TUZLANSKI DOSJE

27.02.2009.
Da li su Sarajevo i Tuzla u istoj državi?


Iz Srbije stigla vijest da je raspisana potjernica za 19 bh građana optuženih za ratni zločin zbog napada na kolonu JNA u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu. Iako potjernice za Ejupom Ganićem i ostalima još nisu zvanično objavljene, reakcija Sarajeva nije izostala.

Pogledajmo samo naslove vijesti na Federalnoj televiziji:

- Ministarstvo vanjskih poslova zatražilo od Srbije zvaničnu potvrdu o raspisivanju potjernice za 19. bh. građana

- Član Predsjedništva BiH Haris Silajdžić pozvao ambasadora Srbije Grujicu Spasovića da se očituje o potjernicama

- Beriz Belkić: Potjernice nisu ništa novo, radi se o pokušaju poravnavanja stvari

- Željko Komšić: Raspisivanje potjernice za bh. građanima potvršuje da je Srbija umiješana u rat u Bosni i Hercegovini

- SDA smatra da raspisivanje međunarodne potjernice predstavlja grubo kršenje medunarodnog prava

- SDP pozvao Vijeće ministara BiH da pripremi odgovor države na lov koji je u Beogradu otvoren na bh. građane

Možda ima još koja vijest ali i ove navedene dovoljne su za ilustraciju i poređenje sa sličnom situacijom kada su objavljene potjernice za Tuzlacima i kada je uhapšen Ilija Jurišić pod optužbom za ratni zločin u vezi "Tuzlanske kolone".

Tada se Ministarstvo vanjskih poslova oglasilo tek pod pritiskom javnosti, a od svih čija se imena spominju u naslovima vijesti jedino je Željko Komšić digao glas i kad su Tuzlaci bili u pitanju.

Isto pitanje iz naslova imao sam namjeru da postavim i kad je u pitanju visina budžeta Sarajevskog i Tuzlanskog kantona. Da li dvostruko veći budžet Sarajevskog kantona znači da su tamo ljudi dvostruko vrijedniji ili mi ne živimo u istoj državi.

V.K.