TUZLANSKI DOSJE

02.06.2007.
U dvorištu Ismeta Joldića
Hajr česma i makete sonih bunara

Hajr česme u Bosni nisu rijetkost ali jeste neobično kad se česma nalazi u dvorištu kuće a na tabli piše "Ova hajr česma je namjenjena za prolaznike". Baš takvu česmu i natpis možete vidjeti na Pavkuši, uz cestu koja iznad jezera vodi prema mezarju Bukovčići.



Otvorite kapiju i ući ćete u dvorište Ismeta Joldića, a odmah do ulaza je česma, klupa da se sjedne, sto sa pepeljarom. Kaže Ismet da je sve to napravio ponajviše zbog ljudi koji se pješke vraćaju sa dženaza, a i svih drugih, kad ožedne i umore se, da ne gledaju ima li koga u dvorištu i pitaju mogu li dobiti čašu vode. Osim česme bila je i hajr kafa, kaže Ismet. Sve za kafu je bilo pri ruci, svako ju je sebi mogao napraviti i s mirom je popiti u hladu njegovog dvorišta. Ali to s kafom nije išlo. Pravila se šteta pa je Ismet odustao nakon pedesetog razbijenog fildžana.



Dok se pješači, a pogotovo vozi, s ceste se i ne vidi kako je dvorište lijepo uređeno. Ali kad se sjede na klupu ima šta da se vidi i na čemu oči odmore.



Pažnju privlače drvene makete slanih bunara, onakvih kakvi su nekada bili, šezdesetih godina. Domaćin kaže da ih on ne pravi već njegov komšija, Ismet Smajlović, da su dolazili iz Avaza i pisali o maketama. Saznali smo da su makete na prodaju ali zaboravismo da pitamo koliko koštaju.

V.K.