TUZLANSKI DOSJE

03.08.2012.
Kantonalno tužilaštvo TK
Saopštenje o pritvorima za četiri osobe


Jednomjesečni pritvor za Alena Seferovića i Saida Karića
Sudija za prethodni postupak Općinskog suda Tuzla prihvatio je prijedlog Kantonalnog tužilaštva Tuzlanskog kantona i odredio mjeru jednomjesečnog pritvora za dvadesetčetverogodišnjeg Alena Seferovića i dvadesetsedmogodišnjeg Saida Karića, nastanjeni u Tuzli, zbog postojanja osnovane sumnje da su kao saučinitelji počinili produženo krivično djelo teška krađa, provaljujući šest puta u više objekata u Tuzli u junu i julu 2012. godine.

Postoji osnovana sumnja da su pomenuti u periodu od 21. juna do 02. jula ove godine u četiri navrata provalili u prostorije Instituta za hemijsko inžinjerstvo Tuzla i jednom u prostorije Medrese u Tuzli. Također da su krajem jula povalili u privatnu garažu, a nakon toga i u podrumsku prostoriju u dva tuzlanska naselja. Prilikom provaljivanja u ove prostorije vršili su premetačinu stvari i otuđivali različite predmete: alat, tehničke uređaje, električne uređaje i alate, kao i neke više ili manje vrijedne stvari. Protivpravna imovinska korist koju su stekli teškim krađama još nije utvrđena, ali se radi o iznosu od više hiljada konvertibilnih maraka.

Pripadnici PU Tuzla su lišili slobode osumnjičene, izvršena je kriminalistička obrada, te su uz Izvještaj o počinjenom krivičnom djelu predati u nadležnost Tužilaštva.

Postupajući tužilac je donio naredbu o provođenju istrage i ispitao dvojicu osumnjičenih u prostorijama Tužilaštva.

Obojica su više puta osuđivane osobe radi krivičnih djela iz oblasti imovinskih delikata.

Jednomjesečni pritvor za Dževada Hasića i Alena Huremovića

Općinski sud Tuzla prihvatio je prijedlog Kantonalnog tužilaštva Tuzlanskog kantona i odredio mjeru jednomjesečnog pritvora za dvadesetsedmogodišnjeg Dževada Hasića i dvadesetpetogodišnjeg Alena Huremovića iz Tuzle zbog postojanja osnovane sumnje da su kao saučinitelji počinili produženo krivično djelo teška krađa.

Postoji osnovana sumnja da su pomenuti 31. jula ove godine u Devetaku, na području općine Lukavac, otuđili oko 400 KM sa štanda za prodaju voća i povrća, a dan kasnije u Lukavac mjestu iz auta u vožnji jednoj ženi istrgli torbicu sa ramena i pribavili protupravnu imovinsku korist od oko 50 KM. Hasić se sumnjiči da je 1. avgusta na jednoj benzinskoj pumpi u blizini Lukavca nasuo u automobil gorivo u iznosu od 30 KM i udaljio se ne plativši račun.

Policijska uprava Lukavac je lišila slobode osumnjičene, izvršena je kriminalistička obrada, te je Tužilaštvu proslijeđen Izvještaj o počinjenom krivičnom djelu protiv ove dvije osobe.

Postupajući tužilac je donio naredbu o provođenju istrage, a osumnjičeni su jučer ispitani u Tužilaštvu.

Obojica su više puta osuđivane osobe za krivična djela iz oblasti imovinskih delikata.