan način govori protiv rata. Ali Wicki nije bio samo veliki režiser: 50-ih godina ovog stoljeća stvorio je i fotografski opus, koji je pripremao njegovo djelo kao režiser, ali koji ujedno nosi induvidualan umjetnički rukopis.

Njegove fotografije su nastale na putovanjima kroz Njemačku, Francusku, Italiju, Bosnu, Maroko i Tunis kao i u njegovom stalnom prebivalištu Münchenu. Wicki se prije svega koncentrirao na čovjeka i njegove svakodnevne radnje, a svojim radom je stvorio uvjerljivu sliku o vremenu nakon katastrofalnih događanja Drugog svjetskog rata.

Pored toga je na vrlo osobit način portretirao svoje radne kolege: Pisce, kao na primjer Friedricha Dürrenmatta, te umjetnike i umjetnice poput Hildegard Knef, Agnes Fink i Horsta Buchholza. Izložba Goehte-Instituta obuhvaća 40 njegovih fotografija.