BILTEN TUZLANSKOG KANTONA

22.10.2014.
Ministarstvo dalo saglasnost na Prostorni plan Općine Gračanica
Tuzlarije


Nakon što je danas načelniku Općine Gračanica Nusretu Heliću uručena saglasnost za Prostorni plan Općine za period 2006-2026. godine Općina Gračanica može okončati postupak usvajanja i donijeti Prostorni plan Općine.

Ovom saglasnošću potvrđeno je da je Prostorni plan Općine usaglašen sa Prostornim planom Tuzlanskog kantona za period 2005-2025.godina, kao i da je urađen u skladu sa Zakonom o prostornom planiranju i građenju i Uredbom o metodologiji za izradu planskih dokumenata.

Saglasnost je načelniku Heliću uručio ministar prostornog uređenja Tuzlanskog kantona Zvjezdan Karadžin.

„Ministarstvo prati postupak izrade prostornih planova općina i pruža kontinuirano stručnu pomoć općinama u svim fazama pripreme i izrade planskog dokumenta, od izrade odluka i projektnog zadatka, do davanja mišljenja, primjedbi, sugestija i prijedloga u svim fazama izrade prostornog plana, a takođe aktivno učestvujemo i u radu savjeta plana. Na osnovu naše analize i praćenja planskih dokumenata, može se konstatovati da je u proteklom periodu u većini općina započeta izrada prostornog plana općine, te da su isti u različitim fazama izrade“ izjavio je ovom prilikom ministar Karadžin.
Prostorni plan Općine značajan je iz dva razloga. Prvi je što se industrijska zona sada može širiti, a drugo što sada postoji planski dokument na osnovu kojeg se može planski raditi i izdavati određena odobrenja.

Tuzlarije


„Drago mi je da smo nakon dugo vremena uspjeli usaglasiti naš Plan sa kantonalnim Planom. Promjenom namjene određenih područja u Općini Gračanica stvorit ćemo bolje uslove za razvoj privrednih subjekata na području naše općine, a time očekujemo doprinijeti i otvaranju određenog broja novih radnih mjesta“ rekao je načelnik Helić.

Kada su u pitanju druge općine, u mjesecu maju data je saglasnost na prijedlog Prostornog plana općine Tuzla, a jedino Općina Doboj Istok ima usvojen općinski Prostorni plan. U Gradačcu, Živinicama i Lukavcu završen je nacrt Prostornog plana, na koji je Ministarstvo dalo veći broj primjedbi i sugestija koje se odnose na neusaglašenost sa Prostornim planom Tuzlanskog kantona i zakonskom regulativom, te je navedeno potrebno usuglasiti kroz prijedlog planskog dokumenta prije davanja saglasnosti. U općinama Sapna, Čelić, Kalesija i Srebrenik završena je prva faza izrade planskog dokumenta i započela je izrada II faze – nacrta plana.

Priredio(la): Odjeljenje za informisanje Vlade TK